Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Pravo in zavarovanja Pokojninsko zavarovanje Javna tribuna: Veste, da ena izmed posebnih davčnih olajšav še obstaja?

Javna tribuna: Veste, da ena izmed posebnih davčnih olajšav še obstaja?

Ne, seveda ne. Za doodatno pokojnino se varčuje skozi vse leto, 30-40 let. Vsekakor pa je december mesec letnih obračunov, torej čas, ko začnemo iskati dodatne možnosti prihranka, tudi z davčnega vidika. Zato v Modri zavarovalnici že vrsto let zapored ravno v mesecu decembru okrepimo komunikacijo s tega področja ter varčevalcem omogočimo, da ob koncu leta še nekoliko ugodneje pridejo do olajšave, ki jim pripada.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Najbolje bo, da uporabite informativni izračun, ki je na voljo tukaj.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Vzajemni pokojninski sklad in s tem privarčevana sredstva varčevalcev sklada je izključno v lasti varčevalcev. To pomeni, da je premoženje sklada ločeno od premoženja upravljavca.

Upravljavec z vsem svojim premoženjem jamči za izplačilo privarčevanih sredstev hkrati pa je tudi zakonsko poskrbljeno za varnost premoženja varčevalcev za primer prenehanja poslovanja upravljavca. V takem primeru bi namreč pokojninski sklad v upravljanje prevzel drug upravljavec (v skrajnem primeru pa banka skrbnica, ki jo vsak vzajemni pokojninski sklad ima).

Nekateri skladi imajo tudi zajamčen donos, zato vam varčevanje v takem pokojninskem skladu jamči določeno stopnjo donosa in s tem izplačilo sredstev.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Vsekakor.

Pri bančnem depozitu gre za vezavo sredstev, kjer lahko izbiramo med nespremenljivo in spremenljivo obrestno mero ter možnostjo vezave za različno dolgo časovno obdobje. Vloge vlagatelja so zajamčene do višine 100.000 evrov, zaradi česar varčevalci dojemajo to obliko varčevanja kot zelo varno. Poglavitna ovira pa je, da je bančni depozit bolj primeren za »skladiščenje« večje denarne vsote, za kar nam ponudijo tudi dokaj privlačne obrestne mere, in ne toliko za »privarčevanje« te denarne vsote, saj nam ta finančni inštrument ne omogoča, da bi v bančni depozit vsak mesec vlagali nek znesek.

Poleg tega so v tem trenutku obrestne mere depozitov tako zelo nizke, da ne predstavljajo dobre naložbe. Varčevanje v pokojninskem skladu pa vam zagotavlja tudi davčno olajšavo, ki vam je varčevanje v banki ne.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Težko je posploševati, saj so varčevalni zneski odvisni od situacije posameznika, višine njegove plače, pričakovanj in želja za prihodnost.

Povprečni znesek premije v skladih Modre zavarovalnice niha od sklada do sklada, giblje pa se nekje med 50 in 130 evri mesečno.

Da bi sebi kar najbolj prilagodili varčevanje, je morda najbolje začeti z informativnimi izračuni, ki si jih lahko izdelate sami. Ti vam bodo dali širši vpogled v to, kaj pravzaprav lahko pričakujete, če varčujete s takim ali drugačnim zneskom. Informativni izračun je dostopen tukaj, lahko pa pokličete tudi naše vsetovalke, ki vam bodo naredile nekaj izračunov in vam znale najbolje svetovati (080 23 45 ali [email protected]).

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Prepričana sem, da vam bo kakršnakoli privarčevana vsota še kako prav prišla po upokojitvi in verjamem, da boste ob upokojitvi prejeli tudi izplačilo privarčevanega.

Vrednost vaših sredstev bo do upokojitve predvidoma narasla, tudi če ne varčujete več z rednimi mesečnimi zneski, saj se donos sklada pripisuje mesečno.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Hvala vsem za sodelovanje v današnji javni tribuni. Upam, da sem uspela odgovoriti na vsa zastavljena vprašanja. Če sem po pomoti kakšnega izpustila ali pa imate dodatna vprašanja, vas lepo vabim na forum Pokojninsko zavarovanje, kjer nastopam v vlogi moderatorja.

Lep dan želim vsem skupaj.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Razumem vaše stališče in spoštujem vaše razmišljanje, iz izkušenj pa lahko rečem, da je zaupanje Slovencev v pokojninski sistem res nekoliko omajano.

Kar se tiče varnost pokojninskih skladov pa je treba vedeti, da je vzajemni pokojninski sklad in s tem privarčevana sredstva varčevalcev izključno v lasti varčevalcev in, da je premoženje sklada ločeno od premoženja upravljavca. Da upravljavec z vsem svojim premoženjem jamči za izplačilo privarčevanih sredstev. Je pa zakonsko poskrbljeno za premoženje varčevalcev tudi v primeru primeru prenehanja poslovanja upravljavca. V takem primeru bi namreč pokojninski sklad v upravljanje prevzel drug upravljavec (v skrajnem primeru pa banka skrbnica, ki jo vsak vzajemni pokojninski sklad ima).

Kakorkoli, dejstvo je, da se prebivalstvo stara in so posledično pokojnine vse nižje. Zato bomo tako ali drugače morali vsaj delno tudi sami poskrbeti za dodatne prihodke po upokojitvi. Na trgu obstaja več finančnih produktov, namenjenih varčevanju za obdobje po upokojitvi. Vsak izmed njih ima svoje prednosti in hkrati tudi pomanjkljivosti. Varčevalci pa smo tisti, ki si moramo postaviti cilj varčevanja ter ga zasledovati na dolgi rok.
[/quote]

Iskreno hvala za vaš trud in nesebično pripravljenost do informiranja nas, forumašev, vendar dokler je moja osnova odvisna od zakonsko določenega minimalca, me še zlata usta ne prepričajo v tovrstno varčevanje. Mimogrede, sodelavec je pred leti varčeval v enega od propadlih Zvonov in je žal izvisel…

Glede na dejstvo, da sem star 32 let in nimam še niti 10 let delovne dobe za seboj, me itak čaka še dolga delavska kariera. S tako nizko plačo niti ne mislim delat celo večnost, ko bom pa imel kaj več, pa bo najprej na vrsti nepremičnina, ki mi bo omogočala streho nad glavo, pa če bo vse po sreči še en vrtiček zraven, da bom čim manj odvisen od financ. Za dostojno penzijo bom pa tudi poskrbel. Ne želim nikogar prepričevat, naj ne varčuje, izražam le lasten pogled na to zadevo in moje plane za prihodnost.

Lp

Prekajen meso dl cajt gvera;)

Iskreno hvala za vaš trud in nesebično pripravljenost do informiranja nas, forumašev, vendar dokler je moja osnova odvisna od zakonsko določenega minimalca, me še zlata usta ne prepričajo v tovrstno varčevanje. Mimogrede, sodelavec je pred leti varčeval v enega od propadlih Zvonov in je žal izvisel…

Glede na dejstvo, da sem star 32 let in nimam še niti 10 let delovne dobe za seboj, me itak čaka še dolga delavska kariera. S tako nizko plačo niti ne mislim delat celo večnost, ko bom pa imel kaj več, pa bo najprej na vrsti nepremičnina, ki mi bo omogočala streho nad glavo, pa če bo vse po sreči še en vrtiček zraven, da bom čim manj odvisen od financ. Za dostojno penzijo bom pa tudi poskrbel. Ne želim nikogar prepričevat, naj ne varčuje, izražam le lasten pogled na to zadevo in moje plane za prihodnost.

Lp
[/quote]

Cilje imate postavljene in veste kaj želite, kar je pohvalno. Verjamem, da vam bo uspelo. Srečno.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

New Report

Close