Javna tribuna: Kaj lahko ugotovimo iz vzorca sline in kaj nam pove krvna slika?
Kroničen stres, nepravilna prehrana in premalo gibanja so vsak posebej, še bolj pa v kombinaciji tisti dejavniki, ki porušijo naše hormonsko ravnovesje in povzročijo 90 % bolezni sodobnega časa, kot so srčno – žilne bolezni, rak, debelost, sladkorna bolezen, avtoimunske bolezni, osteoporoza, demenca.
V javni tribuni v torek, 12. 12. 2017, ob 11 uri bosta tokrat gosta strokovnjaka Aleš Koščak, teh. lab. biomed. in Petra Okoren, dipl. inž. lab. biomed., ki bosta odgovarjala na vprašanja s področja krvnih preiskav in področja hormonskega testiranja sline.
Podjetje Medicare PLUS[/url] je zasebni diagnostični laboratorij, ki z dovoljenjem Ministrstva za zdravje opravlja različne preiskave iz krvi in sline. Specializirani so predvsem za testiranje hormonov in so edini laboratorij v Sloveniji, ki opravlja analize hormonov iz sline. Prav tako pokrivajo ginekološko področje, kamor spadajo težave, kot so menopavza, hormonsko neravnovesje, neplodnost ter prenatalna diagnostika.
Vabljeni, da sodelujete z vprašanji in/ali osebnimi izkušnjami!
Med.Over.Net
Pozdravljeni,
sama sem tudi že premišljevala o analizi hormonov, vendar sem se premislila. Iskreno moram povedati, da me je od testov odvrnil strošek oziroma cena analiz. Žalostno je, da tovrstnih testov nismo deležni v okviru osnovnega zdravstva, saj bi verjetno z rezultati pripomogli k boljšemu in natančnejšemu ugotavljanju vzrokov bolezni.
Moji dvomi gredo tudi v zanesljivost rezultatov ter pomen le-teh. Če bi npr. želela narediti celovito analizo hormonske slike bi potemtakem morala opraviti še posvete z vsemi specialisti posameznih področjih, da bi sploh vedela zakaj sem opravila teste ter kaj mi sporočajo. Ali so torej takšni testi in analize sploh smiselni in zanesljivi,merodajni, če niso upoštevani pri nadaljnjem zdravljenju pacienta? Zakaj bi človek plačal toliko denarja za teste, če teh rezultatov nobeden zdravnik ne bi upošteval pri nadaljnjih obravnavah pacienta in si z njimi ne more kaj dosti pomagati?
Pozdravljeni.
Star sem 33 let. Že eno leto se soočam z zdravstvenimi težavami, za katere se ne najde vzroka. Skratka, v enem letu sem nenamenoma izgubil več kot 10% svoje telesne teže. Od pobertete dalje sem imel cca. 80 kg, zdaj manj kot 70 kg. Pojavila se je huda zaprtost, suha koža, ki se lušči, glavoboli, omotičnost, napetost v mišicah (predsvem podlakt) in meče na nogah, splošna mišična nemoč, suha usta in belo obložen jezik, stalno zmašen nos, redeče oči, zmanjšanje libida, bolečine v testisih, pogosto uriniranje, odpadanje las in dlak. Ponoči zelo rahel spanec, kljub napornemu urniku čez dan in hudi utrujenosti proti večeru, je spanec zelo rahel..
Pred teževami, nisem imel nikoli nobenih zdravstvenih težav, nikoli!
Med drugim sem opravil:
Hitri ACTH test: S-Kortizol: 0 min. 298, S-Kortizol 30 min. 516,
Ščitnične hormone: S-TSH 1,77; S-pT4 17,2; S-pT3 5,2
Testosteron: S-Testosteron celokupni 9,60; S-Prosti testosteron 39,0M
Vitamini: S-25-(OH)-vitamin D 84; K-Cink 5580; K-Cink 85,3; S-Vitamin B12 334 pmol/L, S-Folna kislina 6,5 nmol/L, S-Magnezij 0,87; S-Kalij 3,9; S-Natrij 144; S-Klorid 108; S-Kalcij 2,36.
Po vseh opravljenih krvnih preiskavah kaže, da je z zdravjem vse v redu, pa vendar počutje ni niti pribljižno tako, kot bi si želel.
Predlagate še kakšne preiskave v smislu pregleda hormonov in katere ciljne hormone pogledati?
Spoštovani,
zanima me, koliko so vaši testi zanesljivi oziroma ali prihaja do sprememb pri rezultatih, kjer se npr. vzorec istega človeka testira v različnih obdobjih, pri čemer ni prišlo do bistvenih sprememb pri samem človeku.
Če primerjamo s testom krvne slike za dieto, obstajajo (znanstveni) članki, ki tovrstno testiranje smatrajo za nezanesljivo in spremenljivo. V enem članku je bilo tudi zapisano, da so testi pri različnih ponudnikih dali različne rezultate.
Koliko je torej vaš test zanesljiv, znanstveno oziroma drugače podprt, da, oprostite, slučajno ne gre še za eno izmed novodobnih pogruntavščin, ki sicer da rezultate, ampak se nanje ni smiselno opreti?
Žal je treba biti pri vsej ponudbi takšnih in drugačnih storitev na trgu previden, sploh ko gre za zdravje.
Najlepša hvala za vaše odgovore.
Pozdravljeni
Vzroki slabokrvnosti so različni. V osnovi jih lahko delimo v dve skupini:
Slabokrvnost lahko nastane zaradi motene tvorbe eritrocitov (podedovana ali pridobljena). Pridobljena slabokrvnost nastane zaradi naslednjih razlogov: bolezni krvnega mozga, pomanjkanja snovi za tvorbo eritrocitov (železo, folna kislina, vitamin B12), motenj v delovanju nekaterih organov (ledvica, ščitnica).
V drugo skupino pa slabokrvnost nastane zaradi prehitrega izginevanje eritrocitov iz krvi: hemoliza, krvavitve-hemoglobin iz telesa prekomerno izgineva zaradi hemolize ali krvavitev-zunanje ali notranje (pri ženskah npr. menstruacija).
Telo normalno izgublja železo v enaki količini, izguba pa je odvisna od starosti in spola. Moški in ženske po menopavzi izgubijo dnevno približno 1 mg železa. Izloči se z blatom, urinom, nekaj ga je tudi v odluščenih celicah. Ženske izgubijo 2 mg železa, med nosečnostjo še nekaj več (okrog 3 mg). 1/10 zdravih žensk izgublja mesečno pri menstruaciji več kot 80 mL krvi, kar je več kot 1,2 mg železa na dan. Pri teh se pogosto razvije anemija zaradi pomanjkanja železa.
Železo lahko določamo le iz krvi.
Pozdravljeni,
Običajno se celotna hormonska slika izvaja glede na podlagi simptomov, s katerimi se soočate. To pomeni, da v kolikor vas zanima področje neplodnosti recimo ali pa področje menopavze, vas na analizo lahko napoti tudi vaš izbrani zdravnik, oziroma ginekolog. Ta potem na podlagi izvidov svetuje morebitno zdravljenje, oziroma poda priporočila za izboljšanje vašega hormonalnega stanja. Vsekakor je dobro, da se pred samo analizo posvetujete z vašim zdravnikom, da vam pove, če so analize za vas smiselne. Namen laboratorijske diagnostike pa je, da se neko stanje odkrije in na podlagi tega pripravi nadaljnje zdravljenje, zato so analize vsekakor smiselne, seveda, če se pri vas sploh pojavljajo simptomi bolezenskega stanja. In v kolikor se pojavljajo ter je stanje razvidno iz izvida, potem vas bo tudi zdravnik obravnaval problemu primerno.
Težave v menopavzi nastanejo zaradi sprememb, ki jih doživlja telo – upade nivo estrogena in posledično pride do hormonskega neravnovesja. Simptome menopavze lahko lajšamo sami tako, da uživamo hrano, vitamine in minerale, ki ugodno vplivajo na telo, lahko poiščemo pomoč pri zdravniku ki bo v primeru izrazitih simptomov predpisal nadomestno hormonsko terapijo. Veliko pa pomaga tudi če poznamo težave s katerimi se moramo soočiti in si s tem olajšamo prehod. Kako si lahko pomagamo na naraven način pa si lahko preberete v naslednjem članku (http://diagnosticni-laboratorij.si/tezave-v-menopavzi/).
Lep pozdrav,
Petra
Pozdravljeni,
Začenjamo z današnjo javno tribuno, ki bo za vprašanja odprta do 12.00 ure.
Dobrodošla so vsa vprašanja in tudi uporabniške osebne izkušnje.
Pozdrav gostom strokovnjakom iz diagnostičnega laboratorija Medicare Plus[/url], ki bodo odgovarjali na vprašanja s področja krvnih preiskav in področja hormonskega testiranja sline.
Vabljeni, da sodelujete!
Uredništvo
Med.Over.Net
Izvide vam pošljemo na dom, iz izvida pa so jasno zabeležena odstopanja od pravih vrednosti. Če imate vprašanje poskušamo tudi sami odgovoriti, za posamezne preiskave pa je interpretacija izvida v domeni ustreznega zdravnika oz. ginekologa (za diagnosticiranje neplodnosti, za izračun tveganja za kromosomske nepravilnosti pri otroku, itd.).
Testa na aminokisline ne izvajamo.
Lep pozdrav,
Petra
Hormonska slika (v primeru odstopanja spolnih hormonov od pravih vrednosti) lahko kaže na hormonsko neravnovesje. V tem primeru je smiselno obiskati osebnega zdravnika oz. ginekologa, ki bo lahko določil ustrezno zdravljenje. Vsekakor pa si lahko v prvi vrsti pomagamo že sami z zdravim načinom življenja. Več informacij najdete na naši spletni strani (http://diagnosticni-laboratorij.si/tezave-v-menopavzi/).
Lep pozdrav,
Petra
Za diagnosticiranje neplodnosti je smiselno obiskati ginekologa oz. ustreznega strokovnjaka na tem področju. Običajno vas napotijo v laboratorij na odvzem krvi za določanje hormonov (FSH, LH, prolaktin, AntiMuellerjev hormon). Testiranje hormonov določamo sami v sodelovanju s posameznimi ginekologi.
Lep pozdrav,
Petra
Pozdravljeni,
krvna slika lahko prikaže vaše zdravstveno stanje. Iz nje lahko razberemo količino in obliko krvnih celic ter različne parametre za oceno delovanja organizma. Iz sline pa lahko določamo le nekatere parametre, saj vse molekule ne prehajajo v slino. Zato je nekatere analize mogoče opraviti le iz krvi, druge lahko iz krvi in iz sline, spet tretje pa samo iz sline. Analiza sline je uporabna predvsem pri določanju hormonov, saj tako dobimo proste vrednosti, medtem ko iz krvi lahko izmerimo le vezane vrednosti hormonov. Vabimo vas, da več o analizi sline preberete na povezavi http://diagnosticni-laboratorij.si/preiskave/hormonski-testi-iz-sline/ Lep pozdrav, Aleš