Javna tribuna: Domača sončna elektrarna – pogovor s strokovnjakoma
V tokratni javni tribuni, v četrtek, 29. 8. ob 10. uri, bomo govorili o
– domačih sončnih elektrarnah za samooskrbo z električno energijo,
– sistemu samooskrbe,
– o tem, zakaj je sončna elektrarna dobra naložba,
– kolikšni so prihranki, in
– o vseh drugih pomembnih vidikih proizvodnje električne energije iz sonca.
Odgovarjala bosta strokovnjaka GEN-i Sonce Klemen Perko in Benjamin Žagar.
Vprašanja lahko že postavite, za odgovore se beremo v četrtek.
Pridružite se nam!
Pozdravljeni,
mene pa zanima naslednje. Imam streho s slemenom, ki poteka v smeri sever jug, torej lahko sončno elektrarno postavimo samo na vzhodno ali zahodno lego strehe. Ali se mi to klub temu splača? Na leto porabimo za približno 4MWh elektrike, ker toplo vodo grejemo pol leta s sončnimi kolektroji, ogrevamo pa se s peleti.
hvala za odgovor.
Zakaj mora biti stevec zunaj hise?
Kaksne so moznosti za samovzig SE?
Zakaj se delajo izracuni prihrankov na 25 oz 30 let, ce pa naj bi bili takrat paneli se cisto ok, vendar manj ucinkoviti?
Ce sta 2 panela na razsmerniku in je 1 bolj izrabljen, ali to pomeni, da se max ucinkovitost pri obeh zniza na raven najboljsega?
Koliko casa dovoljenje za proizvodnjo elektrike, po sistemu net meteringa?
Sam osebno imam predračun in kalkulacije narejene (lastne). Vendar se ves prihranek izgubi, če se bo elektriki, ki je dana v omrežje in potem prevzeta nazaj v lastno uporabo dodala omrežnina, ki je sedaj ni. Ne govoriti, da to ni mogoče, ker sem že prebral par pritožb podjetji, da to ni lastna oskrba, ker se izkorišča javna infrastruktura brezplačno. Nekaj pripomb, če to ima tudi evropska komisija. Sedaj pa moje vprašanje. KDAJ se bo začela obračunavati omrežnina za lastno proizvedeno prevzeto elektriko iz omrežja?
Zakaj se vedno poudarja, da je treba moč SE prilagoditi porabi gospodinjstva? Zakaj ne bi postavlili max. dovoljeno moč elektrarne in viške, ki jih v gospodinjstvu ne bi porabili, dobili plačane. Ali ni tako, da po zadnjem popravku uredbe o samooskrbi velja, da se viški proizvedene elektrike plačajo?
Tole je kolikor vem zadnji popravek
https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/2019-01-0700/uredba-o-samooskrbi-z-elektricno-energijo-iz-obnovljivih-virov-energije
Poglej 9 člen 7 točka…še vedno brezplačno.
Ker je elektrika iz sončne elektrarne draga in ko jo imate vi preveč jo imajo tudi drugi preveč, torej se jo da kupiti drugje ceneje kot pri vas. Cene na borzi elektrike se spreminjajo konstantno, in nihče torej noče kupovati predrage elektrike, če jo lahko iz nuklearke, hidroelektrarne ali celo TEŠA kupijo (kupimo) bistveno ceneje… na žalost..,
Morda je naivno ali neumno vprašanje, ampak me zanima, a te celice gredo samo na hišo ali jih postaviš lahko tudi na zeljo v okolici? Imamo velikiko parcelo, tega na hiši ne bi imela, ker smo izbrali tako lepe strešnike in bi kazilo podobo.
Kako veliko površino pa potrebujejo, da zadostuje za proizvodnje elektrike, ki jo zdaj plačujemo 55-60 eur mesečno?
Spoštovani,
začenjamo današnjo javno tribuno.
Strokovnjaka, Klemen Perko in Benjamin Žagar, bosta najprej odgovorila na že prejeta vprašanja. Do 11. ure pa imate čas, da vprašate še kaj o domačih sončnih elektrarnah za samooskrbo.
Govorimo o:
– domačih sončnih elektrarnah za samooskrbo z električno energijo,
– sistemu samooskrbe,
– o tem, zakaj je sončna elektrarna dobra naložba,
– kolikšni so prihranki,
– o vseh drugih pomembnih vidikih proizvodnje električne energije iz sonca.
Pozdravljeni in dobrodošli.
Pa začnimo. 🙂
Spoštovani,
pozdravljeni tudi z naše strani. Veseliva se današnjega pogovora.
Klemen Perko in Benjamin Žagar