Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe Izvid radiologa- bolečine v hrbtenici

Izvid radiologa- bolečine v hrbtenici

Pozdravljeni,

Lepo prosim za razlago izvida MR.

Že več let imam bolečine v vratu, še posebej močno pa so se začele pojavljati po operaciji na ledvenem delu hrbtenice (opravljena mi je bila TPF in IK deza, dekompresija lat.recesusa L4-L5 oboj.) leta 2013. Bolečine se širijo od vratu navzdol preko obeh ramen, širijo se preko obeh rok na notranjo stran komolcev. Vedno pogosteje se mi pojavlja mravljinčenje in mrtvenje prstov na obeh rokah. Poleg tega me ob globokem vdihu boli preko prsi in imam občutek kot da je dihanje oteženo, kot bi me hotelo zadušiti. Ob daljšem sedenju in sklonjeni glavi se mi pojavlja slabost, prav tako se slabost pojavlja vedno pogosteje tudi ponoči zaradi česar se tudi zbujam. Zaradi teh težav sem opravila MR CH in MR TH, ki vam ga posredujem, ter vas prosim za vaše mnenje glede težav. Naj omenim, da delam z računalnikom in da je moje delo izključno sedeče.
MR CH:
Preiskava je bila opravljena v standardnih T1,T2 sekvencah, v aksialni in sagitalni ravnini.
Primerno oblikovana cervikalna lordoza v sagitalni ravnini.
Zmerne začetne degenerativne spremembe skeleta vratne hrbtenice.
Začetne degenerativne spremembe intervertebralnih diskov z znižano višino intervertebralnega
nivoja C6-C7.
Degenerativne spremembe kažejo tudi disk v nivoju C5-C6, kjer se kaže posteriorna protruzija.
Medula je videti primerne debeline in kaže normalen signal.
V aksialnih rezih je v nivoju C4-C5 spinalni kanal primerno širok.
V nivoju C5-C6 kaže manjše posteriorne naplastitve oz. najverjetneje kalcinacijo v posteriornem longitudinalnem ligamentu. Lahko gre tudi za manjšo centralno protruzijo diska brez izrazitejše stenoze recesusov.
Nivo C6-C7 pa kaže dokaj obsežne robne naplastitve na korpusih obojestransko s posledično stenozo obeh foramnov. Bistvenih razlik v stopnji stenoze med levo in desnostransko ni videti.
Nivo C7-TH1 ne kaže posebnosti.
Zaključek:
Stenozantne spremembe spinalnega kanala predvsem v nivoju C6-C7 obojestransko ter v nivoju C5-C6 centralno. Obsežnejših utesnitvenih sprememb ali herniacij diskov ni videti.

MR TH:Na nivoju T6-TH7 je vidna dorzalna fokalna desnostranska paracentralna diskus hernija, ki popolnoma iztiskuje sprednji likvorski prostor duralne vreče, hrbtenjača je nekoliko odrinjena, blago je zožen tudi desni lateralni recesus, signala medule primere. Manjše protruzije diska na nivoju T8-TH9 (dorzalno vidna parcialna ruptura anulusa fibrosusa) in TH11-L1 pomembnih utesnitev ne povzročijo.

Iskrena hvala za vaš odgovor in razlago!

ale07

Spoštovana,

predvsem dve navedeni spremembi lahko povzročajo težave, ki jih navajte: izbočenje medvretenčne ploščice med 6 in 7. vratnim vretencem ter izvrženje medvretenčne ploščice med 6. in 7. prsnim vretnecem. Obe medvretnečni ploščici kot kaže pritiskata na živce. Zelo verjetno bo potrebno operativno zdravljenje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovana,

predvsem dve navedeni spremembi lahko povzročajo težave, ki jih navajate: izbočenje medvretenčne ploščice med 6 in 7. vratnim vretencem ter izvrženje medvretenčne ploščice med 6. in 7. prsnim vretnecem. Obe medvretnečni ploščici kot kaže pritiskata na živce. Zelo verjetno bo potrebno operativno zdravljenje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni, Tudi jaz se obračam na vas z vprašanjem.
Ze kak mesec in pol opaža da me boli spodnji del hrbtenice, tik nad križem, oz. ce smo natancni v tistem delu hrbtenice ki je pomaknjena malo proti notranjosti. boli me kadar se nagnem nazaj, in ob pritisku na to mesto. Zanima me kaj mi svetujete. Kakšne vaje? ali bolj počitek? Bi bila lahko to mišica ali kakšen živec,morda medvretencna ploščica?
Hvala za vas odgovor in lep pozdrav!

Naj še povem da sem stara 23 let.

Lp

Spoštovani,

za začetek priporočam klinični pregled. Dobro bi bilo, da nanj prinesete rentgenske posnetke ledvene hrbtenice s križnico v dveh standardnih projekcijah (lahko uredite pri izbranem družinskem/osebnem zdravniku).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

kdo odgovarja zdaj tukaj? dr. voršič ali pa dr. pilih? oba imena sta navedena, a dvomim, da oba odgovarjata.

Spoštovani,

le jaz.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni

Dobila sem rentgenski izvid.

Nekoliko poudarjena fiziološka lordoza lumbalne hrbtenice. Znaki akutnega sakruma.
Do sedaj dobila 5x protibolečinske inekcije. Za naprej pa DicloJet 75 mg.

Zanima me ali se to morda ne zdravi z antibiotiki?

Kako hitro bi se naj stanje normaliziralo?

Kaj lahko v bodoče sama naredim, da preprečim vnetje?

Koliko se naj gibljem ali se v tej zgodnji fazi priporoča počitek?

Hvala za odgovore.

Lep pozdrav

Pozdravljeni,

Zanima me ali se to morda ne zdravi z antibiotiki? Ne.

Kako hitro bi se naj stanje normaliziralo? Samo izvid rentgenskega slikanja je za napoved trajanja premalo.

Kaj lahko v bodoče sama naredim, da preprečim vnetje? Predvsem je najprej potrebno ugotoviti VZROK. V ta namen priporočam opraviti še slikanje z magnetno resonanco.

Koliko se naj gibljem ali se v tej zgodnji fazi priporoča počitek? Počitek.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close