Najdi forum

Izvid MR kolena

Pozdravljeni,

V novembru sem nerodno padla in si poškodovala levo koleno. MR izvid pravi da imam plitvi radialni rupturi prostega roba posteriornega roga in telesa medialnega meniskusa, začetno hondropatijo patele, majhno Bakerjeva cisto 2×0,5 kraniokavdalno 3 cm in majhno ganglion cisto vzdolž tetive popliteusa 0,5×0,5 cm. Prostih teles v kolenskem sklepu ni videt.

Lepo prosim za razlago in nasvet kaj me čaka.

Hvala in lep pozdrav.

Pozdravljeni,

v izvidu navajajo plitvi prečni raztrganini zadnjega dela notranjega meniskusa (polmesečaste vezivno-hrustančne ploščice), začetne okvare sklepnega hrustanca pogačice, 2 x 0,5 x 3 cm velik, s kolenom povezan, prostor napolnjen s tekočino, običajno za zadnjim notranjim delom kolena ter 0,5 x 0,5 cm velik večdelni prostor napolnjen s tekočino ob kiti zakolenske mišice (mišica na zadnjem zunanjem delu kolena).

Odločitev o vrsti zdravljenja je odvisna predvsem tega, kaj od navedenega vam povzroča težave, kar je mogoče ugotoviti pri kliničnem pregledu. Menim, da bo za odpravo težav zelo verjetno potrebno artroskopsko operativno zdravljenje.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala za odgovor.

Lep pozdrav.

Prosim.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni. Si izposojam temo.

Pred kakim mesecem dni sem pri teku začutil močno bolečino v levem kolenu. Izvid MR pravi: “Križni vezi levega kolena sta videti ohranjeni. Prekinitve kolateralnih vezi ni videti. Ligament patele je ohranjen, patelofemoralno še ni videti pomembnejše hondromalacije patelarnega hrustanca. Lateralni meniskus je ohranjen. Medialni meniskus je v srednji tretjem tretjini v rdeči coni povišanega signala, v zadnjem rogu horizontalno v smeri spodnje sklepne površine, ob zunanjem delu zadnjega roga je tudi videti drobno perimeniskealno cisto debeline do 3mm, dolžine do 1 CM. V medialni kolenski kotanji je videti Bakerjevo cisto debeline do 1,5 CM. Prisoten je manjši izliv v levo koleno ter suprapatelarno levo. Mnenje: Ruptura medialnega meniskusa levega kolena.”

Sem zelo zagrizen rekreativni športnik (kolesarjenje, tek, smučanje, tek na smučeh,…). Razmišljam o konzervativnem zdravljenju. Menite, glede na izvid MR, da je možna rehabilitacija kolena zgolj s konzervativnim zdravljenjem? Bolečine izkušam zgolj v fleksiji kolena, cca 120 stopinj. Iščem rešitev, ki mi bo dolgoročno omogočala nadaljnje ukvarjanje s športom (po potrebi seveda z določenimi prilagoditvami).

Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor.

 

 

Pozdravljeni,

Menite, glede na izvid MR, da je možna rehabilitacija kolena zgolj s konzervativnim zdravljenjem? Bolečine izkušam zgolj v fleksiji kolena, cca 120 stopinj. Iščem rešitev, ki mi bo dolgoročno omogočala nadaljnje ukvarjanje s športom (po potrebi seveda z določenimi prilagoditvami).

Je mogoča. V tem primeru priporočam prejetje kombinirane injekcije plazme bogate s trombociti in hialuronske kisline, ki ima regenerativno, protivnetno in zaščitno delovanje.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor.

Iz vidika dolgoročnosti in mojega športnega načina življenja – se lahko zaradi neoperativnega zdravljenja rupture medialnega meniskusa pojavijo kakšne negativne posledice, denimo v primerjavi z opravljeno artoskopijo kolena? Opažam, da se pogosto svetuje artroskopija, pa sem sedaj malce v dvomih, da bom z neoperativnim zdravljenjem “zgolj preložil” operacijo nekam v prihodnost. Želim biti realen in hkrati tudi racionalen (kvalitetno okrevanje zgolj enkrat), po drugi strani pa ne želim posegati v svoje telo, če to res ni nujno potrebno. Vem, da se bom na koncu moral sam odločiti, bi vas pa vljudno še enkrat povprašal, kakšno zdravljenje bi mi vi svetovali, ko ste prebrali moj izvid MR. Ponovno se vam že v naprej zahvaljujem.

Prosim.

Polnovreden nasvet o zdravljenju vam lahko dam le na osnovi opravljenega kliničnega pregleda kolena in pregleda posnetkov opravljenega slikanja kolena z magnetno resonanco (MR). Samo izvid MR je premalo za odločitev!

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close