izsiljevanje pozornosti?
Imava 15 dni starega fantka, ki lepo napreduje na teži z dojenjem. Nima nikakršnih znakov bolezni. Dojim ga na 3 do 4 ure. Previjam pa ga po dojenju. Danes se nama je zgodilo, da je bil otrok ob recimo 14 uri podojen, previt vendar ko je bil položen v svojo posteljico je zaspal na pet minut pa se je prebujal in jokal, nato je spet zaspal in spet jokal. Celotna zadeva je trajala ca.2 uri, vendar, ko sva ga šla pogledat je normalno ležal na boku v posteljici, vroče mu ni bilo ker je bil odkrit, zeblo pa ga pri 23 stopinjah tudi ni.
Imela sva občutek da naju izsiljuje, zato se na njegovo jokanje nisva odzivala. Po 2 urah je trdno zaspal.
Glede na to da je to najin prvi otrok, ter z vzgojo nimava izkušenj vas sprašujeva ali sva ravnala prav? Ob njegovem jokanju sva imela slabo vest, da se na to ne odzivava.
Za odgovore se vam najlpše zahvaljujeva
Pozdravljena oba!
Obstajajo različni zagovori razvajanja in ugovori le temu. Teorija temelji na avtorjevi izkušnji in zasledki raziskav. Pa je bil takrat Vaš otrok zraven? Vsak je enkratno bitje, čeprav podeduje prenekatero lastnost svojih staršev.
Najprej zato svetujem, da prisluhneta sebi. Kako se bosta vidva počutila ob svojih odločitvah glede vzgoje, je namreč zelo pomenbno. Otrok začuti, da ste v dvomu in bo to uporabil v svojo korist. Enako občuti Vaš mir, ki spremlja odločitev in Vašo ljubezen, ki je nespremenjena tudi če je otrok trenutno nesrečen.
Ob situaciji, ki ste jo opisali, sem najprej pomislila na podiranje kupčka. Da ostane zrak v želodčku, je za otroka zelo neprijeten občutek, na katerega se ne navadi. Kupček je potrebno dosledno”podirati”, potem pa otroka lahko odložimo. Ko otrok joka, se zrak tudi izpodriva in čez nekaj časa ob utrujenosti lahko zaspi. Pa takega načina ne zagovarjam.
Druga stvar je bližina. Devet mesecev je poslušal utrip maminega srca , ob porodu je sprejel vajin vonj. Vse to mu pomeni varnost in sprejetost, možnost preživetja. Jaz sem prepričana, da so otroci, ki se nasitijo bližine, bolj zdravi. To je tiste zdrave bližine, ki vse osrečuje in hkrati osvobaja. Ta razmišljanja bo sprejel od Vas, črpal iz Vaše zadovoljnosti in miru.
Nekateri otroci ne prenesejo tišine, ko nas ni. Lahko se “nadomestimo” s primernim- govornim programom radija. Ste poslušali veliko glasbe v nosečnosti? Zavrtite mu jo, ko ne boste zraven. Uvajanje nadomestkov je primerno takrat, ko je otrok zadovoljen, ne joka. Drugače po principu pogojnega refleksa ve, da bo moral biti sam, ko bo vklopljen radio ali kaj drugega.
Torej dobro je poznati teorijo in prisluhniti nasvetom, ampak samo zato, da se potem sami odločimo za svoj način in ga zagovarjamo!
Ste že pogledali na forum Starševski čvek na istem netu? Včasih se dobi tudi uporaben nasvet oz izkušnja!
Srečno!
Pozdravljeni,
tako majhen otrok NE izsiljuje! Sigurno nekaj potrebuje, pa čeprav je to le vaša bližina.
Lp,
Forum je zaprt za komentiranje.