izrastek na areoli
Pozdravljeni!
V svoji prvi nosečnosti 2005 se mi je na področju areole pojavil izrastek, ki je izgledal kot majhna bradavica (mehak na in v enaki barvi kot areola). Bila sem na pregledu na onkološkem, a so me takrat pomirili in mi dejali, da to ni nič nevarnega in, da naj ne skrbim. V sedanji nosečnosti 2008/2009 se mi je izrastek malenkost povečal in sedaj me zopet skrbi. Ali mi priporočate, da grem zopet na pregled ali naj zaupam prvi presoji.
lp Vanja
Spoštovani!
Stara sem 32 let, rodila sem 1x, menstruacija je redna. Nekje sredi oktobra 2010 me je začela boleti desna dojka, in sicer do te mere, da sem komaj čakala, da pridem domov in snamem nedrček. Bolečina se je širila tudi v desno roko. V začetku novembra sem nato na desni bradavici opazila izrastek premera približno 5-6 mm. Na površini kolobarja okoli desne bradavice pa sem imela bele pikice, ki so čez čas izginile. Konsistenca omenjenega izrastka je včasih mehka, včasih pa bolj čvrsta, verjetno je to odvisno od vzdraženosti same bradavice.
Zaradi bolečin in izrastka sem se obrnila na svojo ginekologinjo, ki mi je rekla, da je to posledica hormonskih sprememb.
Ker so bolečine vztrajale in niso bile vezane na fazo menstrualnega cikla, sem se začela malo bolj opazovat. Natančno sem si pretipala dojki in v desni dojki sem pod bradavico zatipala zatrdlino, kot bi imela trsko v dojki. To zatrdlino tipam samo stoje ali sede, leže ni tipna. Tipam jo, če dojko stisnem z notranje in zunanje strani hkrati. Če tipam, tako kot je prikazano na zloženkah za samopregledovanje, je ne tipam. Obrnila sem se na ginekologinjo, ki se ukvarja z boleznimi dojk. Opravila mi je UZ. V desni dojki je videla 1 vozlič in dilatirano izvodilo (3-4mm), zatrdline, ki sem vam jo opisala pa z UZ ni videla, ampak jo je samo tipala. Napotila me je na mamografijo.
Prepis izvida mamografije:
Dojki sta gosti – tip 4. Izrazitejše žlezno tkivo je v zunanjem zgornjem kvadrantu desne dojke. V desni dojki ne vidim za tumor suspektnih sprememb ali grupiranih polimorfnih mikrokalcinacij.
V notranjem spodnjem kvadrantu leve dojke je vidna 5 mm velika okrogla, dobro omejena zgostitev, ki ima centralno bolj hipodenzno področje. V levi dojki ne vidim grupiranih polimorfnih mikrokalcinacij.
Mnenje: Fokalna sprememba v notranjem spodnjem kvadrantu leve dojke, ki ima mamografsko benigen izgled – BI RADS 2.
Ginekologinja me je nato napotila še na punkcijo na Onkološki inštitut, in sicer z napotnima diagnozama: Mastopatia sin. Tu mamae dex i.o.
Na OI mi zdravnica punkcije ni hotela opraviti, ker je rekla, da ne ve kaj punktirati, da na slepo ne bo punktirala ter da je punkcija vozličev zelo boleča.
Včeraj sem bila pri dermatologu, kamor hodim 1x/leto na pregled pigmentnih znamenj. Med pregledom sem ga vprašala še za ta izrastek na bradavici. Rekel je, da svetuje tankoigelno biopsijo. Ko sem povedala, da sem bila na OI in da se za punkcijo niso odločili, je svetoval sledenje in eventuelno biopsijo čez čas.
Sedaj ne vem, kaj naj. Še vedno ne vem ne kaj je ta izrastek na desni bradavici ne kaj je ta zatrdlina, ki jo tipam.
Zanima me:
– kaj bi lahko bila ta zatrdlina, ki ni vidna ne z UZ ne z mamografijo (v izvidu namreč opisujejo spremembo v levi dojki);
– bi lahko metoda Breastscan pripomogla k natančnejši diagnozi pri meni
– zakaj pride do razširitve izvodila v dojki;
– ali je res, da lahko vozliči v dojki tudi sami od sebe izginejo in če da, v kolikem času;
– kako omiliti bolečino v dojki;
– ali je res, da je punkcija vozliča boleča?
Za vaše odgovore se vam že vnaprej zahvaljujem in vas lepo pozdravljam, Tanja
Navedla ste kar nekaj vprašanj, na katera žal nimamo odgovorov, tudi ne vemo vzrokov zakaj nastajajo tovrstne spremembe. Poskusila vam bom po najboljših močeh odgovoriti na njih.
Rak dojke kar nekaj let raste do te stopnje, ko ga lahko na mamografski ali ultrazvočni sliki zdravnik zazna. To obdobje traja v povprečju vsaj 3-5 let. Takrat je sprememba velika okrog 1 cm. Manjši tumorji so vidni bolj poredko, le pri kalcinacijah smo večje sreče, kalcij se zaradi svoje sestave, vidi tudi »mikro majhen«. V nekaterih primerih je to lahko edini pokazatelj rakavega obolenja. (tega pri vas ni videti, kar je dobro).
– Kaj lahko dosežemo z metodo BreastScan? Metoda BreastScan sodi med funkcionalno diagnostiko. Lahko spremljamo, kako se celice znotraj te spremembe in v preostalem delu tkiva obnašajo, kakšen je celični metabolizem. Metabolizem celic se ob boleznih spreminja, se pravi nas lahko določena temperaturna odstopanja opozarjajo, da se določen del tkiva ne obnaša tako, kot bi se moral in uporabimo dodatno diagnostiko ter raziščemo vzroke. Zvišamo natančnost diagnoze.
– Dojka se skozi življenje ženske spreminja, vozličasto tkivo je v veliki meri odvisno tudi od hormonskega ravnovesja (pravilne izvire hrane, gibanja, sprostitve).
– Bolečine v dojki boste omilila s tem, da boste skrbela, da bo hormonski sistem čim bolj v ravnovesju (prosim preberite odgovore na to vprašanje pod starejšimi vprašanji), lahko uporabljate redno samomasažo dojk, nosite pravilno oblikovan modrček in nekaj dneva preživite tudi brez njega.
– Citološka punkcija seveda ni prijetna, včasih so bolj boleče, včasih manj. Če vam povem svojo izkušnjo. Prva me ni veliko bolela, druga pa kar precej in ni bila prijetna.
Svetujem vam, da se redno samopregledujete in opravljate redne priporočene kontrole pri specialistu, metoda BreastScan vam je lahko odlično dopolnilo, skrbite za preventivo, pravilno izbiro hrane, redno rekreacijo in sprostitev.