Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Izpuščajna bolezen pri otroku v nosečnosti

Izpuščajna bolezen pri otroku v nosečnosti

Spoštovana dr.Lilijana Cerar Kornhauser!
Trenutno sem noseča 15 tednov. Skrbi pa mi povroča neznana izpuščajna bolezen, ki jo je naš osemletni otrok preboleval, ko se bila noseča 5. oziroma 6. tednov. Ko je otrok prišel s počitnic, ki jih je preživljal s svojim očetom, mojim bivšim partnerjem, smo opazili, da ima po hrbtu in prsnem košu izpuščaje v obliki drobnih rdečih pikic. Njegov oče nam poteka bolezni sicer ni znal prav dobro opisati. Po eni razlagi naj bi imel pojavljajoče in izginjajoče izpuščaje že dalj časa in naj bi nato dobil malo povišano telesno temperaturo, ki naj bi trajala nekje tri do štiri dni. Po drugi razlagi pa naj bi se izpuščaji pojavili po nekaj dneh povišane temperature. Ob prihodu domov smo otroka še isti dan odpeljali k pediatru, ki je klub nezanesljivim informacijam o poteku bolezni zaključil, da naj nas ne skrbi, da bi bila bolezen nevarna v nosečnosti. Čez tri dni je imel otrok ponovno kontrolo pri drugem pediatru, ki je diagnozo postavil na podlagi predložene slike izpuščajev, saj so do tedaj že popolnoma izginili in na podlagi negativnega brisa žrela na streptokok. Ker sem zaupala presoji obeh pediatrov, sem za nekaj časa na vse skupaj pozabila in svojemu ginekolgu tega niti nisem omenjala. Sedaj pa so se pri otroku ponovno pojavila izpuščajna bolezen brez drugih simptomov, ki je na podlagi brisa žrela pokazala na okužbo s streptokokno angino. Ob pojavu te bolezni sem začela malo več prebirati o izpuščajnih boleznih in nevarnosti okužbe z njimi v času nosečnosti. Sedaj sem prestrašena, da sem se morda v 5. oziroma 6. tednu nosečnosti vseeno okužila s 5. ali 6. otroško boleznijo, saj bi lahko pri otroku potekala z netipičnimi simptomi, pri meni pa celo brez simptomov. Ne razumem, zakaj pediater ni s testiranjem krvi na protitelesa, pri sinu izključil omenjeni bolezni. Zanima me, če bi plod sploh preživel teh 10 tednov nosečnosti, če bi se takrat okužil s katero od omenjenih bolezni in kakšne posledice bi bilo pričakovati, če bi preživel? Na ultrazvočnem pregledu nekje v 13. tednu (glede na velikost štiri dni več) je bila opravljena zgodnja morfologija in meritev nuhalne svetline, ki je pokazala, da je zaenkrat vse bp. Prilagam še slikico otrokovih izpuščajev ob izbruhu bolezni, ko sm bila v 5. oziroma 6. tednu nosečnosti. Prosila bi vas še za vaše mnenje in nasvet kako postopati naprej in se vam že vnaprej zahvaljujem!
[img]http://shrani.si/f/z/AX/4McDHKmS/2/img20170708092004.jpg[/img]
[img]http://shrani.si/f/3N/kx/KEMicaj/1/img20170708092010.jpg[/img]

Spoštovana,
čeprav nisem specialistka za nalezljive bolezni (in “moji nedonošenčki in novorojenčki” praviloma niso pikasti), sem skoraj prepričana, da vašemu bodočemu potomcu ne bo (in ni bilo) prav nič hudega. Seveda bi lahko glede na opis in fotke šlo za šesto bolezen (ki jo povzročajo herpes virusi tipa 6), manj verjetno za streptokokno angino. Manj verjetna je peta bolezen, ki je pravzaprav edina potencialno nevarna plodu, zaradi povezave z razpadom krvničk in anemijo.

Plod je v mami zelo zaščiten – prvi pogoj za njegovo bolezen in ogroženost je, da mora najprej zboleti mama. Če ste bili vi brez težav, potem virus ali bakterija ne moreta kar preskočiti na plod. Obenem ga ščitijo tudi protitelesa, ki jih dobi od vas – proti vsem boleznim, proti katerim ste bili cepljeni in proti tistim, ki ste jih preboleli. In velika verjetnost je, da ste otroške bolezni preboleli v “najmlajših” letih (zato se tako tudi imenujejo…).

Na splošno tudi velja, da je v prvih tednih pogosto pravilo “vse ali nič”. Če plod zboli, pride lahko do izgube, splava, sicer pa je razvoj in rast normalna. In če je ginekolog ocenil, da mu gre dobro, da normalno raste, mu verjemite – in nehajte grdo gledati bodočega bratca (ki se začenja zavedati, kako prihaja “zoprna, deroča, zahtevna, poscana in posrana konkurenca”, ki bo ukradla pozornost mame in vseh, ki bodo prihajali na obisk in izražali navdušenje nad dojenčkom), kot tudi bivšega partnerja 🙂

Srečno, uživajte jesen – in se čim bolj ogibajte prehladnim virusom, ki že napadajo.

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close