izpah gležnja
Dober dan,
star sem 18 let. Pri uri špotne vzgoje je prišlo do izpaha sesnega gležnja. Drugače pa sem aktivni športnik odbojke. Noga mi je močno otekla in me bolela, da nisem mogel stopiti nanjo. Po nasvetu trenerja sem obiskal URGENCO, kjer so po rentgenu gležnja ugotovili, da ni vidnih poškodb na skeletu in mi predpisali ustrezno ravnanje z bolečim predelom. Gleženj si od začetka obkladam z ledenimi oblogami, ga masiram z ledom, po dveh dneh še masiram s hepan gelom. Na spodnji strani in pred prsti mi je noga počrnela, ker je verjetno prišlo do izlitja krvi zaradi poškodbe mišice oz. tkiva. Splošni zdravnik mi je predpisal 10x magnetno terapijo, ki sem jo 2x že opravil.
Skrbi pa me, ker se mi je po treh dneh pojavila še bolečina spredaj v goleni. Ali je to morda posledica tega, ker sem 4. dan po poškodbi že odšel v šolo, ker bi bil drugače zaostanek od pouka prevelik? Pri hoji me noga boli, hodim počasi in še s celo nogo. Ali pa je lahko ta bolečina znak za kaj drugega, kar se je zgodilo pri izpahu?
Prosim, če mi odgovorite, koliko časa bo trajala sanacija poškodbe do te mere, da bom lahko spet treniral in igral svoj šport – odbojko. Prvenstvene tekme se bodo namreč kmalu začele.
Prosim za odgovor in se zanj zahvaljujem,
ENEJ 2
Pozdravljeni!
Pri zvinih/izpahih gležnja se velikokrat poškodujejo tudi ligamenti- vezi gležnja, predvsem lig. ALTF. Glede na podatek da ste imeli hematom (izliv krvi v področju gležnja) je skoraj zagotovo da se je ena izmed struktur (vezi) v gležnju poškodovala, v smislu natega oz. natrganja. Da se ugotovi natančno kaj – je potreno opraviti diagnostični UZ. Glede na obseg poškodbe (poškodbe vezi, sklepne ovojnice gležnja) lahko traja zdravljenje tudi do 6 oz. 8 tednov in več. Obremenjevanje je dovoljeno le do bolečine in po potrebi glede na poškodbo tudi imobilizacija -opornica. Pomembno je da se vsak tak zvin/izpah temeljito- v popolnosti pozdravi, saj so drugače zelo pogosti ponovni zvini.
Glede na to da je šport velilk del vašega življenja je ključno, da poškodbo res dobro sanirate- se pravi, da se najprej ugotovi kaj se je poškodovalo- katera struktura in se na to ciljano zdravi.
Hvala za vprašanje!
Lep pozdrav
ARTHRON tim
Dober dan,
od zvina gležnja je preteklo 16 dni, pred 1 tednom sem opravil UZ gležnja, ki je pokazal:
– delna raztrganina anteriornega talofibularnega ligamenta
– delna raztrganina m.peroneus brevis
– delna raztrganina tetive m.peroneus longus retromalleolarno
– izliv ob tetivi obeh peroneusov
– obsežni izliv pod anteriornim tibiofibularnim ligamentom.
Opravil sem že 6 magnetnih terapij, oteklina v predelu gležnja še ni povsem izginila. Gležnja ne morem še premikati, ne morem stopati iz pete na prste. Prosim, če mi odgovorite:
– kaj vi menite o moji poškodbi glede na izvid UZ in kako naj se ravnam
vnaprej
– zaradi različnih nasvetov me zanima, ali naj uporabljam povoj in kateri
– kdaj in kako naj začnem obremenjevati nogo
– katere fizioterapevtske metode priporočate-
Hvala za odgovor in lep pozdrav, ENEJ2
Pozdravljeni!
Izredno pomembno je, da se vaše poškodovane strukture (lig LTFA, m. peronues) v celoti pozdravijo- da se te delne ratzrganine v celoti in popolno zacelijo (regenerirajo). To lahko traja od 6-8 tednov ali v nekaterih primerih še dalje. Fizioterapevtske tehnike, ki se priporočajo so:
– Cyriax metoda (prečna frikcija za sanacijo delnih ruptur) in 3D mobilizacija za vzpostavljeanje normalne gibljivost (biomehanike) zgornjega in spodnjega skočnega sklepa
– UZ terapija za izboljšanje regeneracije poškodovanega tkiva
– elektroterapije (diadinamični tokovi) in krioteraoija (hlajenje z ledeno vrečko)za odpravo otekline in vnetne reakcije
– trening z elastičnimi trakovi THERABAND za postopno pridobivanje mišične moči in vzdržljivosti
– trening živčno-mišične kontrole za vzpostavitev stabilnosti gležnja
Glede povojev – bandaž- v primeru da Vam obremenjevanje brez le teh povzroča bolečino potem ja in v primeru, aktivnosti kjer je potencialna nevarnost da pride do ponovnega zvina/izpaha, drugače se ne svetujejo- povoji- opornice- bandaže namreč če se uporabljajo pre-pogosto negativno vplivajo na proprioceptorje- celice, ki skrbijo za stabilnost v sklepu.
Obremenjevanje naj bo postopno in pred vrnitvijo v polne obremenitve (predvsem športne) Vam priporočamo opraviti kontrolni UZ, da se vidi v kakšnem stanju so poškodovane strukture- če so poškodbe (rupture)sanirane (pozdravljene).
Lep pozdrav,
ARTHRON tim
Hm .. ja. Tudi sam sem doživel to nepreijetno izkušnjo. Pri nogometu sem si izpahnil desni gleženj navznoter. Noga je bila v tem položaju celih 45 minut. Po slikanju so ugotovili, da na skeletu ni bilo narejene nobene škode – bile pa so vezi pretegnjene. Sledil je mavec na nogo. Sprva so zdravniki dejali mavec 4 tedne + 2 tedna s peto, a po dveh tednih sem dobil že peto – dva tedna kasneje pa je bil mavec že odstranjen.
Od takrat dalje si gleženj masiram z hladilnim gelom. Nekaj dni nazaj pa sem po pregledu pri osebnem zdravniku začel gleženj mazati s kremo za krepitev mišic in vezi.
Glede na to da je zdaj od izpaha minil že cel mesec (19.12.2008 – 25.1.2009) se oteklina še vedno ni v celoti umaknila. Črnine so povsem izginile. Brez bergel hodim zdaj že 2 tedna a še vedno ne gre brez problema.
Problem je predvsem to, da se ne morem postaviti na prste. Glede na to, da sem pripravljen za rehabilitacijo razkirati veliko časa – da se vse zaceli, bi Vas vprašal še nekaj ključnega: Povratek na zelenice ja ali ne ? Kakšne so možnosti da se kaj takega ponovi ?
Spoštovani!
Rehabilitacija po taki poškodbi traja 3 – 6 mesecev, težave nekateri čutijo celo 1 leto po poškodbi. Dokler je gleženj otečen odsvetujem skakanje in kontaktne športe. Možnost, da pride do ponovnega zvina gležnja bo sedaj večja, zato bo potrebna previdnost pri športu.
Lep pozdrav,
Uroš Dobnikar
Pozdravleni!
Sam sem se poškodoval pri nogometu in sem opravil sedaj MR! Mnenje je sledeče:
– Ruptura LTFA in sprednjega tibiofibularnega ligamenta,
– Delna ruptura LTFP,
– Izrazit edem podkožja anterolateralno,
– Manjša delna ruptura tetive tibialis posterior.
Prosim če mi malo obrazložite kaj in kako sledi naprej, da se bo to saniralo!
Za odgovor se Vam že vnaprej zahvaljujem!
Lep sončen pozdrav!
Jurček
Zdravljenje takšne poškodbe je običajno neoperativno in traja običajno 2 do 3 mesece. Prve tri tedne po poškodbi je to mirovanje ali zelo omejeno gibanje, nato gibanje do bolečine. Po preteku šestih tednov od poškodbe priporočam pomoč s strani fizioterapevta v smeri pridobitve polne gibljivosti, umiritve vnetja in proprioceptivnega treninga.
Po preteku 8 tednov od poškodbe priporočam pregled in testiranje stabilnosti gležnja. Če se za to odločite priporočam, da zraven prinesete tudi posnetke magnetne resonance.
Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Pozdravljeni, pred 3 tedni sem si pri igranju nogometa v duelu poškodoval gležen. Gleženj mi je nekako čudno zaplesal vendar po udarcu nisem čutil hujše bolečine. Naslednji dan mi je gleženj zatekel in mi je fizioterapeut razbil uteklino. Po 2 dneh mirovanja sem začel s treningi. Po sedmih dneh se mi je stanje že tako izboljšalo da sem normalno tekel tudi pri polni hitrosti vendar me je velikokrat ko sem brcnil žogo z nartom zabolelo menim da me bolijo ligamenti čeprav mi je fizioterapeut rekel da sem verjetno dobil udarec v hrustanec. Po 3 tednih se stanje še ni izboljšalo, če pri treningu malce narobe stopim ali udarim žogo z nartom me zaboli vendar je čez 5 minut bolečina izgine. Treninge imam 2 krat dnevno,med treningom pa nosim upornico v času počitka pa si gležen gladim in mažem s hladilno kremo in delam vaje za krepitev gležnja. Prosil bi vas za nasvet, če je še kakšna stvar ki bi jo lahko naredil da čim hitreje pozdarvim poškodbo, kajti po 3 tednih je stanje podobno kot je bilo 1 teden po udarcu.
Že v naprej se vam zahvaljujem za odgovor in vas pozrdavljam,
Martin
V katerem delu gležnja čutite bolečino?
Vsekakor se do nadaljnjega izognite obremenitvam, ki vam povzročajo bolečine!
Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Priporočam, da se izogibate obremenitvam, ki vam povzročajo bolečine. Če boste po 8 tednih od poškodbe še imeli bolečine, priporočam pregled pri zdravniku.
Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Lp,
Imel sem že 5 zvinov levega gležnja, in vedno sem se po krajšem okrevanju lahko normalno rekreiral.
Lani sem doživel šesti zvin, vendar me tokrat ne neha in ne neha bolet. Imel sem obsežno podkožno krvavitev, vendar so mi rekli da operativni poseg ni potreben.
Sedaj imam velike probleme z gležnjem. Od bolečin ki se lahko pojavijo sredi noči v mirovanju, velikokrat se mi tudi zgodi da ko hodim po hiši narobe stopim (gleženj ni stabilen)
Zdaj so mi naredili Uz gležnja in diagnoza je sledeča :
– Anteriorni talo-fibularni ligament je delno rupturiran, debel je 1.7 mm ( desni pa 3.2 mm ) ob narastišču na fibulo je še vedno tanka plast tekočine.
Zanima me kaj bi lahko zdaj naredil ? Rad bi treniral nogomet, vendar mi že lahek tek povzroča težave.
Že vnaprej se zahvaljujem za odgovor,
Luka
Priporočam opraviti slikanje gležnja z magnetno resonanco (pokaže tudi sklepni hrustanec in sklepno ovojnico, ki sta lahko vzroka za bolečino) in nato pregled s posnetki. Potrebno je tudi testirati stabilnost gležnja.
Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Zdravo!
Pred dobrim mesecem sem pri nogometu staknil poškodbo gležnja. kaj točno je bilo ne vem, ker zdravnika dežurnega zdravnika nisem obiskal. lahko pa povem, da mi je nasprotni igralec stopil na notranji del gležnja. po enem tednu hlajenja in počitka sta oteklina in črnina izginili. vendar sedaj po dobrem mesecu, gleženj še vedno ni v istem stanju kot pred poškodbo. pri tem mislm na malenkost zmanjšano gibljivost, v večji meri pa na poke ki jih je slišati v gležnju. Zaradi teh pokov si še ne upam nazaj na igrišče.
hvala za odgovor.
Spoštovani,
priporočam pregled. Pred obremenitvami je potrebno ugotoviti, kaj povzroča poke!
Lep pozdrav,
Iztok Pilih
V anteriornem talofibularnem ligamentu je hipoehogeno področje,ki meri 5 x 5 mm.
Kalkaneofibularni ligament ,ki poteka od vrha lateralnega maleola na lateralno stran salcaneusa je brez posebnosti.
Tetiva m.peroneus brevis je dolžini cca 2cm hipoehogena in meri 5,3mm.
Tetiva m.tibislis posterior je retromalleolarno zadebljena na 5 mm in v dolžini cca 2cm obdana z 5mm efuzije.
MNENJE: Delna raztrganina anteriornega taloibularnega ligamenta.
Tendinitis m.peroneus brevis.
Obsežen tendinitis in peritendinitis m.tibialis post…
Mnenje me zanima kako je postopek kako da se čim prej uredim ker me resnično moti moj zatečen gležen in bi rad ponovno čim prej normalno treniral…
Spoštovani,
koliko časa je minilo od poškodbe in od ultrazvočne preiskave (lahko bi šlo tudi za opis slikanja z magnetno resonanco).
Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Pri treningu košarke sem si poškodoval glezenj, natancneje prislo do izpaha tibije in zloma fibule v predelu gleznje, MRI zaradi mocne otekline se ni bilo mogoce narediti. Kaj vse bi bilo mogoce narobe z vezmi in v kaksnem casovnem razmaku sta najbolsa in najslabsa mozna scenarija za vrnitev na parket?
Ze v naprej se vam zahvaljujem za nasvet
Lp GJR
Spoštovani,
spremljajoča poškodba vezi je odvisna od tipa zloma mečnice (fibule, zunanjega gležnja) – moral bi videti rentgenske slike. Varna vrnitev na parket je realna v 3 do 6 mesecih po poškodbi.
Lep pozdrav,
Iztok Pilih