Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Izkušnje s porodnišnicami

Izkušnje s porodnišnicami

Špela! Hvala za odgovor. Mene bolj zanima, kako je z bivanjem po porodu. Ali imajo enoposteljne sobe ali jih je več. In seveda, kako do enoposteljne sobe?

Vidiš Sončnica, to pa je tisto, kar je mene najbolj motilo.
Tri mamice, trije otroci, ves čas eden joka. Veliko obiskov in slab zrak. Spanje pri odprtih lučkah. In nobene šanse, da bi sploh pomislil na enoposteljno sobo, razen če nisi nosilec kake bolezni (Npr. tbc ali hepatitisa….). Jaz osebno sem komaj čakala, da pridem domov in da bom spala vsaj takrat, ko bo moj otrok spal.

Mene je ta sistem zelo utrudil, res pa je, da imam že po naravi rahel spanec in se zbudim ob vsakem šumu, zato v porodnišnici nisem prav nič spala. Ko pa sem zjutraj ob 5h končno zaspala, saj so zaspali vsi otroci v sobi, so nas zbudili za merjenje temperature. Vem, da to spada zraven, ampak vseeno.

Vaje iz ginekologije in porodništva so uvrščene na program izobraževanja na medicinski fakulteti v petem letniku. Torej to niso nekakšni negodni smrkavci, ki bi vas gledali, na da bi se jim o stvari karkoli sanjalo. Na vajah, ki sem jih opravljala jaz v mariborski porodnišnici, je bila marsikatera porodnica zelo hvaležna za pozornost, zlasti, če zraven denimo ob popadkih in porodu ni bilo partnerja. Praviloma študenti bolj sočustvujemo in nam porodnice tudi lažje kaj zaupajo, mi pa kaj vprašamo starejše kolege, če sami ne znamo odgovoriti na njihova vprašanja. Jaz sem imela te vaje zelo rada in tudi izpit sem kmalu opravila. Izpit sestavlja ustni del, pred tem pa tudi praktični (preiskava trebuha porodnice, pogovor z njo, nato poročaš, kakšni so ukrepi in zdravljenje, če gre za rizično nosečnost).

Če ne želite študentov ob sebi, jim imate seveda pravico zavrniti. Zakaj pa so pravzaprav potrebni?

Pred časom je bil mladi zdravnik, ki je bil dežuren, poklican k neki porodnici, ki je rodila na domu. Krvavela je in ker ta zdravnik ni bil izkušen, prav tako pa ni vedel, kaj sploh storiti, je izkrvavela. V preteklih letih namreč ni bilo tako malo študentov, ki sploh niso videli poroda. Vsak študent naj bi obvladal tudi pregled nosečnice, določil lego plodu – skratka, bil usposobljen za vsak primer, če ni porodnišnica takoj dosegljiva. V primeru, da je dežuren, pa naj bi vsak vedel, kaj ukreniti pri grozečem prezgodnjem porodu, kako ločiti tako krvavitev od krvavitve pri rupturi posteljice ali predležeči placenti.

Bilo bi lepo, če bi se študentje lahko naučili vseh stvari kar preko videotrakov in suhoparnih razlag. Žal ni tako, zato sem hvaležna vsem, ki to razumejo in sodelujejo.

Pozdravljene!
Tudi jaz imam bolj čudno izkušnjo s porodom, ampak tako pač je pri vsaki ženski oz.porodu je drugače. Sicer sploh ne vem v čemu je finta, kakšen oz.kako bo potekal porod in še sedaj mi ni jasno od česa je sploh to odvisno(ali od same ženske-konstrukcija,psiha, pripravljenost…ne vem?)ali tudi od otroka. Jaz sem rodila v postojnski porodnišnici, začelo se je z naravnimi popadki, ker so bili preslabi sem dobila še umetne in še nekaj zraven, babica mi ni hotela povedati kaj je to, čeprav sem potem ugotovila(pisalo je na kartotečnem listu tisti ki je obešen na posteljo),da mi je dala pomirjevalo čeprav za to nisem prosila. Babica je bila zelo hladna in komaj se ji je zdelo da bi se sploh ukvarjala z mano, ker je bila pač v nočni. Ko je prišel mož je hitro spremenila obraz. Ker so popadki potekali zelo dolgo je prišla nova smena in tudi druga babca, ki je bila zelo prijazna in pozitivna ženska in sem ji še danes hvaležna da je bila tako ljubezniva do mene. Držala me je za roko spodbujala in skratka bila v pomoč poleg moža. Prijavila sem se za porod v vodi, ki res stane 30.000 SIT, vendar sem tam v glavnem predihavala popadke (pribl.2x po 1 uro in potem sem mogla ven).Ker je minilo že 10 ur tega dihanja in se je otroček že pokakal, so se na hitro odločili za carski rez, ker nisem bila dovolj odprta. Stalno med popadki ko sem ležala na postelji sem bila pokrita, ker sem bila seveda gola zaradi poroda v vodi in ni nihče motil mojo intimo. Vse se je srečno končalo in ko sem se zbudila iz narkoze bi po mojem lahko kar vstala in odšla domov tako sem bila srečna, da je deklica končno zunaj in da je zdrava in močna. Zdaj pričakujem drugega otročka in bom spet šla v isto porodnišnico.

Maja

New Report

Close