Izguba telesne teže in šport!
Pozdravljeni!
Čez en teden bom star 18 let, vendar se mi je svet v pol leta podrl! V želji po perfekciji in oblikovanju telesa ( hotel sem iti na DIF) sem zašel v preveliko izgubo kilogramov… Izgubil sem približno 15 kg v enem mesecu. Izgubil sem veselje do vsega, spolni nagon, poleg tega pa tisto kar mi največ pomeni, to je želja po športu (vsak dan sem bil na igrišču, hiperaktiven…). Celo življenje se že ukvarjam s športom in imam veliko medalj, pokalov iz različnih športov.Sploh nimam več eksplozivnosti, tečem npr. en čas potem pa tema kot bi mi odsekal mišiče, in če bi vztrajal še dlje bi verjetno omedlel. Sploh mi ne gredo več noge kot bi hotel. In res sem potreboval čas da sem to začel reševati ob podpori družine (ker so vsi videli kakšen sem-shujšan…). Sedaj se trudim pri pridobivanju teže, jem zelo veliko (namreč tek me še ni minil, tudi želja po sladkim ne). Zanima me kako naj jem (kakšno hrano), kako naj živim, da bi nazaj vzpostavil svoje mišično ravnovesje?? Ali bodo s pridobljeni kilogrami tudi mišice funkcionirale bolje? Prosim svetujte mi kako naj živim? Šport mi res veliko pomeni, vendar v zadnjem času zgolj obremenitev. Moja tel. višina 178, teža pa je 56. Včasih pa sem imel 71 kilogramov. Moja mama mi je rekla, da še poleg tega sem močne konstrukcije in da moram res pridobiti na teži in da bo potem veliko lažje. Prosim za nasvete.
LP!
Naredil si pomemben korak na poti svojega okrevanja – priznal sebi, da potrebuješ pomoč in da tako ne gre več naprej. Telo zaradi pomanjkanja hranie in snovi, ki jih potrebuje za svoje delovanje postane oslabelo – kar si opazil tudi pri sebi, še posebej, ko si se ukvarjal s fizičnimi aktivnostmi. Čestitaj si, da se trudiš, bodi ponosen nase. Tudi, če pride dan, ko ne bo šlo vse po načrtih (kar nikomur ne gre) vzemi to kot priložnost za raziskovanje v čem se ta dan razlikuje od drugih.
Pri motnjah hranjenja je pomembno, da se zavedaš, da samo pozornost na hrani in na obrokih ne bo dovolj, da bi to premagal. Pomembno je, da hrati s tem raziskuješ kaj so vzroki, da si prišel do točke stradanja, da pogledaš pri sebi kaj ti je stradanje prineslo. Pomembno je, da si poiščeš dodatno pomoč v smislu podporne skupine (npr. na MUZI) ali svetovalca, terapevta, ki ti bo pomagal pogledati v čem ti hrana pomaga premagovati ovire s katerimi se srečuješ na svoji življenjski poti. Drugi del pa seveda je hrana.
Nekega recepta koliko jesti količinsko ni, ker vsaka oseba zase rabi različno količino, da je sita in da je njeno telo v ravnotežju. Pomembno pa je, da imaš več obrokov dnevno, 5-6, če ti bo lažje, da ješ na 2-3 h, da ješ s priborom, če se le da, ker boš tako prinesel pozornost na hrano. Jej počasi, pri hranjenju ne glej tv, ne beri knjig ali časopisov, temveč skušaj res pozornost dati sebi, ne jej v avtu, med hojo, ali za računalnikom – vse to prenese pozornost na druge stvari in tako se lahko zgodi, da pojemo preveč ali premalo, pa sploh ne vemo kakšnega okusa je bila hrana in kdaj smo pojedli. Tekočino pij pred obrokom ali po obroku, ne pa vmes. Pomembno je, da ješ vse hranilne snovi, ne izogibaj se nobeni skupini. Preveč sadja in zelenjave ni dobro, ker lahko povzroči napenjanje in napihnjenost zato jih zmanjšaj za začetek, če opaziš te težave pri sebi. Tudi sladkarijam se ne izogibaj, vendar to ne pomeni, da ješ samo sladko. Bolj zdravo kot čips, smoki, so oreški ali semena. Poskrbi, da če boš odsoten od doma, da se boš tudi tiste dneve prehranjeval kot je potrebno – ali vzemi s sabo hrano, razmisli kam bi šel lahko jest – ne dovoli, da ti kakšna aktivnost prepreči, da ne bi jedel. Sam se bi moraš biti na prvem mestu in poskrbeti za svoje telo. Ko bo telo v ravnovesju se boš počutil bolje. Pomanjaknje hrane telo oslabi, kar privede tudi do omedlevic, vrtoglavic, izpadanja las, idr. posledic, ki pa se lahko odpravijo, ko telo dobi kar potrebuje.
Na žalost ni enega recepta, s katerim bi ti lahko povedala kako živi. Edino kar ti lahko svetujem je, da pogledaš vase in si postaviš težko vprašanje – kaj si želiš ti? Bi rad kaj spremenil v svojem življenju? Ali s čim nisi zadovoljen? Praviš, da te šport v zadnjem času obremenjuje – kaj to pomeni zate?
Poleg tega je pomembno, da počneš stvari, ki osrečujejo tebe – kaj je to?
Lep pozdrav,
Tatjana Romih
Pozdravljeni,
kakor ste sami ugotovili, diete ne delujejo. seveda oseba na hitro izgubi nekaj kg, vendar si telo v obdobju teh diet, želi in potrebuje hrano, ki mu jo odrekamo. Posledica teh diet je, da potem, ko hujšanje prekinete, pojeste še več vsega, kar ste v času diet postavili na stranski tir.
Če je pri vas prisotna želja po izgubi kg, vendar drugih težav s hrano nimate (npr. z MH), potem vam priporočam, da razmislite o vključitvi v zdravo šolo hujšanja, ki jo izvajajo zdravstveni domovi. Če pa imate težave z Mh pa to ne bo dovolj. Potem je potrebno drugačo delo na sebi.
Ne glede na vse, gre pri povečani telesni teži za prevelike količine hrane ponavadi. Kadar se izogibamo določenim obrokom, da se ne bi zredili in jemo le dva obroka na dan, se ponavadi zgodi, da potem pojemo preveč. Potrebno je jesti 5 obrokov na dan, zagotoviti telesu vse hranilne snovi, tudi maščobe – so za telo še kako potrebne-vendar v zmernih količinah. V primeru, da opažate pri sebi, da se prenajedate, se težko ustavite, ko ste siti, ali pa jeste pretežno sladkarije oz. določeno hrano, se vprašajte -kaj se dogaja, ste zadovoljni s svojim življenjem, ste srečni, kaj bi potrebovali tisti trenutek in ali ste res lačni ali vam manjka kaj drugega?
Če veste, da pri vas ne gre le za preveliko telesno težo, ampak, da so v ozadju še druge stvari, ki jih rešujete skozi hrano, potem si poiščite pomoč (podporna skupina, svetovanje, terapija,…).
LP
Tatjana