invalid III kategorije
ali mogoče kdo ve kako ravnati v tem primeru:
PRIZNANA MI JE INVALIDNINA III KATEGORIJE. SEDAJ SEM ODDALA VLOGO DA BI PREJEMALA INVALIDNINO, PA SO MI V ODLOČBO ZAPISALI, DA JE NE MOREM PREJEMATI, KER DELODAJALEC ZAME NI ODPRL PRIMERNEGA DELOVNEGA MESTA. Kaj pravite ali je dolžan delodajalec odpreti delovno mesto zame oz. ga prilagoditi mojim potrebam. Hvala že vnaprej za odgovor.
Spoštovana Mavricaa!
Gotovo vam ni lahko v tej situaciji in vas najbrž že pošteno jezi, ko si vas podajajo od vrat do vrat in ne veste, ali boste dobili jasen odgovor, na podlagi katerega se boste dobili to, kar vam ob vaši invalidnosti tudi pripada. Najbrž je zraven tudi precej strahu, da ne bi kdo zlorabil vaš položaj in bi se še kaj zapletlo glede službe, saj si v teh negotovih časih verjetno tudi vi ne želite ostati brez dela. Rad bi vas opogumil, da zdržite s tem strahom, morebitno zdravo jezo (na sprenevedanje in izmikanje delodajalca) pa usmerite v to, da se seznanite z ustrezno pravno podlago in nato poskrbite za to, do česar ste upravičeni.
Ker na partnerski in družinski posvetovalnici ne odgovarjamo strokovnjaki za pravo, temveč zakonski in družinski terapevti, vas bom napotil na drugo področje na forumu (DELOVNO PRAVO IN ZAPOSLITEV), kjer boste dobili nasvet pravnikov. Spodaj pa za prvo informacijo vseeno pripenjam nekatere člene iz zakona, ki zadevajo vašo situacijo. Po prvem laičnem branju kaže, da vam delodajalec mora zagotoviti novo ustrezno delovno mesto, če je to v ustanovi, kjer ste zaposleni, izvedljivo, sicer pa odpovedati pogodbo o zaposlitvi. Če pa ostanete na tem delovnem mestu po svoji volji, izgubite pravice iz ZPIZ-a. Ampak, še enkrat poudarjam, gre za laično (!) mnenje.
Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju
101. člen
(Dolžnosti in postopki delodajalca v zvezi z zagotovitvijo pravic delovnega invalida)
(1) Zavarovancu, kateremu so z dokončno odločbo priznane pravice na podlagi invalidnosti II. ali III. kategorije in ima sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za nedoločen čas na območju Republike Slovenije, mora delodajalec ponuditi opravljanje drugega dela na delovnem mestu v skladu z njegovo preostalo delovno zmožnostjo in strokovno izobrazbo oziroma usposobljenostjo oziroma mu zagotoviti poklicno rehabilitacijo ali delo s krajšim delovnim časom od polnega, razen v primerih, ko mu lahko skladno s 102. členom tega zakona in predpisi o delovnih razmerjih odpove pogodbo o zaposlitvi.
(2) Zavarovancu, kateremu je z dokončno odločbo priznana pravica do poklicne rehabilitacije na podlagi invalidnosti II. kategorije, delodajalec redno odpove pogodbo o zaposlitvi iz razloga invalidnosti šele po uspešno končani poklicni rehabilitaciji, sočasno z odpovedjo pogodbe o zaposlitvi pa mu mora ponuditi sklenitev nove pogodbe o zaposlitvi za delo na drugem delovnem mestu skladno s pogodbo o poklicni rehabilitaciji iz 86. člena tega zakona in predpisi o delovnih razmerjih. Določbe sicer veljavne pogodbe o zaposlitvi se v času poklicne rehabilitacije zavarovanca ne izvajajo v tistem delu, ki je urejen v pogodbi o poklicni rehabilitaciji.
(3) Zavarovancu, kateremu je z dokončno odločbo priznana pravica do dela s krajšim delovnim časom od polnega ali pravica do premestitve na drugo delovno mesto na podlagi invalidnosti III. kategorije ali invalidnosti II. kategorije po dopolnjenem 50. letu starosti, delodajalec iz razloga invalidnosti redno odpove pogodbo o zaposlitvi, sočasno z odpovedjo pogodbe o zaposlitvi pa mu mora ponuditi sklenitev nove pogodbe o zaposlitvi za delovni čas krajši od polnega delovnega časa ali za delo na drugem delovnem mestu skladno s predpisi o delovnih razmerjih
(4) Pri zagotovitvi pravic in zaposlovanju zavarovancev, pri katerih je nastala invalidnost oziroma pri izbiri drugega delovnega mesta, mora delodajalec upoštevati:
– mnenje invalidske komisije o zavarovančevi preostali delovni zmožnosti,
– usposobljenost zavarovanca po uspešno končani poklicni rehabilitaciji ter
– določbe zakona, ki ureja delovna razmerja in kolektivnih pogodb.
(5) Zavarovanec in delodajalec lahko zahtevata dopolnilno izvedensko mnenje invalidske komisije o ustreznosti ponujenega delovnega mesta ali poklicne rehabilitacije.
(6) Če zavarovanec ne sprejme ponudbe delodajalca za sklenitev nove pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas, skladno z drugim ali tretjim odstavkom tega člena, v roku 30 dni od prejema ponudbe ter mu preneha delovno razmerje, nima pravice do odpravnine kot delavec, ki mu je odpovedana pogodba o zaposlitvi iz poslovnega razloga ali iz razloga nesposobnosti, ima pa pravico do minimalnega odpovednega roka kot delavec, ki mu je odpovedana pogodba o zaposlitvi iz poslovnega razloga, v skladu z zakonom, ki ureja delovna razmerja.
(7) Če delodajalec v skladu s prvimi petimi odstavki tega člena zavarovancu ne ponudi sklenitve nove pogodbe o zaposlitvi pod pogoji, ki so mu priznani kot pravice na podlagi invalidnosti, je to skladno s predpisi o delovnih razmerjih razlog za izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi s strani zavarovanca, delodajalec pa mu je dolžan izplačati odpravnino, določeno za primer redne odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga, in odškodnino najmanj v višini izgubljenega plačila za čas odpovednega roka.
7. Prenehanje delovnega razmerja delovnemu invalidu
102. člen
(Odpoved pogodbe o zaposlitvi zaradi ugotovljene invalidnosti II. ali III. kategorije ali iz poslovnega razloga brez ponudbe nove pogodbe o zaposlitvi)
(1) Zavarovancu, kateremu so z dokončno odločbo priznane pravice na podlagi invalidnosti II. ali III. kategorije in ima sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za nedoločen čas na območju Republike Slovenije, lahko delodajalec odpove pogodbo o zaposlitvi za nedoločen čas brez ponudbe nove pogodbe o zaposlitvi v skladu s predpisi o delovnih razmerjih le v primeru, če mu zaradi ugotovljene invalidnosti II. ali III. kategorije ali iz poslovnega razloga utemeljeno ne more skladno s prejšnjim členom tega zakona zagotoviti pravice do premestitve na drugo delovno mesto brez ali po končani poklicni rehabilitaciji oziroma pravice do dela s krajšim delovnim časom od polnega.
(2) Delodajalec lahko skladno s predpisi o delovnih razmerjih odpove pogodbo o zaposlitvi zavarovancu iz prejšnjega člena oziroma prvega odstavka tega člena, če delovni invalid brez opravičljivih razlogov:
– v zakonsko določenem roku ne podpiše pogodbe o poklicni rehabilitaciji iz 86. člena tega zakona ali ne nastopi oziroma ne konča rehabilitacije v roku, določenem s to pogodbo,
– ne izpolnjuje obveznosti, ki so določene v pogodbi o poklicni rehabilitaciji,
– ne nastopi dela na drugem delovnem mestu v skladu s prejšnjim členom tega zakona, ali
– ne prične z delom s krajšim delovnim časom od polnega v skladu s prejšnjim členom tega zakona.
103. člen
(Komisija za ugotovitev podlage za odpoved pogodbe o zaposlitvi)
(1) Pri delodajalcu, ki ima najmanj pet zaposlenih delavcev, ugotovi razloge za odpoved pogodbe o zaposlitvi na podlagi prvega odstavka prejšnjega člena komisija v sestavi:
– predstavnik zavoda,
– predstavnik Inšpektorata Republike Slovenije za delo,
– predstavnik zavoda za zaposlovanje,
– predstavnik delodajalcev in predstavnik sindikatov.
(2) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka lahko pri delodajalcu, ki ima zaposlenih manj kot pet delavcev ugotavlja razloge za odpoved pogodbe o zaposlitvi na podlagi prvega odstavka prejšnjega člena komisija iz prejšnjega odstavka, če tako predlaga zavod, zavod za zaposlovanje, zavarovanec ali delodajalec.
(3) Komisijo iz prvega odstavka tega člena ter način njenega dela določi minister, pristojen za delo.
(4) Komisija veljavno odloča, če je prisotna večina članov. Odločitev komisije je dokončna.
(5) Stroške dela komisije nosi zavod.
104. člen
(Pravice delovnega invalida v primeru prenehanja delovnega razmerja)
(1) Zavarovanec, ki mu je bila odpovedana pogodba o zaposlitvi po prvem odstavku 102. člena tega zakona, uveljavi pravice iz zavarovanja za primer brezposelnosti, po izteku teh pravic, pa pravice po tem zakonu.
(2) Zavarovanec, ki mu je bila pogodba o zaposlitvi odpovedana po drugem odstavku 102. člena tega zakona, ne more po prenehanju delovnega razmerja na podlagi iste invalidnosti uveljaviti nobenih pravic po tem zakonu.
Pogumno naprej in verjamem, da boste prišli do pravih odgovorov!
Poznam nekaj takih invalidov, žal se jih je večinoma začela zatekati po bolniškah in iskanju invalidnosti, ko so zahtevali v službi od njih kvalitetno opravljeno delo. Raje kot dat odpoved po bolniškah in izsiljevanju invalidnosti. Malokdo se zaveda tudi kalvarije na drugi strani, preostale delavke morajo prevzeti delo manjkajočega, v teh časih za isti denar večinoma. Vsak se boji za službo in te ženske hodijo izčrpane domov k svojim družinam, medtem ko se “invalidi” sprehajajo naokrog. To pišem z vsem spoštovanjem do resničnih invalidov, pri samoplačniško izsiljenih “invalidih” pa se grobo izkorišča ostale delavce in to je tudi nesprejemljivo in zelo zelo žalostno.