Najdi forum

intravertrikularna krvavitev

Pozdravljeni,

Imam nedonošenčka rojenega v 28.tednu. Takoj po rojstvu je dobil intravertrikularna krvavitev III stopnje. Sedaj me zanima kakšna je verjetnost da bo dobil CP in v kolikšni meri. Zanima pa me tudi ali se da posledice preprečiti z fizioterapijo. Hvala

Spoštovani,

na vprašanje Vam v tem trenutku težko kdo odgovori z da ali ne. kajti oboje je možno. Mislim, da malo bolj pobarajte zdravnike, ki so krvavitev ugotovili, kajti oni vedo več (npr. kako obsežna je bila in na katerem mestu v možganih, …). Vzroki za CP so različni in taka krvavitev je lahko eden izmed njih, vendar je pri vsakem otroku drugače glede posledic.

Priporočam Vam dodatne preglede pri specialistih (če jih že niste opravili), obisk razvojne ambulante in predvsem dobro opazujte otroka, še prej pa se seznanite z opozorilnimi znaki pri otroku (zloženko dobite lahko pri nas na Zvezi Sonček in na nekaterih poštah ter ZD). Če boste opazili karkoli neobičajnega v gibih in reakcijah, se posvetujte s pediatrom ali zahtevajte pregled drugje, če on nima dovolj izkušenj.

Seveda nevrofizioterapevtska obravnava pripomore k osvajanju pravilnejših gibov in k napredovanju v razvoju, ne more pa odpraviti vseh posledic poškodbe možganov, sploh , če so te posledice težje. Žal čarobne palčke ali recepta za popolno odpravo težav pri CP ni – tudi RNO obravnava tega ne zmore. Pomemben pa je zgodnji začetek obravnave in predvsem pravilno rokovanje z otrokom 24 ur dnevno.

Želim Vam vse dobro, pridobite si čim več informacij iz različnih virov in čim prej se vključite v skupine staršev, kjer boste delili svoje skrbi in pomisleke z drugimi s podobnimi izkušnjami.

Lep pozdrav.

Marija Božič

V zvezi z to takoopevano zgodnjo obravnavo imam (pač glede na naše izkušnje) izjemno slabe spomine.
Tudi mi smo upoštevali te nasvete in letali od enega strokovnjaka do drugega, na koncu pa ugotovili, da je največ vredno to kar naredimo z otrokom sami doma oziroma s pomočjo fizioterapevta, ki ga imamo na domu (samoplačniško seveda, ker zdravstvo to, kar edino dokazano pomaga pri teh otrocih časti z 45 min na teden).
Vsak obisk pri strokovnjakih je stanje vedno poslabšal. Obravnava je bila katastrofalna (industrijska kot po tekočem traku-kot da so vsi otroci isti, naša opažanja pri otroku sploh niso bila upoštevana). Vedno pa je bila še kakšna “nagrada”: enkrat ta virus, drugič drugi, prehlad. V glavnem eno samo veliko sranje. Zato bodite sitnii: za vsak poseg, ki ga nameravajo narediti , naj vam podrobno razložijo kaj bo. Tudi potem jim sitnarite, če opažate kakšne drugačnosti.
Mi smo namreč privolili pri otrokovih 9 mesecih v pregled očesnega tlaka pod narkozo. Po tisti narkozi pa se mu je stanje izjemno poslabšalo, verjame pa nam ne nobeden, da je tako od tega posega (ker je pač njegova osnovna diagnoza zelo slaba in se vsi izgovarjajo na to)
Verjamem, da se ta zgodnja obravana pozna pri družinah, ki imajo strokovno pomoč pred nosom (npr. v Ljubljani). Če pa si nekje bolj od daleč, pa je že sama vožnja otroku dovolj stresna, velikokrat preveč.

New Report

Close