intraventrikularna krvavitev prve stopnje
Pozdravljeni!
Pred 5 meseci ste mi ob odpustu iz porodnišnice dejali, da je z otrokom vse v redu, a da je bila pri uz glavice ugotovljena intraventrikularna krvavitev prve stopnje (na levi strani) – imel naj bi razširjen ventrikularni sistem do 0,6 mm s povečano ehogenostjo periventrikularno, ki pa naj ne bi bilo nič posebnega. Izkazalo se je, da ima deček majhne težave na področju motorike (na pregledu naj bi imel “trde” noge in levo stran telesa “krajšo”, ker se potegne v “c položaj”). Zato je potrebna tedenska obravnava pri fizioterapevtki.
Zanima me, kakšne težave se lahko pokažejo oz. če so lahko kasneje tudi v povezavi z miselnimi procesi. Fizioterapevtka mi je dejala, da bo lahko “štor” pri telovadbi, da lahko shodi po prstkih.
Prosila bi tudi za razlago intraventrikularne krvavitve prve stopnje (v knjigi Nedonošenček ni podrobno razložena).
Že vnaprej hvala!
Spoštovana,
izvid UZ pregleda glavice, ki ga navajate, opisuje več sprememb (če je seveda natančno prepisan).
Krvavitve, ki jih lahko vidimo ob UZ pregledu glave pri novorojenčku, glede na obsežnost uvrstimo na 4 stopnje po načinu, ki ga je opisala ameriška neonatologinja Papile-jeva. Prva stopnja je najlažja, gre le za krvavitev v žilni pletež (imenujemo jo subependimalna, s kratico SEH) in po nekaj tednih izgine. Praviloma ni povezana z nobenimi kasnejšimi težavami.
Druga stopnja – intraventrikularna brez razširitve ventriklov – pomeni, da je krvavitve prešla meje žilnega pleteža in se je malo krvi “izlilo” v prostorček ob pletežu – stranski ventrikel. Ker je količina majhna, se ventrikel ni razširil. Tudi ta stopnja ne pomeni grožnje za kakršnekoli kasnejše težave, le traja malo dlje, da izgine. Samo v izjemnih primerih opažamo blago širjenje ventriklov v času, ko se krvavitev resorbira – vsrkava.
Tretja stopnja pomeni večjo krvavitev, saj je kri, ki se je iz pleteža izcedila v ventrikel, privedla tudi do razširjenja teh prostorov – in pri tej stopnji se bojimo predvsem zamašitve tanjših delov – cevčic, ki lahko privede do zastajanja možganske tekočine in tim. hidrocefalusa.
Najtežja je četrta stopnja, pri kateri kri prežame tudi možgansko tkivo.
Širina stranskih ventriklov 6 mm (torej ne 0,6 mm, tako majhnih mer z UZ niti ne moremo določiti) je res običajna (sicer na zgornji meji) za novorojenčka.
Povečana ehogenost periventrikularno (če je dejansko bila) pa lahko pomeni marsikaj, med drugim tudi napoved za težave, zato novorojenčke, pri katerih vidimo take spremembe, vedno naročimo na kontrolni pregled z UZ nekaj tednov po odpustu. V primeru, da taka hiperehogenost (torej se “vidi bolj svetlo” kot bi se smelo) leži ob ventriklih v določenem predelu in v tem delu po nekaj tednih nastanejo drobne ciste (kar označujemo z diagnozo cistična periventrikularna levkomalacija ali cPVL), pa so spremembe posledica motene prekrvavitve predela možganov, kjer poteka tim. motorična proga. Ob pomembni poškodbi se pojavijo predvsem po 3. mesecu korigirane starosti težave s prekomerno napetostjo mišic iztezalk, zlasti v nogicah.
Bolj podrobno se o težavah, ki vas skrbijo, pogovorite z vašim pediatrom, še zlasti pa z razvojnim pediatrom in fizioterapevtko. In če UZ pregled ni bil ponovljen, pa je mečava še odprta, ne bi bilo slabo, če bi preiskavo ponovili še enkrat. Lahko tudi pri nas, če smo vam (vsaj geografsko) blizu.
Pozdrav,