Najdi forum

infarkt

Pozdravljeni!
Prosila bi vas za nasvet. Moj oče je imel pred 10 dnevi infarkt. Takoj so mu razpihali žilo in vstavili mrežico. Po tednu je šel domov in še isti dan sva šla nazaj na urgenco, ker ga je bolelo kot prvič. Ostal je na 24 urnem opazovanju in bil sprejet nazaj na odd. Naredili so koronoskopijo, a ni bil infarkt. Kmalu bo šel domov. Sedaj me pa zanima, koliko časa naj počiva, kdaj lahko vozi avto…. Sprašujem zato, ker nič ne uboga. Ker ga nič več ne boli, misli, da je kot nov. Star je 73 let in on vse ve, mi pa preveč kompliciramo. Upam , da bo vsaj nehal kaditi, ker je to omenil sam. Kakšne so prognoze po infarktu? Hvala za odgovor, katerega bom očetu sprintala, da bo videl.

Lep pozdrav

Napad bolečine pri srcu po vstavitvi žilne opornice kaže na to, da je še ena srčna žila zožena. Zanima me s kakšno diagnozo bodo očeta odpustili iz bolnišnice, če pri koronarografiji niso ugotovili novega infarkta.

Ob odpustu iz bolnišnice bo vaš oče gotovo dobil navodila, kako naj se ravna. Če je le možno, naj se vključi v najbližji koronarni klub, kjer bo dobil potrebna navodila za pravilno rehabilitacijo po srčnem infarktu.

Če ga sedaj nič več ne boli, je to dober znak za uspešno rehabilitacijo (ambulantno ali v toplicah).

Pri bolnikih, ki so preboleli srčni infarkt, zdravniki pred odpustom iz bolnišnice opravijo obremenitveni test, da mu povedo, koliko se sme obremeniti. Če oče ne bo šel na kopališko zdravljenje in se ne bo vključil v koronarni klub, naj opravi rehabilitacijo sam doma s postopno vedno večjimi telesnimi obremenitvami.

Po nekdanjem pravilniku ZZZS bolniki, ki po prebolelem srčnem infarktu niso smeli voziti avta šest mesecev. Danes dovolimo bolnikom, če se počutijo dobro, da vozijo avto že šesti – osmi teden po prebolelem infarktu.

Ker so v bolnišnici očeta tako zdravili, da ni nastala brazgotina v sru, smemo sklepati, da je srce zelo malo prizadeto in da se bolnik lahko kmalu vrne v svoj nekdanji tempo življenja. Ne sme pa zanemariti dejstva, da je imel napad hude bolečine pri srcu že po vstavljeni mrežici, da je moški star 73 let in da je bil do pred kratkim kadilec. Če pa je dodatno bil debel, imel zvišane vrednosti holesterola v krvi in zvišan krvni tlak, mu priporočam zelo dosledno zdravljenje in da razen sebe zelo pozorno posluša priporočila zdravnikov in svojcev, ki bi ga radi videli čilega še mnoga leta. Res ne sme omalovaževati podatka, da so bolniki, ki so preboleli srčni infarkt kar ogroženi, da zbolijo še za drugim, če imajo več dejavnikov tveganja.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!
Oglašam se ponovno, da povem, da je oče imel še en infarkt in da se na srcu pozna brazgotina. Po tednu je šel domov in naslednji dan zopet nazaj, ker ni mogel dihat. Začela se mu je nabirat voda v pljučih. Dobiva diuretik in gre danes na tretjo koronarografijo, ker sumijo na tretji manjši infarkt. Očeta zelo skrbi in je sedaj postal zelo nemiren in živčen. Zanima me, kako to, da imajo nekateri samo en infarkt, moj oče pa kar enega za drugim? Ali si bo srce sploh lahko kaj opomoglo od vseh naporov? Na pogled je oče kar dobro, lahko hodi po hodniku, le utrudi se hitro. Ali sedaj zdravniki povejo, kako je s pacientom? Saj hodim na informacije, katere pa niso preveč slabe.

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Pri mojem več desetletja trajajočem delu na oddelku za srčne bolezni, sem iz leta v leto postajal vedno bolj previden pri izjavah o prognozi srčne bolezni pri posameznih bolnikih. Nemalokrat se zgodi, da se potek srčne bolezni povsem nepričakovano spremeni. Tako približno je bilo v primeru vašega očeta.

Preboleli srčni infarkti pri vašem očetu so krivi, da je srce oslabelo in da ga morajo sedaj zdravniki podpirati z raznimi zdravili in postopki. Če še deluje večji del srca, bo oče zelo verjetno normalno okreval, kljub ponovnim infarktom. Če pa so infarkti uničili večji del srca, je izid bolezni težko predvidevati. Zdravniki, ki zdravijo vašega očeta, lahko sleherni dan ugotavljajo v katero smer poteka bolezen. Bolniku želim vso srečo.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close