Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja ideje za ročno ustvarjanje

ideje za ročno ustvarjanje

Pozdravljene!

Ker so počitnice me zanima, če imate kakršnekoli ideje (čimbolj konkretne in podrobno opisane) za ročno ustvarjanje, primerno za otroke stare 3, 5 in 9 let.
Vesela bom tudi naslova kakšne temu namenjene spletne strani (samo v slovenščini).

Najlepša hvala in lep pozdrav!
Manja

Včeraj smo naši 18-mesečni pikici naredili hišico iz velike kartonaste škatle. Ko jo je obiskal bratranec, ki je star 5 let, sta se skupaj zabavala…Lezla notri skozi okno, risala po njej….
Hišico lahko oblimate z barvnimi papirčki, naredite vrata in okna, zavese….

Lepo se imejte
Lara

Tukaj je nekaj iger za krajšanje počitniških dni ali pa kar tako za vsak dan, na koncu pa še nekaj za ustvarjanje.
Res, da te igre uporabljam kadar ima kdo rojstni dan, ker je takrat na kupu več otrok,mogoče pa bo kaj uporabnega tudi za vas.

IGRE:
1. BOJ ZA STOL: recimo imamo 5 otrok in pet stolov, otroci sedijo na stolih, vi vključite glasbo, otroci morajo nanjo plesati. Ko se glasba ustavi, morajo sesti na stol. Mi smo medtem en stol odstranili, zato ostane eden brez stola. To se nadaljujje dokler ne ostane samo še eden otrok in ta je zmagovalec.
2. VROČE-HLADNO: Izštevanka določi, kdo bo uganjeval, kje je skriti predmet. Uganjevalec oddide iz prostora, mi pa v prostoru dobro skrijemo neki predmet. Posedemo se po prostoru in pokličemo v prostor uganjevalca. On se premika po prostoru, mi pa ga orientiramo z vroče- je zelo blizu predmeta, hladno- je zelo oddaljen od predmeta. In to se ponavlja dokler predmeta ne odkrije.
3. BALON: Imamo dva stola, ki naj bosta oddaljena cca 2-3 metre. Vzamemo napihnjen balon, na njega nalepimo slamico in skozi slamico potegnemo vrvico. En del vrvice zavežemo na levi stol, drugi del vrvice pa na desni stol. Balon postavimo na začetek in igra se prične. Balon je potrebno s pihanjem spraviti na drugo stran. Zmaga tisti, ki to opravi najhitreje.Lahko štopamo, lahko pa pripravimo še dva stola in tekmovalca tekmujeta istočasno.
4. SKAKANJE V ŽAKLJU: Mi smo uporabili štiri stare prevleke za blazino (povšter) otroci so se postavili na eno stran sobe, cilj je bil označen in tisti, ki prvi pride čez je zmagovalec.
5. FIŽOL NA GLAVO: Imamo dve vrečki s fižolom. V prostoru pripravimo stezo po kateri naj bi tekmovalca z fižolovo vrečko na glavi hodila. Lahko gresta pod mizo, okoli stola, levo-desno…, zmaga tisti, ki pride prej na cilj ne da mu je vrečka padla z glave.
6. KATERI PREDMET JE TO: (mi smo zopet uporabili prevleko od vzglavja), damo 10 različnih stvari ( kocke, zobna krtačka, avto, žoga, kaj plišastega…) in prvi igralec da v vrečko roko in na otip mora ugotoviti kateri predmeti so v vrečki. Vsak predmet ki ga ugane, da iz vrečke ven. Zmaga tisti, ki ima več predmetov. V vrečko dajemo predmete glede na starost otroka, lahko so zelo zahtevni, lahko pa čisto prepoznavni.
7. KIPAR: En otrok je kipar. Ostali otroci skačejo po prostoru. Kipar reče stop in otroci morajo ostati v takšnem položaju, kot so bili ob besedi stop. Zadnji, ki se premakne je kipar.
8. ZAKLAD: V stanovanju ali hiši smo skrili zaklad. To je lahko mala škatla, notri pa za vsakega otroka en bonbon. Narisali smo tudi zemljevid. Otrokom damo v roke zemljevid in če ga bodo znali prebrati, bodo našli zaklad. Zemljevid smo napisali malo bolj hudomušno, da je igra bolj zanimiva. Naprimer je na zemljevidu pisalo da je točka 5 v mali sobi nekje pri oknu in za zaveso v tej sobi je bil pripet list, da se pot nadaljuje če gremo 10 korakov naravnost proti recimo kuhinji.
Lahko pa je zemljevid malo bolj zahteven in ga napišemo po korakih in za orientacijo je sever, jug, vzhod in zahod. Vse je odvisno od starosti otrok.
9. GNILO JAJCE: Otroci se posedejo v krog, eden okoli njih nosi zmečkan papirček, to je jajce. Enemu izmed otrok ga spusti za rito in če ta ne ugotovi predno mine en krog, je gnilo jajce, če pa ugotovi, mora tečti za njim. On pa se lahko posede tam, kjer je prej sedel ta ki je imel gnilo jajce. Če ga ne ulovi, potem jajce nosi on.
10. KVIZ: Sami si pripravimo kviz, kot ga gledamo na televiziji. Vprašanja naj bodo primerna starosti otrok.
11. OSLIČEK: Na velik list papirja narišemo oslička brez repa, rep pa naredimo posebej iz debelejšega papirja, na začetek repa lahko nalepimo obojestranski selotejp in potem otroku zavežemo oči in on naj pritrdi osličku rep. Veliko se bomo smejali, ker bo včasih rep tudi na očeh.
12. SLEPE MIŠI: Enemu od otrok zavežemo oči, ostali se skrivajo po prostoru. Tistega ki zadnjega ulovimo, je potem on slepa miš in on lovi.
13. PTIČKI V GNEZDA: Imamo recimo pet otrok, Eden od otrok govori. Na tla postavimo štiri blazine, to so gnezda. Tisti ki govori letečim ptičkom reče:«Ptički v gnezdo« in tisti ki ostane brez gnezda, je naslednji ki govori: »Ptički takoj iz gnezda« in ptički morajo leteti po prostoru in potem jim reče: »Ptički v gnezda« in tisti ki ostane brez gnezda je naslednji ki govori.
14. LETI-LETI: Eden govori: » Leti leti avto« in ker avto ne leti imamo roke dol, če pa reče:«leti, leti avion« moramo dati roke gor. Če to ne naredimo smo izpadli. Zmagovalec je tisti, ki ostane zadnji v igri.

15. TOMBOLA, to igro pa smo kar kupili, saj ni predraga in ponavadi jo imamo za zaključek zabave, da lahko vsak od otroka domov odnese malo darilce.
16. TWISTER, tudi to igro smo kar kupili, je vredna svojega denarja in primerna za staro in mlado. Je super zabava. Imamo plahto na kateri so narisane različne barve v krogu. Posebej imamo uro, ki ji zavrtimo kazalec in če se ta ustavi na : levo roko na rumeno, moramo mi to narediti. Igra postaja zelo zanimiva, ker se igralci prepletamo med seboj, ker moramo delati skoraj špage…, pri tem pa se zabavamo in tako smeeejimo, da se skoraj polulamo.
17. USTVARJALNE delavnice:
Potrebujemo: mešalnik,vodo,močno gazo,brisače,okvir in trakove iz časopisa kot so delo, dnevnik…
Mešalnik do dveh tretjin napolnimo z mlačno vodo. Nastavimo na počasno vrtenje, potem pa dodajamo približno deset ravnih trakov časopisnega papirja. Mešamo dokler se papir ne prepoji. Potem odrežemo kos močne gaze in jo napnemo čez okvir. Vse skupaj položimo v pomivalno korito. Mešanico iz mešalnika prelijemo na gazo in počakamo da se voda odteče. Gazo skupaj z mešanico položimo na pult, jo pokrijemo z plastično vrečko in previdno zvaljamo po njej. Odstranimo vrečko, ne pa tudi gaze, pokrijemo z debelo kuhinjsko krpo in vse skupaj obtežimo. Ko se posuši, previdno odluščimo list doma narejenega papirja. Suši se cca 2-4 dni. Jaz ga odluščim z (ne vem kako se pravilno izgovori ta beseda, zato bom napisala kar »špohtel«). V p.kašo lahko vmešamo tudi malo cimeta , da bo dišalo,ali pa katere druge rastlinice, da bodo polepšale papir, Vendar ne pretiravati.
18. SLANO TESTO: Sol 1 lonček in 2 lončka moke,zmešamo z malo vode. Ko dobimo pravo testo, to je takšno, da se super oblikuje, pričnemo. Lahko uporabljamo piškotne ali kakšne druge modele, lahko uporabimo svojo domišljijo, skratka, ko imamo ustvarjeno, pustimo sušiti na zraku cca 3-4 dni, ali pa zapečemo v pečici. Pri tem moramo biti pazljivi, ker testo hitro potemni. Posušene izdelke lahko pobarvamo in jih uporabimo za različne namene. Lahko tudi dodamo akrilno barvo že med gnetenjem testa, lahko pa dodamo tudi malo cimeta za vonj.
19. MAKARONI: Zelo lepo se oblikuje tudi z makaroni. Imamo različne vrste makaronov, ki jih poljubno lepimo med seboj. To lahko pobarvamo ali posprejamo.
20. SEMENA: Lepo sliko lahko naredimo tudi z lepljenjem različnih semen ( buče, sončnice, koruza, fižol, koriander…)
21. TEMPERA: Vzamemo list papirja, ga prepognemo na pol, na eno stran iztisnemo različne tempera barvice, malo, ne veliko, potem papir prepognemo skupaj, da je barva notri , ga malo stisnemo in odpremo, pokažejo se čudoviti metulji ali pa kaj drugega.
22. ALBUM ALI KNJIGA:Zunaj naberemo lepe liste, lubje. Kupimo natur val karton, ki nam bo služil za obe stranici. Na prvo nalepimo nekaj DREVESNIH listev, ki služijo za okras,na prvo stran val kartona-ob rob kartona nalepimo po vsej dolžini lubje, otroci naj narišejo kaj lepega in te liste damo med obe stranici iz val kartona, na sredini ob začetku val kartona z luknjačem naredimo luknji, vanje napeljemo natur vrv in zvežemo skupaj. Dobili smo album. Lahko pa tako nastane tudi knjigica ali voščilnica ali pa kaj drugega.
23. Iz polovice orehove lupinice lahko naredimo miško, iz kostanjev in zobotrebcev lahko izdelamo različne živali ali pajacke.
24.PEKA PIŠKOTEV. NAPRAVIMO ČISTO ENOSTAVEN RECEPT ZA PIŠKOTE, KI JIH BOdO otroci OBLIKOVALI Z MODELČKI. Tudi to bo enkratno veselje za otroke.
25. Ko pa mi zmanjka idej, gremo v knjižnico in ideje poiščemo v različnih ustvarjalnih knjigah.

Nasvidenje!

Kaj pa novoletne voščilnice. Poglej pod:

http://med.over.net/phorum/read.php?f=11&i=42385&t=42385

Lep dan, brina

Izdelovanje izdelkov iz slanega testa.

Hvala za res izčrpen spisek uporabnih idej. Kot bi mi brala misli saj me je najbolj zanimalo prav izdelava papirja in pa izdelava tega slanega testa, za katerega nisem imela recepta.

Glede izdelave papija me zanima še to, ali ni potrebno dodati nič škroba npr. moke?

Manja

Izdelovanje ogrlic iz revijalnega papirja, zavitega v rolice. Dodajajo se lahko še lesene ali plastične perlice. Veliko idej boste dobili v kakšni ustvarjalni trgovini.
Lako izdelujete prstne lutke iz filca ali že božično-novoletne čestitke. Ali likovno ustvarjanje po asfaltu, ali izdelava lutke velikanke iz naravnih materialov:ličkanje, palice, …

Ta recept je brez škroba ali moke, takšen kot sem napisala in veseli me, da boš lahko marsikaj uresničila. Tudi sama sem mamica približno iste starosti otrok, zato vem kaj potrebujemo za popestritev navadnih dni.Uživajte!

New Report

Close