Najdi forum

ICT+

V prvi nosečnosti sem bila ICT pozitivna,dobila sem napotnico za patološko nosečnost,vendar me je prehitel prezgodnji porod v 27 t zaradi abrupcije posteljice.
Sedaj sem zopet ICT pozitivna in so me prav prestrašili,ker so nagnali pravo paniko,da lahko moje telo zavrača plod.Vsak mesec me bodo ponovno testirali,ali to pomeni da bom potem dobila kaka protitelesa.Kaj vi menite glede tega,kaj lahko storim?Ali bi to lahko bil ralog za abrupcijo?Kakšne so lahko posledice za plod?Nič mi niso razložili in nimam pojma kaj se dogaja

Krvna skupina:A,pozitivna
eritrocitni antigeni kell: K-

Indirektni Coomsov test,gel: POZITIVEN

SPECIFIKACIJA PT, LISS:PRISOTNA SO anti-Fya PT, titer 8

SPECIFIKACIJA PT, S PAPAINOM: PT niso prisotna

Zraven ni nobenega komentarja,zato bi bila vesela,če bi mi znali vi malo pokomentirati…

Spoštovana,

ICT (indirektni Coombsov test) kaže na prisotnost v vaši krvi raztopljenih protiteles proti antigenom (torej delčkom, ki so na površini vsake naše celice in ki določajo naše “posebnosti”). Protitelesa nastanejo takrat, ko je naše telo v stiku z njemu tujimi celicami – v nosečnosti so to celice ploda, ki poleg maminih nosi značilnosti (antigene) očeta.

Rdeče krvničke nosijo na svoji površini zelo veliko različnih antigenov – najbolj poznani so tisti iz sistema ABO (ki določajo, ali imamo krvno skupino 0=brez antigenov, A, B ali AB=A in B antigeni), Rhesus sistema (teh je spet cel kup, najbolj pogost je D sistem – torej RhD pozitivni ali negativni), Kell sistema … Manj znani (in večinoma za življenje manj pomembni) so še mnogi drugi sistemi antigenov (jih poznamo že več kot 100), med njimi je tudi Fya.

V praksi določamo krvno skupino z oznakami, ki povedo, ali imamo antigen iz skupine ABO, RhD in Kell na svojih eritrocitih ali ne. Če potrebujemo kri, pa testirajo skupaj našo in krvodajalčevo kri in preverjajo, ali je med njima prišlo do mešanja brez zapletov, ali pa so se pojavili znaki za neskladje (kar imenujemo navzkrižni preizkus).

V nosečnosti krvne celice ploda ves čas “kapljajo” v mamin krvni obtok – ki jih lahko spozna kot nekaj tujega in nanje pošlje svojo obrambo – protitelesa. Dokler ta uničujejo le celice, ki so preko posteljice prišle v mamo, ni nobenih težav. Če pa se njihova količina močno poveča (visok titer ICT), lahko preko krvi – posteljice pridejo v plod in začno uničevati njegove krvničke. Ob tem postane lahko plod malo – ali hudo slabokrven. Včasih tako hudo, da ga je treba zdraviti še v mami – s transfuzijo, ki jo dobi preko popkovnice. Če ga ne zdravimo, mu zaradi slabokrvnosti prične popuščati srce, postane zelo otekel (hidrops) in lahko umre.

Vsa protitelesa niso enako agresivna – znano je, da so najbolj nevarna tista iz razreda RhD, E, C in Kell. S protitelesi, ki so jih našli pri vas (in to v nizkem titru), se v praksi redko srečujemo – in vam o njihovi agresivnosti mora več povedati vaš ginekolog (ki bo pač moral poklicati specialista, ki se s tem ukvarja – transfuziologa).

Pozitiven ICT (ne glede na to, kako visok je titer protiteles) ni v nobeni povezavi z abrupcijo.

Ne kaže vam nič drugega, kot da redno hodite na preglede (mesečno bodo spremljali, ali količina protiteles narašča, večkrat bodo z ultrazvokom pregledali plod in iskali najmanjše znake, ki bi kazali na njegovo slabokrvnost), sprašujete ginekologa o vsem, kar vas skrbi ali ne razumete in z optimizmom čakate na porod ob roku.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close