Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Depresija, anksioznost in razpoloženjske motnje Huda in dolgotrajna nespečnost, možnost uspavalnih tablet

Huda in dolgotrajna nespečnost, možnost uspavalnih tablet

Spoštovani!

Star sem 26 let, že od gimnazije naprej sem občasno slabo spal, v zadnjih dveh letih (po diplomi, v času magistrskega študija) pa se mi je nespečnost res dramatično poslabšala do mere, da me močno ovira pri vsakdanjih opravilih. Vsak teden slabo spim (tako da sem naslednji dan popolnoma otopel in nezmožen kakršnihkoli resnih opravil) vsaj 3-krat, včasih tudi več dni zapored, zgodi se, da se ne naspim cel teden.

Zaradi opisanih težav sem najprej obiskal družinsko zdravnico, ki mi ni predpisala ničesar s pojasnilom “mladim uspaval ne predpisujemo”. V tem obdobju sem si skušal pomagati z vsem možnim iz lekarne na brez recepta (melatonin, cbd, NoctibenMea, persen itd.), pa ni nič pomagalo. Nato sem obiskal specialistko za spanje, ki mi je predpisala Trittico. To mi je nekaj časa pomagalo, po ca. 2 mesecih pa ni imelo več nobenih učinkov.

Poleti sem obiskal psihiatra, ki je Tritticu dodal kventiax. Ta kombinacija mi je na začetku pomagala, sedaj pa me sicer uspava, vendar je spanec plitev in nekvaliteten in se ravno tako zbudim ves nenaspan in otopel.

Zanima me, če mi glede na mojo hudo nespečnost, ki resnično hromi moj vsakdan in me ovira pri študiju, delu, športu in vsem, res pri nobenem zdravniku ne bi mogel dobiti pravih uspaval, da bi se končno enkrat rešil nespečnosti. Zavedam se, da je pri benzodiazepinskih uspavalih tveganje tolerance in zasvojenosti, ampak osebno pri trenutni stopnji nespečnosti miljonkrat raje tvegam zasvojenost od zdravil, kot da to traja še naprej, ker sem od nespečnosti že popolnoma izčrpan in obupan.

Hvala za mnenje/nasvet in lep pozdrav!

Samo prijavljeni uporabniki lahko vidijo priponke.

Anonimna2909021

Jaz sem sicer skoraj 40 let starejša od tebe, sem pa pred leti imela hude težave zaradi nespečnosti. Zato te razumem in vem, kaj prestajaš. Obiskala sem tudi psihiatra in jemala različne antidepresive, na koncu mi je pomagal trittico. Počasi sem ta zdravila opustila in tudi spanje se je izboljšalo.

Sem si pa pomagala na različne načine:

– s fizičnim delom (vsak dan sem se dobesedno izmučila, čistila po hiši, delala po vrtu, tudi v gozdu), da sem bila zvečer totalno crknjena,

– bila fizično aktivna (redna hoja vsaki dan, tudi tek),

– veliko časa sem preživela v naravi, na svežem zraku,

– sem verna, ogromno sem premolila in prosila za to milost, da bi spala

Spanje se mi je precej izboljšalo. Ni idealno, vendar je boljše, kot je bilo. Poleti, ko je bilo vroče, sem tudi jaz zelo slabo spala.

Poiskati pa moraš vzrok, kaj te tako muči, kaj razmišljaš, zakaj ne moreš spati. Skoraj sigurna sem, da imaš v sebi en problem, ki ti ne pusti spati.

Želim ti vse najboljše, upam, da se bo tvoje spanje uredilo.

Poskusi s fizično aktivnostjo, hodi, teci, kolesari….

 

Poglej. Ljudje nimajo nespečnosti kar tako. Prosim, ne jemlji te težave kot samoumevne, pač ne spim. Nekje je neka sistemska napaka, nekaj delaš hudo narobe, če se to tako dolgo vleče. Jaz bi na tvojem mestu najprej preveril krvno sliko. Veliko vitaminov vpliva na spanje. Kaksna fizična aktivnost morda? Premalo železa? Jemlji ta nasvet zelo resno, samo ena majhna snov, ki je morda kronično ne uživaš, lahko povzroči hude motnje spanja. Nekaj očitno že dolgo delaš narobe. Če pa gre za kakšne mentalne težave, pa priporočam pogovore s psihologom in kakšno psihoanalizo.

Pozdravljeni!

Glede na opis, ki ste ga podali sklepam, da gre pri vaši nespečnosti za psihične vzroke. V določenem delu gre verjetno za nezavedne vzroke. Torej, se morda ne zavedate zaradi kakšnih težav ne morete spati. Sem presenečen, da so vam predpisali antidepresive, še bolj pa, da vam je psihiater dodal še antipsihotik.

Kot piše gospa, si lahko pomagamo s fizično aktivnostjo, ki ponavadi deluje blagodejno na nespečnost, depresijo, boljše počutje, itd. Pa vendar obstajajo vzroki z vašo nespečnost. Verjetno psihogene narave. Tudi zdravila lahko vplivajo pozitivno (lahko tudi negativno), vendar ne bodo razrešile vzroka vaših težav. Simptomi, ki jih imate so zgolj opozorilo, da vas nekaj muči. Kaj točno je to pa se verjetno skriva v nezavednem.

Iz mojega vidika bi bila primerna obravnava redna (vsaj 1x tedensko) poglobljena psihoterapija, ki bi trajala dlje časa – lahko tudi več let. Na ta način bi lahko čustveno razrešili notranje konflikte ali travme. To bi bila potencialno velika investicija v vaše življenje.

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Meni je tudi pomagal Trittico. Predpiše ti ga lahko psihiater ali pa ga dobiš v Ambulanti za motnje spanja na Nevrološki kliniki (priporočam obisk tam).

Jaz sem bila tako nespečna, da sem komaj hodila v službo. Ponavadi sem spala po 2-3 ure na noč, vse skupaj pa se je začelo v slabem partnerskem odnosu, ki je bil poln stresa kar nekaj let. Vendar pa nespečnost po koncu tega odnosa ni kar minila, ugotovila sem, da se moje telo na ta način odziva na dolgotrajni stres. Trittico – le 1/3 tablete – sem jemala pol leta in jih potem postopoma opustila. Zdaj spim zadovoljivo, vseeno pa kdaj pa kdaj še vzamem tretjino, ker gre za sedativni učinek zdravila in ni, kot mnogi mislijo, to odvisnost od AD.

Srečno.

Zdravo. Kaj pa spalna apneja? Preveri tudi to možnost. Morda ne spiš zaradi slabe prehodnosti zraka v telo med spanjem? Zaradi tega se ti saturacija kisika v krvi zelo zniža, telo je čez dan utrujeno in nezmožno normalnega delovanja. Morda bi bilo smiselno obiskati pulmologa? Dr. Bombek je ta, ki je pri meni odpravil enake težave s spanjem. Ne trdim, da je to razlog. Mogoče pa je? Lp

New Report

Close