hud karies pri 2,5 letniku
Spoštovana!
Sin je pri štirih mesecih dobil prvi zobek, do osmega meseca je imel že “polna”
usta zob.Že pred prvim rojstnim dnem so postajali zgornji (štirje)zobki rumenkasti in kar čedalje manj jih je bilo. Naj povem da sem mu prve zobke kolikor je bilo to mogoče čistila z grobo cunjico, kasneje(pri 7 mesecih pa s ščetko. Nikoli ni sprejel dude niti stekleničke, je samo dojen(2leti), raje kot kakršnekoli čaje ali sokove je imel moje mleko.Sicer normalno gosto hrano (meso, sadje, zelenjava) uživa od 6.meseca naprej.V starosti 7 mesecev je dobil edinkrat antibiotik (slajši sirup).Ko smo šli prvikrat k zobozdravniku(1,5 leta) je brez težav zobozdravnica pregledala zobe in ugotovila porazno stanje zob. Naj omenim še, da je imel otrokov oče popolnoma enake taževe z mlečnimi zobmi(po pripovedovanju njegove mame) , kasneje s stalnimi ni bilo posebnih težav.
Vesela bi bila vašega stališča, saj se mnenja strokovnjakov zelo razhajajo. Tako sem potolažena z mnenjem naše zobozdravnice, da dojenje ni moglo škodovati v tolikšni meri (prvih štirih zobkov sploh več nima), medtem ko so podočniki hudo načeti enako tudi ostali.(razen spodnjih štirih). Zobe mu pogosto (na dan)umivamo in vedno mu umivamo mi, tako da je to opravljeno kar se le da natančno.
Občasno ga kakšen zobek boli, a se hitro umiri ko mu jih speremo.Večjih težav do sedaj ni bilo. Pri pregledu v spec.ambulanti so predvideli plombiranje zadnjih zobkov, ki so tudi že hudo načeti. Skrbi me ali bo pustil zaplombirati, kako so ti zobje občutljivi ob “vrtanju”, da se ne bo preveč prestrašil, saj je do sedaj rad odprl usta in pustil “premazovanje”, pa tudi čiščenje kanalčkov z iglo v prvih štirih zg.zobeh.
Prosim za vaše stališče.
Hvala, zaskrbljena mama
Spoštovana Magda,
žal vas moram nekoliko razočarati. Pojav, ki ga opisujete pri fantku, sicer res imenujemo steklenični karies, se pa pojavlja tudi kot posledica podaljšanega dojenja. Vse, kar ste napisali, je do neke mere smiselno, pa vendar je moral zatajiti eden od preventivnih ukrepov.
Kar se tiče pravilnega razvoja čeljusti in zob, tudi zobozdravniki priporočamo polno dojenje vsaj do 6.meseca, potem pa počadi prehod na gosto hrano. Če se dojenje nadaljuje, je najbolj “nevarno” obdobje ponoči, ko mu zob prav gotovo niste čistili. Ponoči se namreč upočasni pretok sline, ki do neke mere varuje zobe. Tako so zobje ponoči dolgo časa izpostavljeni kariogeni snovi. Značilno je, da spodnji sekalci niso prizadeti, ker jih varuje jezik.
Ponovno pa povdarjam, da se sicer deduje sestava zob, nikakor pa ne karies. Tako, da primerjava s stanjem zob pri fantkovem očetu, žal, ni sprejemljiva. Očka je tudi odraščal v popolnoma drugačnem obdobju, ko se je zobozdravstvena preventiva komaj začenjala in še nismo poznali škodljivih učinkov stekleničke ali pa podaljšanega dojenja. Mislim, da se mnenja strokovnjakov na tem področju ne razhajajo.
Če je fantek do sedaj “junaško” prenesel celo čiščenje zobnih kanalov, potem mu v primernem času ne bo težko narediti tudi kakšne “zvezdice”. Ker je stanje zob precej slabo, vam svetujem, da pogosto obiskujeta zobozdravnika/co. Doma še naprej umivajte zobke, uporabljajte zobno pasto za otroke s fluorjem in se še naprej izogibajte vsem škodljivim snovem. Na ta način boste preprečili napredovanje kariesa in nastajanje novih lezij.
Lepo pozdravljeni!
Lepa hvala za čas, ki ste ga namenili našemu problemu. Vse mi je jasno, a še nekaj bi vseeno rada povprašala. Izgovor torej, da je možen deden vpliv ni na mestu. Pa vendarle je verjetno nekatera sestava zoba bolj “trdna” od druge. Namreč, hudo mi je in iščem opravičila, ker se počutim krivo.Prva hči (14 let) je bila namreč ponoči veliko bolj “žejna” in to ne nesladkanega čaja, a je imela vseskozi lepe zdrave zobe in prvo zvezdico pri 6 tih letih.Tudi moja osveščenost v primerjavi s higijeno zob itd.. ni bila prisotna v tolikšni meri kot sedaj toliko let pozneje. Naj še omenim, da sem pri sinovih ne dopolnjenih 10 mesecih poizvedovala pri naši zobozdravnici kako in kaj (saj še ni bil pripravljen na pregled) pa me je potolažila da materino mleko ne vsebuje sladkorja v takšni meri da bi škodovalo. Od tod moje mnenje da se mnanja zobozdravnikov razhajajo, zato mi ne zamerite. Lepa hvala in lepo pozdravljeni.
Spoštovana Magda,
nikakršne zamere ni bilo, očitno se samo bolj slabo razumemo.
Vsekakor dednost vpliva na sestavo zob, se pravi, na njihovo “kvaliteto”, ne deduje pa se karies ( !!!! ). Karies je posledica delovanja mikroorganizmov, ki so normalni prebivalci ustne votline. Če so na zobeh prisotne še zobne obloge, je tako zadosteno vsem pogojem za nastanek kariesa. Zobne obloge pa se začno na zobeh nabirati takoj, ko ti pokukajo v usteca in je zato takoj potrebno začeti s čiščenjem.
Materino mleko seveda nima toliko sladkorja, da bi ga primerjali s sladkimi čaji, je pa to hrana. Ponoči se nekateri otroci dojijo večkrat in skoraj prepričana sem, da jim nihče v tistem času ne čisti zob. Tako, da ni stvar v mleku ( !! ), ampak v zobnih oblogah.
Lepo pozdravljeni!
Sama ima 9 mesečnnega sina, ki ponoči še vednio trikta pije mleko ( se doji) . flaške nikoli ni niti malo maral, zato mu žal ne morem dasti čaja ali vode, drugače pa nikakor ne zaspi kot s sesanjem (dude meče starn). Bojim se da ne bo imel gnilih zobk, saj sicer zelo skrbim, da ne uživa sladkorja itd. Kaj naj storim ,da to preprečim,.. Zobkas še nima nobenega, sta pa 2, kot je opaziti tik pod površjem . Kako naj ravnam preventivno za ohranitev zdravih zobk( ko bodo)?
Dragi Magda in Alenka.
Zanimivo je bilo brati vajin pogovor, predvsem del o navezi dojenje-karies. Kot svetovalka za dojenje se pogosto srečam s tem vprašanjem. Iz izkušenj mamic lahko povzamem, da se karies zaradi podaljšanega , predvsem nočnega dojenja pojavi na zadnjih zobkih in ne sprednjih (t.i. steklenični karies) zaradi lege jezička in dlesni med dojenjem.
Prijateljica, ki se je srečala z zobno gnilobo pri svojem dveletnem dojenem otroku, je podnevi zelo natančno skrbela za higieno zob in ustne votline, ponoči pa je po podoju otročku kar med spanjem zobke podrgnila z v vodo namočeno vatko in jih an ta način vsaj malo oplaknila, seveda, če je le bila dovolj budna.
Več informacij oz. člankov iz revije LLLI New Beginnings si lahko preberete na straneh: http://lalecheleague.org/bfdent.html
Spoštovana Karmen M.,
nikakor vam ne želi oporekati izkušenj, ki jih imate kot svetovalka za dojenje ( in upam, da mi bodo prav kmalu močno koristile :)).
Vsi se zanašamo na svoje izkušnje ( moje so nekoliko drugačne od vaših ) in literaturo. V stomatološki strokovni literaturi pa so, žal, opisani primeri kariesa pri otroci, ki so bili dolgo dojeni in niso nikoli uporabljali stekleničke. S tem nikakor ne želim odsvetovati dojenja po izrasti prvih mlečnih zobkov, ampak želim starše le opozoriti na to možnost. Pri tem gotova igra pomembno vlogo tudi ustna higiena, ki je v mnogih primerih slaba oz. se celo ne izvaja.
Karies zaradi podaljšanega dojenja zelo oponaša sliko t.im. stekleničnega kariesa. Tudi za steklenični karies ni značilna prizadetost spodnjih sekalcev, ker jih ščiti jezik, prizadeti pa so zgornji sekalci in ( kasneje ) kočniki. Dlesen pri dojenju ne spreminja položaja in zob ne more zaščititi.
Hvala za vaše mnenje.
Lepo pozdravljeni!
Najlepša hvala za izčrpen odgovor in se popolnoma strinjam z vami. To je ravno tista informacija, ki sem jo potrebovala, saj velikokrat tudi v (strokovnih) člankih preberem nasprotujoča si mnenja. Ali mi lahko prosim razložite, kaj stomatologom pomeni izraz “podaljšano dojenje”, od katerega meseca otrokove starosti dalje? Podaljšano dojenje namreč sama razumem kot dojenje po 3 letu starosti. Mogoče še en nasvet iz izkušenj mamic, kadar se njihovi dvo- in tri letniki želijo dojiti cele noči in jih zato skrbi ustna higiena – z toliko starimi otroci se namreč da že lepo verbalno komunicirati. Razložijo jim lahko, da preveč dojenja ponoči lahko škodi njihovin zobkom, zato dokler je noč lahko pijejo samo vodo, podnevi pa se dojijo, kolikor hočejo. Ta recept je uspešno deloval kar pri nekaj dveletnikih in njihovih mamicah. Imam tri (dolgo) dojene otroke, vendar zobke temeljito umivamo od kar so prvič pokukali na plano (3 mesece, 8 mesecev in 5 mesecev). Trenutno imajo vsi zdrave zobke brez kariesa. Prisrčen pozdrav!
Spoštovana Karmen,
“kriterij” za prehod na gosto hrano je za nas izrast prvega stalnega kočnika. S tem otrok izpolnjuje vse pogoje, da začne hrano žvečiti. Tako svetujemo, da se takrat začne uvajati gosta hrana ( to nikakor ni znak za konec dojenja ).
V bistvu vam točnega odgovora ne morem dati. Bistvo problema je prav gotovo v slabši ustni higieni, ki ne odstrani vseh zobnih oblog. Dojenje kot tako v tem smislu ni škodljivo, škodljiv je le vnos hrane ( torej mleka ) in s tem substrata za kariogene bakterije. Zaradi upočasnjenega pretoka sline in manjše frekvence požiranja ( isti mehanizem kot pri stekleničnem kariesu ) so zobki bolj pod vplivom škodljivih dejavnikov.
Vaš predlog se mi zdi zelo zanimiv in ga absolutno podpiram ( ponoči pitje vode ). Svetovala bi še dobro umivanje zobkov ( zvečer pred spanjem ). Glede na to, da so vaši otroci brez kariesa ( ob “podaljšanem” dojenju ) pa ste dokaz, da ima dobra ustna higiena zelo pomembno vlogo.
Lepo pozdravljeni!