Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija hropenje/ sopenje/ glasno globoko dihanje

hropenje/ sopenje/ glasno globoko dihanje

Spoštovani,

naša 14 dni stara malčica zadnje 4 dneve občasno globoko in glasno diha skozi nos, hrope, malo zasmrči kot bi imela zamašenega (sliši se kot bi bilo nekaj med noskom in grlom). To nas sprva niti ni toliko skrbelo, uporabili smo fiziološko, četudi izgleda kot da bi bil nosek čist. Tudi drugače večino časa čisto lepo in mirno diha, tudi v spanju. Bolj nas skrbi dejstvo, da se temu občasno pridruži še hropenje oz. sopenje (ko se zbudi, ob podiranju kupčka, ob dremežu med hranjenjem, … ), izgleda kot globoko v nosku ali zadaj v grlu, katero najlaže opišem v primerjavi z odraslimi- kot ob prehladih, ko imamo v grlu oz. globoko v nosu sluz, katerega potem izkašljamo oz. izpljunemo. Te dni tudi pogosteje kihne, ob prebujanju včasih tudi zapiska oz. bolj podobno je blagemu vrisku. Drugih kakšnih posebnih znakov nismo opazili. Vročine ni (36,6), hranimo se cca 7x dnevno, ker obvezno vmes drema traja najin podoj tudi slabo uro (poskušava sprazniti obe dojki), zvečer in po potrebi tudi med dnevom, dodamo adaptirano mleko (količino sproti prilagajamo- od 20 do 60ml).

Lahko po napisanem presodite ali gre za kaj resnejšega oz. kako pristopit- se gremo pokazat zdravnici ?

Hvala vnaprej in lep dan želimo.
Melita

Draga Melita,

novorojenčki in “mladi” dojenčki (do 3. meseca) zelo pogosto “oddajajo” glasove, kot jih opažate pri svoji deklici.

Eden od razlogov je, da imajo dihalne poti še zelo mehke, z malo opornega tkiva (tršega veziva, hrustanca). Zato v obdobjih, ko dihajo intenzivneje, pride do prenosa negativnega tlaka iz prsnega koša (ki je pogoj za vdih in tok zraka od zunaj v pljuča), kar privede do stisnjenja zgornjega dela sapnika, tudi grla in delno žrela. In nastanka zvočnih fenomenov, ki jih strokovno imenujemo inspiratorni stridor, “poljudno” pa posnemajo piskanje …

Drugi razlog je še nezrela sluznica – ki je lahko debelejša (tudi otekla, še zlasti ob kakšnem bezanju okrog nje, npr z vatko, vatiranimi palčkami po nosku), tudi količina sluzi je lahko večja – še zlasti, ko ob podiranju kupčka mleko pride nazaj iz želodčka – pri tem dojenčki sicer odlično izkašljajo, skihajo in izpljunejo (ali požrejo) vse, kar pride iz želodčka, a vendar nekaj ostane in draži sluznico.

Bolj redki (=izjemno redki) pa so razlogi, ki bi lahko vzbujali skrb – in so povezani bodisi z rasvojnim nepravilnostmi v zgornjih dihalih ali okužbami. Vsi ti vzroki hrkanja in piskanja pa se prav enako kažejo v spanju kot v budnosti, poleg tega je otrok tudi “na splošno” videti bolan in se slabo hrani.

Lep pozdrav in mirno odraščanje vam želim,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani.
Moja hčerka je danes zelo hropela že pred hranjenjem v zgodnjih jutranjih urah in tudi po hranjenju. Opazilo se je, da težko diha. Na srečo se je sedaj tista sluz nekam “umaknila”. Me pa zanima, kako pomagati otroku, če ne more dihati zaradi sluzi v grlu? Punčka je stara 3,5 meseca. Nosek ima čisti in ji ga redno čistim s fiziološko raztopino. Zanima me še, koliko kapljic je dobro oz. dovolj oz. priporočljivo spustiti v vsako nosnico naenkrat? Za Vaš nasvet se zahvaljujem. Lepo Vas pozdravljam.

Sluz je verjetno deklica enostavno pogoltnila – kar tudi sicer nezavedno delamo vse življenje. Pri čiščenju dihalnih poti (poleg neopaznih mehanizmov, kot je npr. migetanje dlačic v sluznici) najbolj pomaga kašelj, ki je naravna zaščita pred zaporo dihalnih poti – in ki ga lahko sprožimo tudi z “zalivanjem” s fiziološko raztopino. Seveda pomagajo inhalacije s fiziološko raztopino – če ne gre drugače, tudi sopara ob polni banji – tušu tople vode, ki izpareva. Pri dojenčku, ki se mu nabira veliko izločkov (npr. ob prehladu) je treba paziti tudi, da sobna temperatura ni previsoka, da otrok ni preveč oblečen, da dobi veliko tekočin in da ga polagamo v “drenažne” položaje (to pa vam že mora pokazati medicinska sestra v zdravstvenem domu).
S fiziološko raztopino ne moremo narediti škode, četudi jo otrok (ob prekomernem zalivanju) vdihne. Zato količina ni zelo omejena – večinoma pa zadošča 0,5 ml (5-10 kapljic v vsako nosnico).
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni!
Se bom navezala na to temo…. Imamo štirinajst dni staro novorojenko, ki ima velike težave z zamašenim nosom… V nosečnosti ni bilo nobenih težav, porod hiter, apgar 9, rojena v 40 tednu, teža 3470g, dolžina 51 cm… hranjena z adaptiranim mlekom hipp ( na žalost kljub trudu, dojenje ni uspelo)… zdaj pa k stvari… že v porodnišnici je imela rahlo zamašen nosek, zato je dobila fiziološko za nosek, ki ji je pomagala, čeprav mi je med. sestra rekla, da se zna zgoditi, da bo velikokrat smrčala. zakaj? ne vem… rekla je da se pač sliši ker je tudi že v porodnišnici občasno zasmrčala… potem pa sva tretji dan prišli domov in so se težave z nosom stopnjevale… sicer je to četrti otrok in od ostalih otrok ni nihče bolan… redno sem ji čistila nosek z fiziološko, ki pa ni več pomagala… kupila sem tonimer, ji izsesavala sluz, ki ga pa ni bilo veliko… sem pa opazila da ima desno nosnico popolnoma zamašeno, kar se je poznalo tudi pri težavah z dihanjem in tudi hranjenje je bilo slabše… zato sem jo v starosti dvanajst dni peljala na urgenco, kjer so naju sprejeli… Spo2 je bil od 93- 99%, dihanje močno pospešeno… skratka predpisali so ji operil + fr, po katerem se je nosek po pol minute čudežno odmašil in potem sem ji lahko nosek temeljito sčistila in tudi dihanje je bilo pravi balzam za ušesa… vzeli so ji kri in rekli da je viroza… tretji dan sva bili odpuščeni z navodili da naj ji operil dajem še tri dni 3x dan… zdaj pa vprašanje… čeprav se trudim na vse pretege, da bi ukinila operil, se težave z nosom po nekje šestih urah vrnejo… ampak ni težava sluz… občutek imam, kot bi bila nosna sluznica vedno znova tako otekla da komaj diha, dokler ji spet ne dam operila in potem je spet ok… kaj naj naredim? operila ji v nedogled ne morem dajati, če ji ga ne dam prične težje dihat (sicer ni pomodrela, ampak se trudi da dobi dovolj zraka).. ne vem če je to od prehlada? kako dolgo ji lahko še dajem operil? in kakšne posledice lahko ima le-to?
se opravičujem ker je bilo tako na dolgo…. in se zahvaljujem za čimprejšnji odgovor….
lep pozdrav

Zeloooooo kasen odgovor, pa vendar – za vaše naslednike s podobnimi težavami…
Otekla nosna sluznica je pri novorojenčkih in dojenčkih zelo pogosta težava, ki ni vedno povezana z virusi. Razlogi so lahko tudi fizikalni: presuh, pretopel zrak v prostoru, zlasti pa mehansko draženje – tudi preko drezanja z izsesavanjem sluzi. Razlog je tudi kemični – ko ob podiranju kupčka zaide iz žrela mleko v nos.
Če otrok diha s smrčanjem, pa ga to ne ovira pri hranjenju, je vsako “zdravljenje” (z izjemo zalivanja s fiziološko raztopino) odveč, oziroma celo škodljivo. Med nepotrebna zdravila pogosto sodijo tudi kapljice (npr. Operil), ki stisnejo žilice v nosni sluznici – ta učinek, ki se kaže z boljšo prehodnostjo noska, je žal le kratkotrajen, sledi pa mu tim. rebound fenomen, ko sluznica lahko še bolj oteče. In če kapljice dajemo predolgo (npr. nekaj tednov), počasi “shiramo” sluznico (če ni pritoka preko žil, tudi ni “hrane” za celice v sluznici), ki postane stanjšana in še slabše odporna na vse prej omenjene dražljaje.
Otroci veliko lažje dihajo na prostem, v naravi, še zlasti, če je ozračje vlažno in ni prevroče. Zato vedno svetujemo sprehode, tudi spanje v vozičku na terasi, v parku ali v vrtu.
Kot drugo – naj vas ne moti, če deklica posmrči ali pohiti med hranjenjem, kihanjem (s katerim čisti nosek). Novorojenčki in dojenčki pogosto dihajo hitro (tudi z več kot enim vdihom na sekundo). Če ob tem ne pomodrevajo, se normalno hranijo, nimajo drugih bolezenskih znakov (vročina, bruhanje, driska), se pač ne obremenjujemo in pustimo nos (in sluznico v njem) pri miru. Seveda, z izjemo spiranja s fiziološko raztopino, kadar v nosku opazimo “mačke” (ki jih NIKOLI ne odstranjujemo s kakšnimi vatiranimi palčkami ali izsesavanjem).
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni..
4 leti stara punčka dvojčica ima afte v žrelu en tedan vručino od danes je začela hropa med spanje
Bila je nedonošenček dvojčica B

Čeprav nimajo trenutne težave prav nič povezave z nedonošenostjo ali podatkom, da je bila punčka dvojčica, pa je vedno nujno, da otroka z dolgotrajnejšo vročino pregleda pediater. Afte so lahko povezane z vročinskim obolenjem (takšne težave zelo radi povzročajo virusi iz razreda herpes simpleks), lahko pa tudi spremljevalni znak številnih drugih bolezni. Dolgotrajna vročina, ki se ji pridruži “hropenje med spanjem”, je lahko tudi posledica bakterijske superinfekcije, ki jo je treba zdraviti.
Zato močno upam, da niste čakali na elektronski nasvet, ampak ste punčko peljali na pregled – in da že okrevate.
Zanesljivo pa znaki, ki jih opisujete, niso tipični za novi koronavirus.
Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close