Hropenje in Ventolin
Najin sinko je star eno leto. V tem letu smo mu v nosek zlili že na litre fiziološke raztopine. Imamo pa enega pediatra, ki je mnenja da bi sim moral jematu tudi ventolin. Zanima me vaše mnenje ker resnično ne veva neč kako in kaj.
Si je bi star en mesec ko je bil v pediatrično bolnico sprejeti zaradi RSV virusa. Plučka so bila močno prizadeta in tako je vil nekaj dni na kisiku in antibijotikih. Po dobrem tednu smo šli domov z navodilom da mu čistimo nosek z fizioliško raztopino.
Nosek mu dnevno šistimo z fiziološko ko se mu začne nabirati sluz pa z fiziološko in raspiratorjem tudi večkrat na dan. Fiziološko kupijemo tisto v ampurah in jo na enkrat stisnemo notri tako da stisnemo na eni nosnici skozi drugo pa pride ven. Potem uporabimo se raspirator, s katerim pa malokdaj dobimo kaj ven.
V tem času smo bili tudi večkrat na pregledu pri pulomologi, ki nam je naredil tudi alergo teste, in ugotovil da so plučka OK, alergij nima in da je po vsej verjetnost za stalno hropenje kriv najhen nosek in dihalne poti.
Pred 14 dnevi mu je osebni pediater predpisal ventolin, pr dni smo dajali vpihe nato pa je predpisal sirup. Po 10 dnevni terapiji se je hropenje ustavilo, a le za 4 dni sedaj sega zopet sliši ko se giblje. Naj povem da med spanjm diha mirno in da z možem tudi štejeva udihe, med 20 in 23 na minuto.
Jaz resnično upam da je to le majhen nosek in da bo to prerasel, čeprav mi gre že mal na živce da imamo občutek da je otrok skoz bolan, pediater bu mu pa vedno ob začetku hropenja dal Ventolin. Parkrat smo ubogali ko pa sej jaz nazadnje prebrala stranske učinke pa ga nočem več dajati. Tolažim se tudi z besedami pulmologa, a vseeno imam slabo vest, kaj pa če ravnam narobe, kaj pa če se otrok res matra, naj povem da nimamo občutka da bi se otrok matral in da bi težko dihal.
Kakošno je vaše mnenje? Ali je dobolj da otroku v sobo damo vlažilec zraka, poskrbimo za čiščenje noska ali naj začnemo z dodajanjem Ventolina?
Kako je v tem primerz s sprehodi in z gibanjem v naravi? Mi se sicer izogibamo sprehodom na mrzlem zraku in smo zunaj le ko je temperatura nad 0 stopin. Kaj bi lahko naredili s kopanjem v bazenu, seveda nebi šli takoj iz bazena na mrzu zrak ampak ali bi sploh lahko šli plavati v bazen če je otrok prehlajen, ker če ne potem celo leto sploh ne smemo na bazen?
Že vnaprej hvala za vaše odgovore in mnenja.
gospa, jaz poznam en podoben primer pri sosedovem otroku,Zdravniki so samo nekaj bluzili, pač kar so se naučili na faksu.Potem pa so ga peljali še k zdravilcu (ne vem kakšnemu) in ta je dejal, da je otrok čisto zasluzen od hreane (moka,sladkor,tortice,testenine,štrukeljci) in dejal, da naj ga prehranjujejo namesto moke,koruze naj uživa proseno kašo,kvinojo,ajdovo kašo, polnozrnat riž, pa nič sladkorjain veliko sadja in zelenjave.Pa kakšno ribico naj mu spečejo.In jaz se tega otroka spomnim, da je bil vedno ves zamašen in smrkav.Zdaj pa že lep čas nič več.Probajte, kaj vas pa stane.
Pozdravljena oba!
Vem, da vam je zelo hudo, ko gledate malo bitjece in mu zelite vse najboljse. Otroci, ko se rodijo, so se nerazvita bitjeca. To pomeni, da se mu morajo se vsi organi razvijati tja do sole in se kaksno leto vec.
Zato je tudi njihov imunski sistem se sibak in lahko izpostavljen marsikateri infekciji.
Mi pa zivimo v precej onesnazenem okolju:
zrak je onesnazen s prasnimi delci, mikroorganizmi, pa se marsicem drugim. ravno tako je s hrano, ki je precej osiromasena osnovnih elementov, ki jih tudi malcek potrebuje za rast in razvoj vseh svojih organov. Poleg tega je onesnazena s cel kup pesticifdi, nitrati, insekticidi,……- ce to sprejmemo ali pa nocemo. Tako to je!
In tako mali, nezni organizem se mora spopadati z vsemi temi “agresorji”.
Najveckrat so na udaru dihala in posledicno imunski sistem. Zdravniki morajo predpisati dolocena zdravila od antihistaminikov, antibiotikov, tudi bolj invazivna zdravila, ker se bojijo, da bi prislo do komplikacij. VEDNO je zelo pomembno, da se starsi in zdravnik znajo pogovoriti in dogovoriti kdaj dati otroku invazivna zdravila, da mu pomagajo in kako dolgo cakati in mu preprecevati nastanek tezav s komplementarnimi oblikami. Bolj ko zdravnik zaupa starsem otroka, vec “svobodne”, kompromisne resitve ponuja in tudi sprejme predloge starsev.
ZELO DOBRO je, da malcku vsak dan cistite nosek s fiziolosko raztopino. ZELO DOBRO je tudi, da mu, ko zaslutite, da se mu stanje slabsa, zacnete izvajati inhalacije, ki so jih poznale ze nase babice. Topel kamilicen caj ali samo toplo vodo (cca 45*C) mu pripravite – ali v vecji posodi, da jo lahko vdihava (pokrijete ga z vecjo brisaco, tako da sedi nad posodo in vdihava soparo. Lahko se mu pridruzite pod brisaco, naredite iz tega igro in ga pod brisaco ucite globokega dihanja. To je zelo dobro, saj tako globoko v pljuca vdahne topel vlazen zrak, ki omoci migetalke sluznice dihal), ali pa kopalnico dobro segrejte, kad napolnite z vroco vodo, da se nabere sopara v prostoru in naj otrok cca 15 do 20min vdihava topel, vlazen zrak. Tako mu navlazite dihalne poti, sluznico in tako omogocite lazje gibanje migetalk in s tem ciscenje odvecne sluzi.
Ne le v nosku, temvec tudi nizje; otroci imajo se zelo majhne noske in usesa, poti so tako zelo kratke in zato vsa ta sluz,ki vsebuje velikokrat infekte, lahko zelo hitro zaide iz noska v usesa in dalje po grlu v trahejo….Tako se dihala ocistijo, niso vec vzdrazena, hkrati pa niso vec dobro gojisce za katerega od mikrobov.
Enkrat ni nobenkrat, zato morate to veckrat ponavljati. Ko je stanje akutno, takrat je dobro 2-3 krat dnevno, ko se stanje umirja pa zadostuje zvecer, pred spanjem. Potem ga dobro obrisite, in naj ne teka v hladne prostore. Najbolje je, da se umiri, zato, da se celo telo “ohladi”.
Z leti, ko bo malcku 3, 4 , 5 let, bodo te nadloge in tegobe pocasi minile.
Ce boste redoljubni in ne boste prezrli prvih znakov napada, infekcij, boste velikokrat preprecili vnetja in okuzbe. Malcek bo manjkrat na ventolinu in drugih zdravilih. Veliko dela in potrpezljivosti to predstavlja za starse, a se splaca! Otrok bo manj in manj bolan, in vi boste bolj veseli, saj ga ne boste imeli ves cas na zdravilih.
In to bo tudi manjsi stres za vas in vasega sinka!
Verjemite, to so izkusnje mnogih mamic, ki imajo ze velike otroke, a se teh neprespanih s strahom prezetih noci in dni spominjajo se vedno!
BAZENI – ko je otrok slaboten, in ni dolgo nazaj (zadnja viroza) kar je bolehal, nasi bazeni niso priporocljivi. A spomladi, ko se mu zdravje okrepi, ga pa le peljite v tople bazene (zdravilisca). VENDAR ga potem dobro osusite in predvsem OHLADITE na sobno temperaturo. Tak bo lahko sel ven in tako se bo krepil njegov organizem. A pocasi! Nic se ne zgodi takoj jutri! Potrebna je vsaj ena sezona (pomlad,poletje, jesen), da lahko pricakujemo bolj mirno naslednjo zimo.
Prvi soncni zarki, prvi topli dnevi – to morate izkoristiti za vasega malcka! Peljite ga v naravo, v gozd, park, da se nadiha svezega zraka! Ko bo ze boljsi, potem ga navadite, da je vsaj 3-krat tedensko na svezem zraku, v naravi med zelenicami in med drevesi; da se giblje. Tako se mu hitreje in bolje prekrvavijo vsi organi (tudi tisti nabolj oddaljeni), da tako dobijo hrano in kisik za razvoj in rast. Hkrati pa mu limfa odplavlja skodljive snovi, tudi infekte iz organizma. IN tako bo tudi vas malcek postajal bolj zdrav.Narava je velikokrat krivicna.Eni so srecnezi, in so zelo odporni in ves cas zdravi. Eni se pa morajo precej potruditi, da si z leti okrepijo imunski sistem.
VEM, da vam je hudo, a poskusite. Pomlad je ze skoraj pred vrati, zacnite z inhalacijami, globokim dihanjem, ciscenjem noska kot ze delate, in boste videla, da bo jeseni bolje. A jeseni je zopet veliko pasti! ko se zacnejo znaki prehlada,smrkanje, ne pozabite kaj ste pocela spomladi!
Ce boste imela se vprasanja, vedno lahko povprasate in skupaj bomo poiskali dober odgovor za vas,
pogum, veliko dobre volje in bo, poskusite!
lp m
Ja, kar pravi gospa zgoraj, sem samo malo omenila. V biologiji pravimo, da je za rast in razvoj potrebna velika paleta razlicnih snovi.
In zal, je danes v nasi vsakodnevni prehrani resnicno prevec onesnazevalcev (to so vzpodbujevalne snovi, ki pospesujejo rast sadja, zelenjave in mesa; potem sama priprava hitro pripravljene hrane, ki jo kupujemo v trgovinah je velikokrat dvomljiva), potem pa tudi cisto prevec pojemo ogljikovih hidrataov, in cisto premalo sadja in zelenjave. Pa se ta nima zadostnih snovi, ki bi jih morala imeti, saj je zemlja onesnazena in osiromasena. sadje pa velikokrat zori v hladilnicah, kjer zgubi vecji delez vitaminov.
Zato je pri vseh nas, predvsem pa pri otrocih, ki so bolehni in ki rastejo, potrebno paziti na prehrano. In ce ne gre drugace, je dobro dodajati dopolnila. A vedno preveriti kaj kupujemo! CENA ni vedno merilo!
Lep dan zelim
m