hormoni?
Pozdravljeni!
Prosim za vas nasvet. Dve leti nazaj so mi odkrili pretirano delovanje scitnice – hipertirozo.
Dobila sem zdravila, ki jih bom jemala dozivljenjsko.
Od takrat naprej imam hude tezave z dlesnimi, ze samo ce kihnem se mi ulije kri iz vseh strani. So tudi hudo zatecene, tako, da je tudi estetsko zelo grdo. Sicer nekih bolecin nimam, k zobozdravniku hodim redno, katera mi samo zagotavlja da ce si jih bom redno cistila bo bolje.
Res je, da se mi bolezen se sedaj ni popolnoma uredila, tako, da mi hormoni vec ali manj divjajo ze dve leti. Sedaj sem v osmem mesecu nosecnosti in je huje kot prej.
Ze ves ta cas uporabljam paradontax pasto, ultrasoft curaprox scetko in nitkam, ceprav zelo previdno.
Ali mislite da je mozno da se mi bo stanje po porodu uredilo, da so krivi hormoni, ali glede na to, da ze tako dolgo traja bo potrebno drugacno zdravljenje?
Hvala za vas odgovor. Lp
Spoštovani,
obstajajo sicer študije, v katerih ugotavljajo večjo dovzetnost bolnikov s hipertireioidizmom za parodontalno boleznijo, vendar povezava obeh bolezni zaenkrat ni dokazana.
Nasprotno pa nosečnost zagotovo vpliva na parodontalno bolezen tako, da jo poveča. Vzrok pripisujemo trem dejavnikom: hormonskim spremembam – povišanim vrednostim estrogena in progesterona, zmanjšanemu imunskemu odzivu nosečnic in spremenjeni sestavi bakterij v zobnem plaku.
Nosečnost je fiziološko stanje in ni vzrok vnetja obzobnih tkiv. So pa pri tistih nosečnicah, kjer je vnetje obzobnih tkiv tudi sicer že prisotno, vnetne spremembe zaradi prej naštetih dejavnikov izrazitejše, posebno v drugem in tretjem tromesečju.
Parodontalna bolezen lahko povzroča razne zaplete med nosečnostjo, kot so preeklampsija, zavrta rast in nizka porodna teža ploda ali prezgodnji porod. Zato bi bilo optimalno, če bi se vsaka nosečnost začela brez vnetij obzobnih tkiv. Če pa se vnetje ugotovi šele med nosečnostjo, ga je vsekakor potrebno zdraviti. Dobra ustna higiena je sicer neobhodno potrebna, vendar ne zadošča. Prva faza zdravljenja – t.i. oralno-higienska faza je v domeni splošnih zobozdravnikov in ustnih higienikov, napredovale oblike parodontalne bolezni pa zdravimo specialisti parodontologi.
Stanje se bo po porodu zagotovo spontano izboljšalo, vendar le to ni dovolj. Pri parodontitisu vzpostavimo zdrava obzobna tkiva le z zdravljenjem.
Želim vam vse dobro, AM