HORMONI
Zdravniki predpisujejo zdravila, o katerih ne vedo kaj dosti.
Dajejo jih ljudem, o katerih vedo še manj in sicer za bolezni,
o katerih pa ne vedo prav nič.
VOLTAIRE
Prebiral sem knjigo dr. Platt-a, ki opisuje kako zelo pomembni so hormoni tako za ženske, kot za moške.Oboji imamo enake hormone, le količina je različna.
Sam se bližam starosti 60 let, zato sem si dal izmeriti nekaj ključnih elementov v krvi, da vidim kako je z mojo prostato, s katero sicer nimam (še) nobenih težav.
Glede na Vaše odgovore v tem forumu imam nekaj vprašanj za Vas in lepo prosim če mi odgovorite.
Dr Platt trdi, da je stroka na splošno trdi, da je za raka prostate kriv hormon testosteron.Če pa logično pomislimo, pa ima moški največ testosterona v obdobju tam okrog 18-20 let (morda še prej), potem pa počasi in vstrajno pada.Rak prostate se pojavlja po 50. letu-blizu 60. let.ko je testosterona že zelo manj.Dr Platt trdi, da bi pri zdravem moškem bilo smiselno ta hormon dodajati (biodentični hormoni seveda)-in stalno kontrolirati prostato (PSA).Tudi zaradi tega, ker testosteron preprečuje tudi druge bolezni npr. Alzheimerjevo.Trdi tudi, da koristi testosterona daleč prekašajo sleherno slabo lastnost teststosterona-vendar zelo previdno.Po drugi strani pa je znano, da pri moškem narašča hormon estrogen, ki v tem obdobju (50-60 let) pri moškem povzroča debelost-“vamp”, ki naj bi bil posledica izginjanja hormona progesterona v moškem telesu-posledično naraščanje strogena.
dr. Platt razlaga, da je progesteron hormon ki znižuje ravni inzulina-hormona, ki povzroča kopičenje maščob v predelu trebuha-inzulin narašča, sladkor upada-možgani ne dobijo dovolj sladkorja….
Ampak naj se vrnem nazaj na estrogen, katerega povečanje je kriva ravno tako nizka vrednost progesterona.In ravno v tem obdobju se pojavlja tudi rak prostate-dr.Platt trdi, da je to smiselno logično povezati.Če strogen pri ženskah povzroča 6 oblik raka, najbrž tudi moškim ne dela koristi.
Baje da dodajanje-jemanje hormona progesterona pod kontrolo, ne more povzročiti prav nobene negativnosti, kar je sicer pri drugih hormonih lahko bolj problematično.
Zato se sam nagibam k temu, da bi si dal analizirati vsebnost tega hormona in ga po potrebi dodajal v obliki mazila.
Zanima me, kaj menite Vi o takšni odločitvi.
Lepa hvala za odgovor v naprej!
Spoštovani!
Glede citata, ki ga navajate, se povsem strinjam, čeprav nedvomno drži tudi, da je medicina od časov Voltaira precej napredovala. Ampak je še daleč od tega, da bo postala samo tehnika, kjer je 1+1 vedno 2.
Glede hormonov in raka prostate pa bi predlagal previdnost. Nadomeščanje testosterona je sicer vsakemu zavarovancu v Sloveniji na voljo v okviru obveznega zavarovanja tudi za namene izboljšanja počutja in olajšanja tegob andropavze. Zanj se odločamo, če ugotovimo vrednost testosterona pod 12. Običajno se uporabljajo 3 mesečne depo injekcije ali gel.
Z estrogenom se je in se še vedno včasih zdravi rak prostate.
O progesteronu urologi vemo relativno malo, saj ga v klinične namene ne uporabljamo. Če že, bi v klinični praksi prišel v poštev v zvezi z zdravljenjem seksualne disfunkcije pri ženskah. Pravi naslov za vprašanja o tem so endokrinologi in, v zvezi z ženskami, ginekologi. Objavljene raziskave na temo progesterona in raka prostate pa so nasprotujoče. Na primer v ameriški raziskavi iz leta 2010 na miših (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21187471) so ugotavljali, da blokada progesterona z mifepristonom izboljša prognozo pri miših z rakom prostate. Res v zadnjih letih menimo, da postanejo celice raka prostate hormonsko neodzivne (neobčutljive na zdravljenje z odtegnitvijo testosterona) tako, da si začnejo same izdelovati snovi, ki lahko imajo podobne učinke in ena od snovi v presnovni verigi, ki vodi od holesterola, osnove vseh steroidnih hormonov, do androgenov, lahko vodi tudi prek progesterona.
Če pogledate poti steroidogeneze, boste videli, da lahko organizem iz progesterona napravi tako estriol (estrogen) kot testosteron. Kaj se zgodi, če bi se pri moškem dodajal progesteron in ali bi res nastalo posledično več testosterona kot estriola, ne vem.
Vsekakor pa nisem naklonjem preventivnemu dodajanju steroidnih substanc pri zdravih osebah, ne za namene dopinga v športu, ne za namene dopinga v starosti (za kar imamo legalne načine – npr. Viagra in testosteron), še manj pa za namene kemoprevencije raka (kjer sta v zvezi z rakom prostate za to sicer tudi na voljo povsem legitimni in legalni ter na zavarovanje dostopni učinkovini finasterid in dutasterid, pa še pri teh dveh se pri nekaterih porajajo dvomi). Ni nujno, da ne bom čez nekaj let ali desetletij trdil drugače – ampak po tem, kar vem sedaj, nisem prepričan, da je progesteron, ki se sicer uporablja v ginekologiji pri zdravljenju nekaterih vaginalnih krvavitev, v zvezi z obravnavo zaostale menstruacije ali v zvezi z vzdrževanjem nosečnosti po umetni oploditvi, prava stvar za zdravega moškega.
Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje – CenterUROL
Prav lepa hvala za Vaš čas, ki ste si ga vzeli za odgovor.
Ne razumem pa dela odgovora, kjer navajate” Zanj se odločamo, če ugotovimo vrednost testosterona pod 12.”
Literatura navaja, da je normalna raven prostega testosterona nekje med 50 in 210.
Skupna raven pa 250 do 1000.
Vi ste imeli verjetno v mislih PROSTEGA?
Pa še eno vprašanje, ali v okviru obveznega zdr. zavar. nudijo biodentični testosteron?
Lepa hvala v naprej !
Spoštovani!
Ne, v mislih sem imel celokupni testosteron. V Sloveniji (in prej v Jugoslaviji) velja Zakon o merskih enotah in merilih, ki predpisuje SI sistem enot. Izjeme so zelo redke, ena takih je meritev krvnega pritiska, kjer so dovoljeni milimetri živega srebra (čeprav niso po SI), glede meritev testosterona v slovenskih laboratorijih pa ni nobenega odpustka (za razliko npr. od avstrijskih laboratorijev, ki včasih lahko rezultate podajajo tudi v kakšnih starih enotah, ki so npr. v uporabi v ZDA). Torej, če si boste dali izmeriti testosteron v kateremkoli certificiranem laboratoriju v Slo (v vsaki bolnišnici), boste dobili rezultat v nmol/l. Kastracijski nivo za moške je 1.735 nmol/l kar ustreza 50 ng/dl. Spodnja meja normale za odrasle moške znaša med 10 in 12 nmol/l, kar ustreza 288 oz. 345 ng/dl. V praksi vidimo izjemno redko vrednosti nad 30, normala je 12-25. Laboratorijski izpisek lahko piše, da je normala nižje, če upošteva tudi otroke in ženske, kjer je nivo testosterona seveda bistveno nižji. Testosteron je potrebno določiti zjutraj, odvzem krvi popoldan daje, zaradi cirkadianega ritma, lažno nizke vrednosti.
Meritve prostega testosterona so posebna zgodba, v glavnem velja, da se ne meri, temveč je bolj natančno, da se zgolj ocenjuje iz meritve SHBG in celokupnega testosterona, pa tudi smisel te meritve je zelo vprašljiv – smiselno bi bilo, če bi vam zavarovalnica zavrnila možnost nadomeščanja testosterona pri moškem, ki ima npr. izmerjeno 2x zapored celokupno vrednost 11,6 in bi v mejnem območju (med 10 ali 8 in 12) pač iskal znižan prosti testosteron. Če pa lahko uporabljamo nadomestno zdravljenje po klinični presoji, torej tudi, če je celokupni testosteron npr. 12.1, potem v praksi ne vidim smisla meritve prostega testosterona. Če ima moški znake pomanjkanja testosterona in vrednost relativno nizko, se pač nadomešča, če težav zaradi relativno nizke vrednosti (npr. 10), ni, potem se pač ne nadomešča.
Kaj mislite z označbo “bioidentični” hormon ne vem, zato tu ne morem reči nič pametnega. Testosteron, če ga vzamete v tableti/kapsuli – skozi usta – se razgradi v jetrih. Zato se ga ne more nadomeščati preko ust/ prebavnega trakta. Obstajata samo dve možnosti v praksi po celem svetu – ali skozi kožo (gel, ki se namaže na kožo) ali pa depo injekcija. Seveda gre v vsakem primeru za testosteron. Ob nadomeščanju se nivo v krvi zviša – normalizira in to se tudi izmeri. To je edina resna možnost. Nakup raznih tablet prek interneta je ne samo kriminalno dejanje, tudi zdravju lahko zelo škodljiv, na sam testosteron v krvi pa bolj ali manj nič ne vpliva, ne glede na to, ali piše “bioidentični” ali kaj drugega. Ve se, kaj je kemijsko molekula testosterona. Če ga hočete nadomeščati, potem morate doseči, da bo v krvi več teh molekul. Ne more biti “neidentičen” ali “identičen”. Kar se tiče meritve v krvi, končnega učinka, je lahko testosteron ali pa ni testosteron. Drugo pa je, kako z raznimi pripravki, ki jih pojemo, posredno doseči, da se bo nivo testosterona v krvi dvignil. To lahko dosežete tudi na naraven način: dovolj beljakovinske in raznovrstne prehrane ter ne pretiravati z izčrpujočimi kardio vajami, temveč se posvetiti vajam za moč (npr. dvigovanje uteži).
Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje – CenterUROL
Spoštovani !
Upam da govorim o hormonih, vsaj tako sem razuml.
Tudi na tem portalu (med.over.net) na forumu KLIMAKTERIJ dosti pišejo o bioidentičnih hormonih.
Sintetični -sintetizirani hormoni so samo približek-nekaj podobnega našim hormonom, dočim so bioidentični enaki-identični našim hormonom….tako piše in tako sem tudi razumel.
Torej nisem imel v mislih neka živila, ki vsebujejo nekaj, kar je hrana za nekaj kar proizvaja hormone.Npr. bioidentičen hormon iz korenovke-jam, ali iz soje PROGESTERON je dodan kremi, s katero se namažeš po delu kože kjer ni dlak (pod kolenom npr.) le ta se resorbira skozi kožo in nima vstopa v prebavni sistem in posledično ne obremenjuje jeter.
Tako sem jaz razumel.
Vse lepo Vam želim !
Spoštovani jozze,
Bioidentični hormoni so kemične replike človeškega homona, izdelani pa so sintetično. Včasih so hormone pridobivali iz ženskega urina, pa iz urina brejih kobil, danes se jih dela v laboratoriju, so pa popolnoma enaki človeškemu. Jam je gomolj sladkega krompirja iz katerega pridobivajo substanco, ki je sicer podobna progesteronu, ni pa to bioidentični progesteron. Predlagam, da pogledate na forum Bioidentični hormoni.
LP, Matjaž
V prejšnjem postu sem pozabil omeniti, da se z BH aktivno ukvarja hrvaška zdravnica Sanja Toljan. Pa morda še članek v reviji Medicina danes: http://medicina.finance.si/357436/Mazanje-s-hormonsko-kremo-se-lahko-slabo-kon%C4%8Da
Matjaž