Homeopatsko zdravljenje depresije
Spoštovani dr. Klemenc,
prosim vas za informacije o vaših izkušnjah s homeopatskim zdravljenjem depresije.
Koliko časa običajno traja takšno zdravljenje? Kakšna je dinamika izboljševanja pacientovega stanja, če do izboljševanja seveda prihaja? Kaj storiti v obdobjih, ko se pacientovo stanje poslabša, pa sam ne ve, koliko časa bo to poslabšanje trajalo (tukaj nimam v mislih začetnega poslabšanja stanja po začetku jemanja homeopatskih zdravil, ampak kasneje, po dveh mesecih in še kasneje)? Kaj storiti, ko se tekom zdravljenja pojavijo obdobja, ne trenutki, tesnobe in panike? Kaj v obdobju pojava nepojasnjenih bolečin? Po kolikšnem času je možno pričakovati resnejše izboljšanje stanja, seveda, če do izboljšanja pride?
Pod nadzorom se zdravim kakšna dva meseca in osnovno sporočilo zdravnika homeopata je, da je potrebno vztrajati. Ob tem ne vem, koliko časa je potrebno vztrajati, ker se vmes pojavljajo tudi stresne situacije, ki so sicer nekaj povsem običajnega. Ko se jih nakopiči nekaj več, se splošno stanje lahko poslabša in ni prijetno živeti s takšnim občutkom, sploh pa ne, ker se ne ve, koliko časa bo takšno stanje trajalo.
Lep pozdrav,
Darko
Pozdravljeni.
Vaša vprašanja so zelo “življenjska”, realna, in se pri zdravljenju depresije s homeopatijo pojavljajo v večini primerov. Odkrito vam priiznam, da na večino vaših vprašanj ne poznam takšnega odgovora, ki bi tudi mene zadovoljil. Se bom pa potrudil malo razširiti pogled in osvetliti problem
Depresija je namreč globoka in zelo zoprna motnja oz. bolezen, za katero zaradi večih razlogov precej težko najdemo pravo zdravilo. Če je zdravilo oz. zaporedje zdravil pravo, potem se splošno in duševno stanje pacienta počasi, a vztrajno popravlja, kriznih obdobij je vse manj, somatski in psihični simptomi zmanjšujejo intenzivnost in pogostnost. Če rečemo počasi, potem to pomenijo tedni. Če je človek po dveh mesecih zdravljenja enak kot ob začetku zdravljenja, to precej gotovo pomeni, da ni dobil pravega zdravila in je potreben nov pregled in izbira boljšega zdravila.
Pogosta težava je sočasno zdravljenje z enim antidepresivom ali kombinacijo večih različnih psihofarmakov, ki nam zamegli(jo) jasno klinično sliko, ki jo potrebujemo v homeopatiji za pravilen predpis, ti tudi blago antidotirajo homeopatska zdravila, ovirajo pa nam pa tudi vpogled v dinamiko zdravljenja, ko ugotavljamo, koliko je objektivno človek boljši na kontrolnem pregledu. Zaradi vsega tega se ob sočasnem zdravljenju z AD zgodi, da gredo vse spremembe na bolje še počasneje in takrat čas merimo v mesecih, če smo ga prej v tednih. Zatorej, če se sočasno zdravite s sintetičnimi zdravili šolske medicine, ima vaš homeopat prav, treba je čakati.
Vmesna slaba obdobja je treba nekako preživeti, obstajajo določena homeopatska zdravila, lahko pa posežemo tudi po zdravilih šolske medicine, kadar je zelo hudo. Načeloma pa velja splošno zlato pravilo, čim manj zdravil po začetem zdravljenju s homeopatijo, dajati čim blažja in še učinkovita zdravila, čim manjkrat, če se le da, pa potrpeti brez česarkoli.
Vam zaupam še zanimiv primer iz prakse. Pacientka je prišla na homeopatsko zdravljenje zelo blage depresivne simpotmatike in večih telesnih težav, ki niso izgledale povezane z depresijo, imela je dvotirno zdravljenje z AD in še stabilizator razpoloženja. Pričeli smo zdraviti in postopoma je večina težav izzvenela. Bili smo zadovoljni pri nas in lečeči psihiater, pacientka je pričela počasi opuščati AD in litij in jih v približno enem letu opustila. Zelo kmalu, v nekaj dneh, ko je opustila zadnje zdravilo, je prišla depresivna simptomatika v vsej prvotni silovitosti nazaj, tako kot je bila že mnogo let nazaj, preden je dobila prvi antidepresiv. Takoj smo zamenjali homeopatsko zdravilo glede na aktualno simptomatiko. To jo je približno v enem mesecu sestavilo nazaj in ponovna uvedba AD ni bila potrebna. Sedaj je minilo pol leta od tedaj, vmes je bil blagi relaps, ko smo ponovili zdravilo, od tedaj je stabilna in brez večjih težav. Tako da smo lahko sedaj precej prepričani, da so najhujši simptomi (končno) preteklost.
Kako interpretirati tak potek? So bili prejšnji predpisi nepravi, da se je lahko ponovila depresija? Ali nismo prej nič pametnega naredili? Spet nehvaležen odgovor. Ne vem. Dejstvo je, da ob sočasnem jemanju sintetičnih zdravil nimamo pravega vpogleda v dogajanje in to je morda ključni razlog, zakaj je danes s homeopatijo težko zdraviti depresijo. V homeopatiji menimo, da sintetična zdravila ne pozdravijo motnje, ampak jo potisnejo morda še globlje in naredijo tako težje in počasneje ozdravljivo s katerokoli medicino. A to je že zgodba za drug post.
Spoštovani dr. Klemenc,
zahvaljujem se vam za vaše mnenje.
Verjetno sem napisal premalo točno, zato se ni dalo razbrati, da se trenutno zdravim samo s homeopatskimi zdravili. Šolska zdravila sem jemal lansko leto, pri čemer je od prenehanja jemanja šolskih zdravil in začetkom jemanja homeopatskih minilo cca. 7 mesecev.
Držim se navodil, da naj ne jemljem nobenih drugih zdravil v času jemanja homeopatskih. Kot pa sem napisal že v prvem postu, se tudi tekom jemanja homeopatskih zdravil pojavljajo obdobja večje razdražljivosti in občasno tudi tesnobnosti. Šolska zdravila za to poznajo takojšen odgovor v kakšenm od anksiolitikov, medtem ko pri homeopatskih zdravilih za takšen odgovor ne vem, bi bil pa vsekakor zelo dobrodošel in koristen, saj bi precej ublažil neprijetno razpoloženje.
Kaj bi pa vi storili v primeru, če bi jemali homeopatska zdravila in ko morda zvečer ne bi mogli zaspati zaradi tesnobnih misli? Poznam “klasične” vaje za preusmerjanje pozornosti, vendar pa se je že zgodilo, da te vaje niso pomagale in je bila za mano celotna neprespana noč, zjutraj pa po možnosti kakšne resnejše obveznosti ali aktivnosti, ki so zahtevale pravo mero zbranosti.
Lep pozdrav,
Darko
Pozdravljeni,
vsekakor je najbolje, kadar izberemo pravo zdravilo in se simptomatika postopoma umirja.
Dokler pa simptomatika vztraja, si lahko pomagamo s celim arzenalom tehnik umirjanja in sproščanja, ki so poznane po svetu. Tudi pri nas jih je veliko znanih in jih tudi povsem zdravi ljudje prakticirajo. Meditacija, joga, dihalne vaje in še mnogo drugih reči, ki jih učijo bolj ali manj usposobljeni strokovnjaki so lahko primerni. Potem imamo cel kup zeliščnih pripravkov za pomirjanje, spanje, po katerih brez težav lahko posežemo. Tudi nekatera homeoatska zdravila v nizkih potencah lahko pridejo v poštev. Pa različni psihoterapevtski pristopi, hipnoterapija…
Možnosti je res veliko, vsak pa mora malo raziskati in najti stvar, ki ga nagovarja in mu ustreza. Ni vsaka reč za vsakogar. Malo pobrskajte po spletu, tudi na straneh med.over.net-a se najde zelo veliko kvalitetnih informacij. Kar pogumno, gotovo boste našli kaj, kar vam bo zadosti olajšalo tegobe, da boste lahko dočakali polno zdravje s pomočjo homeopatije. Za še bolj konkretne nasvete pa je najbolje, da se obrnete na lečečega homeopata.