Hoja
Lepo pozdravljeni.
Imam sina starega 15 mesecev. Rodil se je na rok, vendar z rahlo hipotonijo, ki se mu še vedno pozna.
Obiskujeva razvojno ambulanto in dolgo sva hodila tudi na fizioterapijo. Striktno sva se z možem držala handelinga in sina nisva z ničemer silila, kar ni bil sposoben narediti sam. Nikoli ga nisva posedala, nisva ga postavljala na noge, nisva ga vodila za roke, da bi začel hoditi,…
Plaziti se je pričel z 11 meseci in pol, dva mesec kasneje se je začel postavljati na noge.
Sedaj pa že naredi prve korake sam.
In sedaj vprašanje: pred dvema tednoma sem začela hoditi v službo in smo dali fantka v varstvo k babici. Zabičali smo ji, da lahko hodi samo sam in ne ob pomoči (kot so nama svetovali na fizioterapiiji in pediatrinja), vendar se tega ne drži. Prime ga okoli pasu in ga vodi po stanovanju. A mu bo s tem zelo škodila glede na to, da sam že naredi nekaj korakov oziroma a moramo strogo nastopiti in ji to prepovedati. Je od moža mama in ne bi se rada skregala, ampak se mi zdi škoda, da smo se tako dolgo trudili s pravilnim handelingom, da bi sedaj pokvarila dosedanji trud.
Sin je zelo previden in se mu res vidi, da naredi točno toliko kot zmore in zaradi tega tudi nikoli ne pade, ker točno ve kje so njegove meje.
Najlepša hvala za odgovor.
Pomlad je v zraku in sonce nas že pošteno greje.
Lep pozdrav
Fizioterapevtka nas je zelo pohvalaila, da se vidi, da ga nikoli nismo preforsirali in da mu pustimo njegov ritem, hkrati pa mu kažemo pravine vaje.
Spoštovana,
čeprav vaša tašča (morda malo tudi iz kljubovanja) dela “po svoje”, dvomim, da bo s svojim ravnanjem naredila kakšno večjo škodo. S tem, da je vzela malčka v varstvo, je naredila veliko dobrega, saj v domačem varstvu ne bo izpostavljen okužbam, s katerimi bi se srečal v večji skupini, npr. v vrtcu. Prav bolezen lahko malčka močno zavre v razvoju.
Vseeno pa bi bilo koristno, če se z mamo pogovori vaš mož in ji skuša na prijazen način dopovedati, koliko truda ste doslej vložili v to, da se vaš fantek pravilno razvija. In da se mora otrok sam “odločiti”, kdaj je pravi čas, da hodi okrog; do tedaj je plazenje najvarnejši način premikanja. Vaša tašča verjetno zmotno misli, da bo pospešila proces učenja hoje. Mož naj ji pojasni, da bo z nasilnim držanjem za pas in podpiranjem pri hoji, ki jo fantek še ne obvlada, čas učenja kvečjemu podaljšala.
Uživajte torej in “ponižno” počakajte, da se bo tašča sama unesla, malček bo zanesljivo prej ali slej shodil.
Pozdrav,