Najdi forum

Spoštovani g. doktor Vesel,

Sva starša dveh sinov, prvorojenec je star 10 let, zdrav, drugorojenec je umrl lani marca zaradi Sindroma hipoplastičnega levega srca. Star je bil 9 dni. Sindrom ni bil ugotovljen v nosečnosti.Bila na NS. Tri dni po rojstvu ga je diagnosticiral vaš kolega. Stara sem 35 let, mož 38.

Razmišljava o tretjem otroku.
Bila sva na posvetu pri genetikih in seznanjena sva s pravico do UZ pregleda srca ploda v morebitni nosečnosti.Iz sinovih izvidov je razvidno, da je imel izolirano srčno napako.

Ali se usmerjen UZ srca lahko opravi večkrat? (z napotnico in samoplačniško) V koliko primerih se Sindrom ponovi oziroma kaj v primeru, da ima otrok manjšo ali eno od srčnih napak?
Kakšne so vaše izkušnje s podobnimi nesrečniki kot sva midva?

Hvala za odgovor.

Lepo vas pozdravljava ter vam želiva obilo uspeha pri vašem delu.

Pri paru, ki je imel 1 otroka s srčno napako, se pri naslednji nosečnosti statistično tveganje za srčno napako poveča iz 0.5% na približno 2.5 – 3%.
Vsako leto opravimo blizu 100 preiskav pri nosečnicah, ki so že rodile otroka s srčno napako oz. ima napako nosečnica ali njen partner.

Tudi če se napaka ponovi, nikakor ni pravilo, da je ta enaka kot v predhodni nosečnosti.

Z veseljem bomo preiskavo uz preiskavo plodovega srca tudi pri vas, ko bo ta aktualna. Napotnico za pregled izda izbrani ginekolog.

V kolikor so ostala določena vprašanja neodgovorjena, me lahko za osebni pogovor poiščete na PeK.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Pozdravljeni!

Končno sem tudi jaz zbrala pogum in vas povprašam za mnenje.Decembra lani sem rodila s carskim rezom fantka.Dan po porodu je bil premeščen v kookit zaradi dihalnih motenj in suma na srčno napako.Dr. Mazič in dr. Grosek sta opravila preglede in ugotovljen je bil Sindrom hipoplastičnega levega srca,dodatno pa je slabo delovala tudi desna stran srčka.Mogoče ste celo seznanjeni s primerom.Peti dan je bil premeščen v Maribor na pediatrijo.Umrl je,ko je bil star le 8 dni.
V bistvu me zanima,če se lahko napaka na srčku razvije tudi po opravljenem UZ plodovega srčka?

P.S. Sožalje anit73…

lp

Spoštovani!

Pri veliki večini bolnikov s sindromom hipoplastičnega levega srca, je v 20. do 23. tednu nosečnosti, ko je predviden ultrazvočni pregled ploda za ugotavljanje prirojenih nepravilnosti, napaka že polno izražena. V sicer zelo redkih primerih pa se lahko zgodi, da se rast levih srčnih struktur lahko ustavi tudi kasneje in sicer kot posledica predčasnega zaprtja ovalnega okenca.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

še potem obstaja možnost ponovit UZ plodovega srčka po 23. tednu?torej,da bi se ta UZ opravil večkrat v nosečnost.

hvala za odgovore,

lep pozdrav

Kot sem že navedel,gre pri veliki večini bolnikov s HLHS za napako v zgodnjem razvoju srca, zato je kot taka ob pregledu ploda na prirojene nepravilnosti, ki jo ginekologi izvajajo okoli 20. tedna nosečnosti, že izražena. Primerov iz literature, pri katerih je bilo srce ob tem pregledu dokumentirano normalno razvito, ob rojstvu pa je bil prisoten HLHS, poznamo zelo malo. Iz stališča presejanja naknadni pregledi ne bi bili smiselni.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

New Report

Close