Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja hiv

hiv

Spoštovani!

V nadaljevanju vam posredujem tveganja za prenos virusa HIV ob enem odgodku:
– receptivni oralni spolni odnos: do 0.04% (tveganje za osebo, ki z usti draži spolne organe HIV poz. osebe)
– receptivni analni spolni odnos: 3% (tveganje za osebo, pri kateri spolni organ HIV+ osebe prodira v zadnjično odprtino)
– receptivni vaginalni spolni odnos: 0.01-0.15% (tveganje za žensko, ki ima vaginalni spolni odnos s HIV+ osebo)
– insertivni analni spolni odnos: <0.1% (tveganje za moškega, ki s penisom prodira v HIV+ osebo)
– insertivni vaginalni spolni odnos: < 0.1% (tveganje za moškega, ki s penisom produra v HIV+ žensko)
– politje okužene krvi/sperme po sluznicah: 0.1%
– souporaba igel in brizg med intravenskimi narkomani: 0.7%
– možnost prenosa po vbodu z votlo iglo, v kateri je okužena kri: 0.33%
– transfuzija okužene krvi: 90-100%

Tveganje pri receptivnem oralnem odnosu ni posebej opredeljeno za “ob izlitju” in “brez izlitja”.

Testiranje 4 tedne po odnosu je ok.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

V primeru da se zbodeš z iglo in bi se okužil z hiv ali se tudi na mestu vboda pojavijo kakšne neobičajne stvari? npr da bi se mesto vboda celilo dlje časa ali kaj podobnega?
hvala za odgovor.

Ne, na podlagi lokalne reakcije na mestu vboda ne moremo sklepati o ničemer; niti ni podatkov, da bi osebe, za katere se je kasneje izkazalo, da so se okužile z virusom HIV, poročale o lokalni reakciji.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni, dobrih sedem tednov po nezascitenem spolnem odnosu (trajal je kvecjemu par minut ravno zaradi strahu pred boleznimi) sem opravil test za hiv. Rezultat je bil nereaktiven. Sem lahko pomirjen?

Spoštovani, če ste se testirali s kombinacijo testov 3. in 4. generacije, in so le ti nereaktivni, ste lahko pomirjeni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Testiral sem se na Transfuzijskem centru, kjer domnevam, da imajo najnovejše teste.

Pozdravljenji.
Danes sem imel vaginalni spolni odnos s prostitutko.
Ob začetku odnosa sem namestil kondom.
Odnos je potekal samo v pozi ona zgoraj jaz sem ležal na hrbtu pri sexu je počil kondom sicer nevem kdaj ker nisem cutil. Sex je trajal cca 4 do 5 minut nevem natančno do izliva še ni prišlo. Ko sem hotel zamenjati pozo sem opazil da je kondom strgan. FAK samo to sem lahko rekel. Po tem dogotku sem prekinil nadalnji odnos in po 5 minutah šoka odšel pod tuš in samo domov.
Sedaj pa se je začelo moralno breme in vprašanja.
Po pravici povedano me je strah.
Ali imate kakšen nasvet iz vaše strokovne plati.
Vem da bom to razrešil samo z testirnjem vendar moram počakati kar nekaj časa. Upam da bo vse uredu.
Na penisu sicer nimam nobene ranice ali odrgnine imam pa pordelo kožico na koncu vendar to imam ze od nekdaj oz bolj rdeco ne v smislu vnetja. Samo toliko da vam povem da je bilo vse v dobrem stanju pred sexom.
Prosim za odgovor.
Že v naprej se Vam zahvaljujem.
Lep pozdrav.

Spostovani, ne vem, kaj pricakujete od odgovora, tudi ce se je kondom strgal, se najbrz se ni snel? In to pomeni, da ste bili se vedno vsaj delno sciteni pred morebitnimi kuznimi vaginalnimi izlocki. Sicer pa, saj ste ze sami povedali, testiranje cez 4 ted

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kondom se ni snel bil je raztrgan glavica je bila zunaj pa se polovica penisa.
V Vašem zgornjem odgovoru sem prebral tudi procentualno tveganje ob enkratnem dogotku.
Razumem da je tveganje minimalno ali pač ne?
Že pa čutim psihične posledice tega dogodka če me razumete.
Upam da bo na koncu vse vredu.
Bodo pa dolgi 4je tedni pred mano.
Lep pozdrav

Spostovani, navedene so ocene za prenos ob 1x dogodku. Sicer pa je v primeru visoko tveganega dogodka, kot so npr. Vbod z iglo hiv+ osebe pri zdr.delavcu, spolni odnos s hiv+ osebo, strgan kondom, mozna t.i. PEP zascita, zascita z zdravili, s katerimi sicer zdravimo Hiv okuzbo, in sicer znotraj 72 ur po izpostavitvi.PEP zascito izvedejo na infekcijski kliniki v Lj, po presoji infektologa, kamot pridete z napotnico izbraneiga zdravnika ali z napotnico iz urgentne ambulante. V kolikor se infektolog odloci za zascito, ta traja 4 tedne.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close