Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja HIV-1

HIV-1

Pozdravljeni,

Prepisal sem vse kar je pisalo na izvidu. Šel pa sem na infekcijsko v terminu brezplačnega testiranja.
Kar se tiče znakov, se mi zdi da vse kar bi navedel, bi iskal dlako v jajcu. Znaki so bili delno prisotni že prej kot navadna bolezen oz. se pojavljajo vsake toliko časa že nekaj let. tako da to ne bi smatral kot znak okužbe…
Po več kot štirih mesecih od teoretčne okužbe bi testi že pokazali pozitivno?

Spoštovani, tudi po 4 mesecih še obstaja zelo zelo majhna možnost, da s testiranjem ne uspemo zaznati okužbe, a pri vas je bil drug problem – in sicer nejasnih izvidov, kar pomeni, da – ali so izvidi nejasni zaradi tega, ker se okužba šele razvija, ali pa zaradi lažne pozitivnosti. Predvidevam, da ste se na infekcijski kliniki po prejemu teh izvidov z infektologom natančno pogovorili, kaj pomenijo, ali ne? Osebe s takimi izvidi, ki jih imate vi, namreč vedno spremlajo do natančne razjasnitve izvidom, tudi več mesecev ali let. Očitno pa preiskava ugotavljanja virusne DNA še ni bila opravljena.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Izvide sem prejel po pošti, pisalo pa je le še da priporočajo ponovno testiranje čez ene mesec…

A tako, posvet torej še sledi kasneje… po preteku enega meseca.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni
Ker vidim, da imate v vasem delu foruma zelo hitre odgovore si bom sposodil kar to temo za vprasanje v zvezi z boleco “bezgavko”
In sicer imam bolecine v levem delu vratu od usesa navzdol, predel od usesa na licnico oz. celjust je tudi malo otecen in pa pod levim delom celjusti nekje v predelu kjer si meris srcni utrip.
obcasno je levi del vratu tudi malo rdeckast.
zanima me ali lahko to pripisujemo boleci bezgalki oz. cemu pripisujete omenjene simptome.

lp Anze

Spoštovani, bolečina, ki jo opisujete, lahko izvira od marsičesa:
– od vnete obušesne žleze (ki se vname zaradi kamenčka, ob nekaterih okužbah z enterovirusi)
– zobnih in obzobnih procesih
– povečani in vneti bezgavki, ki se vname ob različnih razlogih
– drugo.
Vsekakor pa je potrebno spremembe vedno videti, zato se pojdite pokazat zdravniku. LP!

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zivjo
Zanima me koliko casa so ponavadi pri hiv okuzeni osebi prisotne bolecine oz. spikanje v misicah?
Je to samo v obdobju akutnega retroviralnega sindroma ali lahko se po tem, in koliko casa ponavadi traja ta sindrom.
lp.

Spoštovani, bolečine v mišicah so izjemno nespecifični simptom, po katerem ni mogoče presojati, ali gre za HIV okužbo ali ne.
V kolikor se pojavijo v sklopu akutnega retroviralnega sindroma, pa spet ni pravila, koliko časa trajajo. Od par dni to tednov…

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Imam se eno vprasanje glede izpuscajev, kako se pojavljajo, je mozno, da se pojavi par rdecih in srbecih izpuscajev, ki po parih urah izginejo in se cez kaksen dan spet pojavijo kje drugje in spet samo za kaksno uro ali so ponavadi dalj casa prisotni?
In v kateri fazi okuzbe se ponavadi pojavljajo je to samo v casu sindroma ali tudi kasneje recimo po parih mesecih po okuzbi.
Lp

Spoštovani, izpuščaji, ki se pojavijo (in če se pojavijo) v sklopu akutnega retroviralnega sindroma, se pojavijo, lahko sicer v zagonih, skupaj z ostalimi simptomi in nato izginejo, ko je pač akutni retroviralni sindrom mimo (in nikakor ne par mesecev kasneje). Izpuščaji, kot pa opisujete vi, še zlasti, če srbijo, pa so najverjetneje povezani z neko preobčutljivostjo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Aha, ce prav zastopim se izpuscaji, ki so prisotni zaradi hiv okuzbe ne pojavljajo v intervalih tako, da so prisotni pa zginejo pa se spet pojavijo?
Koliko se jih pa ponavadi pojavi in kje vse, je mozno da samo ene par recimo 3-4?
Imam pa se eno vprasanje, ki se nanasa na prvo vprasanje, ki sem vam ga zastavil glede bolecin v misicah, ali se vecinoma bolecine pojavijo samo v sklopu sindroma ali je mozno , da se pojavijo tudi v kasnejsem obdobju se pravi, ko sindrom mine?
In pa koliko casa ponavadi ta sindrom traja?

Lp in hvala za odgovore.

Pozdravljeni
Torej menite da za opisane simptome ni nujno kriva bezgavka, je pa mozno.?
Pa je po vasem mnenju mozno, da te zaradi bezgavke boli cela leva stran vratu od usesa navzdol, pod celjustjo in vsake toliko okoli adamovega jabolka, ali bi bila bolecina bolj na tocno usmerjena?
Me pa zanima kje tocno se vratna bezgavka nahaja, jih je na vratu vec kako jo otipas in koliksna se smatra za povecano?
Lp

Kot rečeno, je možno, so pa tudi drugi številni vzroki. Bolečina se prenaša in ni specifična, tako da hlede na tip bolečine ni mogoče vedeti, kaj točno nas boli. Na vratu je veliko bezgavk, navadno se normalne bezgavke tipajo kot mehke, gladke, neboleče bunkive, velike do 1×1 cm. Vse, kar je drugače: večje kot 1×1 cm, trde, boleče, negladke površine, je posledica nekega bolezenskega dogajanja, ki ga razjasni zdravnik. Mogoče vam bo pomoč tale, z googla sposojena slika lokacije bezgavk na zgornjem delu telesa:
http://www.google.si/imgres?q=vratne+bezgavke&um=1&hl=sl&sa=N&biw=1680&bih=892&tbm=isch&tbnid=LX4vepxiDhqRfM:&imgrefurl=http://www.toa-darma.com/osebnostna_rast/clovesko_telo/&imgurl=http://www.toa-darma.com/uploads/pics/zascita_01.JPG&w=349&h=380&ei=BEtHUKXeKsfysgbYuIDgDw&zoom=1&iact=hc&vpx=765&vpy=503&dur=52&hovh=234&hovw=215&tx=152&ty=129&sig=113476784731082301376&page=2&tbnh=158&tbnw=145&start=28&ndsp=39&ved=1t:429,r:11,s:28,i:193

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Prav ste razumeli. Akutni retroviralni sindrom traja od nekaj dni do nekaj tednov, poteka kot akutna virusna okužba in v tem času se pojavi paleta različnih simptomov (in ne vsi pri vseh okuženih).

Bolečine v mišicah, ali pa izpuščaji, ki se pojavljajo kasneje, imajo pač nek drug vzrok.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor, imam se zadnje vprasanje, zakaj me pa potem boli samo leva bezgavka in ne obe, bolj bi mi bilo logicno, da bi me potem obe boleli ali je mozno da samo na eni strani?

Lp

Spoštovani, limfatični sistem in področne bezgavke opravljajo funkcijo “čiščenja področja”, s katerega se vanje “steka” odpadni material. In če poteka neko vnetni proces na področju levega dela ustne votline: zobje, jezik, dlesni, ipd. prikačujemo, da se bo povečala ena ali več bezgavk na levi strani ali vratu, ali levo pod čeljustjo, odvisno, kje je pač proces.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Malo spremljam tole temo okoli bezgavk, torej menite, da bi pri hiv okuzeni osebi bili boleci obe vratni bezgavki, in mogoce tudi druge po telesu ali samo bolj na vrati?

Spoštovani, v temi o bezgavkah se pogovarjamo o vzrokih za povečane bezgavke in tudi slučajno ne o HIV okužbi. Če bi se bezgavke povečale v sklopu akutnega retroviralnega sindroma, ne bi bilo pravila, katere, koliko in kje bi bile povečane bezgavke. Če se povečajo, pa se običajno poveča več bezgavk, tako na vratu, kot tudi drugod.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani
Tudi jaz imam po celem telesu bolecine v misicah, tudi v prstih na roki, podplatih, sklepih skratka povsod.
Poleg tega imam obcutek, da so tudi vratne bezgavke nekoliko povecane in bolece vendar bolecina niha tako v misicah kot tudi v bezgavkah.
Naj povem, da sem pred dobrimi tremi meseci imela nezasciten spolni odnos s fantom, ki ga kasneje nisem vec videla, sedaj pa me mocno skrbi morebitna okuzba z virusem hiv.
Ali je po vasem mnenju bolecina v misicah in bezgavkah se vedno lahko prisotna kot posledica okuzbe ali je minilo ze prevec casa za omenjene tezave
s tem mislim, da bi moral biti akutni retroviralni sindrom ze mimo in s tem tudi omenjene tezave?
Naj omenim, da se mi je bolecina v misicah pred kaksnim mesecem ze pojavila, nato pa po stirinajstih dneh izginila, sedaj pa je kaksa dva tedna spet prisotna le, da so sedaj bolece se bezgavke.
Na test grem naslednji teden, pa vseeno me zanima vase mnenje.
Lep pozdrav.

Ne vem. Simptomi, ki jih navajate, so zelo nespecifični in se pojavljajo PRi zelo različnih virusnih, pa tudi bakterijskih okužbah, pa včasih tudi PO virusnih okužbah. Pred dobrim mesecem dni ste bili še v zadnjih dneh inkubacije za akutni retroviralni sindrom, da bi se akutni retoriviralni sindrom pričel sedaj, je malo verjetno. Povsem možno je, da ste se naključno okužili z dvema povzročiteljema…. Skratka vaše dileme lahko rešile testiranje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close