Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja HIV-1

HIV-1

Spoštovani, zaradi špika s papirjem, na katerem je nekaj zasušenega in to toliko časa, se nikakor ne morete okužiti s spolno prenosljivo boleznijo. Testiranje ni potrebno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

ob predpostavki, da bi to bilo mogoče (torej stik s HIV+ osebo v času pred 2-6 tednov), bi se lahko ARS kazal “zgolj” s simptomi: hitro nastala vročina do 39stC, potenje ponoči z mrzlico, bolečine v mišicah, a hkrati nobenih ostalih znakov ARS. Vse skupaj pa bi trajalo “zgolj” 3-4 dni. Hvala za oceno.

Lep pozdrav.

Spostovani, znaki pri ARS so nespecificni, pogostnost posameznih znotraj sindroma je opredeljena v %. ARS lahko izgleda kot gripi podobna okuzba, torej tudi kot simptomi, ki jih oposujete. Res pa je cas trajanja v opisanem primeru kratek. A vseeno: o ARS nikoli ne razmisljamo in ugibamo ob posameznih simptomih, temvec se vedno, ce obstaja sumljivi stik, testiramo

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni, seveda se bom šel testirat. Vprašam bolj zato, ker nezaščitenega analnega ali vaginalnega odnosa sploh ni bilo, v opazovanem času nezaščiten le enkraten oralni (obojestranski) in sem se teorije lotil top-down. LP

Pozdravljeni.
4. Januarja sem imel nezaščiten analni odnos s transvestitom iz Amerike. Takoj po koncu odnosa me je začela peči vest in si ne morem oprostiti, da sem si to dovolil. Oseba mi je sicer trdila, naj me ne bo strah, ker se mesečno testira… Sem pa opazil da ima malo hrastico na boku. Že isto noč sem googlal o simptomih hiva in o preventivi. Včeraj me je sicer začelo rahlo grlo boleti, danes rahlo mišice in me že paranoja ubija. Ali počakam, da simptomi izzvenijo, ali se pa grem lahko takoj testirati na infekcijsko?

Počakajte na 4 tedne od stika, potem se pojdite testirat.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Temperaturo imam 37,4 pa sem spil lekadol pred 4 urami. Od strahu pred najhujšim se kar tresem in nikakor ne funkcioniram. Grlo me nič več ne boli, driske sploh nisem imel, tako dasimptom ne samo ta temperaturica. Ali je možno, da se temperatura dvigne že zaradi strahu in neprestanega razmišljanja o tem? Mislim, ko pomislim na najhuje, se mi kar noge odrežejo in se cel tresem.

Čez dan včeraj sem imel občutek vročine, izmeril sem sicer max 37,4, kljub lekadolu, bil sem slaboten, saj sem jedel samo zjitraj. Srce mi je razbijalo cel dan, ker sem razmišljal o morebitni okužbi pred slabima dvema tednima. Predvidevam, da je šlo za anksioznost ali panični napad, strah. Zvečer sem vzel tableto melatonin in sem komaj zaspal zaradi razbijanja srca. Ponoči sem se zbudil in grlo me sploh ni bolelo termometer kaže 36,7. Tolažim se, da je bilo to stanje bolj panični napad, kot akutni sindrom. Ali je je to možno? Se opravičujem, če zvenim trapasto.

Spostovani, kaj konkretno je z vami, seveda ne morem vedeti. Razbijanje srca, grozna nervoznost, dvig temperature (ki je v vasem primeru se ne stejemo kot povisane), tresenje se lahko pojavijo pri hudem strahu

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani 🙂 Imam eno vprasanje glede virusa Hiv-a. Ce se polije madež okužene krvi – Kako DOLGO potem virus v tej krvi prezivi ? Glede na to da je okuzena kri izven telesa? Vec kot 20 dni?

Spoštovani, virus v suhem madežu propade (drugače bi bilo, če bi bila kri tekoča), ampak pri sušenju propade. 20 dni – NIKAKOR

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni še enkrat. Torej če se danes polije madež krvi, je virus praktično drug dan že “mrtev”, oziroma takoj, ko se madež posuši ?

Tako je. Drugače pa bi bilo, če bi kri ostala tekoča. V teh primerih bi virus našli tudi več dni, vprašanje pa je, če bi lahko povzročil okužbo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
Zanima me, ce je mozno, da je kljub okuzbi s hiv krvna slika b.p.?
Ali bi se poznalo pri cem npr. levkocitih, trombocitih itd.?
Hvala za odgovor.

Spoštovani, seveda, običajna krvna slika, je lahko vrsto let popolnoma v mejah normale. Spremembe lahko zaznamo ob akutnem dogajanju, 2 do 6 tednov po okužbi, pri osebah, ki razvijejo akutni retroviralni sindrom (okoli polovica okuženih). Te spremembe so povsem podobne, kot pri mnogih drugih virusnih okužbah in po akutni fazi izzvenijo. Specifične populacije limfocitov, ki jih virus prizadane in ki ob nezdravljeni okužbi stalno propadajo, pa z rutinskimi preiskavami ne zajamemo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovana,

testiranje sem opravil na ZTM Ljubljana in sicer 6 tednov po prvem odnosu in nato še 11 tednov po zadnjem odnosu. Se pravi je od zadnjega testiranja in od prvega odnosa minilo 17 tednov (6+11) ter, kot sm že povedal, od zadnjega odnosa 11 tednov. Pri obeh testiranjih so bili izvidi nereaktvni. Ali lahko vzamem rezultate kot dokončne?

Hvala za vaš odgovor

Spoštovani, odvisno, na kaj ste se testirali. Okno za testiranje na virus HIV in hepatitis B je po 11 tednih mimo, to pomeni, da sta glede tih dveh povzročiteljev preiskavi zanesljivi. Če ste se testirali tudi na hepatitis C, pa se protitelesa ob morebitni okužbi pojavijo tudi do pol leta po okužbi. Lp, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Lep pozdrav!
Če je otrok okužen z virusom hiv in hodi v šolo, kako naj zavarujemo njegove zasebne podatke pred javnostjo v tem primeru pred sošolci?

Lepo pozdravljeni!
Če je otrok okužen z hivom, kako naj zavarujemo njegove zasebne podatke pred javnostjo v našem primeru pred sošolci?

Oprostite, ne razumem, kaj hocete vprasati? Saj podatkov o hiv okuzbi sola nima??

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close