Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja HIV-1

HIV-1

Pozdravljeni,

imam sledece vprasanje in sicer:
ce bi med pretepom na soli nekdo npr. krvavel iz prsta/nohta ki je okuzen s hiv in bi ta kri prisla v stik z usti drugega udelezenega v pretepu(npr. da mu zarine prst ki krvavi v usta), ali bi se zdrav udelezeni, ki npr. nima rane v ustih lahko nalezel s hiv zaradi stika kri-prst/slina-usta,ce privzamemo da so usta brez poskodb in ran, torej le stik slina kri….namrec slina naj ne bi prenesala hiv..

Hvala za odgovor in pojasnilo

Kaj pravzaprav sprašujete?? Če kri HIV+ osebe pride na sluznico zdravega človeka, lahko pride do prenosa virusa (sluznica je npr. v ustih, očesna, v vagini). Ustno votlino prekriva ustna sluznica (slina tu nima zveze). Hiv pa se ne more prenesti S SLINO HIV pozitivne osebe – torej če vas HIV + oseba npr. pljune.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

sprasujem sledece:

ce kri hiv+ pride v usta cloveku, ki je hiv-, zakaj lahko pride do okuzbe, ce je v ustih slina, ki naj bi nevtralizirala hiv??

Torej, ce teoreticno ugriznem cloveka,ki je hiv+ lahko dobim hiv kljub temu, da v mojih ustih ni bilo krvavece rane…?Kolikor mi je znano se v tem primeru ne prenasa, ker naj bi slina iznicila hiv??? In vedno je govora, da morajo biti odprte rane npr. med pretepom za prenos virusa.

Spoštovani,

opravila sem testiranje za hiv naprej 39 dni po dogodku, nato skoraj 12 tednov po dogodku in nakoncu 4 mesece po dogodku. Zanima me ali lahko rezultate jemljem kot dokončne.Vsi so bili narejeni na ZTMju z anti hiv in p24.
Dogodek je bil lej dotik z rokami in rahel dotik s spolovili. Do penetracije ni prišlo.

Hvala.

Lp

Slina nikakor ne nevtralizira virusa Hiv, od kod ste to pobrali? Ce ugriznete hiv + osebo in le ta zakrvavi, lahko pride do prenosa virusa

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani, glede na opisane stike, testiranje sploh ni bilo potrebno. Sicer pa do rezultati ze zdavnaj zanesljivi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

po prebiranju forumov dobis prevec info, ki ti najveckrat se bolj zameglijo sliko.Npr. tudi na forumu medover sem nasel naslednje…

Da, test antigena p24 uporabljamo tedaj, ko sumimo na okužbo s HIV, testi, ki ugotavljajo protitelesa, pa so še nezanesljivi. Kot rečeno, kombinacija testov 3. in 4. generacije, skrajša okno na 16-21 dni. Test antigena p24 je pozitiven v 16.dneh po okužbi.

Torej pomeni, da je test antigena pozitiven od 16-21 dni po okuzbi…??Kaj pa kombinacija testov 3. in 4. generacije(je to p24?)

Ali na zavodu za transfuzijsko medicino v ljubljani opravljajo test 3.in 4. generacije pri samoplacniskem testiranju poleg p24?

In koliksna je npr.zanesljivost p24 testa, ce se testiras npr.21 dan?

Spoštovani, odgovore je treba razumeti v povezavi z vprašanjem. AMPAK – ljudje POGOSTO SPRAŠUJEJO STVARI, ki jih brez pozvanavanja laboratorijskih metod, njihovega razvoja, in poznavanja virologije itak ne morejo razumeti. Žal. Pomembno je zgolj to, da pri nas vsi dobri centri uporabljajo enako testiranje in to je kombinacijo takoimenovanih protitelesnih testov in testa, ki ugotavlja virusno beljakovino p24, to pomeni, da pri vseh testirancih izvedejo oba testa hkrati, torej protitelesne in p24, in temu testiranju pravimo kombinacija testov 3. in 4 generacije. (anti-HIV 1/2/0 + p24Ag).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Lepa hvala za pojasnilo,zelo razumljivo napisano.
Torej je test z antigen p24 v povprecju zanesljiv z verjetnostjo(koliksna je?) od 16. dneva dalje. Forumi omenjajo tudi 21. dan, ki naj bi dal v primeru okuzbe pozitivne rezultate, ce se opravi test p24. Torej omenjajo se zgodnji testi, nikjer pa nisem zaznal npr. v % koliksna je verjetnost oz. zanesljivost tega testa v tem casu. Torej, po 28 dneh je 99,5 % zanesljiv, medtem ko je npr.21 dan priblizno 75%…

Gre za to da se velikokrat govori o zgodnjih tedtih, ki pa so zelo nezanesljivi npr.po 16 ih dneh po rizicnem stiku..

Posamičnih testov v rutinske presejalne namene sploh ne izvajamo, ampak izvajamo, kot rečeno kombinacije (podatki o občutljivostih izhajajo iz posameznih obdobij uvajanja in razvoja testov), Razglabljanje o pozitivnosti in negativnosti posamičnega testa nima smisla.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

29.5 je bil tvegan kontakt z osebo ki se je samo bezno ne v celoti dotaknila spolovila z usti in poslinila pod vratom kar je potem povzrocilo reakcijo na kozi rdecico z malo srbecico prvi dan ki je trajala 4-5 dni ki pa je izginila. Zdaj pa imam bolecine v misicah noge in roke. Ali je mozna okuzba po napisanem in ce da v koliko %. bolecine v misicah nog in malo manj v levi malo vec v desni roki so prisotne 2 dni od zacetka julija in počasi izginevajo ali je to znacilno za okuzbo ali je cas za okuzbo že mimo.

Hvala

Spoštovani, stik, ki ga navajate, nikakor ni tvegan za prenos virusa HIV. Virus HIV se ne prenaša z dotikom, prav tako ne s slino, Glede na to, da navajate rdečino okoli nekega mesta, kasneje pa bolečine v mišicah, a ste imeli morda kakšnega klopa?

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ali je mozno da kakorkoli slino oziroma kri hiv+ plus pride v kri neposkodavanega skozi zdravo kozo ce ni slo za ugriz oziroma brez vudnih sledi krvi moje na moji kozi in odtisov zob ali je mozna okuzba. In ce da v koliko % in kaksne bolecine v misicah so znacilne in ali so prisotne po celem telesu ker me zelo skrbi.

Spoštovani, že v prejšnjem odgovoru sem vam napisala, da se virus HIV s slino NE prenaša. Dajte, no, malo razmišljat! Tudi če bi vas oseba ugriznila, bi VAŠA KRI (če bi bili vi HIV pozitivni) ogrožala osebo in ne ona vas!

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ali je test 36 dni po kontaktu dovolj zanesljiv ali bi bilo potrebno ponovno testiranje pisal sem vam 5 julija test je bil nereaktiven

Spoštovani, kot se vam odgovorila že julija, v vašem primeru sploh ji šlo za rizičen stik. Testiranje torej sploh ni potrebno, če pa ga že izvedete, je vsekakor zanesljivo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Živijo. Mene zanima zakaj ima S -anti HIV 1/2 3generacije. Orientalsko referenčno vrednost za odrasle

Gre za 2 razlicni laboratorijjski metodi, referencne vrednosti pa se doloca za vsako posebej esperimentalno. Vrednosti ene in druge nista v povezavi. Rezultata, ki ste jih navedli, sta negativna pri eni in pri drugi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Živjo, pred 9 meseci sem bil v kontaktu z žensko iz Italije. Testiral sem se po 14 dneh (4.generacija Ab/Ag), 17 dneh Rna Nat kvalitativno (TMA), ter pri 6 in 8 tednih ter pri 12 tednih in 2 dneh (86 dni) s testom 4.generacije. Po 3eh dneh od kontakta sem imel drisko 2 tedna, nato pa vneto grlo, ki je trajalo 8-9 mesecev. Testiral sem se zopet pri 9ih mesecih s 4.generacijo, ki je bilo ravno tako negativno. V ustih se mi je začel pojavljati pekoč občutek ter belo nebo in jezik (candida), tudi v ličnicah imam dve beli črti. Bi bilo možno, da je virus pri osebi mutiral zaradi ART zdravljenja, ter ga posledično moja protitelesa ne bi prepoznala? V zadnjem tednu sem zgubil 6-7kg. Svetujete PCR test? Imam še vprašanje, v kakšnem primeru p24 antigen ne bi bil zaznan…morda ker Architect Combo zazna p24 ob prisotnem virusnem bremenu šele nad 58.000 delcev?

Spoštovani, testirali ste s tolikimi testi v tolikšnih kombinacijah, da je vsak dvom v negativnost izključen. Testirali ste se s protitelesnimi testi po 9 mesecih, ko so vsa okna mimo. Menim, da je treba vzok vaših težav iskati drugje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close