Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja HIV-1

HIV-1

Spoštovani, populacija limfocitov CD4 niha že individualno (pomeni, da je zelo različna med posamezniki) in se tudi spreminja, ko se posameznik odziva na okužbe. Kot sem že večkrat napisala, se znaki AIDS-a pokažejo, ko se populacija CD4 kritično zniža. Glede na posamezne izmerjene vrednosti, ki so znotraj nornalnih vrednosti, pa same HIV okužbe (če bi le ta obstajala), nikakor ne moremo presojati.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za hiter odgovor
Tako da okužbe verjetno nebo če sklepam pravilno. Bila je pa kljuka na rigl.

Ne, razen v primeru umazanije….

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni zanima me če je mozno in kakšne so možnosti okužb z virusom hiv ipd. pri oralnem odnosu s partnerko. Malo me skrbi ker se mi je vnelo grlo 7 tednov po spolnem odnosu in se ne pozdravi že več kot mesec dni.
Hvala

Spostovani, tveganje za prenos virusa HIV za osebo, ki izvaja receptivni oralni spolni odnos drugi osebi, kar pomeni, da z usti drazi spolne organe druge osebe, je ob enem dogodku 0,04%. Ce pa bi oralo izvajala le partnerka vam, tveganja ne bi bilo za vas, saj se virus HIV s slino ne prenasa.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor, ali mislite da bi bilo nujno se testirati. Rekla je tudi da se redno testira in je kvodajalka.
Hvala

Spoštovani, na to vprašanje vam ne morem odgovoriti. Govorimo o osebah, ki so bolj ali manj rizične: bolj so rizične, če sodijo v skupine, ki prakticirajo pogoste nezaščitene spolne odnose z drugimi osebami, če soinicirajo drogo, če … Potencialno pa je rizična vsaka oseba – ki vam pred nezaščitenim spolnim odnosom ne pokaže potrdila o testiranju (ob predpostavki, da po tetsiranju ni več imela nezaščitenih spolnih odnosov). Načeloma pa: če gre za osebo, ki je krvodajalka, redno testirana in ne prakticira nezaščitenih spolnih odnosov, je “manj rizična”.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
Pred 14-imi dnevi sem se pičila ali oplazila (nevem tocno) na kljuki na javnem WC-ju in me sedaj skrbi da se nisem kaj okužila ker me že od včeraj boli grlo in malo sem nahotna. Skrbi me pa zato ker nevem ali je bila kljuka že s čim okužena že prej saj mi je ob samem piku ali oddrgnini pritekla kri.

Pozdravljeni!
Pred 14-imi dnevi sem se pičila ali oplazila ( nevem tocno ) na javnem WC-ju. Sedaj me pa malo skrbi saj me je začelo boleti grlo in malo sem nahotna. Skrbi me pa zato ker nevem ali je bila kljuka že prej s čim okužena ali pa je bila kje kaka igla v riglu tam ko se lahko zaklenes. Lahko pa da je samo prehlad in se o kakršnikoli okužbi motim
Lp

Spoštovani,znaki, ki jih opisujete, so znaki akutne okužbe zgognjih dihal, ki se je nalezete ov stiku z ljudmi, ki kašljajo, kihajo, s katerimi se poljubljate, oz. sobivate na do 1 m razdalje. Vaša opraskanina na kljuki nima povezave z vašimi znaki. Oz. bi MORDA imela, če bi nekdo z okužbo zgognjih dihal na ljubo mastno pljunil, vi pa bi neposredno po tem pjunek polizali.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepša hvala za vaš hiter odgovor.
Tako da kljub bolečemu grlu in driski ki sem jo včeraj dobila ampak je že danes nimam več ni možna okužba.
Zanima me se ali se igla zapiči v kožo ko se picis ali se ne rabi da pride do okužbe ker me je strah da nisem okužena ker res nevem s čim sem se pičila ali podrgnila.
Stara sem 12 let in sem bolj nevedna tako da se opravičujem za tako vprašanje.

S čimerkoli bi se opraskala na kljuki na stranišču, tveganja za prenos krvno prenosljive bolezni praktično ni, oz. je ekstremno majhno. Ko govorimo o vbodu z iglo, je mišljena iniekcisjka (votla) igla, v kateri je kri in je bila uporabljena pri okuženi osebi neposredno pred vbodom druge osebe.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor.
Po tem sklepam da se ne rabim testirati za kakšen virus ali se moram, ker me je strah.
Prosim pomagajte mi.
Hvala in Lep pozdrav.

Ne, ne, glede na vse opise, mi potrebno nikakršno testiranje. Ni razloga za strah.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni
Včeraj sem bila na javnem WC-ju da bi šla opravit malo potrebo in ko sem se obrisala z WC papirjem me je začelo v mednozju pecit in srbet. Res pa je da sem vodo zadrževala kake pol ure preden sem prišla do veceja. Sedaj me pa zanima če je lahko to kakšna okužba. Ker prej me ni nič peklo ali kaj srbelo.
Hvala za odgovor.

Spoštovani, tudi če bi bila okužba. bi bila z WC papirjem povezana le posredno – zaradi mehaničnih vzrokov (drgnjena/ brisanja) Možno je, da ste si s trdim papirjem obdrgnili vhod v sečnico in vas peče le ta. Sicer pa – v vsakem primeru pijte veliko tekočine.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!

Moja zgodba je takšna, da sem imel z žensko odnos le na tak način, da sem jo zadovoljeval po njenem mednožju s prsti in z vstavljanjem prstov v njeno vagino. Gre za žensko, ki sicer spada v rizično skupino, saj kot sem kasneje izvedel, je imela že več spolnih partnerjev s katerimi ni imela zaščitenega odnosa, prav tako je podrvržena nekoliko riskantnim spolnim praksam.

Po približno 20 dneh od dneva odnosa z opisano žensko sem se testiral za spolne bolezni (hepatitis, hiv 1 in 2) iz sicer drugih razlogov in potreb, vendar so bili vsi izvidi negativni.

Po približno 5 tednih pa so se pojavile manjše želočne težave in simptomi podobni prehladu (otečeno grlo, zamašen nos). Vem, da okužba s hiv virusom preko kože ni možna, me pa zanima, ali bi v primeru zgoraj opisanega primera in morebitnih poškod kože (kakšne manjše razpokice ob nohtih, “zanohtanje”) vseeno prišlo do okužbe? Bi se bilo smiselno še enkrat testirat? In če, kdaj?

Najlpeša hvala za vaše odgovore!

Navedeno tveganje je za prenos virusa HIV ob nepoškodovani koži izjemno majhno. Testirali ste se že,a za rezultat okužbe z virusom hepatitisa b prezgodaj, za HIV pa “zgodaj”. Za ev. ugotavljanje prenosa hepatitisa B se smiselno tetirati po 8 tednih od rizičnega dogodka.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepša hvala za tako hiter odgovor!

Kaj pa v primeru hepatitisa B bi se lahko ob takšnem načinu zadovoljitve okužil preko nepoškodovane kože? Pred mnogimi leti (več kot 10imi) sem se, zaradi odhoda v tujino, cepil proti hepatitisu (mislim, da A in B). Še to kaj učinkuje ali ne več?

Ali bi testiranje na virus hiv po cca 6 tednih pokazal dovolj točne podatke?

Ponovno najlepša hvala za odgovore.

Tudi za prenos hepatitisa B je tveganje nizko, tveganje se poveča ob stiku sluznica – sluznica. Če ste se kdaj popolno cepili proti hepatitisu B, bi ob uspešnem cepljenju zaščita še morala biti; je pa res, da bi v tem primeru ob testiranju morala biti prisotna protitelesa proti hepatitisu B – anti HBsAg

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close