Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja HIV-1

HIV-1

Če je kondom o.k. in med odnosom ne poči, praktično zanemarljiva. Uporaba kondoma je eden izmed ključnih načinov preprečevanja HIV-okužb ob spolnih odnosih z okuženo osebo. LP!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zdravnica mi je predpisala pregled krvi in sicer sedimentacijo. Ta ni povišana, vsaj tako mi je zagotovila po telefonu. Mene pa zanima, ali bi se tudi tako lahko pokazalo, da gre morda za okužbo z virusom HIV. Nezaščiten spolni odnos je bil 4 mesece nazaj,pregled krvi pa prejšnji teden.

Spoštovani,

sedimentacija je osnovna, začetna, nespecifična preiskava, ki pokaže vnetna in druga dogajanja v telesu. Zaradi okužbe s HIV bi bila lahko povišana, če bi okužba s HIV trajala dlje časa. Lahko bi bila povišana tudi pri drugih spolno prenesnih boleznih, ki se pri nas pogosteje prenašajo kot HIV.

Lep pozdrav,

Eva

Eva Grilc

Za ugotavljanje okužbe s HIV je potrebno opraviti specifične teste (ugotavljanje protiteles proti virusu HIV, specifičnih beljakovin in na koncu virusne RNA). Ugotavljanje sedimentacije nam o okužbi z virusom HIV samo po sebi ne pove ničesar. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Lep pozdrav!

Zanima me naslednje v zvezi z možnostjo okužbe z virusom HIV;

Pred sedmimi dnevi, sem naključno imel stik z, najverjetneje, narkomanko.
Sam v temi nisem opazil nič posebnega, a prijatelj mi je potem povedal, da je ženska imela po rokah (in po obrazu?), ne vem če na dlaneh, kraste, te da so značilne za ljudi, ki jemljejo neko, pozabil sem ime, drogo, ki povzroča mravljince po telesu in izzove srbenje.
Prosila je za telefon, češ , da ga nujno in hitro potrebuje, na žalost nisem kdovekoliko razmišljal in ji ga zares posodil. Telefon mi je nato vrnila, spravil sem ga v žep.
S kolesom sem se odpeljal domov in si roke takoj dobro opral z milom in vodo, jih dobro obrisal s papirnato brisačo in nato umil še s šnopsem, s katerim sem namočil vato. Uporabil sem več tako namočenih vat. Roke sem si zopet obrisal, telefon pa prav tako umil s šnopsem.
Tretji dan po stiku sem onaniral. Šesti dan po stiku, za prej se točno ne spomnim sem izločil blato in pri tem se je, kot vsakokrat že nekaj časa, na papirju pojavila kri. Sicer nisem imel neposrednega stika, le preko WC papirja. Takoj potem sem se oprhal(kar sem storil še enkarat v času po stiku).
Vmes sem se po nesreči enkrat dotaknil telefona in ključev, kljub temu , da sem skušal z obojem ravnati preko robčka.
Roke sem si v obeh primerih umil.
Drugi dan po stiku sem obiskal neko osebo v bolnici in si tam, kot je to običajno navada, roke razkužil z razkužilom, na katerem je pisalo, da razkuži tudi virus HIV- 1,
ob tem me še zanima, kaj to sploh je, HIV- 1 in ali to pomeni, da obstaja več vrst, pojavnih oblik tega virusa?

Zanima me torej, kakšne so možnosti, za katere sicer predvidevam, da so zelo majhne, da bi se okužil z virusom, glede na to, da ni nujno, da je imela oseba, s katero sem prišel v stik kakršnokoli sled telesne tekočine na rokah, da je virus v tem času morebiti že odmrl in da z dotično osebo nisem imel nobenih neposrednih stikov.

Omenim naj še to, da je to moje tretje tvegano srečanje, čeprav daleč najnevarnejše, prvič se mi je zgodilo, da me je neka, neznana, očitno vinjena oseba poljubila na veko (kar je že samo po sebi precej nenavadno in neumno), drugič pa sem morebiti prišel v stik z nekom, ki je prosjačil za denar, ki sem mu ga, v veri, da se bi ga znebil, tudi dal, in pri tem morda prišel v stik z njegovo dlanjo, ki jo je imel delno obvezano, doma sem si roke sicer umil, a kaj ko sem kasneje, še isti dan, si z isto brisačo, v katero sem si obrisal roke, obrisal tudi usta, kdo ve, če ne prav na istem mestu. Profesorica biologije mi je zagotovila, da je verjetnost v slednjem primeru zelo majhna,ali da je sploh ni.

Glede zgornjih dveh primerov me sedaj več ne skrbi, a glede najnovejšega pa nimam še vseh stvari razčiščenih, zato tudi pišem to vprašanje.

Ali je torej smiselno iti na test,
sploh ker je verjetnost tako majhna,
in ker verjetno obstaja večja verjetnost,
da čistilke stavbe, v kateri se ta test izvaja ne razkužijo kljuk.
Vem, da naj bi se bilo sicer nemogoče okužiti na tak način, a zdi se mi, da tas zagotovila vselej vključujejo predpostavbko, da si človek po kakršnem koli stiku lahko stoodstotno umije roke, kar je seveda nemogoče, razen v primeru, če je za okužbo potrebna večja količina virusa(ne vem). Tako bi bil namreč na istem.

Najlepše se zahvaljujem za odgovor!

Ce vas prav razumem, vi STIKA (spolnega odnosa analnega/genitalnega/oralnega ali NEPOSREDNEGA stika s krvjo oz. NEPOSREDNEGA stika s telesno tekocino) z osebo, okuzeno z virusom HIV, sploh niste imeli. Virus HIV (okuzbo povzrocata ´tip HIV 1 ali tip HIV 2) se ne prenasa preko telefona, denarja, predmetov, ob poljubljanju (razen ce bi slo za poljubljanje z intenzivnim grizenjem, kjer bi nastajale tudi majhne ranice). Glede na vase situacije se mi testiranje ne zdi smiselno. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Moja izkušnja pa je taka.

Pred natanko dvema mesecema sem bil na dopustu na primorskem. Tam sem eno večer na zabavi spoznal primorko s katero sma se lepo ujela, saj je bila zelo prijetna in tudi dobra navzven. Med pogovorom mi je povedala, da se je drogirala (vbrizgavanje heroina v žilo) in da je sedaj že sedem mesecev na abstindenci, ter da še jemlje samo neke tablete, ki ji uravnavajo telesno temperaturo.
Ko je šla zabava proti koncu me je povabla k njej domov kjer se ni dalo upreti spolnemu odnosu, in ker nisma imela kondomov sma kar brez njih.
Morem povedati, da sem bil takrat vinjen in nisem ravno razmišlal o spolno prenosljivih boleznih. Naslednje jutro, ko sma se zbudila sem jo vprašal, če me je lahko kaj strah, da bi me okužila, nakar mi je zatrdila, da se je testirala na kar nekaj spolno prenosljivih bolezni in da od nje ne morem dobiti nič.To me je malo pomirilo in nisem več kaj dosti razmišljal o tem in še potem v tistem tednu, ko smo bli na dopusto nekje 3x imel nezaščiten spolni odnos.
Po tem času se mi še niso pojavili nobeni znaki virusa hiv, vendar pa sem že cela dva meseca v dvomih, kaj pa če imam vseeno kako bolezen v sebi in se je zlagala, da je bila na testiranjih.
Potrebno še je tudi omeniti, da sem po tistem imel še en nezaščiten odnos, vendar pa z punco, ki jo poznam in vem, da je skoraj nemogoče, da bi se kaj okužil od nje. Lahko pa bi jaz njo, če me je ona primorka in tega me je zelo strah. Ta odnos je bil tudi v vinjenem stanju in nažalost imam takrat neko napako, da se ne morem upreti sexu, če imam to priložnost in tudi kondomov takrat ne uporabljam skoraj nikoli, razen ko punca to zahteva.
Naj še povem, da sem imel že vsaj 10 partneric, z nekaterimi zaščitene odnose, z nekaterimi ne, ampak me ni nič skrbelo, ker sem vse s katerimi sem imel nezaščitene odnose vsaj malo poznal in v tem času tudi ni bilo nekih težav, da bi me lahko kaj skrbelo.
Mislite, da bi se mogel iti testirat in ali je plačljivo v primeru, da to storiš anonimno in brez napotnice osebnega zdravnika? Mogoče še vaše osebno mnenje o celotni zgodbi.

Že vnaprej hvala za odgovor.

Lp!

Spoštovani, brez testiranja ne boste vedeli ničesar.

O anonimnem testiranju si lahko pogledate tu:
http://forum.delo.si/viewtopic.php?t=3429&sid=cea96ec1e02eb4813d7eb36f36603b35

Moje osebno mnenje: upam, da so se tokrat vse zadeve dobro končale za vas. Če veste, da vas ob alkoholu zanese, se poskušajte strenirati o uporabi kondoma, vedno, vedno in vedno. Kondom naj postane del vaše osebne garderobe.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

najprej se vam najlepše zahvaljujem za odgovor.

Nekaj me še zanima glede tega, da brez testiranja ne bom izvedel nič . Ali ni tako, da če imaš virus Hiv v sebi, se ti potem v večini primerov pojavijo simptomi. Ali je lahko tako, da če ne greš na testiranja se lahko počutiš 3 leta vredu in imaš vseeno ta visrus v sebi ne – da bi ga prej začutil(mislin tako, da se ti nebi prej pokazali ti znaki v obliki bolezenskih stanj).Verjetno tudi brez testiranja zaznaš, da je nekaj narobe s tabo, če si nenehno bolan in se ti pojavljajo kake bolezni, ki jih prej nisi imel.

lp!

Spoštovani, okužba z virusom HIV lahko poteka vrsto let klinično popolnoma tiho, nemo, torej ne da bi vedeli, da je karkoli narobe. Tudi akutni retroviralni sindrom (neposredno po okužbi) se še zdaleč ne razvije pri vseh. Posredujem tudi link na članek.

http://vestnik.szd.si/st5-6/st5-6-365-370.htm

Zato lahko le testiranje razreši vaše dileme o morebitni okužbi. Glede na to, da ste navedli odnos z bivšo inttavensko uživalko, je smiselno tudi testitanje na druge okužbe, ki s prenašajo s krvjo in izločki, zlasti hepatitis B, pa tudi hepaititis C.
Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

imel bi še samo eno vprašanje.

Ker sem se odločil in se grem takoj ob priložnosti testirat me še samo zanima, če se lahko testiram za vse te omenjene bolezni hkrati?
In ker bom to opravil anonimno me tudi zanima kako me bodo obvestili o rezultatih? jim bom mogel pustiti kako svojo tel. št in me potem pokličejo ali kako to ponavadi poteka v primeru anonimnega testiranja.

Lp.

Hvala za vaše odgovore.

Spoštovani, lahko se testirate na vse bolenzni hkrati, pri interpretaciji rezultata pa je potrebno paziti tudi na čas “okna”. Recimo, par mesecev po rizičnem spolnem odnosu, oz. stiku s potencialno okuženo krvjo, negativen test na HIV1/2 z veliko verjetnostjo pomeni res negativno – neokuženo osebo, negativen test na protitelesa na hepatitis C pa še nič ne pomeni (ker se lahko razvijejo šele kasneje tudi 6 in več mesecev po okužbi). O natančnih datumih rizičnih stikov se boste najbrž pogovorili v eni izmed navadenih ambulant, kjer izvajajo testiranje. Testiranja se izvajajo pod šifro. Kako pa vam posredujejo izvide, pa boste morali vprašati v tisti ambulanti, kjer se boste testirali. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

živjo!

imel sem podoben primer kot ga je imel oseba nekaj sporočil pred mano.
vseeno pa me zanima če je smiselno iti na testiranje za virus hiv.

moj primer:

pred dobrim tednom sem v roko segel neki narkomanki, to je bil moj edini stik z njo. ali je možno če je imela ona virus hiv, prenos okužbe možen. -če je imela mogoče na roki posušeno ranico(posledica igle) jaz na roki nisem imel nobenega madeža krvi??
-če imam jaz poškodovano kožico ob nohtih, vendar že posušeno hrastico . je tako mogoč prenos virusa hiv???
-kako dolgo virus hiv preživi zunaj telesa in če je takšna okužba mogoča?

najleše se zahvaljujem za odgovore.

Virus HIV je izredno občutljiv na spremembe v okolici. Objavljene so le redke raziskave na temo življenske dobe virusa, zato tukaj ostaja še veliko nerešenih vprašanj. Eden večjih problemov je, da je izredno težko natančno oceniti obstojnost virusa zunaj telesa v vsakdanjem, ne-laboratorijskem, nenadzorovanim okolju.

Ena od raziskav je pokazala, da v laboratorijskem okolju virus ni občutljiv na mraz, hitro pa propade pri 60°C. Ugotovili so tudi, da HIV lahko včasih preživi v krvi znotraj inekcijske igle na sobni temperaturi tudi šest dni. Vendar znotraj iniekcijske igle je bila kri!

Prenos, za katerega sprašujete, nikoli ni bil opisan in ga tudi ne smatramo kot prenos. Glede na opisani stik z narkomanko ne vidim vzroka, oz. potrene po tetsiranju. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

pozdravljeni !

pred več kot dvemi leti sem imela 4 nezaščitene spolne odnose, osebe sem sicer poznala ( 2 športnika ), 1 je bil študent , 1 pa fant oz okoliške vasi ( ki je veliko pil ), sedaj ko sem tule prebirala malo forume , me je kar malce strah, saj piše da naj bi vsak spolni odnos bil s kondomom, in naj bi se le tako izgonili okužbi. noben od teh fantov ni bilo za moje pojme riskanten, ampak sedaj me po toliko letih začelo skrbeti. ne vem kaj naj naredim, to me muči že nekaj časa, naj povem da u teh letih nisem imela nobenih posebnih težav, tudi pri zdrauniku nisem bila, le 1x sem imela streptokokno angino, kar so mi potrdili u bolnici, in enkrat mislim da ko je razsajala full gripa sem imela to. drugače pa nič, ampak me je vseeno strah.
rada bi sla čimprej dati kri, ampak sem prebrala na spletni strani da je to možno le ob ponedelkih, in da moras na rezultate čakat 1 teden ? to je full.. rada bi samo da ta strah mine, ker ne morem več

Jah, ne vem, kaj naj vam rečem. “Take” vrste strah bo premagalo le testiranje. Koliko časa traja do rezultatov na infekcijski, sicer ne vem, prav gotovo pa se jih da kje izvedeti tudi prej. Če gre npr. za samoplačniško testiranje na enem izmed ZZV, jih imate po moje že naslednji dan. Vprašajte!

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Moj problem je sledeč:Z neko punco sva se s spoloviloma dotikala en drugega oziroma drgnila(penis na vagino), pri temu sem opazil na mojemu spolovilu njen izcedek oziroma beli tok(sicer ni bil glih na moji glavici penisa izcedek oziroma vsaj mislim da ne je pa mogoče) sam sem tudi doživel izliv pri temu, drugače moj penis ni nikoli vstopil v njeno vagino.Zanimam me kako velika je lahko verjetnost okužbe z virusom HIV.Upam da bo razumljivo napisano!

lp.

Še enkrat malo o tveganjih za okužbo:
http://med.over.net/forum5/read.php?37,1412968,1412969#msg-1412969

V vašem primeru je tveganje še mnogo nižje, saj je prišlo so “politja” majhne količine sluzi po vaši koži. Kadar pride izloček HIV+ sluzi oz. krvi na sluznico, je tveganje ocenjeno na 0,09%. Ampak vse to velja za primere, ko vemo, da je bila oseba HIV +. Glede na to, da živite v Sloveniji, kjer je prevalenca s HIV okuženih oseb relativno zelo nizka, je vaše tveganje praktično zanemarljivo. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pred dvema tednoma sem imel spolni odnos s prostitutko. Vse bi bilo v redu, če mi nebi na koncu (po izlitju semena) gospodična povlekla kondoma dol s svojim spolovilom in ga trenutek zatem odvrgla na moj ud. Glede na to da sem imel stik z možno okuženo njeno tekočino me zanima kakšne so možnosti okužbe. Že po enem tednu so me začele boleti mišice (na nogah), dobil sem drisko, pa še bezgavke so mi zatekle na vratu. Zanima me, če je možno da sem zaradi izredno slabega psihičnega stanja dobil te simptome. Seveda se bom šel testirat takoj ko je to možno, vendar so mi v enem od testirnih cetrov rekli, da test velja narediti šele po šestih tednih. Nekje sem prebral, da se rezultati pokažejo že 25 dni po rizičnem odnosu. Najlepša hvala za vaš odgovor!

Tule sem pisala o verjetnostih prenosa:

http://med.over.net/forum5/read.php?37,1412968,1412969#msg-1412969

Vašega vprašanja o prenosu HIV pa ne raumem, če ga še tolikokrat preberem. Virus se nahaja v telesnih tekočinah, zlasti krvi, vaginalnem izločku, spermi, ipd. Torej se od neokuženega ne morete okužiti, ker neokuženi ne nosi virusa v sebi.
Razen s spolnimi odnosi pa se, kot veste, virus z okužene osebe na neokuženo prenese tudi ob soupabi igel, brivskega pribora, npr.

Vrednost 0,005 pomeni 5 okužb na tisoč tveganih dogodkov, npr

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close