Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja HIV-1

HIV-1

Lp mene pa zanima glede teh testov ya hiv,ki jih lahko opravimo doma oziroma se testiramo doma.Gledal sem na selfcheck za ta tester in me zanima,ce so res tocni in se da na njih zanesti ali je bolj siguren rezultat da gresna krvni test.Se posebej mi ni jasno,da se pri teh testih doma ugotavlja okuzenost s slino s katero se sploh neda okuzit.Pa,ce mi lohk poveste keri testerji so najboljsi glede testiranja doma ali so teli od selfcheck vredu a so se kaksni boljsi.Lp

Spoštovani, zanesljivosti in občutljibvosti testov za samotestiranje ne poznam, zato vam, žal, ne morem odgvoriti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

imam eno vprašanje. S fantom sem že dve leti, sva si zvesta, pred tem pa sem bila malo bolj aktivna kar se spolnosti tiče. Sicer ni nobenemu dejansko prišlo vame, ampak sem vseeno paranoična. Spomnim se, da sem po enem spolnem odnosu v roku treh mesecev zbolela, imela sem zelo otečene in gnojne vratne bezgavke, CRP je bil zelo povišan, vendar sem ozdravela po antibiotikih in punktaciji ene bezgavke. Po tem do zdaj nisem bila nič bolna (to je bilo leta 2008). Drugih simptomov nisem zaznala, kakšno manjše glivično obolenje spolovila, vendar se je vse hitro pozdravilo s Canestenom. Vendar sem že po naravi zelo prestrašena oseba, kat se zdravstva tiče. Kar naenkrat me je malo zaskrbelo glede okužbe s HIV.
Naj se grem testirati ali je moja paranoja čisto brez potrebe? Ali lahko obolenje z virusom HIV ne pokaže kliničnih zakov?

Zelo se zahvaljujem za odgovore!

Spoštovani, če ste v preteklosti menjavali spolne partnerje in občevali brez kondoma (to, ali je prišlo do izliva ali ne, ni pomembno), boste vedeli, ali ste morda okužili ali ne, izključno s testiranjem. Akutni retroviralni sindrom se pojavi le pri cca polovici na novo okuženih z virusom HIV in sicer v času 2-6 tednov po okužbi; je gripi podobno, oz. vročinsko obolenje, ki najpogosteje poteka z vročino, bolečinami v mišivah in sklepih, slabim počutjem, vnetim žrelom, povečanimi bezgavkami, lahko makupopapuloznim izpuščajem, tudi drisko, belimi oblogami po jeziku in ustni sluznici. Polovica okuženih pa po okužbi nima nikakršnih znakov in sploh ne vem, da so se okužili. Znaki oslabele imunosti se pojavijo šele po letih ali desetletju.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljena,upam da preveč ne gnjavim,na test sem se odpravil ponovno po 16 mesecih in tudi ta test je bil negativen,ali lahko po tolkem času kljub vsem mojim simptomov po dolgem času mirno spim?hvala za odgovor

Okužbe z virusom HIV se vam prav gotovo ni treba bati in glede tega vaš spanec ne bi smel biti moten. (Kaj vas pa drugega skrbi, pa ne vem….)

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.
Že 4 dan se počutim grozno kot še nikoli, slabo spim, imam tudi prebavne motnje. Omenjene težave pripisujem stresu in strahu, namreč pred 4 dnevi sem imel spolni odnos s prostitutko in nikomur se ne upam zaupati, sramujem se svojega dejanja in ga močno obžalujem.
Spolni odnos se je pričel z njenim oralnim zadovoljevanjem mene, kar je trajalo morda kakšnih 10-15 sek, nato sva imela s kondomom zaščiten spolni odnos. Kondom se ni snedel in ni počil. Poljubljana ni bilo. Sedaj, ko je glava trezna sem paničen in prebiram spletne strani. Moje vprašanje se glasi ali je po vašem mnenju moje grozno dejanje močno rizično in menite, da je smiselno testiranje za STD? Česa bi me moralo bit najbolj strah?
V upanju na čimprejšnji odgovor in ves vaš trud se se vam zahvaljujem. Hvala.

Spoštovani, vaše dejanje ni močno rizično, ni tvegano za okužbo z virusom HIV, hepatitis
C. Obstaja tveganje za okužbo z virusom hepatitisa B, še zlasti, če bi imeli smolo, da je prostitutka npr. sveže okužena in v slini izloča večje količine virusa.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Verjetno te je lahko najbolj strah slabe vesti…
Ok, šala….nima ti kaj bit, ce ni ona okuzena in ni krvavela iz dlesni in nisi ti imel kaksne rane na junaku.

Za hepatitis B sem bil cepljen že dolgo nazaj. Manj kot leto dni nazaj so mi zaradi službe preverjali titer protiteles in takrat je bil še ustrezno visok.
Nisem opazil oz. ni krvavela, tudi jaz nimam nikjer kakšne rane. Imam pa zelo slabo vest.
Če ni problem, bi še nekaj vprašal.
Prebral sem, da lahko uspešno zdravimo gonorejo in klamidijo z enkratnim vnosom 1000 mg azitromicina (2 tbl Sumameda) ter sifilis z enkratnim vnosom 2g azitromicina (4 tbl Sumameda). Vem, da ni to zdravilo prvega izbora, ampak na srečo imamo omenjeno zdravilo celo doma. Moje vprašanje se glasi:
Ali lahko omenjene bolezni zdravim pred pojavom simptomov (npr. kar danes? ali raje čez 1 teden? oz. kdaj?) ali je morda potrebno počakati, da se mi pojavijo simptomi (kaj pa če je asimptomatsko?)?
Skratka jaz se nagibam k temu, da ne bi tvegal in bi pojedel te 4 tbl, ne vem pa koliko časovno morem počakati? Vem, da to ni v skladu z doktrino in da gre za neodgovorno ravnanje z zdravilom (rezistenca) ampak bolj se bojim potencialnih posledic. Problem je tudi v tem, ker je sorodnica moja osebna zdravnica in ne premorem poguma, da bi njo prosil za pomoč in nasvete.
Zahvaljujem se vam za informacije. Super ste in v veliko pomoč! V naprej hvala za odgovor.

PS: Če teoretično rečemo, da sem se okužil s klamidijo, gonorejo in sifilisom in vzamem 4 tbl sumameda. Čez koliko časa menite, da bi bil zdrav (nekužen) in bi lahko imel spolne odnose brez strahu, da lahko škodujem punci s katero imam spolni odnos.
Hvala.

OK, Potem za hepatitis B tveganja ni. Za klamidijsko okužbo tudi ne. Ostalo početje s Sumamedom se mi zdi nesmiselno. s sifilisom in gonorejo bi se lahko okužili le, če bi imela oseba gonokokno angino ali sifilitični ulcus v ustni votlini. Sicer pa NIKOLI ne zdravimo na pamet.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
pred 2 meseci so se mi po telesu začeli pojavljati izpuščaji, za katere je dermatolog rekel, da je to ene vrste alergija in mi predpisal kremo elocom, katera mi tudi pomaga proti izpuščajem. Kasneje sem dobil neke vrste virozo, zaradi katere sem tudi obiskal zdravnika, krvna slika pa je pokazala blažjo virusno infekcijo. Vročina je po nekaj dnevih izginila, ostal pa je še slab apetit ter bolečine v prsih (ob določenem gibu se zazdi kot da me zabolijo rebra ali prsnica). V teh dveh mesecih sem tudi shujšal nekaj kg, saj nisem imel apetita, vendar se je stanje sedaj popravilo. Vmes sem bil še enkrat pri zdravniku, kjer so rekli, da krvna slika ne kaže nobenih posebnosti. Zanima me, kakšna je možnost, oz. če ti znaki nakazujejo z okužbo HIV? Spolne odnose imam že 5 let z isto partnerko za katero me ne skrbi, da bi bila okužena. Edino kar me skrbi je, ker sem se nekaj mesecev nazaj v službi vrezal v prst, nato pa sem si nadel plastične rokavice, katere uporablja več uslužbencev. Bi bil možen prenos virusa preko rokavice?
hvala in lep pozdrav

Spoštovani, preko plastičnih rokavic, ki jih uporablja več uslužbencev, se prav gotovo niste mogli okužiti z virusom HIV. Iz vaše anamneze ne vidim tveganja za akutno okužbo z virusom HIV. Sploh pa, če obstaja kakršenkoli sum, da bi potekajoča okužba dejansko bila akutni retroviralni sindrom, opravimo serološko testiranje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.

Delam v lokalu,pred 1 tednom je v tem lokalu prislo do pretepa med dvema brezdomcoma za katera nevem ce sta tudi narkomana. Ko sta se pretepala je bila kri po mizi in po tleh. Kri na mizi sem obrisala z mokro krpo in nato suho in obe krpi vrgla v smeti. Kri,ki je bila na tleh pa sem pomila z mopom katerega sm kasneje spaknila po tekoco vodo in mop ozela s svojimi rokami. Zelo me skrbi da bi se lahko okuzila z virusom Hiv,saj nisem prepricana da sem si roke po tem dogotku dobro umila. Na hrbtni strani imam manjso ranico in zato me to se toliko bolj skrbi. Ali obstaja moznost,da bi se okuzila? Najlepsa hvala za odgovor in lp

Spoštovani, čiščenja krvi se nikoli in nikdar ne lotevamo z golimi rokami, ampak vedno z rokavicami, kar si zapomnite za drugič. Kri, ki ste jo odstranjevali ste s postopkom zelo razredčili. Tudi sicer politje krvi po nepoškodovani koži, ki jo potem dobro speremo, ne predstavkja velikega tveganja za okužbo (vi pa se niste polili, ampak ste rokovali z razredčeno tekočino). Možnost, da bi se na navedeni način okužili, je zelo zelo majhna, praktično zanemarljiva.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor.. bila sem zelo prestrasena in nisem pomislila na rokavice. Kaj lahko storim,zelo me je strah. Mi svetujete testiranje? Kdaj bo test zanesljivo pokazal,da se nisem okuzila. Hvala in lp

Spoštovani, menim, da ni razloga za paniko. Ob čiščenju uporabljajte rokavice. Če vas bo strah močno hromil, se še vedno lahko testirate 4 tedne po dogodku. Kor rečeno, pa dogodek ni zelo tvegan.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Pred 9 leti sem imela sp.odnos z moškim, ki ga nisem dobro poznala- brez kondoma, izliv je bil izven nožnice, po spolovilu, kjer sem imela nekaj ranic od britja, tako da me je sperma zapekla, ko je prišla tja gor.. Po 5 tednih so se mi pojavili vsi znaki hiva- otečene bezgavke, boleče grlo, glavobol, vročina, kar je trajalo 2 dni, čez 2 dni pa še zelo srbeči izpuščaji kožne barve, ki so se pojavljali in izginjali.

Od takrat nisem imela nobenih simptomov, kak prehlad kdaj pa kdaj, vročino zelo redko…Sedaj pa sem zbolela za angino, ki se vleče že več kot en teden, z zelo bolečimi mandlji in vročino, antibiotik mi ne pomaga…Tako zelo me je strah, da imam aids..Ali bi bilo testiranje sedaj relevantno, glede na to, da imam akutno okužbo, ali je možno, da bi bilo lažno pozitivno? Ne morem jesti ne spati, tako se bojim, da sem okužena, in da je za zdravljenje že prepozno..:(

Prosim za odgovor, hvala!

Spoštovani!
Edina težava, ki jo navajate v tem 9-letnem obdobju je angina, ki traja več kot teden dni? Virusne angine, ki jih povzročajo adenovirusi, enterovirusi, pa Ebstein virus, …, se ne zdravijo z antibiotiki in tudi pogosto trajajo več kot 1 teden. Čestitam k odličnemu zdravju.
Kar se tiče morebitne okužbe pred 9 leti: testirate se lahko kadarkoli, tudi ob sedanji okužbi. Pomirite se.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close