Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja HIV-1

HIV-1

Spoštovani

Pred mesecem in pol sem vam pisal v zvezi s testiranjem na hiv, sifilis, in hepatitis, ki sem ga opravil na zavodu za transfuzijo krvi v ljubljani in dobil sem naslednje rezultate:

preiskavena LUES, EIA: NEREAKTIVEN

EIA HBsAg: NEREAKTIVEN

EIA anti-HCV: NEREAKTIVEN

EIA anti-hiv 1/2/0 in HIVp24Ag: NEREAKTIVEN

Vendar ste mi vi takrat rekli, da je možno hiv in hepatitis c dokoncno izključiti šele po šestih mesecih zato sem sel ponovno na testiranje in dobil naslednje rezultate:

EIA anti-HCV: NEREAKTIVEN

EIA anti-hiv 1/2/0 in HIVp24Ag: NEREAKTIVEN

ali menite, da lahko sedaj izvidu po šestih mesecih in pol popolmoma zaupam?

Hvala za odgovor in lep dan.

Da, rezultatom lahko popolnoma zaupate. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.

Zanima me, ali je za pravilen rezultat testov za hiv in hepatitise potrebno, da nekaj dni pred odvzemom krvi nisi bil bolan? Namreč sam sem imel včeraj 38,25 vročine, danes je že bolje, v ponedeljek sem pa razmišljal, da bi se šel testirat.

Hvala.

Ne, na testiranje akutna vročinska bolezen ne vpliva.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Bil sem trikrat na pregledu v Ljubljani po enem po treh in po šestih mescih od rizičnega kontakta.Vsi testi so bili opravljeni na protitelesa in beljakovino ph 24 in vsi so bili negativni.Vendar še vedno nisem pomirjen.Tako sem izključil hiv 1 ,ostane še hiv 2.Na pregled sem se odpravil zaradi vseh simptomov ,ki sem jih imel(vročica,vročina,boleče grlo,ranice na zadnjiku,mozolji na nosu,težave pri požiranju,hujšanje,osip mozoljev po vratu,serboitični dermatritis,močne bolečine v mišicah in sklepih,bolečine v predelu vratu,beli jezik,vnetje spolovila,bele obloge v ustih,močne glivice po rokah(gobaste roke) in nogah,povečane bezgavke v predelu pod pazduho,močna utrujenost…..
Ker so se mi vsi simptomi pojavili že zelo zgodaj cca 10 dni po okužbi zaradi sekiranja,tudi po tem sem se neprestano zelo,zelo živciral,ali je zarad tega možnost ,da protitelesa test po šestih mescih še ne bi zaznal.
Test sem ponovil tudi po 8 mesecih in pol,da sem izničil teh 0,1 %možnosti,ali lahko sedaj popolnoma zaupam testom?

Bil sem trikrat na pregledu v Ljubljani po enem po treh in po šestih mescih od rizičnega kontakta.Vsi testi so bili opravljeni na protitelesa in beljakovino ph 24 in vsi so bili negativni.Vendar še vedno nisem pomirjen.Tako sem izključil hiv 1 ,ostane še hiv 2.Na pregled sem se odpravil zaradi vseh simptomov ,ki sem jih imel(vročica,vročina,boleče grlo,ranice na zadnjiku,mozolji na nosu,težave pri požiranju,hujšanje,osip mozoljev po vratu,serboitični dermatritis,močne bolečine v mišicah in sklepih,bolečine v predelu vratu,beli jezik,vnetje spolovila,bele obloge v ustih,močne glivice po rokah(gobaste roke) in nogah,povečane bezgavke v predelu pod pazduho,močna utrujenost…..
Ker so se mi vsi simptomi pojavili že zelo zgodaj cca 10 dni po okužbi zaradi sekiranja,tudi po tem sem se neprestano zelo,zelo živciral,ali je zarad tega možnost ,da protitelesa test po šestih mescih še ne bi zaznal???
Odpravil sem se na test ponovno po 8 mesecih in pol,da sem izničil teh 0,1 %možnosti,ali lahko sedaj popolnoma zaupam testom?

Spoštovani, test bi ne glede na vaše težave v zvezi ž živciranjem karršnekoli odstope zaznal že po 6 mesecih. Testom lahko popolnoma zaupate.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.

Pred mesecem oziroma dvema sem vas spraševal glede dvakratnega poljubljanja (in najinega padca, pri katerem me je skrbelo, da bi si lahko in punca naredila kako ranico, čeprav nisem nobene krvi videl) in okužbe s hivom. Šel sem se testirat na Japljevo v Lubljano. Rezultat presejalnega testa tretje in četrte generacije je nereaktiven, negativna pa sta tudi testa za hepatitis, in sicer sta bila to testa anti-HBc (celotni) in anti-HCV in HCV RNA (pool) presejalni test. Ok glede HIV-a sem lahko miren, saj sta od drugega poljubljana pa do testiranja minila dva meseca in štirje dnevi. Se bil pa bojda malce prezgoden za 100% zanesljivost testov za hepatitis. Doktor v ambulanti je rekel, da je za hepatitis najbolje, da se testira tri mesece po stiku. Dejal je, da je po mesecu in pol od stika zanesljivost testa približno 80 %. Kolikšna zanesljivost je pa potem pri meni, ko je minilo dva meseca in štiri dneve? Ali tisti moji simptomi sploh lahko kažejo na hepatitis?

Naj jih na kratko obnovim. Tri tedne po prvem poljubljanju (teden in pol po drugem) sem čutil, da se me nekaj loteva in ponoči sem imel tudi drisko. Naslednje tri dni me je čez dan bolela glava (morda se mi je malenkost tudi vrtelo), malenkost se mi je dvignila tudi temperatura, a nikoli čez 37 stopinj, imel pa sem tudi nekaj bolečin v mišicah, torej nisem bil tako pri močeh kot sicer. Četrti dan je bilo počutje čez dan že dobro, edino zvečer sem bil spet malo “čuden”. No od takrat naprej sem bil pa spet dober. Štiri tedne in nekaj dni po drugem poljubljaju pa sem blizu prepogiba roke dobil majhne izpuščajčke, ki so izgledali tako, kot da se mi je naredila tista kurja polt, le da je bila malce rdečkasta, izginila je pa po parih dnevih. Vendar tisti čas sem dvigoval doma uteži malce in možno, da je to zaradi njih ratalo. Kakih drugih spolnih stikov od naštetih pa sicer nisem imel že več kot tri mesece.

Hvala.

Spoštovani, vaši simptomi tudi slučajno ne kažejo na hepatitis, ampak na neko banalno črevesno okužbo, za kakršenkoli hepatitis je bila tudi inkubacija daleč daleč prekratka.
O zanesljivosti testov v procentih ne bi ugibala; protitelesni testi proti hepatitisu B so zanesljivi po cca 2 mesecih, proti hepatitisu C pa po šestih mesecih.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

vročica, vročina, driska, ranice na zadnjiku, osip mozoljev,močno potenje rok in nog, bolečine v grlu, glivice po rokah in nogah,posledično rdeči izpuščaji po rokah, beli jezik, bele obloge v ustih,rdeče- gnojni mozolji,mozolji na nosu, otečene bezgavke pod pazduho,močni glavobol, močne bolečine v sklepih, močne bolečine v mišicah, uriniranje, zamegljen vid, lišaji,vnetje spolovila, hujšanje, težko požiranje, bolečine v predelu vratu , močna utrujenost).Kako je mogoče da sem mel vse te simptome in tudi po 10 mesecih in 20 dni je rezultat negativen,upam,da preveč ne tečnarim

Lp

Kaj je tako močno oslabilo vaš imunski sistem; tažko rečem. Citomegalovirus? Enterovirus? Ebsteinbahr virus? Kombinacija virusov in hud stres – strah pred okužbo z virusom HIV?

Okužba z virusom HIV očitno ni bila.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!
Vidim, da je ta tema vedno bolj aktualna in na nek način sem vesel, da se Slovenci vedno bolj zavedamo problematike okuženosti z virusom HIV. Če dovolite, bi se na vas obrnil z željo po vašem strokovnem mnenju, čeprav vem, da pravi odgovor na to nosi le testiranje na sam virus. Naj na začetku povem, da vem kaj pomeni prestajati strah pred negotovostjo glede okužbe z virusom HIV in da sem pri svojih štiridesetih “že ” trikrat opravil test, hvalabogu, vsakič je bil negativen rezultat. Vedno veljam za “pametnjakoviča ” v družbi prijateljev, ko jim pridigam, kako naj vendar uporabljajo kondome ob svojih mnogokratnih podvigih z različnimi ženskami, pa se mi smejijo, da pretiravam ker “menda ” virusa HIV v Sloveniji sploh ni oz.je zanemarljiv. Nazadnje sem test opravil predlanski jesen, ko sva se z punco odločila po nekajmesečni uporabi kondoma narediti test in sproščeno zaživeti spolno življenje brez bojazni. Tako sva se lani poleti razšla in sva vsak po svoji strani imela nekaj zaščitenih spolnih kontaktov z drugimi osebami. Danes seveda obžalujem, ampak v decembru in v začetku januarja sem imel večkrat nezaščitene spolne odnose z dvema različnima ženskama, kateri sta mi kasneje zatrdili, da sta pred meseci uspešno prestali HIV testiranje. Sredi januarja letošnjega leta sem zopet pričel resno zvezo s svojo bivšo partnerko in “žal ” sva takoj nadaljevala pri nezaščitenih spolnih odnosih. Takoj po nekaj dneh je ona zbolela oziroma ošibela, imela nizko temperaturo, slabost, vse je kazalo na simptome nosečnosti, kateri so po tednu dni izginili in po njeni menstruacijo le te popolnoma ovrgla. Le te sva pripisovala delovanju hormonov, saj ona več mesecev ni imela spolnih odnosov. Sredi marca, nekako dva meseca po prvem spolnem odnosu, pa so se na njenem spolovilu pojavili izpuščaji, podobni vnetju, vaginalne bradavice in majhne boleče rane ob vhodu v vagino. Kupila sva vaginalne tablete ter gel proti gljivičnim okužbam, počasi oz.v nekaj dneh se je stanje začelo izboljševati. Nato se je pri njej pojavila povišana temperatura, med 38-39 st.C, glavobol, driska, vneto žrelo in sedaj ima že nekaj dni izrazito povečane vratne bezgavke , izpuščaje po obrazu ter občutno bolečino v predelu pod levim rebrom. Po obisku zdravnika pred dnevi je le ta predvidel virusnih okužbo oz.možno razvitost v gripo in ni predpisal nič posebnega. Vse našteto me je pripeljalo na sum okužbe z virusom HIV. Partnerkina slabost v prvem tednu nezaščitenih spolnih odnosov, akutni HIV sindromi približno.8 teden po morebitni okužbi, kot so opisani v večini primerov. V paničnem strahu pred omenjenim, sem takoj odšel v lekarno, kjer sem kupil test na protitelesca HIV 1 in 2. (Živim namreč v tujini kjer omenjeni test prodajajo v prosti prodaji in je po zagotovilu lekarnarjev zelo zanesljiv!).Test ni pokazal ničesar oz. je bil negativen. Naslednji dan sem ponovno kupil test, zopet negativno. In še enkrat čez tri dni, zopet negativno. Seveda sem takoj poklical ženski, s katerimi sem imel nezaščitene odnose in ena, s katero sem imel odnose na zadnje, je opravila test in bil je negativen, druga ženska pa testiranja noče oz.se ga boji opraviti! Sam bom opravil test takoj po povratku v domovino konec aprila. Moje vprašanje vam pa se glasi: “V koliko dneh po morebitni okužbi z virusom HIV se v krvi že pojavijo protitelesca na HIV 1 in 2, katere je možno ugotoviti z hitrim testom?”. Naj povem, da je lahko minilo do moje morebitne okužbe do izvedbe hitrega testa nekje od 90-120 dni. Sam nisem opazil simptomov, res pa je, da sem okoli novega leta zbolel za visoko vročino, 40,3 st.C, katero sem praktično brez posebnih zdravil prebolel v postelji ob čaju v štirih dneh. Ko sem nazadnje pred letom in pol opravil test, sem si zadal, da nikoli več nočem prestajati tega strahu in mučenja pred morebitno okužbo, a ko je človeku prijetno in ko ga prevzamejo ženski čari z romantičnim vzdušjem ter okusnim, sladkim šampanjcem, se zopet poda na pot pregrehe, katero lahko zavedno obžaluje. Vsem v poduk, en “sladek ” nepremišljen trenutek v življenju, vam za vedno lahko obrne življenje na glavo. Upam, da med njimi ne bo vas in tudi ne mene! V pričakovanju vašega odgovora vas lepo pozdravljam.

Spoštovani, občutljivosti hitrih testov, žal, ne poznam. Če bi se testirali s kombinacijo testov III/IV generacije in beljakovine p24, tak test postane v povprečju pozitiven v treh tednih po okužbi.
Protitelesni testi nižjih generacij so manj občutljivi in zaznajo protitelesa po 4/ 6 tednih. Pri izjemno redkih osebah se protitelesa pojavijo šele 6 mesecev po okužbi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Mam še eno vprašanje,ali mogoče veste približno koliko oseb je pri nas v Sloveniji okuženih z virusom hiv 2?

Nimam podatka, veliko vprašanje, če sploh kdo. Prevalenca HIV 2 je že v svetu zeloooo nizka, okoli 1% od vseh s HIV okuženib, največ v Z Afriki.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kako dolgo virus hiv preživi na prostem?računam ,da sem se okužil preko kavča v nočnem klubu preko ust,nič mi ne gre skupaj,8 testov je negativnih ,jaz pa sem mel vseh 27 značilnih simptomov virusa hiv

Spoštovani, v LABORATORIJSKIH pogojih so ve neki študiji še uspeli dokazati živ virus na površini po 6 dneh; vendar to ne pomeni, da bi lahko prisšlo tudi do okužbe (tega ne vemo), pa še pogoji so bili kontrolirani.
Prav gotovo pa se niste okužili preko kavča.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Nekje sem v svetovni literaturi prebral da je najdaljšo obdobje za pojav protiteles bilo 8 mesecov-medicinske sestre,ki se je okužila preko igle,pri meni je minilo 10 mesecov in 20 dni,pa ne reč ,da bom kje postal neslaven rekorder,pri 12 mesecih pa se odpravljam na zadnji in dokočni pregled

Kriva naj bi bil kavč,ker sem punco šel 2x preverit v lokal in je delovala čisto zdrava,meni tud ni logično ,da bi se lahko okužil preko kavča,čeprav je res ,da sem se močno slinil in imel vneto ozir,veliko skudlo na nebu,simptomi pa so se mi zarad sekiracije pojavili že 6 dan in naslednjih 26 simptomov kolko sem jih imel

Danci so odrili potencialno zdravilo za virus hiv,ali to pomeni tudi za virus HIV 2?

New Report

Close