Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja HIV-1

HIV-1

Se pravi, da če bi nekdo imel v krvi thc in ta kri nebi bila uporabna bi bila vseeno testirana za hiv?

Kot rečeno, testiranje THC se izvaja povsem drugje (v drugi ustanovi in ne v sklopu krvodajalstva) in v druge namene kot testiranje na HIV. Osebe, ki sploh postanejo možni kandidati za krvodajalce, najprej temeljito izprašajo, osebe pa tudi izpolnijo dolg vprašalnik o svojih značilnostih. V kolikor zdravnik se v okviru razgovora, pregleda, oz. izpolnjenega vprašalnika, postavi sum o vedenjskih značilnostih, ki bi lahko predstavljale tveganje za okužbo krvi, se osebo že pred tetsiranjem (kakršnimkoli) zavrne.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

hvala za odgovor

Me pa samo še nekaj zanima, ker je okužba prisotna v spermi, ali se pri običajnem spermiogramu zazna da je karkoli narobe?

Ne. Spermiogram in ugotavljanje okužbe z virusom HIV nimata nobene zveze, prav tako okužba na spermiogram vsaj v začetnih obdobjih prav nič ne vpliva.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovore, mislim da razumem, ampak me vseeno še nekaj bega, kaj pa če bi recimo nekdo prišel na krvodajalsko akcijo in bi recimo 2 dni prej užival marihuano in pač na vprašalniku tega nebi priznal…… ubistvu me zanima če bi se ta kri še vedno uporabila in pač nebi bila testirana za thc, ker bi pač verjeli krvodajalcu, za spolne bolezni pa bi bila
se opravičujem za taka obširna vprašanja

Krvi se na razgradne produkte THC v sklopu krvodajalstva ne testira. Od okužb se rutinsko testira na HB, HC, HIV, sifilis, v kolikor epidemiološka situacija ali naročnik zahteva še kaj drugega (druge označevalce okužb), pa odvisno od potreb naročnika še kaj drugega.
http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=20079&stevilka=398

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala, pomojem je vse to psiha ker se zadnje dneve toliko piše in govori o tem potem pa začneš vse živo premišljevati in tuhtati

pozrdavljeni. pred pol leta sem imel naziščiten rizičen kontakt z žensko. na testiranje za hiv sem odšel 3 tedne po rizičnem kontaktu na transfuzijsko v lj kjer so mi naredili test. izvid je biv eia antihiv1/2/0 in hiv p24ag nereaktiven. na to sem čez en mesec šel na krvodajalsko akcijo kjer sem dobil domov izvide in je pisalo tudi use uredu. nazadnje sem odšel na test za hiv 3 mesce po rizičnem kontaktu na transfuzijsko. tudi ta test je biv nereaktiven. zanima me koliko v procentih sem lahko prepričan in pomirjen da je vse ok’ prosim za odgovor , da ne hodim več na testiranja.? lp

Mene pa samo še nekaj zanima….. ko se naredijo izpuščaji naj jih bi bilo več in po nekaj časa naj bi izginili, meni se je nekoč naredil papiloma izpuščaj, ki so ga potem odstranili in poslali na preiskave.
Bil pa je samo eden, na začetku je bil malo manjši potem pa se je povečal, kot kakšna bradavica….. ali bi lahko bil to kakšen znak?

Spoštovani, ne razumem, kaj natančno vas zanima. Izpuščaji se pojavljajo v sklopu telo različnih okužb, lahko pa so tudi posledica drugih vzrokov. Izpuščaji se pojavljajo ob bakterisjkih okužbah (streptokokna, stafilokokna okužba, številne rikecioze, …..), pa ob številnih virusnih okužbah (adenoviroze, enteroviroze, različne herpes-virusne okužbe, morbilivirusne, parvo-virusne, ……….), glivične okužbe.

Papilomske bradavice pač povzroča eden izmed HPV virusov, ki se prenaša s tesnim stikom, oz. spolnimi kontakti….

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Na notranji strani stegna se mi je nekoč naredil izpuščaj sprva je bil majhen kot mazolj potem pa je začel rasti možno da tudi od drgnjenja stegen, bil je moteč tako da sem ga potem šla odstraniti na izvidu je pisalo papiloma inflamm. reg. famoralis sin. ter da materjal pošljejo na histopatološki pregled.
Nikoli pa me ni nihče obvestil da bi bilo karkoli narobe, če bi bilo ali bi me obvestili? ne vem zanima me če je to lahko tudi znak hiva

Ne vem sicer, kako ste sicer na HIV prišli, ampak papilome v anogenitalni regiji najpogosteje povzročajo pač HPV virusi, ki se prenašajo s tesnim stikom. Pri histo-patoloških preiskavi se gleda tkivo, celice, ev. nenormalnost celic, v primeru hude patologije celic bi vas obvestili. (kar pa nima zveze s preverjanjem HIV okužbe).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.

Verjetn se spomnite, da sem vas dva tedna nazaj spraševal glede poljubljanja in pa tistih kasnejših simptomov, za katere ste dejala, da kažejo na neko črevesno okužbo. Zanima me še nekaj. Včeraj sem dobil na roki en tak krog majhnih rdečih pikic, ki so srbeče. Velike so toliko kot so tiste pikice, ki jih dobimo, ko dobimo kurjo polt. Na otip se torej čutijo, da so malenkost nad kožo. So vidne, ampak niso pa zelo vidne. Na enem prstu na nogi pa imam tudi že nekaj časa gljivice. Vsaj predvidevam da so. Ne vem točno, kdaj sem jih dobil, ampak vem pa, da ne kasneje od 11 dni po prvem poljubljanju s tisto punco. Namreč 11 dni po tem vem, da sem šel v eno trgovino po nek spray za dezinfeciranje čevljev, tako da 11 dni pred tem sem jih že sigurno imel. Verjetno pa je bil še kak dan prej. Tako hitro po okužbi s HIV se gljivice ne pokažejo? Kako je pa s tistimi izpuščajčki, kaj bi to lahko bilo?

Hvala.

Pozdravljeni.

Na moje vprašanje ste pomotoma odgovorila v drugi temi. Nič hudega, sem našel. Zanima me še, kako se pa pojavljajo ti simptomi za HIV, ali se skupaj ali narazen? Namreč od tiste moje driske in nekajdnevnega slabega počutja pa do teh izpuščajev so minili trije tedni. Ta izpuščaj pa se mi je sedaj pojavil štiri tedne in še nekaj dni zraven po drugem poljubljanju s tisto punco.

Kot drugo me pa zanima, koliko dni sploh imajo osebe s HIV-om izpuščaje?

Hvala.

Bi pa samo še dodal, da so se mi ti izpuščajčki pojavili na roki na bicepsu, eden pa je blizu prepogiba roke.

Spoštovani, kot sem že večkrat napisala, se v primeru razvoja akutnega retroviralnega sindroma vsi simptomi pojavijo znotraj enega intervala, skratka v sklopu bolezni, tako kot pri gripi, ali pa angini; ne pa zdaj malo tukaj, potem pa malo tam.
Kar se izpuščajev tiče, še enkrat: lahko je od preobčutljivosti do okužbe vse.Predvsem pa je treba vsako spremembo videti. Na mestu, kjer opisujete, se radi pojavijo izpuščaji ob večjem potenju, ozki kratki majici, npr.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani.

Ja med tisto drisko in glavobolom/šibkostjo/malenkost povišane temperature so minili že trije tedni, ko sem opazil te izpuščajčke. Jaz sem si to tako razlagal, da morda če bi se okužil pri prvem poljubljanju, in se mi je točno tri tedne kasneje pokazala ta v ravnokar omenjeni driski itd., da se mi je pa sedaj zaradi drugega poljubljanja in vnovične okužbe še enkrat potrdil virus in izrazil s temi izpuščajčki. Morda pa se v prvo sploh nisem okužil in je bila tisto res samo driska itd, in so sedaj ti izpuščajčki pokazali na to. So pa minili štirje tedni in še nekaj dni od tega drugega poljubljanja, ko so se pojavili izpuščajčki. Čudno mi je, ker sicer redko opazim kake izpuščaje. Tisti manjši, ki so v premeru 3 cm in točno tako veliki kot tista kurja polt, kot jo imamo in so danes že slabše vidni, eden blizu prepogiba roke je pa malce večji, premera približno 1-2 mm. Je pa res, da sedaj doma malce treniram z utežmi in morda so nastali zaradi prepogibanja roke. Ne vem.

Joj sem jezen na vse skupaj. Če se ne bi pojavila tista dirska itd, sploh ne bi pomislil na HIV. Potem ste me vi pomirila z odgovori in sem spet dal zadevo na stran in nehal paničarit, evo sedaj zaradi teh izpuščajčkev pa spet paničarim in razmišljam, da bi se šel testirati. Čeprav verjetno se bi zaposlena tam čudila, da hodim zaradi poljubljanja.

Tile izpuščaji prav gotovo nimajo veze z okužbo z virusom HIV. Sem vas hotela že v prejšnjem mailu vprašat, če ste slučajno začeli v kakšen fitness hodit, oz. močneje z utežmi delat. Pa ste kar sami odgovorili. Vam pa svetujem, da se greste testirat, da boste končno imeli mir.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

To se tudi meni dozdeva sedaj, da bi lahko bili zaradi dvigovanja uteži. Uteži sem res začel bolj resno dvigovati ja. Ne vem pa, ali takšni izpuščaji lahko nastanejo zradai samega dviga bremen ali zaradi tega, ker se majica drajsa po koži. Edino malce čudn mi je, da je eden izpuščaj nekoliko večji, 1-2mm in je nekoliko stran od drugih, na drugem delu prepogiba roke. Nisem pa na fitnessu to, ampak kar doma, tako da se nalezti od kakih naprav nisem mogel.

Sedaj ste me spet malce pomirila. Koliko časa po rizičnem odnosu se je treba testirati na Japljevi v Ljubljani? No saj morda me mine in se ne bom šel. Bom še videl, kakšne volje bom.

Ni bilo niti mišljeno, da bi se kje nalezli, ampak predvsem zaradi drgnjenja. Sicer pa je čisto primeren čas za testiranje 1 mesec po stiku.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close