Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja HIV-1

HIV-1

V primeru pojava akutnega retroviralnega sindroma se povečane bezgavke pojavijo 2-6 tednov po okužbi in po preteku sindroma (do par tednov) izzvenijo. Kasneje se pojavljajo v sklopu povečanega delovanja virusa, lahko šele več let (ali celo deset le) po okužbi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.

Pred tremi tedni sva se prvič poljubljala z eno punco, poljubljala pa sva se tudi pred 11 dnevi. Danes me boli glava, sicer ta trenutek vročine nimam, a se mi temperatura malce dviguje. Občutek imam, kot da se me nekaj loteva. Podobno se mi je sicer že dogajalo in velikokrat sem bil s pomočjo uživanja vitaminov čez dan ali dva že dober. Zanima me, ali je kaka možnost, da sem dobil HIV od te punce? Malce me skrbi to, da ker imam nekoliko vnete dlesni, a naj poudarim, da čeprav so vnete mi ob ščetkanju in uporabi nitke ter medzobnih ščetk nikoli ne krvavijo, tako da dvomim, da bi mi pa ravno med poljubljanjem.

Hvala.

Spoštovani, poljubljanje se ne smatra rizično za prenos virusa HIV. Se pa ob poljubljanju lahko okužite s številnimi drugimi povzročitelji, tako bakterisjkimi kot virusnimi, ko povzročajo vse od številnih vnetij žlela, oteklih bezgavk, izpuščajev, bolečin v mišicah in sklepih, glavobola, dalje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.

Torej ni smiselno, da se grem testirati? Če me ne bi danes bolela glava in da ne bi imel tak občutek, da bom dobil vročino, sploh ne bi mislil na morebitno okužbo s hivom. Prestrašilo pa me je malce to, da je minilo ravno tri tedne od poljubljanja in pa to, da sem imel takrat vnete dlesni, a kot sem prej omenil mi te ne krvavijo. Verjetno bi pri ščetkanju in nitkanju precej hitreje zakrvavele (a meni niti takrat niso in mi ne), kot pri poljubljanju.

Hvala.

Še podvprašanje. Ali je možno, da je katera izmed teh stvari, ki ste jih naštela, prišla na dan šele sedaj po teh treh tednih oziroma 11 dnevih? Ne vem namreč, kako dolgo je to “okno” pri ostalih okužbah.

Inkubacijske dobe so zelo različne in mnoge padejo v okna, ki jih naštevate. Recimo inkubacije za tazlične tipe enteroviroz so med 2-35 dni; za t.i. Kissing disease (polezen poljubljanja), oz. infekcijsko mononukleozo, ki jo povzroča Ebstein-vurus, v povprečju 4-6 tednocv, lahko celo do 50 dni; …

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.

Po včerajšnjem glavobolu in občutku, da se me nekaj loteva, sem imel danes ponoči drisko, sedaj pa imam nekaj vročine. Klical sem tudi to punco, ki pravi, da ona zagotovo nima hiva. Pravi da je bila eno leto nazaj na krvodajalski akciji in da od takrat ni imela rizičnega spolnega odnosa. Imela jih je, a ne rizične. Pred tremi tedni, ko sva se prvič poljubljala, je bil naval strasti tudi takšen, da sve po nesreči padla na tla. Vprašal sem jo, ali si je takrat prebila ustnico ali kaj podobnega, a pravi da ne. Takrat sem jo tudi malce prijel za njeno mednožje, a čez oblačila. Pred dvanajstimi dnevi, ko sva se ponovno poljubljala, sem se pa dokaj na hitro dotaknil direktno njenega mednožja, a se nič ne spomnim, da bi nato kadarkoli zašel s svojimi prsti nato v usta in se morda tako okužil. Tega dne, ko sem prišel domov, sem imel tudi drisko, ostalih težav pa ne. Morda zaraddi pice iz fast fooda. Kot sem pa že v prejšnjem sporočilu omenil, sem pa imel obakrat, ko sem bil z njo, nekoliko vnete dlesni, a vsaj pri umivanju zob mi te nikoli niso krvavele. Ona ne more verjeti, da toliko paničarim. Morda res preveč. Ali ste vi še vedno mnenja, da je testiranje v mojem primeru nepotrebno?

Hvala!

Kar se okužbe z virusom HIV tiče, prav gotovo paničarite. Pri poljubljanju pa se, seveda, lahko prenesejo mnogi virusi, ki povzročajo prehladna obolenja, vročino, drisko, ….

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Živjo,

Pred tednom in pol sem sicer imel (zelo kratek) zaščiten spolni odnos s prijateljico, ko je imela menstruacijo, izvajala pa je tudi oralni spolni odnos, ki je bil nezaščiten. Ne vem, ali je kondom ostal cel ali je počil, ker sem ga odstranil preden sem ‘končal’. zanima me, če bi ta oseba bila HIV pozitivna, bi bil možen prenos okužbe preko oralnega spolnega odnosa, ali pa če bi kondom počil?

Hvala za odgovor,

LP

Bom probal manj paničarit in pozabit na vse skupaj. Jezen sem samo zato, ker se mi je ta driska in vročina pojavila ravno po treh tednih. A da bi se okužil s hivom preko poljubljanja bi morala imeti jaz odprto rano na dlesni, torej da bi mi dlesni vidno krvavele, njej pa bi tudi morale ravno v tistem trenutku? Če eden od teh pogojev ne bi bil izpolnjen do okužbe ne mora priti?

Tako je, ključno za prenos bi bilo, da bi ONA močneje krvavela, vi pa bi imeli odprto rano.
Driska in vročina se zdajle pojavljata v številnih družinah…. in okoljih.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, če bi vam HIV pozitivna oseba izvajala oralo (torej vaš penis v njena usta) bi tvegala predvsem oseba, če bi bili VI pozitivni. S slino se namreč virus HIV ne prenaša, ker je koncentracija prenizka. Tveganje bi se povečalo le, če bi oseba, ki bi izvajala oralo, močneje krvavela iz jezika, dlesni, ipd. (npr. ob predhodnem ugrizu).

Spolni odnos med menstruacijo zaradi krvi seveda pobeča tveganje za prenos virusa HIv, vendar v primeru počenega kondoma.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.

Pred enim tednom sem vas v tej temi spraševal glede možne okužbe s hivom (poljubljanje, padec ..). Verjetno se še spomnite. Kot sem vam omenil, se me je točno po treh tednih od prvega poljubljanja z njo oziroma 11 dni po drugem poljubljanju, po katerem sem imel zvečer (prvič) drisko, nekaj lotevalo. Začelo se je s torkom, ko sem čutil, da se me nekaj loteva in ponoči sem imel tudi drisko. Naslednje tri dni me je čez dan bolela glava (morda se mi je malenkost tudi vrtelo), malenkost se mi je dvignila tudi temperatura, a nikoli čez 37 stopinj, imel pa sem tudi nekaj bolečin v mišicah, torej nisem bil tako pri močeh kot sicer. V soboto je bilo počutje čez dan že dobro, edino zvečer sem bil spet malo “čuden”. No od takrat naprej sem pa spet dober.

Kakšna okužba bi to lahko bila?
Vi ste še vedno mnenja, da hiv to ni?

Hvala!

Povzročitelja bi ugotovili s pregledom blata; po klinični sliki pa npr.ustreza ali okužbi z enim izmed enterovirusov, ali pa norovirusov.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hiv pa to ni?

Vsaj 100x sem že napisala, da se diagnoze za proti HIV-u ne postavlja na osnovi klinične slike, saj mnogi na sveže okuženi sploh nimajo simptomov.
Znaki, ki jih opisujete, so najbolj značilni za akutno črevesno okužbo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Se opravičujem, ker toliko paničarim. To sem omenil tudi svoji osebni zdravnici, tisti punci, s katero sva se dvakrat poljubljala, ter kolegoma in vsi pravijo, da samo preveč paničarim in da nimam hiv-a zaradi tega.

Ob vašem stiku – poljubljanju – res paničate.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Lepo pozdravljeni

Zanima me kakšna je možnost, da se pojavi pri virusu hiv nek ekcem, dermastitis, glivice na rokah……
Ali je možno, da se to pojavi po nekem času in ne takoj, ter, da ni nobenih drugih znakov?
Zanima me tudi kako je s testiranjem krvi krvodajalcev in če je po 1,5 mesecu že vidna okužba?
Ali je možno, da če bi bil v krvi prisoten thc in bi to ugotovili, te krvi nebi testirali za spolne okužbe?
Čeprav sem brala, da vsako enoto odvzete krvi testirajo

Najlepša hvala za odgovor

Kot že 100x zapisano, pri akutni okužbi z virusom HIV, mnogi sploh nimajo nobenih kliničnih znakov.
Glivična okužbe se lahko pojavi V SKLOPU, akutnega retroviralnega sindroma, ki je pojavi v 2-6 tednih po okužbi in izzveni v par tednih. Kar se pojavlja po tem obdobju, se, seveda lahko pojavi tudi pri HIV okuženih, ne moremo pa po posamičnih znakih tudi slučajno ne presojati ali gre za morebitno okužbo z virusom HIV.

Pri dolgotrajno okuženih z virusom HIV, ko število celic CD4 stalno pada in se razvija AIDS, pa, seveda, opazujemo preštevilne okužbe, razvoj malignih obolenj, dermatitise, …ki so, seveda, povezani s popuščanjem imunskega sistema.
Kako je s testiranjem s THC ne vem, prav gotovo pa se teste THC in HIV izvaja popolno ločeno in neodvisno.
Metode za testriranje krvodajalcev imajo kratko okno in po mesecu in pol od rizičnega stika bi okuženo osebo s testi zaznali.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close