Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja HIV-1

HIV-1

1. LUES=sifilis, testirana so protitelesa, negativno, OK
2. testiran plaščni antigen hepatitisa B, negativno – OK
3. tetirana protitelesa virusa hepatitisa C, negativno; vendar je 4 in pol meseca še premalo, da bi bil izvid dokončen, ker se protitelesa lahko razvijejo kasneje (če bi npr. uporabili okuženo iglo bolnika s hepatitisom C)
4. HIV, veste, izvid se smatra kot dokončen sicer po 6 mesecih, je pa že zdaj z velikoooooooo verjetnostjo res negativen

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

aha torej bi vi test za hiv cez mesec in pol ponovili??
cez koliko casa se je pa potem dobro testirati za hepatitis c?

Glede na to, da je inkubacija za hepatitis C 2 tedna do 6 mesecev, je ob ponavljanju testiranje le to smiselno izvesti enkrat po preteku 6 mesecev od rizičnega stika.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor oziroma nasvet, sem pa v nekaterih vasih prejsnjih objavah zasledil, da naj bi test na p24 beljakovino prisotnost hiva pokazal ze po 4 tednih, ali menite da v mojem primeru (mislim da sem bil na to testiran) nebi moral ta test po skoraj 5ih mesecih to ze zaznati? Oziroma koliko procentov moznosti je da tega ta test nebi zaznal?
Lp.

Spoštovani, p24 zaznava beljakovino virusa HIV1, ne pa tudi HIV 2 (verjetnost okužbe s slednjim pa je bistveno bistveno nižja). Če bi imeli ekstremno smolo, da bi se okužili s HIV 2, in bi poleg tega še protitelesa tvorili šele po 6 mesecih, bi bil test pred 6 meseci še nekative. V naših krajih je verjetnost za kaj takega daleč pod 1%, točne številke pa ta trenutek ne vem.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kaksna pa je razlika med njimi, in kje sta hiv 1 in hiv 2 bolj pogosta, in ali se katerega od njih kej tezje zdravi kot drugega?
Lp.

Poznamo 2 tipa virusa HIV, virus HIV 1 in HIV 2, pri virusu HIV 1 pa tudi podtipe. Ker sem vam prvi odgovor slabo zapisala, sem ga popravila, nato pa uredila vaše vprašanje.

Sicer pa: virus HIV 2 je na svetu bistveno manj razširhen, kot tip 1; najdemo ga predvsem v Z Afriki, Cape Verde, Côte d’Ivoire (Ivory Coast), Gambia, Guinea-Bissau, Mali, Mauritania, Nigeria, in Sierra Leone. Benin, Burkina Faso, Ghana, Guinea, Liberia, Niger, São Tomé, Senegal, Togo. Angola, Mozambique. Seveda je tudi v teh državah okužba s HIV 1 bistveno bolj pogosta. Virus HIV 1 je bolj agresiven, izgleda, da imajo okužbe z virusom HIV 2 počasnejši razvoj in blažji potek.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani, se opdavicujem, ker imam toliko pod vprasanj ali to pomeni,da se pri hiv 1 in hiv 2 tudi akutni sindrom lahko pokaze sele cez pol leta?
No potem je mogoce res zelo verjetno da je izvid dober.
Lp.

Ne, ne, akutni retroviralni sindrom se razvije le v času 2-6 (po nekaterih avtorjih do 8) tednih po okužbi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani najlepsa hvala za odgovore, bi mi mogoce povedali se kaksne so moznosti za okuzbo s hepatitisom c pri spolnem odnosu, in ali ima kaksne simptome ob okuzbi in kaksne?
Prav tako vas prosim za mnenje na katere bolezni mi svetujete poleg ze v prejnji objavi napisane bi se bilo se dobro testirati zaradi rizicnega spolnega odnosa?

Verjetnost okužbe z virusom hepatitisa C pri spolnem odnosu sicer obszaja, a je izjemno majhna (spolni partnerji nosilcev hepatitisa C so večinoma negativni). Hepatitisu C se prenaša predvsem s krvjo, souporabo okuženih idel. Simptomi hepatitisa c so vnetje jeter: torej zlatenica, slabo počutje, bolečine v trenugu, izguba apetita, slabost, driska ali zaprtost, slabo počutje, bolečine pod rebrnim lokom, urin postane temen, blato svetlo, …
S spolni odnosom se poleg virusa HIV prenaša marsikaj: hepatitis B, sifilis, gonoreja, mehki čankar, klamidijske okužbe, HPV virus, genitalne bradavice, rak materninega vratu, herpes virus…Če vas kaj skrbi, obiščite ablulanto za spolno prenosljive bolezni

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni, ze kar lep cas me boli leva vratna. bezgavka in obcasno tudi misice (3 mesece), sicer grem v sredo na odvzem krvi, pa me zanima kaj lahko pricakujem, oz. kaj vse bi lahko bil vzrok za omenjene tezave, namrec cudno mi je, da je boleca samo leva desna pa bistveno manj?.
Hvala lepa.

Vzroki za povečano in bolečo bezgavko so lahko zeloooo različni: od vnetja/okužbe v bezgavki sami; vnetja področja, s katerega se stekajo mezgovnice v bezgavko; novotvorbe v bezgavki…:

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Verjetno je pri misicsh, dokaj podobna situacij, se pravi vec vzrokov?
Prebral sem tudi, da lahko bolecine v bezgavkah povzroca tudi stres, spet drugi pravijo da ne, kaj vi menite o tem?

Verjetno je pri misicsh, dokaj podobna situacij, se pravi vec vzrokov?
Prebral sem tudi, da lahko bolecine v bezgavkah povzroca tudi stres, spet drugi pravijo da ne, kaj vi menite o tem?

Bolečin v bezgavkavkah ne povzroča stres, (razen če jih zaradi stresa in strahu stalno otipavamo), jih pa povzroča neka okužba v ali v okolici. Mišice pa bolijo ob naporu, okužbi, zaradi napačne drže, položaja, ….

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pa je ta okuzba lahko prisatna ze 3 mesece oz. Kako pride do okuzbe bezgavke?
In ali je lahko kako v povezavi z bolecinami v misicah?

Če je bezgavka povečana in boleča že 3 mesece, je smiselno opraviti punkcijo in pregledati celice.
Lahko pa bi se stalno povečevala in nato spet zmanjševala, če bi bilo na mestu, s katerega se stekajo vano mezgovnice, stalno prisotno neko vnetje: npr. vnete dlesni, neko drugo vnetje v ustni votnini levo, kakšen močno kariozen (poškodovan) zob levo. Lahko je, ali pa ni povezano tudi z bolečinami z mišicami.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Tale internet je kar fajn zadeva, dobis dosti odgovorov, po svoje pa vsak dan nekaj novega preberes kar te potem skrbi tako, da imam se eno vprasanje. Baje se pri okuzbi s hivom lahko povecajo tudi bezgavke, zanima me ali je mozno, da bi zaradi tega to vplivalo samo na vratno bezgavko, mislim da bi bila boleca samo ta?
Sprasujem ker sem v preteklosti zamenjal kar nekaj spolnih partneric in me.iz tega razloga tudi malo skrbi.
Lp.

Da bi bila zaradi okužbe z virusom HIV povečana ena sama bezgavka, je skoraj neverjetno. Treba je iskati drugi vzrok.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close