Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja HIV-1

HIV-1

Najlepsa hvala za odgovor, sporocim kaksen bo rezultat.
Lep pozdrav.

Pozdravljeni
Imam par vprasanj povezanih z ispuscaji pri okuzbi z HIV-om
-v kateri fazi okuzbe se pojavijo (casovno)
-koliko casa so ponavadi prisotni
-jih je ponavadi vec, ali jih je lahko samo par (2-3)
-ali srbijo
-kako izgledajo
-so ponavadi prisotno samo neko casovno obdobje, ali se tudi pojavijo pa zginejo pa spet cez dan ali dva pojavijo

Lep pozdrav

Uf, na tole temo sem pa v zadnjem tednu že parkat odgovoraraja.
1. Izpuščaji se lahko pojavijo kot del akutnega retroviralnega sindroma, v obdobju 2-6 tednov po okužbi; lahko pa se pojavijo mnogo kasneje, v sklopu AIDS-a več let ali deset let po okužbi.
2. Če se pojavijo v sklopu akutnega retroviralnega sindroma, ni pravila, koliko časa so prisotni, bistveno je, da se pojavijo in izginejo v sklopu sindromu. Le-ta pa traja nekaj dni do tednov.
3. Število ni določeno.
4. Večinoma se srbij.
5. Izgledajo zelo različno, recimo takole http://www.google.si/imgres?q=hiv+infection+symptoms&hl=sl&biw=1366&bih=578&tbm=isch&tbnid=x-f3675HkwkcQM:&imgrefurl=http://www.hivrashes.org/hiv-rash-symptoms/&docid=jlY94pqLly-_EM&imgurl=http://www.hivrashes.org/wp-content/uploads/2011/09/hiv-rash-symptoms.jpg&w=720&h=479&ei=RPlUUPDqN–Q4gSE14A4&zoom=1&iact=hc&vpx=82&vpy=274&dur=4042&hovh=183&hovw=275&tx=154&ty=101&sig=116683096308659941503&page=1&tbnh=112&tbnw=158&start=0&ndsp=22&ved=1t:429,r:8,s:0,i:91
6. Kot rečeno, so prisotni v sklopu sindroma, ko ta mine, izpuščaji izginejo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepsa hvala za odgovore, edino nisem zastopila ali srbijo ali ne?

Samo se nekaj, se pravi, ce prav zastopim se pojavijo v obdobju sindroma in po njem praviloma izginejo se pa v tem casu ne pojavljajo in izginjajo?

Izpuščaji običajno NE srbijo.
Kot rečeno: če se pojavijo, se v sklopu sindroma (znotraj – v času sindroma; v obdobju sindroma; ne vem, kako naj napišem, da boste razumeli).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zdravo
Prebral sem, da se pri okuzbi z virusom hiv v nekaj tednih pogosto pojavi vneto grlo oz. nekaksen prehlad.
Zanima me ali se to odraza samo kot bolece oz. vneto grlo ali je lahko prisotno tudi gnojno izkasljevanje in smrkanje?

Simptome in znake, ki se pri nekaterih okuženih pojavijo v 2-6 tednih po okužbi z virusom HIV, imenujeno akutni retrovirusni sindrom. V sindromu se lahko (ali pa tudi ne) pojavijo različni znaki, pogostnost si poglejte v tabeli v priloženem članku.
http://www.szd.si/user_files/vsebina/Zdravniski_Vestnik/vestnik/st5-6/365-370.pdf
Smrkanje in gnojno izkašljevanje sama po sebi nista značilna in sta verjetno povezana z okužbo z nekim respiratorinim virusom.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor
Sprasujem zato, ker se mi je en teden po mozni okuzbi na katero sem pomislil sele zdaj, pojavilo mocno vneto grlo, ki je po enem tednu kar precej popustilo sledil pa je se en teden gnojnega izkasljevanja in smrkanja. Sicer v tem obdobju kaksnih drugih simptomov nisem imel mogoce rahlo povisano vrocino (do 37,5 , nevem ce se to steje za povisano) samom je bilo v tistem casu tudi zelo vroce. Skrbi me predvsem zato, ker se mi je vneto grlo in pekoc jezik vleklo kar kaksen mesec in pol samo v bolj blagi obliki, gnojno kaslanje pa je ze po enem tednu izginilo. Kaksno je vase mnenje na opisane simptome?

Naj onenim se to, da v casu ze prej napisanih tezav povecanih bezgavk nisem imel, so se mi pa povecale kaksna dva meseca po mozni okuzbi se posebej leva vratna in je se kar povecana in boleca ze dva meseca.

Spoštovani, samo simptomih diagnoze akutnega retroviralnega sindroma ni mogoče postavljati. Poleg tega morate vedeti, da je povzročiteljev okužb veliko in da v določenem obdobju, npr. ob raznih temperaturnih prehodih, početju (veliko stikov, gibanje v zaprtih prostorih, druženje, …) lahko pričakujemo tudi več zaporednih okužb.
Če ste imeli rizični stik, je v vsakem primeru na mestu testiranje.
Okužba, ki je nastala v obdobju 2-6 tednov po stiku, v času katere je prisotno vnetje žrela, boleče mišice, sklepi, povečane bezgavke … in se lahko vleče tudi več tednov, lahko pomeni tudi akutni retroviralni sindrom. Kot rečeno – pa da odgovor izključno testiranje in ne seciranje in preučevanje posameznih kliničnih znakov.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ja bo res treba it na testiranje, mogoce samo se to, pravite, da se lahko retroviralni sindrom oziroma tezave z njem povezane vlecejo tudi vec tednov, ali lahko mogoce v stevilkah recete do koliko tednov ponavadi traja, vem, da je razlicno od vsakega posameznika ampak cisto tako iz izkusenj.

O akutnem retroviralnem sindromu imate pripset članek čisto na vrhu sporočil. Traja od cca 2 pa vse do 10 tednov. Ni pravila. Morate pa vedeti, da se pri več kot polovici sveže okuženih nikoli ne pojavi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zdravo
Malo prebiram tele vase objave o virusu hiv, pa me zanima kako pa je v sloveniji poskrbljeno za te bolnike, namrec veliko se govori o zelo visokih stroskih zdravljenja te bolezni, tudi o vec tisocih evrih na leto samo za zdravila, so torej zdravila tisti najdrazji del zdravljenja ali samo zdraljenje oz. kdo pri nas krije te stroske?

Lep dan!

Zdravo
Malo prebiram tele vase objave o virusu hiv, pa me zanima kako pa je v sloveniji poskrbljeno za te bolnike, namrec veliko se govori o zelo visokih stroskih zdravljenja te bolezni, tudi o vec tisocih evrih na leto samo za zdravila, so torej zdravila tisti najdrazji del zdravljenja ali samo zdraljenje oz. kdo pri nas krije te stroske?

Lep dan!

V Sloveniji je za okužene z virusom HIV odlično poskrbljeno: od svetovanja, do jemanja zdravil, ki upočasnijo delovanje virusa HIV, oz. razvoj AIDS-a. Ko okužba z virusom HIV preide v AIDS, nastopijo vsi stroški zdravljenja AIDS-a.
Poenostavljeno:
V 1. fazi – preprečevanju delovanja virusa HIV pri HIV okuženih so sama zdravila prav gotovo najdražji del zdravljenja, saj drugih stroškov pravzaprav ni.
2. Ko se razvije AIDS, pa nastajajo še številni drugi stroški zdravljenja: zdravil, medicinskega materiala, nege, zdravljenja, posegov…
Stroške večinoma krije ZZZS.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Aha, v nekaterih prejšnih postih, ki ste jih pisali sem prebral, da okuženi s hivom in se zdravi lahko zivi desetletja, mar to pomeni, da lahko oseba, ki se okuzi pri 30 in je predhodno zdrava okuzba pa se odkrije v začetni fazi doseže tudi neko normalno starost, recimo 60let?
Kkakšna je ponavadi kvaliteta bolnika s to boleznijo lahko dokaj normalno živi, hodi v službo…?

Da, oseba, po podatkih dolgoletnih študij lahko oseba, ki se okuži pri 25 in je stalno ustrezno zdravljena, praktično brez težav živi, dela, funkcionira desetletja.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepša hvala za odgovore in vaš trud, se posebaj ob tej uri.

Lp.

Živjo
Pri okužbi z virusom hiv se baje v ustih pojavijo nekakšne bele obloge, zanima me v katerem obdobju okužbe se pojavijo in koliko časa so prisotne.
Prav tako me za nima za bolečine v mišicah in sklepih, v katerem obdobju se pojavijo (recimo ce se) koliko časa so lahko prisotni, in ali lahko le te bolečine spustijo in se čez čas recimo po mesečnem premoru spet pojavijo.
Za obe vprašanji oz. težavi pa me tudi zanima ali jih povzročajo tudi kakšni drugi dejavniki?
Lep dan

New Report

Close