Hipovitaminoza A in hujšanje
Živjo!
Sem mama treh otrok.Potrebujem nasvet za našo najstarejšo, petnajstletnico.
Hči je bila že od otroštva nekoliko močnejše postave. Vedno sem imela občutek, da je to ne moti.Kupovala sem ji oblačila, ki so ji pristajala, kuhali smo veliko zelenjave in jo navajali nanjo. Poskrbeli smo za gibanje, kar pa je bilo malo težje, saj je bila in je še pravi knjigožer.Zdravnica je pri vstopu v šolo povedala, da ima preveliko težo in da moramo omejiti obroke. Rekla mi je, da ne potrebuje dveh kosil – v šoli in doma in naj ne je kosila tam, kjer ji bo to lažje prenesti.Hči je vedno po kosilu v vrtcu jedla tudi z družino. To počneta tudi mlajša dva, a nimata težave s težo. S 7 letno hčerko sva se odločili, da ne bo jedla v šoli. Enkrat na teden si je izbrala kosilo in jedla s sošolci.Sicer je imela s sabo prigrizek npr. sadje, jogurte..
Pri 13 letih je začela kontrolirati svojo prehrano. Z možem nisva opazila, dokler ji niso bila oblačila preohlapna. Začela sva spremljati njeno prehrano – ugotovila sva, da je manj in da ne je po šesti uri zvečer. Začela je tudi telovaditi in občasno teči.
Še vedno je posegala po večino jedeh in jedla vse obroke – a manj. Pred hujšanjem je tehtala 70 kg, visoka je bila 170 cm. V dveh letih je shujšala na 50 kg. Enkrat na leto ( dosedaj dvakrat) sva šli k njeni zdravnici, ki ji je napravila celotne krvne in urinske raziskave. Povedala nama je, da karkoli je hči počela je bilo v redu, saj so izvidi odlični. Naj pa se njena teža ne spusti pod 50 kg.
O prehrani smo se veliko pogovarjali. Tudi ostali družinski člani smo se navzeli nakaj dobri navad – ne jesti po 6 uri. Upoštevamo njene želje pri izbiri jedi, z možem greva z njo teč ali na daljši sprehod.
Opazila pa sva, da je predvsem v času počitnic povedala, da se počuti slabo, napihnjeno, ker preveč je! Takrat smo se o tem lahko pogovarjali in imela sva občutek, da je bolje.
50 kg (trenutno 51) ima že kakšno leto.Z možem sva bila prepričana, da je za najine pojme sicer presuha, a da se dobro počuti in je zdrava.Je vedro, nasmejano dekle. V šoli se dobro počuti, prav tako s svojimi prijatelji.
Ta teden pa smo šli na reden pregled k okulistu. Ta ji je pregledal oči in nas opozoril na hipovitaminozo A, ki se že vidi na njenih očeh. V izvid je zapisal (Hipovitaminoza A, prehranjenost??). Kaj več od njega nismo izvedeli, pač pa naslednji dan od njegove medicinske sestre, ki je naša družinska prijateljica. Ta je rekla, da je v hčerinem telesu premalo maščob, v katerem se topi vitamin A. Povedala nama je za posledice. Hčerina osebna zdravnica je trenutno na dopustu.
Z možem sva se zelo prestrašila. S hčerko sva začela pogovor in ji povedala vse, kar sva v kratkem času izvedela o pomanjkanju maščob, vitaminov… Povedala nama je, da je že njena najboljša prijateljica zaskrbljena, saj je z njo vsako dopoldne pred, med in po šoli, na poti domov in je prav tako prepričana, da premalo je!!!. Vprašala me je kaj je s tem, da ona potrebuje manj hrane kot ostali. Nisem vedela od kje ji ta ideja. Odgovorila je, da naju je tako razumela z zdravnico pri 7 letih!!!! In šele sedaj sem ji lahko razložila, da se je šlo le za dve kosili!!! In da potrebuje enako kot ostali!!! Ko bi vedela…
Hčerin jedilnik zdaj, ko je v prvem letniku srednje šole.
Zajtrk : ponavadi Activia jogurt s kosmiči, včasih jabolko in različni mešani oreški s suhim sadjem. Zjutraj ji ponavadi naredim napitek(banana, stisnjena pomaranča, pinjenec in zmleti mandeljni) – 1 dcl tega napitka si nese s sabo v šolo).
Z možem ji dava denar za malico, po pogovoru sva izvedela, da jo kupi le dvakrat tedensko, sicer ne je do kosila.
Kosilo ima šele okrog 15., včasih 16. ure. Ker hodimo domov ob različnih urah ne jemo vedno skupaj. Je vse jedi, a zelo malo mesa in še tega najraje belega. Rada kuha in peče izvrstna peciva (kukije, mafine, čokoladne, sadne pite s skuto, torte…), ki jih tudi rada je. Že dalj časa ne vztraja na vsak način, da ne je po 18. uri, temveč si vzame že kakšno jed- predvsem kaj sladkega.
Pije veliko vode.
Po pogovoru, predvsem pa po izvidih se strinja, da mora jesti več. Pravi, da bo vsak dan jedla malico- poiskali bova tudi recepte, za obroke, ki si jih lahko naprej pripravi doma.
S hčerko sva našli kar nekaj člankov v revijah in internetu, a si ne znava dovolj pomagati z njimi.
Ali se lahko posledice pomanjkanja vitamina A na očeh popravijo? S kakšno prehrano naj stvari izboljša? Ali je že dovolj vnos maščob v telo – katerih? Ali pa se topijo vitamini v telesni maščobi? Na koga naj se obrnemo?
Vsi vemo, da ne bo lahko, saj se dobro počuti tako suha. Ker rada teče, jo spodbujava, da več je in da s tekom oblikuje svoje telo ?! Šli bova tudi na pregled kostne gostote, saj naj bi se pomanjkanje vitamina A videlo tudi tu.
Kot sem prebrala na forumu se ne pogovarjam z njo ves čas samo o hrani.. a vseeno z enim očesom ves čas spremljam kaj je… Želim ji pomagati in predvsem…da si bo pomagala sama, saj je to edini način.
Prosim vas za pomoč in nasvete.
Hvala!
Majda
Spoštovana gospa Majda,
razumem, da vas skrbi za hčero, kajti vse kar ste opisali, zveni zaskrbljujoče. Ker zveni tudi precej kompleksno, bi vas povabila, da greste na kak osebni pogovor k nekomu, ki se profesionalno ukvarja s pomočjo pri motnjah hranjenja. Lahko poskusite na Pediatrični kliniki, pri dr. M. Anderluhovi (sploh glede na starost hčere!) ali na KOMZ – Enoti za zdravljenje motenj hranjenja (kjer je sicer oddelek za starejša dekleta in osebe z motnjami hranjenja) ali tudi k nam, na Žensko svetovalnico.
Do takrat pa vam vsaj okvirno odgovarjam na nekaj vprašanj: težko je reči, kaj je šlo narobe v preteklih ukrepih, ki ste jih uvajali zato, ker so hčeri na zdravniškem pregledu napisali, da je pretežka. Vendar kar se dogaja zdaj, je zagotovo zdravju škodljivo, kar pa že sami veste iz izvida okulista oz. zdravnika.
Ampak ne bom vam kar na hitro natresla receptov, kako s prehrano. Bolj me skrbi, da ima hčera premajhno težo glede na svojo višino. Definitivno prenizko! Bojim se, da je pri njej že prisotnih kar nekaj kriterijev za anoreksijo. A nekoliko manj sem zaskrbljena, ker pravite, da je vesela, aktivna, da počne vse sorte. Ali ima menstruacijo, redno? Se druži z vrstniki, ali le dela vse brez problemov za šolo, sicer pa ogromno športa?
Če spušča obroke, oz. poje manj kot je običajen vnos za mladostnico njenih let, se izogiba vsem maščobam ali celo ogljikovim hidratom, potem morda ne bo šlo na bolje kar z jedilnikom. A poskusite lahko – a z varovalko, da preverite, ali je kaj bolje v mesecu dni npr.
Niso najvažnejše prave maščobe – ampak to, da jih redno vnaša v telo – z mlekom in mlečnimi izdelki (da ne pije 0,5 mastno mleko, ampak 3.2!), z oreški, oljem v solati, kako sladico z smetano ali vsaj rjavim sladkorjem (če ji gre že beli sladkor na živce), s kako omako, ki ima morda tudi nekaj smetane in še kaj bi se našlo.
Obroki morajo nujno vsebovati tudi ogljikove hidrate – ali kruh ali druga škrobna živila.
Napisali ste, da po 6 h zvečer ne jeste več. Prepričanje, da je to zdravo za telo sama menim, da ne drži preveč. Priporočeno je, da se ne je dve uri pred spanjem, dvomim pa da hodite ob 8 h zvečer v posteljo. Zaželjeno je, da so obroki tudi zvečer. Lačen človek ne more spati. Glede na težave, ki jih ima vaša hčer pa bi bilo potrebno, da se počasi uvaja večerjo nazaj.
Pomembno je (pa tudi sicer ne škodi), da človek je še vsaj 2 uri pred spanjem, lahko pa kak lahek obrok tudi pol urice pred spanjem – kot je npr. kakav, čokolino, jogurt (nedietni!) ali čaj z medom ali kak drug sladek napitek…
Hm, verjetno zveni zapleteno, zato bi vam res priporočila, da se še oglasite osebno, lahko tudi pri nas na Ženski svetovalnici.
Pa lep pozdrav,
Ana Ziherl, Ženska svetovalnica