hipotonija
pozdravljeni
sicer nimam posebnega vprašanja trenutno, se pa vseeno oglašam na ta forum, saj želim navezati stike s starši, ki imajo podobne izkušnje pri svojih otrokih, za izmenjavo mnenj, nasvetov, klepet, druženje,…
imam namreč sina, ki je vključen v OŠ kot otrok s posebnimi potrebami zaradi hipotonije.
lp
Enna,
sva veseli vaše pobude, saj je forum namenjem tudi izmenjavi mnenj, nasvetov … staršev, ki se znajdejo v podobni situaciji.
Včasih pomaga že dejstvo, da nisi na svetu sam in da se nekdo ukvarja z istim problemom, težavo kot ti…
Prav zato je izmenjava izkušenj zelo dragocena.
Lep podzrav, Petra
Anonim,
preprosto povedano pomeni hipotonija ohlapnost mišic (zmajšan mišični tonus). Za gibanje, stojo, hojo, pisanje, risanje … potrebujemo pravilno razporejen (in usklajen) mišični tonus in če tega ni, so motorične aktivnosti ovirane.
Lep podzrav, Petra
Pozdravljeni,
tudi jaz imam vključenega otroka s posebnimi potrebami v OŠ. Diagnoza je pri nas ravno obratna, otrok ima cerebralno paralizo, to pomeni poleg ostalega še povečan mišični tonus (spazem).
Izkušenj (slabih in dobrih) imam kar nekaj, pa vendar ne toliko, da ne bi prisluhnila še komu, ki morebiti pozna kak drugačen način za reševanje velikih in malih težav. Torej, tukaj sem.
lp, irra
zelo sem vesela vašega glasu.
ce vam je, se javite na naslov [email protected]
lp
Alex,
vzroki za hipotonijo (ali znižan tonus) so različni.
Hipotonija je lahko posledica raznih poškodbe centralnega (možgan) ali perifernega sistema (npr. hrbtenjače) v nosečnosti, ob porodu ali kasneje (npr. poškodba glave ob prometni nesreči, možganska kap itd).
Hipotonija je lahko tudi del simptomatike določenih dednih, kroničnih, degenerativnih in progresivnih obolenja, ki neposredno ali posredno prizadenejo mišice. Če je hipotonija posledica neke bolezni ali stanja, pogosto navedemo bolezen in ne simptoma – mogoče zato niste slišali, da ima kakšen odrasli znižan tonus.
Ker je za normalno gibanje potrebno usklajeno gibanje mišic, ki morajo biti tudi primerno napete (ene bolj, druge manj), hipotonija povzroča motnje gibanja – v kakšni meri je odvisno od vzroka, ki znižan tonus povzroča.
Za lažjo – sicer zelo splošno – primerjavo: po odstranitvi mavca po zlomu kosti na nogi, so mišiče ohlapne, gibanje je vsaj na začetku ovirano (negotovo, noga pogosto “klecne” itd.) – nekaj podobnega se dogaja pri znižanem tonosu.
Lep pozdrav, Petra
Pošlji oblikovano (29-01-04 09:50)