hipoplazija vermisa
Pozdravljeni.
Zanima me, kaj tocno je hipoplazija vermisa, kaj agenezija? Oziroma hipoplazija 4 ventrikla? Kaksne so posledice pri otroku? In kdaj v nosecnosti se lahko preko uz to opazi? Je to opaziti v času morfološkega pregleda(20-23 teden)?
Kaj to pomeni za otrocka skupaj z diagnozami,kot so skupno arterijsko deblo, hipertrofirana vantrikla in defekt ventrikularnega septuma? Kaj pomeni displastična slabo mobilna zaklopka? Prosim, ce mi lahko pojasnite, kaj pomenijo te diagnoze in kaj predstavljajo za otročka. Hvala. M.
Spoštovana,
hipoplazija je strokovna oznaka motenega, premajhnega razvoja, ki se kaže v premajhni količini določenega tkiva ali organa – v vašem primeru gre za sredinski del malih možganov (vermis cerebelluma), ki so pomembni zlasti za vzdrževanje ravnotežja, koordinacijo gibov.
Aplazija pomeni, da nekega tkiva ali organa sploh ni – bodisi zaradi oškodbe zelo zgodaj v nosečnosti ali zaradi prirojene – genetske napake.
Ob slabo razvitem črvu – vermisu malih možganov je pogosta pridružena napaka še nepravilnost 4. prekata, po katerem se možganska tekočina – likvor pretaka iz osrednjih delov (stranska in 3. ventrikel) do možganske baze in od tam okoli možganskih polobel.
Vse te spremembe večinoma ugotovijo ob ultrazvočnem pregledu med 20. in 24. tednom nosečnosti.
Kadar poleg teh prirojenih nepravilnosti ugotovijo še napake drugih organov – npr. srca, pomeni veliko verjetnost, da gre za kompleksno okvaro ploda, največkrat zaradi genetskih razlogov (kromosomopatije, genopatije) ali okvare v prvih tednih nosečnosti (npr. zaradi vpliva virusov, visoke telesne temperature, kakšnih strupov). In kompleksne prirojene napake so vedno povezane s telesnimi težavami, ki se jih da bolj ali manj uspešno operirati (npr. srce in velike žile) in razvojnim zaostankom.
Skupno arterijsko deblo (da iz srca združeni izhajata pljučna arterija in aorta), luknjica v pretinu med prekatoma in povečana mišičnost – hipertrofija ventrikov = srčnih prekatov pa govori za težko prirojeno srčno napako – ki bo zahtevala več operativnih posegov na srčku. Še zlasti, če je nepravilno razvita (displastična) tudi kakšna srčna zaklopka, ki se obenem tudi slabo odpira in zapira.
Ne vem, ali so vse to ugotovili pri vašem otroku (plodu) ali pišete bolj hipotetično. Če gre za prvo možnost, vam svetujem zelo poglobljen pogovor z ginekologom, ki vas spremlja ali s strokovnjaki v ljubljanski Porodnišnici (tako ginekologi, specialisti za UZ kot z genetikom). Samo zdravniki, ki poznajo in si ogledajo z UZ vse organe pri plodu, vam lahko natančno predstavijo prognozo za takšnega otroka s težkimi prirojenimi napakami in možnosti ukrepanja oz. zdravljenja.
Srečno,