hipnoza – splošno vprašanje
Pozdravljeni,
za kaj takšnega še nisem slišal. Bilo bi tudi skrajno neetično, da bi nekdo želel hipnotizirati pacienta brez njegovega dovoljenja. Imate takšno izkušnjo?
S prijaznimi pozdravi,
Pozdravljeni.
Temo sem odprla, ker sem pred časom imela popolnoma enako vprašanje, pa si ga nisem upala postaviti. Najbrž sem se bala odgovora.
No, sedaj sem sama pri sebi razčistila glede možnosti, da sem bila hipnotizirana na psihoterapiji. To me ne skrbi več, čeprav sem dobila potrditev od psihoterapevtke, da je bilo “delno” res.
Naj povem, da sem bila po tej “hipnozi” toliko razburjena, da sem se sama odločila za obisk psihiatra in ni mi žal, ker mi je vsaj dal potrditev, da nimam psihoze. Opravil je tudi psihološko testiranje . Moja diagnoza je OKM. Še vedno obiskujem psihoterapijo, le da pri drugi terapevtki, ki pa ja hkrati tudi psihiatrinja.
Mislim, da se je pri meni šlo za neko zlorabo odgovornosti, oziroma kot ste napisal – bilo je neetično, neodgovorno in predvsem zgrešeno, saj še zdaleč nisem dovolj stabilen človek za hipnozo.
Moja bivša terapevtka “obvlada” tudi hipnozo, ima psihoterapevtsko diplomo in potrdilo, da hipnozo lahko opravlja. Jaz osebno pa ji nikoli nisem dovolila, da bi hipnozo uporabila pri meni.
Stvar je v tem, da je človek na psihoterapiji sam s terapevtom. Ničesar ne moreš dokazat. Po toči zvoniti je prepozno. Na srečo sem jaz samo zelo zamerila, da me je hipnotizirala, nisem imela nekih strahov, da bi ostala pod vplivom hipnoze ali kaj podobnega. Sem se pa bala, postala zelo anksiozna, zgubila zaupanje in precej tudi sama razmišljala v smeri ali imam morda psihozo, da se mi take misli sploh pojavljajo. Sedaj jemljem antidepresiv (pred tem dogodkom nisem jemala nobenih zdravil) in sem se nekoliko pobrala.
Predvsem bi rada povedala, da je zelo pomembno koga si človek izbere za terapevta. Najbolje je slediti množici – če ljudje nekoga hvalijo in ima ta terapevt dobre rezultate, je velika verjetnost, da bi bila terapija uspešna.
Avtorica, če mislite, da ste bila hipnotizirana vam svetujem, da se o tem pogovorite najprej s psihoterapevtko, nato pa, če bodo skrbi vztrajale pojdete do psihiatra. Me pa prav zelo zanima, da ni slučajno terapevtka ista!
In še to – Po tej “hipnozi” sem bila pri tej terapevtki še 3x in vedno sem imela s seboj snemalnik zvoka in sem najine pogovore snemala. Ne v smislu dokaznega gradiva, temveč samo zato, da sama poslušam celoten pogovor še enkrat in tako sem se počutila bolj varno.
Pozdravljeni,
odpirate pomembno temo. Psihoterapija je občutljiv proces, kjer lahko prihaja tudi do zlorabe položaja. Pacienti so v tem odnosu ranljivejši in morebitne zlorabe je potrebno obravnavati resno. Vsak licenciran psihoterapevt je zavezan določeni inštituciji, kjer se lahko, če se ne moreta dogovoriti med seboj, nad njegovim/njenim delom tudi pritožite.
S prijaznimi pozdravi,
Pozdravljeni.
Na področju psihoterapije bi bilo potrebno poostriti nadzor nad delom, oziroma strokovnostjo psihoterapevtov. napačen pristop je lahko tako zelo škodljiv, ali celo usoden, kot je lahko škodljivo napačno predpisano zdravilo. Res je, klient je v odnosu ranljiv in terapevt lahko kratkomalo počne s klientom vse, kar hoče….
pa naj še psihoterpevti opravijo pred vstopom na fakulteto psihološko testiranje in pred opravljanjem prakse tudi. Zdravniško potrdilo na eno leto, pa bi moralo vsebovati pogovor s psihiatrom.
Zagotovo svoje bivše psihoterapevtke ne bom prijavila. Ta tema je zame zaključena. Z veliko težavo sem se pobrala po tem dogodku in še vedno obiskujem psihiatra.
Hipnozo v procesu psihoterapije bi pa zagotovo prepovedala.
Zakaj bi hipnozo prepovedala? Sama imam s hipnozo dobre izkušnje. Saj moraš taprvo vedet, da brez tvoje volje ne more narediti nič. Samo celotno zdravljenje je lahko dosti hitreje…a ni naše celo življenje ena sama hipnoza? Sposodi si kakšno knjigo o tej temi, pa bo tudi tvoj strah izginil….sama sem nehala kadiit s hipnozo. S samohipnozo pa sem si mocno povecala samozavest in voljo do življenja…ponovno sem dobila energijo…in končno tudi zavedanje, da moram se zanesti samo nase!
Zakaj bi hipnozo prepovedala? Sama imam s hipnozo dobre izkušnje. Saj moraš taprvo vedet, da brez tvoje volje ne more narediti nič. Samo celotno zdravljenje je lahko dosti hitreje…a ni naše celo življenje ena sama hipnoza? Sposodi si kakšno knjigo o tej temi, pa bo tudi tvoj strah izginil….sama sem nehala kadiit s hipnozo. S samohipnozo pa sem si mocno povecala samozavest in voljo do življenja…pinovno sem dobila energijo…in končno tudi zavedanje, da moram se zanesti samo nase!
Pozdtavljena “zakaj ne hipnoza”
Če ne zaupaš človeku, ki hipnozo izvede – in če jo izvede brez dovoljenja ni zaupanja niti vreden, potem se v take stvari ni dobro spuščati. Odvisno koliko je človek stabilen, navsezadnje tudi pri hipnozi obstajajo stranski učinki. Za hipnozo ni primeren vsak in tudi vsak terapevt ni primeren za odločitev kateri od njegovih klientov je za hipnozo primeren. Recimo pri psihoticnih bolnikih naj se hipnoze ne bi izvajalo, pri epileptikih recimo tudi ne. Prenehanje kajenja in druge odvisnosti pa najbrž so primerne za hipnozo, če človek funkcionira v življenju sicer stabilno. Dober psihoterapevt bo znal oceniti kdo je primeren in kdo ne, nihče pa tega ne bi smel izvesti brez privolitve klienta.
Pozdravljeni!
Pišite mi na [email protected] ter napišite za kakšen namen potrebujete strokovnjaka za hipnozo. Vam bom odgovoril.
S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj