Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrična in fetalna kardiologija Hipertofična kardiomiopatija

Hipertofična kardiomiopatija

Spoštovani!
Pri 14 letnem sinu so konec maja na uz srca ugotovili, da ima zadebeljen levi prekat. Na izvidu (med drugim) piše :
Skozi iztočnic trakt levega prekata ni gradienta. Diastolni premer levega prekata 4.4 cm, IVSd subaortno meri 1.4 cm, LVPWd je 1 cm. Indeksirana miokardna masa 120 g/m2 (povečana). Visok iztisnil delež levega prekata (FS 43%,EF 76%), brez segmentih motenj kontrakcije; Diastolni premer desnega prekata po kratki osi 2.1 cm. Holter je bil dokaj ok z redko izolirano prekat o in nadprekatno aktivnostjo.
Danes smo samoplačniško opravili še en uz srca (da bi videli, če alternativa kaj pomaga 😊), vendar ga ne znamo prebrati. Izvid pravi EDD 42,ESD22,INDEKS MASE 117 g/m2, levi Preddvor 29,lavi 11ml/m2, aorta/aortno okno 29, iztisnil delež (1d) 79% E/A 1,1; I. V. Septum 14,zadnja stena 12, desni Preddvor RAA 9 cm2;LVOT VTI v max 2.3m,pg max 22 mm Hg; E/E’medialno 8.8,lateralno 7.3, E’ medialno 8. 9, lateralno 10,8
Zanima me, ali je med izvidom kakšna razlika v + ali -? Zanima me tudi, ali bi se vi na podlagi izvidov odločili za beta blokator je (concor) ali ne?
Najlepša hvala za vaše mnenje

Spoštovani,

Izvida sta smiselno enaka.

Podati mnenje o dg in terapiji samo na podlagi uz izvida, ki ga je delal nekdo drug, ne bi bilo profesionalni.

Obravnava bolnika z morebitno hipertrofično kardiomiopatijo je širša kot samo odločitev za ali proti beta blokerju.

Srečno,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Hvala za odgovor. Do tega stanja je prišlo v dveh letih (takrat je bila stena prekata na zgornji meji). Po UZ, ko so ugotovili zadebelitev, se zdravnik ni odločila za zdravila, po holter ju, ki je bil po zdravnikovih besedah kar ok, pa jih je dobil. Ker sem bila takrat polna čustev in vprašanj, mi je ušlo to zelo pomembno vprašanje – zakaj zdravila zdaj, ko je stanje boljše kot je predvideval,na kaj točno concor vpliva… Sin bo imel kmalu tudi gensko testiranje. Tu ne gre za nezaupanje svojemu kardiologu, ga bom za njegovo mnenje tudi vprašala, ko pride z dopusta. Želela sem si le nekega pojasnila, da bom mirnejša do takrat 😊.

Vseeno je prav, da se o teh vorašanjih povovorite z otrokovim kardiologom.

Odločitve niso črno-bele, so do neke mere infividualizirane, nehvaležno je zato posegati v zdravnikov pristop.

Absolutno prav za genetsko dg. Pregled svetujem tudi pri vseh sorodnikih v prvem kolenu.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Pozdravjeni,

Prejel sem izvid iz Magnetne resonance srca in približno vse razumem, samo dva stvaka mi nista najbolj jasna. Drugače sem zdrav, aktiven športnik. V otroštvu sem bil operiran zaradi restrektivnega VSD defekta, sedaj vse popolnoma OK, tudi magnetna resonaca je bila samoplačniška, kajti zdravniki niso videli potrebe po tem, vendar pa “čez mirnega spanca ga ni” zato sem se odločil za to storitev. Tukaj je ta del izvida:

Perfuzijskih izpadov miokarda ni videti.
Na prikazu pozne pokontrastne ojačitve prepričljivega patološkega poznega obarvanja ne ugotavljam.
Perikardialnega izliva ni.

MNENJE:
Mejna velikost in iztisni delež desnega prekata, sicer je izvid tokratne MR preiskave v mejah normalnega.
Brez znakov za morebitni rezidualni šant.

Morda pomeni stavek, ki navaja da zdravnik ne ugotavlja patološkega poznega obarvanja z pozno pokontrastno ojačitvijo, da ne diferencira nobenih morebitnih brazgotin na srčni mišici ?

Lepo bi vas prosil za odgovor, ker me to najbolj zanima.

Lep pozdrav

Pomeni, da je defekt v celoti zaprt in da ste zdrav.

Kar pa ste tako ali tako vedeli že pred to preiskavo, ki ste jo opravili samoplačniško!

Za dober spanec bi naredili več, če bi denar, ki ste ga namenili za nepotrebno preiskavo, namenili v dobrodelne namene! Npr. projekt botrstva pri Aniti Ogulin.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

New Report

Close