Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Hiconcil

Hiconcil

Pozdravljeni!

18 mesečni sin je prejšnji ponedeljek dobil Hiconcil. Imel je čisto gnojno in obloženo grlo, bris je bil 2 x negativen, sin je imel povečane bezgavke, krvni izvid je po mnenju pediatrinje pokazal potrebo po AB, CRP 67, levkociti 18. Po enem dnevu se je stanje pričelo izboljševati, z antibiotikom smo namreč čakali 3 dni, smo bili že v soboto pri zdravniku.
SIn je sedaj živahen, ima apetit, prej ni 4 dni popolnoma nič jedel.
Opažam pa, da ima kakšen teden drobni izpuščaje po rokah in nogah. Je to lahko preobčutljiva reakcija na AB? Naj ga kljub temu še jemljeva danes in jutri? Ta AB je sicer že imel pred pol leta ob vnetju ušesa, pa se ne spomnim, da bi imel kakšne izpuščaje. Drugih AB še ni imel. V navodilih sem našla: “če imate infekcijsko mononukleozo ali maligno obolenje bezgavk, obstaja velika verjetnost, da se ob jemanju Hiconcila pojavi izpuščaj na koži.” In sedaj me skrbi. SIcer tudi med neželenimi učinki piše, da se lahko kot preobčutljivostna reakcija pojavi kožni izpuščaj.
Kaj naj storim? Prosim za vaše mnenje.

Hvala!

Še preden sem prišla do konca vašega vprašanja, mi je že po glavi rojila infekcijska mononukleoza, pri kateri so krvni izvidi na začetku bolezni lahko točno taki, kot pri vas. In informacija o pojavu amoksicilinskega izpuščaja je seveda točna. Kaz bi danes naredila hitri monotest in zadeva bi bila takoj jasna. V tem primeru takoj ukiniti Hiconcil.
Tudi meni se je večkrat zgodilo, da je bil streptest negativen in sem po tipični sliki v žrelu vseeno dala antibiotik (ampak nikoli Hiconcil, vedno Ospen, po katerem pa ni izpuščaja), nato pa po 3 dneh videla, da je streptest popolnoma zanesljivo pokazal, da to ni angina. Skratka, v takem primeru se splača počakati 3-4 dni (kajti angino imamo čas zdraviti tudi še 10 dni po začetku, kar se tiče posledic anigne na srcu, sklepih in ledvicah) in ponoviti krvni izvid-potem vidimo, da je čisto virusni.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

No torej je najbolje, da se danes popoldan odpraviva k svoji pediatrinji. Sin je bil res ful bogi in glede nato, da se mu je stanje iz sobote na ponedeljek še poslabšalo in je bilo grlo res zelo gnojno, se je potem pediatrinja glede na izvide (CRP naj bi kazal na potrebo po AB) odločila za Hiconcil. Čez dva dni sva potem imela kontrolo in gnojne obloge so izginile.
Izpuščaje sem mu pa opazila nekje v petek, torej 4 dni po začetku jemanja. V sredo na kontroli jih še ni imel.
Je infekcijska mononukleoza nevarna bolezen? Bo dobil sedaj nove AB, če mu bo potrjena. Verjetno so tudi precej tipne (sicer nobena večja kot 2 cm) bezgavke značilne za to bolezen. Ampak sedaj je fantek čisto ok. Le izpuščaji so se mi včeraj zdeli, da jih je več, najprej jih je imel le po rokah. Mu je Hiconcil naredil kaj škode?

lep dan

Mononukleoza je virusna bolezen, ki jo mlajši otroci prebolijo skorajda brez težav, večji otroci in mladostniki pa kar hudo.
Seveda ne boste dobili nobenih antibiotikov, saj gre za virusno bolezen.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Še enkrat hvala.

Sem se spomnila še to, da je imel sin zelo gnojen izcedek iz nosu, so se mu celo krastice naredile potem okrog. To je verjetno tudi znak, da je šlo za virusno okužbo. Iz ust mu je pa tako močno smrdelo po gnoju.

Očitno smo brez potrebe jemali AB. No samo, da smo se pozdravili.

Lep dan vam želim

Če bi imeli zanesljiv test za ločevanje med bakterijskim in virusnim infektom, bi bili vsi najbolj srečni. Za sedaj ga žal še ni in se odločamo po krvi, po klinični sliki, po izkušnjah, kar pa nas pogosto pusti na cedilu:=(

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Sem si malo prebrala o tej bolezni na forumu. Sedaj imam nekaj vprašanj:
-Kako se naredi ta test na to bolezen?
-Koliko sem videla so ponavadi krvni izvidi pokazali nizek CRP, naš pa ga je imel 67?
-SIcer res, da je star 18 mesecev in naj bi mlajši to prebolevali lažje, ampak kolikor sem brala se je ta bolezen kar nekaj časa vlekla, naš pa je bil 6 dan že čisto ok, jedel, živahen, spal, nič več jokal v spanju in se zbujal, izcedek iz nosa se je zmanjšal, prej je pa 1 teden smrčal, ko je spal, ker je imel vse tako zabito:
-Nekje sem nekaj zasledila hodginovo bolezen. Ima ta mononukleoza kakšno povezavo z njo? Po drugi strani pa sem prebrala, da je večina odraslih prekužena s tem virusom, torej se je enkrat v otroštvu ali mladosti morala srečati z njim.
-Se pa spomnim, da ko sem bila jaz mlajša, so takšni “angini” rekli gnojna virusna angina, antibiotiki pa seveda niso prijeli. Nekaj takega sem jaz imela pri 17 letih in se spomnim, da sem bila čist preč, 3 tedne vročine, nič jedla, ful shujšala,…je to lahko nekaj takega.
-Je možno tudi, da se glede na to, da je klinična slika precej podobna angini, in če se ne naredi bris, pa pač da Ospen, vse skupaj spregleda, sploh, če je otrok mlajši in ne preboleva tega v kakšni težji obliki?

Hvala za vaše odgovore.

Obstaja hitri monotest, sicer pa določanje protiteles na E.Barr virus.
Načeloma je CRP nizek pri virozah, pri mononukleozi je lahko prve dni bolezni CRP visok, ravno tako levkociti in tudi diferencialna krvna slika nam nič ne pove, po nekaj dneh bolezni pa se pokaže tipična virusna krvna slika z nizkim CRP, normalnimi levkociti iin tipično diferencialno krvno sliko, kjer prevladujejo atipični limfociti in virociti.
Potek bnolezni pri vašem malčku je za to starost povsem pričakovan. Običajno sploh ne vemo, da je mali otrok to prebolel, ker gre za tako blag potek, da jo preboli na nogah.
E. Barrov virus je v zvezi z limfomi pri gensko nagnjenih osebah.
Kar ste preboleli pri 17. je skoraj zagotovo mononukleoza.
Če ne narediš brisa, je zagotovo lahko zamenjati obe bolezni, sajj je angina čisto enaka (razen da v tej starosti streptokokna angina običajno ne poteka z gnojnimi čepi in da so pri mononukleozi vsaj običajno vratne bezgavke večje, poleg povečanih jeter in vranice).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Samo še to: To ali si gensko nagnjen k limfomu, pa verjetno ne moreš vedetu, ali pač. Torej, če si gensko nagnjen k limfomu, potem če zboliš za tem virusom imaš večjo možnost, da ga dobiš? Samo tega pa najbrž ne moreš vedeti?
Se pravi, da je strah in skrb odveč. Še posebej glede na to, da sme zasledila, da je večina odraslih prekuženih, torej je enkrat to morala preboleti. Pa vsi ne zbolijo za limfomom.
Pa tudi pri prebiranju tega foruma sem zasledila, da kar precej otrok preboli to mononukleozo. Imat tudi sama izkušnje pri starejših otrocih, da ob tipični klinični sliki za angino, niso delali nobenih preizkav, ampak smo dobili Ospen. Saj verjetno, če bi ga sedaj, se tudi ne bi spraševala o tem, ker ne bi bilo izpuščajev.

lep dan in hvala za vaš trud!

Prav razmišljate glede limfoma in prekuženosti večine odraslih ter povezave.
In res je, da mnogo otrok dobi Ospen, ker se angina ne dokazuje z brisom in tako dejansko ne vemo, kdaj smo preboleli mononukleozo, mislili pa smo, da prebolevamo angino (morda tisto, ki na Ospen ni šla v 3 dneh čisto nazaj:=)

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani,

sem odrasla oseba, pa vseeno upam, da mi boste lahko svetovali.

V ponedeljek sem se vrnila z dopusta (nič eksotičnega) in proti večeru me je začelo boleti grlo. Poleg bolečega grla sem čutila tudi rahle bolečine v mišicah/kosteh. Kašlja ni bilo, prav tako ne izcedka iz nosu. V sredo okoli poldneva sem si izmerila vročino 37,5 in zaradi belih oblog v žrelu in povečanih vratnih bezgavk odšla do zdravnice. Bris na streptokoke je bil negativen, moja krvna slika pa je z nekoliko povišanimi levkociti in CRP-jem bolj kazala na bakterijsko okužbo. Zdravnica je omenila, da je takšna krvna slika sicer lahko tudi pri nekaterih virusih, a mi je vseeno predpisala Hiconcil.

Ker sta na potovanju zboleli tudi obe prijateljici (ena z bolečim grlom, kašljem in izcedkom iz nosu, druga le z izcedkom iz nosu), sem predvidevala, da gre tudi pri meni najverjetneje za virus in počakala z jemanjem antibiotikov. V sredo zvečer sem imela vročino 38 in se ponoči močno spotila, do petka pa se je vneto grlo povsem pozdravilo s pomočjo propolisa in jabolčnega kisa. Vročine nimam več, bezgavke niso več otečene, mi pa malo teče iz nosu, česar prej ni bilo.

Do včeraj sem bila prepričana, da sem storila prav, a sem po branju o možnih posledicah nezdravljenih angin začela dvomiti v svojo odločitev.

Glede na to, da se z jemanjem antibiotikov lahko začne še 9 dni po začetku angine, vas prosim za mnenje, ali naj antibiotike vseeno začnem jemati oz. ali obstaja še kakšen test, ki bi ga lahko naredila samoplačniško in ki bi bakterijsko okužbo zagotovo potrdil oz. ovrgel.

Prijazen pozdrav

Glede na to, da je bil strep test negativen in ob sklepanju, da ste imeli tudi vi izcedek iz nosu, antibiotik ni potreben.

Ne gre za streptokokno angino.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni Tanč,

sin star 15m je pred 2 tedni zbolel in sicer je bila potrjena adenoviroza. Sedaj je že en teden brez vročine. Se mu je pa po vročini pojavil moker kašelj, sedaj pa dva dni opažam da ima med spanjem napade kašlja, ki je suh in lajajoč. Zmedena sem, ker ne vem ali gre lahko v vrtec oziroma, če je tak kašelj ena izmed faz adenoviroze?

hvala in lep pozdrav 🙂

Če je bil otrok v tem času doma (ne v vrtcu) in ni imel možnosti, da bi staknil novo okužbo, potem ves potek lahko pripišemo eni in isti virusni okužbi. Če pa je bil vmes tudi v vrtcu, je lahko staknil novo okužbo. Boste videli, kako se bo stanje razvijalo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close