herpes in novorojenček
Pozdravljeni,
doma imamo 8 dni staro dojenčico. Tri letna hčerkica pa ima na bradi svež herpes. Včeraj sem za ternutek odšla iz sobe, in ko sem prišla nazaj sem videla, da jo je poljubljala po ličkih in čelu. Tudi mene je že včeraj nekaj peklo v kotičku ustnic, in ko sem hčerkico dvignila, da bi podrla kupček je nepričakovano obrnila glavico in se ravno z ustni dotaknila kotička ustnic, danes pa (verjetno že včeraj) se je tudi meni pojavil herpes. Kolegica mi je danes rekla, da je herpes za novorojenčke zelo nevaren in zdaj me zelo skrbi.. Kakšne so lahko posledice, če je dobila virus? Koliko časa traja inkubacijska doba? Na kakšne znake moram biti pozorna? Ali dojenje ščiti pred okužbo ali jo vsaj omili? Lahko, glede na to, da dojim, uporabljam kremo ali obliže za herpes?
Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav!
Spoštovana,
mehurčkast izpuščaj, ki se pri večjih otrocih in odraslih pojavlja po obrazu (zlasti ob ustnicah) povzroča HSV (herpes simplex virus) tip 1. Ta ob prvi okužbi (primoinfekciji) poteka z vročino, aftami po ustih – večinoma v zgodnjem otroštvu – aftozni gingivostomatitis, po domače “slinavka” (ker se dojenčki ob tem močno slinijo). Virus ostane kasneje prikrit v telesu in povzroča nadležne izpuščaje zlasti, ko nam pade odpornost. Pri tem je kužnost in s tem možnost prenosa bistveno manjša kot je ob primoinfekciji.
Virus, ki se ga pri dojenčkih bistveno bolj bojimo, sodi v razred HSV tipa 2. Ta povzroča mehurčkaste in zelo boleče izpuščaje predvsem po spolovilu. Novorojenček se z njim okuži ob potovanju skozi porodni kanal in lahko res težko zboli, saj precej bolj kot HSV 1 napade osrednje živčevje.
Menim, da vaši sveži dojenčici ne bo hudega, tudi zato, ker z vašim mlekom prejema tudi specifične imunoglobuline proti virusu. Pozorni bodite na spremembo v obnašanju (zaspanost, odklanjanje hranjenja, cvileč jok, bledica, slinjenje, afte po ustih), kar pa je zelo malo verjetno, a ne povsem nemogoče. Inkubacijska doba je med 2 dnevoma in tremi tedni, večinoma pa se prvi znaki pojavijo v 1 tednu od okužbe.
Pozdrav,
Pozdravljeni!
Tudi meni se je ocitno cez noc naredil herpes poleg mene pa je spala moja 3 tedne stara hcerkica ki spi dokaj nemirno rada opleta z rokicami! Za piko na i pa sem jo danes zjutraj poljubila na licka i sele takrat zacutila bulico na ustnicah. Takoj sm ji umila licka in tudi rokice sebi pa prav tako sem umila in razkuzila roke! Sedaj me res skrbi ker sem zasledila da je herpes res nevaren za dojencke moram pa omeniti da je polno dojena! Zanima me kaksni so znaki ob morebitni okuzbi in po kolikem casu se pojavijo?? Kaksno je zdravljenje in posledice? Ali se herpes pojavlja samo v obliki mehurckov ali je lahko na las podoben mozolju (se razlikuje lahko locimo mozolj tik ob ustnici ali herpes)
Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Spoštovana,
kadar gre pri mami za pojav herpetičnih mehurčkov na ustnici, gre večinoma za “reaktivacijo” spečega virusa in ne za prvo okužbo. Razlika za dojenčka je pri tem bistvena – pri prvi okužbi mama še ni razvila zaščitnih protiteles in lahko dojenček res zboli, pri reaktivaciji pa ga ščitijo protitelesa, ki jih je dovolj v mamini krvi in so preko posteljice prešla na plod.
In ko pišemo o nevarnosti virusa herpes simplexa (HSV) za novorojenčka, je najbolj nevarna sveža (prva) okužba ob koncu nosečnosti, kjer na plod pride virus preko mamine krvi – posteljice. Še zlasti, če gre za tim. genitalni herpes, ki ga povzroča tip 2 HSV. Labialnega (ustničnega) praviloma povzroča za otroka manj nevaren HSV-1.
Zato vam o znakih sistemske okužbe s herpesom pri dojenčku, njenem poteku, inkubacijski dobi ne bom niti pisala – je tveganje za kaj takega premajhno. In bi bili samo po nepotrebnem zaskrbljeni…
Pozdrav,
Pozdravljeni!
Glede na zgoraj napisano o prenosu herpesa na novorojenčka me zanima ali sem prav razumela, da v kolikor sem sama že imela herpes je moj otroček po rojstvu zaščiten z mojimi protitelesci. Imam namreč osem tednov starega dojenčka, njegov oče pa ima ravno herpea na ustnici in me skrbi da mu je kaj prenesel z poljubljanjem in dotiki. Sama sem herpes imela že velikokrat, omenim pa naj še to da je otrok delno dojen.
Hvala in lep pozdrav
Saša
Draga Saša,
kadar ima mama herpetične mehurčke po ustnicah, je najverjetnejši povzročitelj eden od serotipov virusa herpes simpleks tip 1. In ker je otrok od mame že preko posteljice ter še preko mleka dobil tudi njena protitelesa, usmerjena prav proti temu serotipu HSV-1, je malo verjetno, da bi se okužil.
Če ima herpes oči, pa to ni nujno – saj ima lahko kot vzrok drugačen serotip, na katerega mama ni razvila protiteles. Vseeno velja tudi navzkrižna zaščita – in je dojenček vsaj malo varovan.
Če bi se vseeno okužil, je pričakovati, da bi bolezen potekala blažje kot kasneje v življenju – lahko sicer z vročino in znaki vnetja ustne sluznice in dlesni (kot afte), praviloma pa ne z vnetjem osrednjega živčevja. Poleg tega tudi velja, da so lahko mehurčki na ustnicah očka tudi odraz imunskega odgovora in ni nujno, da v njih mrgoli virusov.
No,vseeno je nujna dobra higiena rok in izogibanje neposrednega stika predvsem z otrokovimi sluznicami (kjer virus precej lažje vstopa v telo kot preko zdrave, nepoškodovane kože).
Lep pozdrav,
Spoštovani.
Se bom priklopila kar tukaj. Imam dojenčico staro 6 mesecev se še doji poleg 1 obroka goste hrane (kosilo). Je nedonošenka (36 t) in zahiranček(1940 g in 44 cm), vendar se ji to ne pozna več. Prejšnji teden je bila v stiku s herpesom, ki ga je imela tašča. Je bil že v hrastah. No danes pa prejle zvečer opazim pri njenem bratcu (5 let) ogromen herpes v kotičku ust. Jo pa je danes lupčkal in objemal in ona se ga je dotikala. Kakšna je lahko nevarnost za takega dojenčka? Kolikšna je verjetnost okužbe? Kaj pa za sinka je tudi lahko nevarno? Na kaj moram biti pozorna? Me zelo skrbi. 🙁
Že vnaprej se vam zahvaljujem za odgovore.
lp
Spoštovana,
kotiček ust ni tipična lokacija za okužbo s herpes simlex virusom tip 1 pri otroku, bolj je to mesto pri odraslih. Poleg tega so takšni izpuščaji znak ponovne aktivacije virusa – prva okužba se kaže bolj s tim. aftoznim stomatitisom, ko ima otrok tudi zvečano telesno temperaturo. Pač pa imajo vrtičkarji (=predšolski otroci) pogosto “žvale” v ustnih kotih, ki so bolj posledica razraščanja glivic – kvasovk ali bakterij, kot pa virusov.
Dojenčico še delno ščitijo vaša protitelesa. Če bi se vseeno okužila, bo potekala okužba z znaki viroze, s slinjenjem in težavami, ki so opisane v prejšnjem odstavku. Inkubacijska doba je večinoma krajša od enega tedna, lahko pa do 12 dni.
Upam, da bo ta čas hitro minil in dojenčica ni dobila nobenih “družinskih” darilc…
Pozdrav,
Najlepša hvala za odgovor.
Sin je že imel herpres vsaj zdi, se mi, da je bil. Ga je imel na bradi 2x in 1x v kotičku ust, ki je takoj izginil. Sedaj v četrtek, ko ga je dobil ga ima še vedno velik cca 1 cm. Se mu suši in pa dobil je v petek in v soboto vročino 39°C. Zdaj je že ok.
Dojenčica pa za enkrat ima samo bolj zamašen nosek, ampak upam, da ni to posledica herpesa, temveč le vremena.
Ali zaradi okužbe herpesa lahko pride do kakšne hujše reakcije (vnetje možganske ovojnice itd.)? Ali moram pediatru kaj sporočiti? Imamo pa v petek cepljenje dojenčice in ne vem ali naj prestavimo za kakšen teden?
Lp
Glede cepljenja je moj odgovor prepozen. Se je pa zanesljivo pediatrinja odločila za ali proti po pogovoru z vami in po natančnem pregledu dojenčice.
Ob okužbi dojenčka s HSV, do katere pride po rojstvu (torej ne, ko je otrok še v mami in prehaja virus preko posteljice), je tveganje za vnetje osrednjega živčevja zelo majhno, praviloma ob težko potekajoči obliki in pri otroku s kakšno imunsko motnjo.
Lep pozdrav,
Spoštovani,
tudi jaz se bom pridružila kar na tem mestu.
Včeraj sem s svojim skoraj 13-mesečnim sinom naletela na znanko, ki je imela proti kotu zgornje ustnice rahlo rdečo oteklino (ni bilo nobenih mehurčkov še). In seveda sem to opazila, ko je bilo že zdavnaj prepozno. Dogajalo se je vse tako hitro, sama pa se nisem fokusirala na dogajanje na znankinih ustnicah, priznam. Skratka, sina je božala po ličkih, po obrazu, ga prijela za rokice in si njegove rokice drgnila v svoj nos in usta ter mu dala par ljubčkov na dlani (na zunanjo stran). Sin si je takoj za tem veselo tlačil prste v usta, si mencal oči, stegoval rokice po njej in njenem obrazu in počel vse tisto, kar je meni post festum nategnilo živc do Triglava, ko sem ugotovila, da nekaj ni ok z znankino zgornjo ustnico. Kar oblilo me je, ko sem videla, da se ji dela herpes. Za tem sem začela kontrolirat sina in mu takoj po srečanju odšla v bližnji wc umit rokice in obraz z milom in toplo vodo, ampak sem bila prepozna, ker je to bilo že cca. 10 min. po srečanju…
Ker značilni mehurčki še niso bili vidni, samo rdečica in rahla nabreklost, me zanima, ali je mogoče, da je tudi lahko prišlo do prenosa herpesa na mojega sina? Sama sem imela herpes nazadnje pred 18. leti. Sin se še vedno precej doji (ob uživanju normalne goste hrane), sicer je zdrav (že trkam, da tako ostane!!).
Vnaprej se vam neskončno zahvaljujem za vaš odgovor.
Lp, paranoična Mimi_Nini
Draga Mimi_Nini,
čeprav ni prijazno od vaše prijateljice, da je s herpetičnim izpuščajem na ustnici delila poljubčke rokicam vašega sinka, se mu najverjetneje ne bo zgodilo nič neprijetnega ali bolezenskega. Največ virusov herpes simpleks virusa tipa 1 je namreč v tekočini mehurčkov, če je koža še “cela”, jih je zanemarljivo malo. So pa res lahko tudi v slini )-:
Dojenčki so precej bolj odporni kot si mislite – poleg vaših v času nosečnosti darovanih protiteles (ki so sicer že odslužila) ga ščitijo še protitelesa iz vašega mleka, predvsem pa kup njegovih že več ali manj polno dozorelih obrambnih mehanizmov.
Z virusom HSV 1 se bo najverjetneje srečal ob intenzivnejšem druženju z vrstniki, ki bodo prebolevali “slinavko”, če ne prej, pa v vrtcu ali šoli.
Pozdrav,
Spoštovani,
najlepša hvala za vaš pomirjujoč in super natančen odgovor. Kamen se mi je odvalil od srca, res… Zavedam se, da se bo v prihodnjem življenjskem obdobju nekako že prekužil, a upam, da bo to čim kasneje in da bo potekalo “tiho” 😉
Se pa absolutno strinjam z vami, da to niti najmanj ni bilo primerno od znanke, a žal opažam, da veliko ljudi sploh ne pripisuje nekega pomena podobnim zadevam in se vsakič znova spozabijo – in tega res ne bom nikoli razumela. Če jim sama ne izpostavim, da se to hitro prenaša in da ne dovolim tesnega stika z otrokoma, bi jima večina brez zadržkov delila herpetične poljubčke (z mehurčki ali brez, s hrasto ali brez…), tako kot v tem primeru. Sama pa itak ničkolikorat izpadem navaden komplikator, ampak to je že druga tema 🙂
Še enkrat hvala in želim vam vse dobro tako na delovnem področju kot zasebnem 🙂
Lepo bodite,
Mimi_Nini
Pozdravljeni, prejsnji teden se mi je pojavil herpes na ustnici. Takoj sem pricela z maxanjem z zascitnim gelom in v nadaljnih dneh redno umivala in razkuzevala roke. Imam 6 tednov starega dojencka, seveda ga nisem poljubljala.
Danes pa se mu je tik pod spodnjo ustnico pojavila majhna izboklina. Ali ke mozno da je to herpes? Kako bi herpes locila od cesa drugega, in kaksni so nadaljni ukrepi. Pediatrinja je do petka na odsotna zato sprasujem vas. Najlepsa hvala za odgovor!
Malce pozen odgovor, pa vendar.
Vse, s čimer je mama “poseljena”, se lahko prenese na novorojenčka, tako bakterije, virusi, glive kot paraziti. Ker pa ima novorojenček lasten obrambni sistem, obenem pa ga dodatno začasno ščitijo protitelesa, ki jih je dobil od mame preko posteljice v nosečnosti ter imunski mehanizmi, ki jih dobi v maminem mleku, ti “škodljivci” pri njem ne povzročijo bolezni, še poseljenosti ne vedno. Enako velja tudi za virus herpes simpleksa, ki povzroča zoprne “ocvirke” okrog ust, nosu in v njem pri mnogih nosečnicah in porodnicah (tudi zaradi stresnih dni v tem času).
Pri preprečevanju – zmanjševanju prenosa virusa je najbolj pomembna higiena (=umivanje) rok, seveda tudi zmanjševanje neposrednega kontakta med mehurčki na ustih in otrokom. Ker pa so ti izpuščaji znak reaktivacije virusa in ne prve okužbe, ima mama v krvi in mleku tako visoko koncentracijo protiteles, da je pri zdravem, donošenem novorojenčku tveganje za prenos okužbe zanemarljivo.
In seveda – ni vsaka pikica okrog ust herpes…
Pozdrav,
Spoštovani.
Imam eno vprasanje. Imam 1mesecnega dojencka. Ki se je danes crkljal pri bratrancu. Preden ga je prijel v narocje sem zahtevala da si umije roke.. Na ustnici je imel namrec ne vem ali herpes ( ne vem ker ga nisem se nikoli imela) ali pa sam mozoljcek.. Sedaj me zanima ce je imel on oprane roke ali bi lahkko prinesel na dojencka ali ne..res ga je pobozal po ustnici.. Ljubckov kokr sem bila zraven ni dajal.. In po koliko casa bi se poznalo kaksna je inkubacijska doba..in kaksni so simptomi? Ali ce bi on res kaj prenesel na njega ali herpes nujno izbruhne? Res me skrbi… Hwala za odgovor in lep pozdrav
Kot prvo: zelo malo verjetno je, da je bila sprememba, ki ste jo opazili na ustnici bratranca, res herpes. Ta je pri otrocih redek, praviloma pa ne gre za en mozoljček, ampak kupček drobnih mehurčkov.
Virus herpes simplex je res dobro prenosljiv z neposrednim kontaktom, a naleti (tudi pri dojenčku) na kup ovir pred vstopom v telo – ki pa je nujen, da pride do bolezni, in to v dovolj veliki količini virusnega bremena.
Prva okužba s tem virusom večinoma poteka kot “slinavka”, z vročino in aftami, lahko pa je tudi prikrita.
Inkubacija je večinoma 3-6 dni – torej zaradi zamude pri mojem odgovoru itak že veste, pri čem ste.
Lepo se imejte, uživajte v naravi, čim bo spet znosno vreme,