hernija diska L5 S1
Lepo pozdravljeni
Stara sem 34 let in pred tremi tedni sem zaradi hudih bolečin v nogi opravila MRI,ki je pokazal veliko hernijo diska L5 S1.
Izvid
Številne Schmorlove hernije.Izravnana fiziološka lordoza;retrolisteza v višini L5-S1 za 4mm.
Začetna do zmerna difuzna spondiloza, zlasti na segmentih L5 in S1. Zmerna difuzna spondilartroza. Suspekten morbus Baastrup. Začetna degeneracija i.v. diskusa L2-L3, dokaj izrazita degeneracija in zožitev i.v. diskusa L5-S1.
V omenjeni višini se diferencira velika,dorzalna,centralna in zlasti levostranska paracentralna diskus hernija z izrazito migracijo v kavdalni smeri(sega v levi lateralni recesus segmenta S1). Izrazito utesnjuje sosednji del sprednjo površino duralne vreče in korenino na levi strani. Intenziteta iz spodnjega dela hrbtenjače je na vseh sekvencah primerna, medula je normalno široka.
Kako velika je hernija ne vem ker nič ne piše.
Obiskala sem ortopeda
Izvid
Hoja s šepanjem na L nogo, dvig na prste in pete, predklon do izpod kolen, zaklon z zmerno bolečino LS prehoda, poklep in pritisk bp.Lasegue L nad 70, D kontra v skrajni legi. NI hipestezij, refleksi dobro izzivni, motorika ugodna.
MR-velika HD L5-S1 levo s kavdalno migracijo, kanal je zelo širok.
Ortoped mi je svetoval vaje za hrbtenico in fizioterapijo. Naj povem, da sem težave z križem imela že prej, pojavljajo se cca. 8let, v zadnijh 6 letih sem 4 krat pristala na inekciji in ketonalu, pa se je stanje hitro izboljšalo. Sedaj pa je prvič šlo tako daleč, da so se bolečine razširile v nogo.
Naj povem tudi to, da sem se prej vedno, ko me je usekalo v križu ulegla in mirovala, zato tudi hitro okrevala, sedaj pa sem še nekaj dni delala v službi po 11 ur, kjer pa je stalno prenašanje bremen in sklanjanje 1000x na dan.
Zanima me kaj se da storiti v mojem primeru, izvid je dokaj resen, vendar ker nimam nevroloških motenj,še ni za operacijo. Naj povem, da sem tri tedne počivala, ker nisem mogla stati na nogah, bolečina se je umirila, vendar že kratka vožnja z avtom(5min), jo spet sproži sicer ne v tako hudi obliki.
Kdaj pričeti z vajami, ali je hoja priporočljiva, čemo se moram izogibat in koliko časa bo bolečina še prisotna. Izogibam se vožnji z avtomobilom, treslajem, ne opravljam hišnih opravil, se ne skalnjam…
Prosila bi za vaše mnenje in kakšen nasvet kaj je za v mojem primeru najboljše. Ali gre za staro poškodbo ali je to nova?
Hvala za vaš odgovor, pa se opravičujem za to dolgo poročilo.
Pozdravljeni,
v vašem primeru se popolnoma strinjam z mnenjem ortopeda. Ne glede na velikost hernije v predelu L5-S1, ni zaznanih znakov prizadetosti korenin živcev, zato operativni poseg ni potreben. Veliko pove tudi sama oblika hernije, ki je premaknjena navzdol, kar pomeni, da je stara že več kot 7 let. Težava je sicer njena delna usmerjenost v levo, kar povzroča draženje živca in s tem bolečinske in ostale občutke, ki jih navajate.
Moje priporočilo je naslednje: potrebna je aktivna krepitev mišic s pomočjo statičnih vaj, zelo uspešno bi bilo v vašem primeru tudi zdravljenje z manualno medicino, tudi oblike fizioterapije. V naših ordinacijah imamo veliko pacientov s podobnimi težavami. Vsi športi nikakor niso primerni; najbolj priporočljiva je hoja (lahko tudi v hribe), fitnes pod strokovnim vodstvom, plavanje (najbolj priporočljivo hrbtno), predvsem vaje, ki ne povzročajo sprememb v ledvenem predelu hrbtenice. V obdobju, ko ni bolečin, bi priporočal tudi kopanje v zdravilišču s toplo/vročo vodo.
Kot rečeno, v naših ordinacijah uspešno zdravimo in spremljamo veliko podobnih primerov. Hernije se sicer ne da odpraviti, se pa uspešno pozdravijo simptomi, posledično pa samo hernijo tudi telo samo uniči.
Za natančnejši nasvet glede poteka zdravljenja je potreben prvi pregled, na katerega prinesete tudi vse izvide in slike. Posredujem vam povezavo do kontaktov naših ordinacij, če se odločite za tovrstno zdravljjenje: http://mo-gy.si/ordinacije-5/
Lep pozdrav,
Lep pozdrav
Iskreno se vam zahvaljujem za tako hiter odgovor. Predvidevam,da je hernija stara cca. 6let, ko me je na tenisu pri nekem gibu močno zapeklo, da sem se samo sesedla in pristala v dežurni kamor so me komaj pripeljali.Da gre vse v levo nogo, je mogoče posledica tega, da je leva noga krajša za 0,5cm. Imam pa še nekaj malega vprašanj…..je sedaj ta hernija večja kot je bila, da mi povzroča večje težave kot prej, ali pa so večje težave posledica bolj napornega dela, dvigovanja in sklanjanja in je to delo dokončno nadražilo živec? Mogoče se sliši neumno vendar rada bi nekako prišla do zaključka. Se pa nagibam k manualni terapiji, ker do sedaj še nisem slišala, da bi jo kdo kritiziral.
Še enkrat hvala za odgovor in lep dan vam želim!
Ponovno pozdravljeni,
razlika v dolžini nog za manj kot 2 cm skoraj nikoli ne pušča posledic, simptomov oziroma bolečinskih občutkov, skoraj vsak človek ima tovrstne “nepravilnosti”. V vašem primeru je skoraj zagotovo vzrok hernija v ledvenem delu hrbtenice.
Glede zdravljenja z manualno medicino sem že zapisal, zelo uspešno zdravimo podobne primere. Manualna medicina je tako v Sloveniji, čeprav še manj znana, kot tudi povsod drugod po svetu priznana kot uradna veja medicine, vendar le v primeru, če jo izvaja zdravnik, ki je predhodno specializiral iz nevrologije, ortopedije ali fiziatrije. Naj poudarim razliko med manualno medicino in manualno terapijo; slednjo lahko izvajajo terapevti, ki niso zdravniki, vendar morajo imeti za izvedbo terapij natančna navodila zdravnika.
V ordinacijah MO-GY delujemo zdravniki specialisti, vodstvo podjetja je prvo, ki je manualno medicino kot uradno vejo medicine takorekoč pripeljalo v Slovenijo, sodelujemo s številnimi priznanimi ortopedi in nevrologi in imamo zelo dobre rezultate zdravljenja za indikacije tovrstnega zdravljenja.
Tudi sami cenimo mnenja naših pacientov in strokovnjakov, razlogov za kakršne koli kritike pa ne dopuščamo, saj se “lotimo” zgolj zdravljenja simptomov in indikacij za področje manualne medicine, vsem ostalim pa skušamo s konkrenimi nasveti in priporočili svetovati glede nadaljnjega zdravljenja pri kolegih, specialistih iz drugih področij.
Lep pozdrav
Ponovno vam pišem, zaradi svojih težav s hernijo. Bila sem pri nevrokirurgu, ki mi je svetoval čimprejšnjo operacijo, saj pri njem nisem imela dobrega občutka v levi nogi, bila je boleča in tako težka, da nisem vedela ali jo bom lahko premaknila ali ne. Težave pa se stopnjujejo, sedaj postajo tudi desna noga težka, občasno čutim krče v prstih obeh nog, mravljinčenja ni. Zanima me vaše mnenje ali je potrebna čimprejšnja operacija? Zakaj se težave pojavljajo tudi v desni nogi? Naj povem tudi to, da so se težave začele stopnjevati že po 10 minutni statični vaji za krepitev hrbtnih mišic, ki mi jih je pokazala fizioterapevtka. In še to koliko časa je smiselno še čakati z operacijo, da ne bi prišlo do trajnih posledic?
Iskrena hvala
Pozdravljeni,
vsekakor bi vam priporočal, da se naročite na pregled v eni od naših ordinacij, kjer bomo natančno pogledali izvide in slike ter opravili klinično sliko. Glede na to, da se bolečina širi tudi na drugo stran, seveda obstaja možnost, da je operativni poseg potreben, vendar je pred tem nujno preveriti še nevrološke znake.
Posredujem vam kontakte naših ordinacij za naročilo: http://mo-gy.si/ordinacije-5/
Lep pozdrav,
V ledvenem delu hrbtenice so znaki obrabe, najbolj v segmentu L4-L5, kjer je prisotna desnostranska hernija v smeri hrbteničnega kanala. Ostali podatki izvida kažejo, da ne gre za svežo hernijo (stara naj bi bila 5 do 10 let), dobro pa je tudi, da ni nakazamih znakov utesnitve živca S1, hrbtenični kanal je tudi primerno širok.
Lep pozdrav,
spoštovani,
obračam se na vas, če mi lahko obrazložite in podate vaše mnenje glede izvidov RTG. Napotena sem bila zaradi močnih bolečin od vratu preko rame po celi desni roki.
RTG vratne hrbtenice v 4 projekcijah je pokazal izravnana fiziološka lordoza. l.v. hondroza v višini C5-6 z manjšimi spondilofili ventralno in tudi dorzalno. Ostali medvretenčni prostori in korpusi so bp.
l.v. foramni so zoženi po spondilozi v višini C3-4 in nekoliko več C4-5 na obeh straneh.
Artroza malih medvretenčnih sklepov od višine C2-7 obojestransko.
RTG desnega ramena pa ni artroze v humeroskapularnem ali AC sklepu.
Subakromialni prostor je ohranjen.
Videti je majhen kalcinat na nasadišču rotatorne manšete- začetni znaki PHS sin.
Kaj to pomeni in kaj mi je storiti?
hvala za vaš odgovor
lp Lina
Pozdravljeni,
gre za precej izražene spremembe v vratnem delu hrbtenice. Izravnana lordoza pomeni ukrivljenost tega dela hrbtenice kot posledica bolečinskih občutkov, ki nastanejo zaradi draženja enega ali več živčnih pletežev. Glede na to, da ne navajate podrobnih simptomov, ne morem oceniti v katerem delu je sprememba oziroma je le-ta največja (C3-C6), ker pa bolečina sega tudi v ramo, gre najbrž za draženje korenine C5.
S tehnikami manualne medicine podobne primere uspešno zdravimo. Za natančen nasvet glede možnosti nadaljnjega zdravljenja v naših ordinacijah se lahko naročite na pregled, kontakte vam posredujem preko povezave: http://mo-gy.si/ordinacije-5/
Lep pozdrav,
Spoštovani, prosim vas, če mi lahko obrazložite izvid iz MR slikanja.
Lumbalna hrbtenica ima ohranjeno lordozo; blaga leva krivina lumbalne hrbtenice. Videti je manjše degenerativne deformantne spremembe, robno osteofitno apozicijo. Le blage spremembe signala iz subhondralne spongioze v zvezi z degeneracijo. Drugih sprememb intenzitete iz skeleta ni videti. Signal iz diskusov je T2 hipointenzivno spremenjen, močno je v L5-S1.
Lumbalni diskus L1-2 je razmeroma nizek. Diskalna kontura je malo izbočena na celotnem obodu. Spinalni kanal ni pomembno zožen.
Lumbalni diskus L2-3 ima ohranjeno višino. Diskalna kontura je malo izbočena na celotnem obodu. Spinalni kanal ni pomembno zožen.
Lublani diskus L3-4 ima ohranjeno višino in konturo.Spinalni kanal je primerno širok. Lublani diskus L4-5 ima ohranjeno višino in konturo.Spinalni kanal je primerno širok.
Lumbalni diskus L5-S1 je malo znižan. Diskalna kontura je malo izbočena na celotnem obidu, več na levi strani; posteriorno je paramediano levo videti infradiskalno estruzijo, ki izpolnjuje prednji likvorski prostor na levi strani, ne odmika pomembo leve anterolateralne konture duralne vreče. Pridružene so degenerativne spremembe malihsklepov, vač na levi strani.Degenerativne spremembe povzročajo zmerno zoženje spinalnega kanala, močno zoženje levega recesa, kjer je utesnjena korenina S1 sin. (atreriorno zaradi degenerativnega diskalnega bočenja in infradiskalne ekstruzije, posteriorno zadari spondilartzoze).
V duralni vreči ni videti patoloških formacij. Medula ne kaže patoloških sprememb signala.
Naj povem še, da sem stara 32 let in že kar nekaj časa 1 x letno opravim fizioterapijo, ki pa ne pomaga čisto nič. Bolečine so prisotne vsak dan, cel dan.
Hvala in lp.
Pozdravljeni,
izvid kaže na številne obrabne spremembe v ledvenem delu hrbtenice. Večina od njih ne pomeni nič resnega in po vsej verjetnosti ne povzroča težav, omejil se bomm samo na največjo in najbrž tudi glavni in edini vzrok za vse vaše težave. To je prostor med L5-S1. Korenina na levi strani je razdražena, kar povzroča bolečine v ledvenem delu, ritnici in po celi levi nogi. Sprememba je velika za vašo starost, nujno bi bilo takoj ukrepati. S tehikami manualne medicine vam brez kliničnega pregleda uspeha ne moremo zagotoviti, čeprav uspešno zdravimo številne primere. Priporočam vam, da se naročite na pregled v eni od naših ordinacij, s seboj pa prinesete tudi vse izvide in slike. http://mo-gy.si/ordinacije-5/
Lep pozdrav,
Pozdravljeni!
Prosil bi vas za vaš odgovor.
Že več let imam bolečine v križu. Ki počasi več ne prenehajo in se še samo stopnjujejo. Bil sem na magnetni resonanci in na izvidu piše:
Videti je nekoliko izravnano lumbalno lordozo, nakazan pokončen sakrum. prisotne so degerativne spremembe lumbalne hrbtenice v smislu spondiloze na vseh segmentih. Spondiloartroza kor hondroza med spojnimi segmenti predvsem od L4 navzdol.
Na višini segm. L3-L4 sta mala sklepa degenerativno spremenjena . Spiralni kanal je zadovoljivo širok, nevroformna sta prosta.
Na višini segm. L4-L5 sta mala sklepa degenerativno spremenjena. Prisotna je manjša centralan protruzija diska, ki je centralno v stiku z duralno vrečo. Sam kanal je še zadovoljivo širok, nevroformna sta prosta.
Na višini segm. L5-S1 sta mala sklepa degenerativno spremenjena . Spiralni kanal je primerno širok, nevroformna sta prosta.
Kaj in kako naprej.
Za vaš odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem.
Lp, Bojan
Spoštovani.
Prosim za vaše mnenje na spodaj naveden izvid. Bolečine imam že kakšno leto, morda malo več. Ko me “useka” , me zvije naprej, zravnati se ne morem. Takrat so vse hrbtne mišice čisto trde, bolečine pa hude…Ko me useka (do sedaj 3x), me je le enkrat pri športu, ostalo je bilo brez meni znanega razloga. Star sem 30 let, zelo aktiven športnik (tenis, kolo, košarka, odbojka, tek, pohodništvo …). Zanima me vaša interpretacija izvida ter nasvet, kako naprej – predvsem v okviru športa.
Izvid: Ledvena lordoza je izravnana. Spinalni kanal je kongenitalno nekoliko ožji na račun kratkih pediklov.
Zmerna, bolj širokobazna dorzalna diskus hernija L5-S1, najbolj izražena desnostransko dorzalno paracentralno, kjer blago odriva desno korenino S1 navzad. Je tudi v tesnem stiku z levo korenino S1 v predelu levega lateralnega rescesusa, znakov mehanske utesnitve na levi strani ni. Duralna vreča je primerne širine.
Manjša dorzalna centralna protruzija i.v. diska L4-L5, ki malenkost vtiskuje duralno vrečo s sprednje strani, i.v. foramna nista zožena. Znakov kompresije katerih od spinalnih korenin v tem nivoju ne vidim.
Signal in morfologija ostalih lumbalnih diskov sta primerna. Signal skeletnih elementov, posteriorni skeletni elementi so v mejah normalnega. Konus medularis in korenine kavde ekvine so primerne.
Iskrena hvala za vašo razlago in vaš čas.
Lep dan še naprej.
Peter
Pozdravljeni,
izvid kaže na številne obrabne spremembe v ledvenem delu hrbtenice z zožanim hrbteničnim kanalom, izravnana lordoza kaže na znake bolečinskih občutkov. Dorzalni diskus herniji v področju L4-L5 in L5-S1 nista kritični, saj t.i. centralne hernije, predsem v ledvenem delu hrbtenice, kjer je spinalni kanal širši, utesnjujejo živcev v tem delu. Je pa korenina S 1 odrinjena nazaj, hernija pa v tudi v stiku z desno korenino. Vse ostalo je b.p.
Predvidevam, da so omenjene spremembe posledica pretiranih športnih aktivnosti. Najbolj resna sprememba je stik z desno korenino S1 v predelu L5-S1, vendar je ta slika lahko zelo relativna. Hernija namreč korenino odriva in je lahko nek trenutek v stiku s korenino, že naslednji trenutek pa ne. Temu primerni so tudi vaši bolečinski občutki, ko vas “useka” in potem spusti. Potrebno je povedati tudi, da centralna (dorzalna) hernija ni tako zahtevna kot stranski (leva ali desna), ki lahko utesnjujejo izstopišče pripadajočega živca.
S tehnikami manualne medicine uspešno zdravimo številne podobne primere. V kolikor se odločite za zdravljenje pri nas, vam posredujem povezavo do kontaktnih informacij naših ordinacij: http://mo-gy.si/ordinacije-5/
Lep pozdrav,
Pozdravljeni.
Tudi sama imam podobne težave, zadnje čase pa je še posebno hudo, zato se obračam na Vas. Stara sem 25 let. Pred približno enim letom me je začel boleti kolk na levi strani, včasih tudi križ. Ker sem sprva mislila, da sem kje narobe stopila, slednjemu nisem posvečala pretirane pozornosti in sem mislila, da bo pač bolečina minila. Ko po določenem času ni, sem se oglasila pri osebnem zdravniku, ki mi je najprej svetoval naj se več gibam in povedal da naj bi bile bolečine posledica tega, da zaradi službe veliko presedim. Ko po pol leta bolečine še niso izgine, ampak so se razširile v levo nogo, sem ga uspela prepričati, da me je napotil k ortopedu.
IZVID:
St.: nakazano šepa, občutljivo izstopišče 1.ishiadia, P.Lasegue levo poz. v skrajni legi, gibljivost kolkov deluje ohranjena, neboleča. Faber test negativen, distalni N.C. status b.p.
RTG L/S: prisotna skolioza od L3 do S1, sicer brez pomembnih deg. sprememb.
Dg.: Lumboischialgia sin
Scoliosis lumbalis
Ortoped me je napotil na MR slikanje hrbtenice.
IZVID MR: Hrbtenica ima ohranjeno normalno fiziološko krivino, korpusi vretenc imajo normalno obliko in položaj. Kostni spinalni kanal je primerno širok. Kostni mozeg vertebralnih korpusov je v mejah normale. V višini L5-S1 kontura diskusa je izbočena na celotnem obodu, fokalno bolj posterolateralno levo in zožuje levi lateralni reces. Opisano kaže na veliko diskus hernijo. Degenerativne spremembe malih sklepov. Na nobenem drugem segmentu ni videti znakov fokalnega patološkega izbočenja diskalne konture. Signal iz diskusa L5-S1 je T2 hipointenziven. Vsebina duralne vreče ne kaže patoloških sprememb. Prikazani del medule ima normalen položaj, obliko, širino in strukturo. V predelu prevertebralnih in paravertebralnih mehkih tkiv ni videti patoloških sprememb.
Ko sem s tem izvidom obiskala nazaj ortopeda, je ta izdal naslednji izvid:
St.: ne šepa, na prste, pete stopi, na poklep L/S ter ishiadiki b.p., Lasegue, Elly neg., gibljivost kolkov b.p., hiposenzibiliteta S1 levo, ostali distalni N.C. status b.p.
Dg.: Lumboischialgia sin
HD L5-S1 sin
Scoliosis lumbalis
Okoli božiča pa se je stanje močno poslabšalo- leva noga me močno boli, bolečina je topa, žgoča. V nogi imam vseskozi čuden občutek, gibljivost je močno zmanjšana. Stopalo mi mravljinči in žge. Boli me od kolka do prstov na nogi, torej celotna noga. Ne morem ležati, saj ne najdem prave lege, ne morem dlje časa stati, saj me močno boli, sedim lahko z bolečinami.
Zanima me Vaše mnenje glede na zgornje izvide? Ortoped mi je svetoval vaje, a se bojim začeti, saj mi ni povedal kakšne vaje naj izvajam in se bojim, da si stanje poslabšam. Imate mogoče kak nasvet, glede na opisano stanje, da si pomagam sama in izognem morebitni operaciji, saj me je te zelo strah, poleg tega mi je veliko ljudi reklo, da operacije ne priporoča, saj naj bi se stanje čez par let ponovilo. Tako sem te dni kar zmedena, predvsem pa nemočna zaradi tako močne bolečine. Pomagam si z lekadol 500 v kombinaciji z ibuprofen 600, včeraj ko je bilo res hudo, sem pred spanjem vzela tramal, ki pa tudi ni umiril situacije. Bolečina je prisotna vseskozi.
Najlepša hvala za Vašo pomoč in lep pozdrav.
Nia S.
Pozdravljeni,
spremembe v vašem primeru so za vašo starost precej resne. Na podlagi obsežnega zapisa predvidevam, da gre za t.i. lumboishialgijo, ki je posledica hernije v predelu L5-S1. Zelo pozitivno je to, da izvid MRI ne kaže nikakšrnih znakov prizadetosti hrbtenjače (medula ima na vseh ravneh primerno širino in strukturo). Strah pred kakšrnim koli nujnim operativnim posegom je sicer v tem stanju odveč, je pa dejtvo, da sama telovadba zelo pozitivno vpliva, a zgolj kot preventivno zdravljenje. V primeru težav oziroma bolečinskih občutkov je nujna strokovna pomoč. S tehnikami manualne medicine uspešno zdravimo številne podobne primere. Za bolj natančen nasvet glede možnosti in uspešnosti zdravljenja z manualno medicino bi bil potreben klinični pregled in natančen pregled slik.
V kolikor se odločite za zdravljenje z manualno medicino, vam posredujem kontaktne informacije ordinacij. Na prvi pregled, kot rečeno, prinesite tudi vse izvide in slike. http://mo-gy.si/ordinacije-5/
Lep pozdrav,
Lep pozdrav. Prosila vas bi za obrazložitev izvida MR. Stara sem 36 let in pred 14 meseci sem imela opravljeno fenestracijo v nivoju L4-L5. Sedaj pa se mi je pojavila bolečina v zgornjem delu hrbtenice in mi povzoča stalno bolečino, ki sega čez celi predel prsne hrbtenice. Težave imam z obema rokama. V rokah nimam moči in stvari mi padajo iz rok, prisotna je tudi pozabljivost in razdraženost. ‘Prilagam vam izvid in se vam v naprej zahvaljujem.
Pozdravljeni,
izvid sicer kaže številne anatomske spremembe, ki pa niso kritične. Žal v vašem primeru, sploh ker gre za pooperativno stanje, je klinični pregled nujen za bolj konkreten nasvet. Verjetno vam bomom s tehnikami manualne medicine lahko pomagali, bolj natančno glede možnosti in uspešnosti pa šele ob pregledu. S seboj prinesite tudi vse izvide in slike.
Morda vzrok nastalih težav niti ne izhaja iz predela ledvene hrbtenice. lahko da gre enostavno zaradi napetosti mišic, ki jih povzroča prisiljena drža, stres, …ali kombinacija različnih dejavnokov.
V kolikor se odločite obiskati katero od naših ordinacij, vam pošiljam povezavo: http://mo-gy.si/ordinacije-5/
Lep pozdrav,
Pozdravljeni,
prosila bi vas za obrazlozitev izvida MR. Stara sem 37 let in imam ze vrsto let tezave v predelu kriza. Lani oktobra se je zacelo se z vecjimi bolecinami, zato sem bila mesec dni na bolniski, pejemala sem protibolecinske tablete. Letos marca se je stvar ponovila v se hujsi obliki, zato sem bila en teden hospitalizirana, ker je bila moja gibljivost mocno ovirana. Bolecine so se razsirile iz ledvenega podrocja v levo nogo. Se danes imam bolecine, pedvsem v nogi, ta mi tudi mravljinci cez cel dan, ponoci slabo spim. Mravljince cutim vse do stopala. Zdravnik ortoped mi je pedpisal tablete Arcoxia 90 mg, ki pa ne pomagaja prav veliko.
Izvid MR:
Izsusen i.v. disk na nivoju L2-L3, s se ohranjeno visino. Spinalni kanal in i.v. formna so primerno siroki.
Na nivoju L3-L4 je i.v. disk blago cirkumferentalno izbocen, duralna vreca je minimalno vtisnjena s sprednje strani, i.v. formna sta primerno siroka.
Na nivoju L4-L5 jr i.v. disk izsusen. Na tem nivoju je vidna obsezna levostranska paracentralna in levostranska foraminalna protruzija i.v. diska, ki vtiska duralno vreco s sprednje strani, zozuje levi lateralni recessus in minimalno zozuje levi i.v. foramen v spodnjem delu. Prilezna korenina ni vtesnjena. Korenina L5 levo pa je vtisnjena.
Na nivoju L5-S1 je i.v. disk izsusen ter blago cirkumferentalno izbocen, duralna vreca je minimalno vtisnjena s sprednje strani, i.v. disk je v stiku z obema koreninama S1, ki ju lahko drazi, nista pa vtesnjeni. I.v. formna sta primerno siroka.
Najlepsa hvala za razlago,
lep dan