Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje hepatitis c in analgetiki

hepatitis c in analgetiki

Spoštovani,

Partner se že dva meseca zdravi proti hepatitisu c. Zdravila jemlje 2x na dan in enkrat tedensko si vbrizgava cepivo. Včasih ima stranske učinke, glavobol, pomanjkanje apetita,… Glavobole si blaži z Lekadolom. Zanima me, v kolikšni meri se lahko učinki blažijo z analgetiki in ali je Lekadol primerno blažilo za težave pri zdravljenju hepatitisa c?
Ali se da blažiti stranske učinke s kakšno drugo alternativo?

najlepša hvala in lep pozdrav

KH

Spoštovani!

Vprašanje, ki ste ga zastavili je vsekakor zelo na mestu. Veliko ljudi z najrazličnejšimi obolenji, ki prizadanejo jetra (sem seveda spada tudi hepatitis C), se pogosto sprašuje o škodljivosti uporabe zdravil za jetra. Vemo namreč, da jetrna funkcija lahko v zelo veliki meri vpliva na delovanje oziroma učinkovitost najrazličnejših zdravil, med drugim tudi na analgetike. Zato so vprašanja o obratnem delovanju, se pravi zdravil na jetra, vsekakor tudi zelo smiselna. Okvara jeter in posledično spremenjena jetrna funkcija, lahko nedvomno dodatno spremeni učinkovitost in varnost uporabljenih zdravil.

Na splošno velja, da uporaba analgetikov, ki so na voljo brez recepta, ni škodljiva za jetra, v kolikor se seveda uporabljajo v skladu s priloženimi navodili. Nikoli se ne sme prekoračiti dovoljenega dnevna odmerka, ki velja za jetrna obolenja. Seveda obstajajo tudi izjeme. Zato se je pametno predhodno o varnosti uporabe analgetikov v primeru prisotnosti jetrnih obolenj posvetovati z zdravnikom.

Naj na kratko napišem samo nekaj priporočil glede uporabe protibolečinskih zdravil, ki so na voljo brez recepta.

Paracetamol

Paracetamol se uporabljajo za lajšanje blage do zmerne bolečine. Prav tako znižuje telesno temperaturo pri bolnikih z vročino. Na splošno se šteje za varno učinkovino, v kolikor se ne prekorači dovoljenega odmerka (pri jetrnih obolenjih naj dnevni odmerek nikoli ne presega 2000 mg).
V primeru poškodbe jeter je lahko raven enega izmed ključnih encimov, ki sodelujejo pri razgradnji paracetamola v jetrih, zelo nizka. To pomeni, da je posledično koncentracija paracetamola v telesu višja in lahko se pojavijo toksični učinki. Kljub temu, je pri večini bolnikov s hepatitisom C, jetrna presnovna sposobnost zadovoljiva in posledično presnova paracetamola nespremenjena. Priporočeni oziroma še sprejemljivi enkratni in dnevni odmerek je potrebno prilagoditi glede na jetrno funkcijo, zato to lahko stori le zdravnik!

Acetilsalicilna kislina

Acetilsalicilna kislina se uporablja za lajšanje blage do zmerne bolečine, kot tudi za zdravljenje vročine. Prav tako ima protivnetni učinek, saj zmanjšuje oteklino in vnetje. Acetilsalicilna kislina pa vpliva tudi na trombocite v krvi in začasno omeji proces strjevanja krvi. Posledično lahko podaljša čas strjevanja krvi. Pri kroničnih boleznih jeter, kjer je proizvodnja faktorjev strjevanja krvi že tako zmanjšana, je seveda učinek acetilsalicilne kisline na strjevanje krvi še toliko bolj izražen. Tveganje za krvavitve je tako lahko močno povečano. Tudi bolniki z minimalno prizadetimi jetri se morajo izogibati visokim odmerkom acetilsalicilne kisline. Ljudje z motnjami strjevanja krvi ne smejo jemati nobenih zdravil, ki vsebujejo acetilsalicilno kislino.
O ustreznosti uporabe acetilsalicilne kisline pri jetrnih obolenjih lahko ponovno presodi samo zdravnik!

Ibuprofen in naproksen

Ibuprofen in naproksen spadata med nesteroidna protivnetna zdravila, ki se uporabljajo za zdravljenje bolečine, vročine in vnetja.

Tako kot acetilsalicilna kislina, tudi ibuprofen in naproksen lahko vplivata na proces strjevanja krvi in posledično podaljšata čas strjevanja krvi. Nesteroidna protivnetna zdravila je potrebno uporabljati previdno, zlasti pri bolj izraženih fazah jetrnih obolenj in pri bolnikih na kombinirani terapiji (npr. zdravljenje z interferonom in ribavirinom (ali drugimi virostatiki – zdravila za zdravljenje hepatitisa C)). Vpliv nesteroidnih protivnetnih zdravil na strjevanje krvi je drugače manj izražen kot v primeru uporabe acetilsalicilne kisline.

V vsakem primeru, se morajo bolniki s kroničnim hepatitisom o uporabi protibolečinskih zdravil najprej obvezno posvetovati s svojim zdravnikom.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

New Report

Close