Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Hepatitis C

Hepatitis C

Snifanje je potekalo iz iste flaške. torej je bil nos bil nastavljen blizu flaške. sicer pa sem to prvič v življenju poskusil – poskusil sem pa zgolj dvakrat, nos ni bil nič “poškodovan”.

Tveganje je v tem primeru praktično zanemarljivo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.
Zanima me, če je možna okužba pri snifanju – s tem da ima vsaka oseba svojo slamico za snifanje, vendar si delijo isto podlago na kateri je droga.

Tveganje je zelo majhno, razen če bi kdo dobesedno pihal nazaj na ploščo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

kaj pa če je recimo nekomu padlo kaj iz nosa nazaj na ploščo pa potem to posnifaš

Teoretično: če gre za material iz nosu – in ima oseba virusno okužbo dihal, je možen prenos le-te; če bi bil material pomešan s krvjo, in bi imeli vi poškodovano nosno sluznico, tudi prenos s krvjo prenosljivih bolezni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Torej je to bolj teoretične narave. Sicer sem to prvič počel, ker me je pač zanimalo, vendar sem res poskrbel, da je to početje vsaj nekako varno – torej, da imam svojo slamico. vendar me je malo zaskrbelo zaradi podlage. Najlepša hvala za vašo pomoč, ste me res pomirili.

Imam samo še to vprašanje – je testiranje v tem primeru potrebno? Torej imel sem svojo slamico, podlaga bila ista, smo pa potegnili vsak 4 črte. tako, da nosna sluznica sploh ni bila poškodovana, noben ni krvavel ne nič

Če se pogovarjava o testiranju na hepatitis c – zaradi navedenega dogodka, vsaj glede na opis, testiranje ni potrebno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zivjo!
Zanima me ali lahko po rizicnem spolnem odnosu, na koncu se je za nekaj casa predrl kondom opravim cepljenje za hepatitis b, ali je sploh smiselno, nekje sem to prebral. Kje ga lahko takoj opravim. Ni bil Kako je pa za drugimi boleznimi!
Hvala.

Spoštovani, če ste imeli spolni odnos z znanim nosilcem hepatitisa B in se je predrel kondom, je potrebno prejeti pasivno zaščito – imunoglobuline proti hepatitisu B in hkrati pričeti s cepljenjem. Cepljenje je namreč namenjeno vzpostavitvi zaščite v prihodnosti, ne nudi pa zaščite za nekaj, kar se je že zgodilo. Vmesni čas pokriva t.i.pasivna zaščita – z imunoglobulini.
Če pa ne veste, ali je oseba, ob stiku s katero je prišlo do predrtja kondoma, hepatitis B sploh imela, se, seveda, lahko cepite, a morate vedeti, da samo cepljenje ne prepreči izbruha bolezni, če ste se morda okužili.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Oseba vsaj kakor je meni znano nima HPB. Me pa vseeno skrbi, saj naj bi bila ta bolezen najhitreje prenosljiva preko telesnih tekočin, ne nujno krvi.
Kako se pa začne zdravljenje, ki ga omenjate. Hipotetično- Ali je isto, če počakam npr tri tedne in se testiram in se nato začne zdravljenje v primeru okužbe. Kako je pa z HPC in hiv, pri krajšem nezaščitene odnosu, torej v času počenega kondoma? Ni bilo pa nobene krvi itd… Hvala.

Pozdravljeni! Hvala za odgovor, ne vem če je poslalo dodatno vprašanje malo prej.
Skratka, oseba ni znana prenašalka HPB, le skrbi me, ker naj bi bila to bolezen s katero se najhitreje okužiš preko telesnih tekočin. Ali se lahko okužiš tudi v dokaj kratkem času predrtja kondoma? Kako pa poteka zdravljenje in kje, ali se začne takoj, stranski učinki? Ali je isto če počakam nekaj časa in se grem testirat in v primeru okužbe potem začnem z zdravljenjem-hipotetično. Kako je pa z HPC in HIV, če gre za stik brez krvi. Malo sem zaskrbljen. Hvala in lep pozdrav!

Spoštovani!
V primeru tveganega stika z znano prenašalko virusa hepatitisa B, se prejme pasivno zaščito s srotitelesi čim prej, praviloma v 24 urah po stiku, najkasneje v tednu dni, in hkrati začne s cepljenjem. Nikoli se ne čaka 3 tedne.
Tudi v primeru tveganega stika s okuženim z virusom HIV obstaja postekspozicisjka zaščita.
V primeru tveganega spolnega odnosa je na voljo t.i. PEP (post ekspozicijska profilaksa oziroma zaščitno protiretrovirusno zdravljenje po izpostavitvi virusu HIV). Gre za štiri-tedensko terapijo z zdravili, kakršne prejemajo tudi osebe, ki živijo s HIV. V primeru, ko posameznik posumi, da bi lahko bil izpostavljen virusu HIV, se mora čim prej zglasiti pri izbranem zdravniku ali v urgentni ambulanti in zahtevati nujno napotnico za Infekcijsko kliniko v Ljubljani. Ker se čas za pričetek zaščitnega zdravljenja izteče v 72 urah po morebitni izpostavitvi, je hiter odhod do zdravnika bistvenega pomena. Na Infekcijski kliniki o primernosti PEP-a potem odloči ustrezen strokovnjak ali strokovnjakinja, saj ta način preprečevanja okužbe pride v poštev le v izjemnih primerih in na podlagi ocene tveganja v dani situaciji. Uspešnost PEP-a ni vedno stoodstotna, je pa dobro vedeti, da v primerih, ko obstaja resna verjetnost okužbe, obstaja tudi ta možnost.
Kasneje se ima smisel testirati.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor. Kot vidim se je čas za zdravljenje s PAP že iztekel, od dogodka je namreč minilo že več kot 90 ur.
Dejansko oseba ni zelo rizična, le poznam je ne zelo dobro, vem pa, da menja partnerje. Ni pa uživalka drog, ne pije…malo sem v precepu. Torej, če grem recimo danes na urgenco povem kaj je bilo, dobim napotnico za infekcijsko in začnem že danes z zdravljenjem za HPB. Ali so močni stranski učinki? K osebnemu zdravniku raje ne bi šel.
Kondom se je sicer predrl šele na koncu odnosa, ko se ga je dotikala z roko in potem sem želel še enkrat vstaviti, ko sem opazil, da gleda glavica ven,verjetno je bilo nekaj drgnjenja, sicer pa med odnosom nisem videl, da bi počil oz se je luknja skrila. Naj povem, da sem se tudi takoj razkužil s sprejem proti hiv, hPB… na srečo sem imel doma vse potrebno, ali to kaj pomaga?

Ambulanta za spolno prenosljive bolezni je na Infekcisjki kliniki, http://www.kclj.si/index.php?dir=/pacienti_in_obiskovalci/klinike_in_oddelki/klinika_za_infekcijske_bolezni_in_vrocinska_stanja
ob ponedeljkih dela med 12. in 14. uro.
AMPAK: prejemanje imunoglobulina proti HBV ne gre kar tako, ampak ob znanem stiku! V vašem primeru bi bilo daleč najbolj pametno, (če vas tako skrbi), da bi se na hepatitis B pač testirala oseba, ob stiku s katero se je predrl kondom.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor. To bo sicer malo težje, da jo prepričam, se mi je pa zdelo, da ni to kar tako. Mislite, da je kaj pomagalo razkuževanje s anti virusnim sprejem?

Hmmmmmm, če bi je virus hepatitisa B le v mali količini nanesel na površino in se vanjo ne vtiral, bi razkužilo, ki deluje proti virusu hepatitisa B, v 30 sek kar nekaj virusa uničilo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani! Zanima me, če obstaja verjetnost okužbe ob souporabi zobne paste s hepatitisom b ali c okuženo osebo, glede na to, da se tuba dotakne tudi krtačke. Hvala. LP

Ob souporabi zgolj paste NE, če pa bi za umivanje uporabljali isto krtačko, pa da.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close