Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje hashimoto, TSH, nosečnost

hashimoto, TSH, nosečnost

Pozdravljeni! Sem v 21 tednu nosečnosti (3. nosečnost). Skoraj 10 let že hodim na preglede k tirologu, ker se mi je pred 10 leti v levem režnju naredil anehogen nodus velik 3cm, katerega so punktirali in tako sem letno hodila na UZ preglede ter preverjanje THS, ki je bil vedno v mejah normale, tako da zdravil nisem potrebovala. (diagnoza na izvidih: nodus ščitnice z evtirozo, na kakšnem izvidu piše normalno velika ščitnica z evtirozo, na začetku pa je bila diagnoza psevdocista ščitnice z evtirozo).
Najprej mi je tirolog prva 4 leta predpisoval jemanje jodida 100 1 tableto na dan, potem pa jih v Sloveniji ni bilo in je to ukinil. Med prvo in drugo nosečnostjo sem jemala Femibion z jodom, sedaj pa se ga ne dobi več in jemljem Femibion brez joda.
Sedaj pa k mojemu vprašanju. Na zadnjem pregledu v mesecu februarju 2016 (sedaj je drug zdravnik tirolog kot je bil prej) za katerega sem danes prejela izvid je zapisan TSH 2,57 mE/l (kri vzeta okoli 18. ure zvečer, v preteklosti vedno v dopoldanskem času) in piše, da je TSH v mejah normale , glede na nosečnost je nekoliko previsok in piše naj začnem z jemanjem Euthyrox 25 1/2 tablete na dan.
Zanima me ali je to glede na izvid resnično potrebno, saj se bi rada izognila zdravilom v nosečnosti, v kolikor to res ni potrebno. Ker zdravila ne poznam, zdravnik pa ga nikoli tudi ni omenil, sploh ne vem kako deluje….Menite da bi tablete z jodom, katerih to nosečnost ne jemljem, ker se Femibon z jodom ne dobi več (pod vitamini mislim na tablete podobne Femiboinu – folna kislina in vitamini, ki so priporočljivi v nosečnosti z dodanim jodom) lahko vplivale na THS?
Kaj bi mi vi priporočili?
Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem!
Lep pozdrav!

Spoštovani!

TSH 2,57 mE/l je povsem normalen za 21 teden nosečnosti. Menim, da jemanje Euthyroxa ni potrebno.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,
Sem v 14. tednu nosečnosti. Imam Hashimotov tiroiditis in sem na terapiji z Euthyroxom 50 mikrogramov dnevno.
Danes ob 15. uri sem dala kri v Adrialab, izvidi so naslednji:
S-TSH 2.11 mIU/L (0.35 – 4.94)
S-T4 Prosti 13.61 pmol/L (9.01 – 19.05)
S-T3 Prosti 4.12 pmol/L (2.63 – 5.70)
Ali so izvidi ustrezni in kdaj priporočate naslednji odvzem?
Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav

Spoštovani!

Navedeni izvidi so ustrezni za 14 teden nosečnosti. Priporočam nadaljevati z jemanjem Euthyrox 50 ug dnevno. Priporočam kontrolo TSH in hormonov čez dva meseca.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Za menoj je neuspešen IVF in junija grem v postopek z zamrznjenimi zarodki. Pred dobrim letom so mi na ščitnici odkrili vec nodusov levo in desno. Punkcija ni pokazala posebnosti in imam kontrolo komaj oktobra. Sem pa si dala naredit krvni test hormona ščitnice in je prenizek – 0,31. Ali je potrebno uravnati vrednost hormona preden grem v postopek…kaj priporočate? Je možno da zaradi prenizke vrenosti IVF ni uspel.

Hvala za odgovor.

Spoštovani!

Zelo malo verjetno je, da bi bil IVF neuspešen zaradi TSH 0,31 mE/l: Vsekakor pa priporočam pregled pri tirologu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni dr. Pirnat

s partnerjem sva bila napotena na IVF + PGD. Moja diagnoza je E06.3 Autoimunsko vnetje ščitnice insicer:

2.3.2015
TSH: (0,27 – 4,20 mIU/L) 4,51
T4: (12,00 – 22,00 pmol/L) 12,40
T3: (3,1 – 6,8 pmol/L) 5,12

19.10.2015
TSH: (0,46 – 4,68 mlU/L) 3,51
T3: (4,26 – 8,10 pmol/L) 5,53
T4: (10,0 – 28,2 pmol/L) 11,70
S-anti-TG: (do 40) 358 IU/mL ta je bil 9.11.2011 ob prvi diagnozi 87 IU/mL (do 40)
S-anti-TPO: (do 35) 287 IU/mL ta je bil 9.11.2011 ob prvi diagnozi 23 IU/mL (do 35)

zadnja kontrola TSH je bila 6.5.2016 insicer je vrednost znašala 4,75 mIU/L (0,27 – 4,20)

prosim vas za mnenje, ali bi bilo bolje za uspešnejšo IVF in seveda za manj zapletov začeti s hormonsko terapijo že sedaj dokler smo še v fazi raznih pregledov? Ali bi z vrednostjo TSH- ja okoli 2 imela manj možnosti spontanih splavov in več uspeha pri samem postopku? Skušam zbrati čimveč informacij, da bi zmanjšala možnost zapletov. Trenutno in do sedaj nisem nikoli prejemala nobene terapije za ščitnico imam pa vse lepe simptome le te (anksioznost, vroče- hladno, kljub zdravi prehrani in telovadbi 25kg preveč, blago laktozno intoleranco… ampak sem se naučila sprejemati in živeti s tem)

Že vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor.

Lp

Spoštovani!

Glede na navedeno gre pri vas za Hahsimotov tiroiditis. Vrednost TSH iz maja letos je mejno zvišana. Glede na to, da načrtujete IVF postopek priporočam Euthyrox 50 ug dnevno in kontrolo TSH in hormonov čez dva meseca. “Idealna” vrednost TSH je okoli 2 mE/l. Dejansko je že pri latentni hipotirozi (zvišan TSH ob normalnih pT4 in pT3 sposobnost oploditve manjša, pogostejši so tudi zapleti v nosečnosti.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

najlepša hvala za odgovor in opravičujem se za zmedo (nisem bila sigurna, če je oddalo sporočila ali ne) :D. A začnem kar direkt z 50ug al postopoma najprej 25ug?

Hvala za odgovor
Lp

Spoštovani!

Lahko začnete kar z Euthyrox 50 ug dnevno.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

kot priporočeno že 2 meseca jemljem eutirox 50. Prejšnji teden sem šla na kontrolo krvi in sedaj je stanje sledeče:
TSH: 0.45 (0,4 – 4,0)
T4: 1,17 (0,89 – 1,76)
Glede na izvide in željo po nosečnosti ali mi priporočate isti odmerek oz. manjši? Moje počutje je nekoliko boljše ob jemanju terapije.

Hvala za odgovor.
Lp

Spoštovani!

Glede na načrtovano nosečnost priporočam nadaljevati z Euthyrox 50 ug dnevno in kontrolirati TSH in hormona, ko bo nosečnost potrejana.

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni. Pred tremi meseci sem imela pri pregledu ščitnice nizek TSH 0,12. ft3 5,1 in ft4 15,7. Potem sem imela pregled pri tierologu, ki na ščitnici ni našla ničesar. Prav tako so nove laboratorijske preiskave pokazale TSH 0,32, ft3 5,1 in ft4 14,8. Diagnoza je bila: E06.3 kronično vnetje ščitnice v evtirotični fazi. Danes sem imela ponovno kontrolo. Noseča sem 24 tednov, sem sladkorni bolnik imam sb tip2. Tierolog je danes na ščitnici opazil vozliček. Izvidov še nimam. Več pa mi ni povedal, razen to, da mu ni jasno kako se zadnjič ni nič opazilo, in da ne verjame, da je zrasel v treh mesecih. Zanima me, ali je to nevarno zame, predvsem pa za plod. In kakšno je nadaljne zdravljenje.

Spoštovani!

Glede na to, da ste v 24 tednu nosečnosti ni nikakršne nevarnosti za vašega otroka. Vaš otrok ima že lastno ščitnico, ki proizvaja hormone. Tudi sicer je delovanje ščitnice pri vas normalno. Velika večina vozličev v ščitnici ni nevarnih. Pri Hashimotovem tiroiditisu je včasih težko opredeliti ali gre za pravi nodus ali spremembe v sklopu avtoimunskega vnetja. Vsekakor bo po porodu potrebno opraviti ponovni UZ ščtnice in morda tudi tankoigelno biopsijo nodusa.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Pred 3. meseci so mi odkrili, da imam Hashimotov tiroiditis. Takrat sem imela TSH 7,5. Dobila sem tablete Euthyrox 50 ug. Sedaj sem bila na prvi kontroli, kjer sem tirologu povedala, da želim zanositi in da sem veliko slišala in brala o tem (tudi na tem forumu), da naj bi bilo optimalno imeti TSH med 1 in 2. Doktor me ni hotel slišati in me ni upošteval, je rekel da je normalno kolikor je v mejah normale in ko sem dobila izvid domov, je pisalo da imam sedaj TSH 2,9 in da naj nadaljujem z jemanjem 50 ug Euthyroxa, kontrolo pa naj naredim čez 1 leto pri svoji zdravnici.
Moram povedati še, da sem imela 2 leti nazaj 2x spontani splav v 8.tednu.

Rada bi videla, da bi mi prilagodili dozo tablet, da pridem pod vrednost TSH 2, saj bi rada imela čimveč možnosti za uspešno zanositev in nosečnost. Ali mi lahko to tudi osebna zdravnica predpiše ali moram po drugo mnenje k drugemu tirologu? Ali me bodo sploh poslušali in upoštevali?

Hvala za odgovor!
Lep pozdrav!

Spoštovani!

Vrednosti TSH nihajo tudi pri povsem zdravih osebah. Vrednost TSH 2,9 je ustrezna tudi za načrtovanje nosečnosti. Odmerka Euthyroxa ni potrebno sreminjati.

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani.

Diagnosticiran imam Hashioto tiroiditis. Sem v 4. tednu nosečnosti.
Izvid krvi z enega tedna nazaj je pokazal:
S-TSH 5,37 (0,55-4,78)
S-T3 prosti 4,89 (3,50-6,50)
S-T4 prosti 14,55 (11,50-22,70)
Ob tem sem jemala Euthyrox 3 dni 62,5 microg, 4 dni pa 50 mcg.

Kakšen odmerek Euthyroxa bi predlagali za naprej?

Hvala za odgovor. Lep pozdrav

Spoštovani,

glede na navedeno je potrebno odmerek Euthyroxa zvečati. Priporočam 3 x tedensko 62,5 , 4 x tedensko 75 ug in kontrolo TSH čez 4 tedne.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,
prejšnji vikend sem ugotovila, da sem noseča (glede na izostanek menstruacije naj bi bila v 6. tednu).
Že vrsto let se zdravim za bolezni ščitnice, diagnosticirali so mi tudi bazdevko in hashimoto. Leta 2013 sem prejela terapijo z radiojodom in jemljem euthyrox (trenutno 5x na teden 100 in 2x 125).
Včeraj sem izvedela zadnji izvid krvi in vrednosti so:
TSH – 6,8
T4-19,49
T3-3,6

Moja zdravnica je odsotna in se bo šele v ponedeljek posvetovala s tirologom glede prilagoditve odmerka. Zelo me skrbi povišan TSH in vpliv na plod/splav. Vljudno prosim za vaše mnenje/nasvet, če že prej zvišam odmerek ali počakam do ponedeljka in jemljem enak odmerek Euthyroxa kot do sedaj?

Vesela bom vašega odgovora.
Hvala in lp

Spoštovani,
n
glede na navedene izvide in nosečnost je potrebno zvišati odmerek Euthyroxa na 125 ug dnevno in kontrolirati TSH in hormona čez 4 do 6 tednov.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close