Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje hashimoto, TSH, nosečnost

hashimoto, TSH, nosečnost

Spoštovani!
Sem v postopku umetne oploditve. Naslednji ponedeljek (24.3.) naj bi imela transfer zamrznjenih zarodkov.
Danes sem dobila izvide kontrole ščitničnih hormonov:
TSH: 8,12
T3: 2,59
T4: 16,91

Leta 1992 sem bila operirana na ščitnici. Jemljem vsak dan Euthyrox 100 mikrogramov.
Glede na povišan TSH kakšno je vaše mnenje oz. predlog o transferju zarodkov? Naj povečam dozo zdravil in grem na transfer, ali naj to odložim…?

Hvala in lep pozdrav.

Spoštovani!

Glede na navedene izvide je odmerek Euthyroxa premajhen. Priporočam Euthyrox 125 ug dnevno. Transfer zarodkov priporočam prestaviti za en mesec. Pred tem kontrolirajte TSH in pT4.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

sem v 30. tednu nosečnosti. Imam diagnozo: kronični limfocitni tiroiditis Hashimoto v evtorotični fazi.

V prvem trimesečju (5 teden) so bile vrednosti šč.horm. slednje:

TSH 2.29
T4 14.78
T3 4.28
(odvzem krvi zjutraj na tešče)

v drugem trimesečju (20 teden)

TSH 1.94
T4 12.67
T3 3.93
(odvzem krvi zjutraj na tešče)

in v tretjem trimesečju (29 teden)
TSH 1.08
T4 11.45
T3 3.07
(odvzem krvi popoldne ob 16.00)

Po prvem trimesečju v 15. tednu nosečnosti sem bila pri vas na pregledu, terapija z nadomestnimi tabletami ni bila predvidena in tako je ostalo do sedaj. Svetovali ste mi pregled šč. hormonov 6 tednov po porodu.
Ker pa so vrednosti T3 in T4 nizke so mi pri zadnjih izvidih v laboratoriju svetovali zdravniški pregled oziroma možno zdravljenje.

Zadnje tedne se res počutim bolj utrujena, in predvsem brez koncentracije, v prvem in drugem trimesečju pa ni bilo nekih posebnosti. Res je, da imam tudi dokaj nizek hemoglobin (116) in malo nižji pritisk (105/65). Jemljem tablete Elevit pronatal in železo skušam dodatno nadomestiti s prehrano. Drugih prehranskih dodatkov zaenkrat ne jemljem.

Zanimata me predvsem dve stvari:
-ali je takšno stanje šč. hormonov v nosečnosti do sedaj – torej brez kakršnegakoli zdravljenja – kakorkoli vplivalo na razvoj ploda oz. mu škodilo?

-ali bi morala v zadnjem trimesečju začeti s terapijo/zdravljenjem in kakšne tablete ter odmerek priporočate, če je potrebno.

Hvala in lp.

Spoštovani!

Navedene vrednosti TSH in ščitničnih hormonov so fiziološki v posameznih obdobjih nosečnosti. Delovanje ščitnice je normalno. Zdravljenje s ščitničnimi hormoni ni potrebno. Potrebna pa je kontrola TSH in hormonov 6 tednov po porodu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni, sev 9 tednu nosecnosti, imam hashimoto zato jemljem eutyrox 75 vsak dan, sedaj sem bila na pregledu ki je pokazal tsh 1,927.. je to vredu?

Pozdravljeni,
imam hashimoto in sem v 6.tednu nosečnosti.
Na forumu berem, da je v času nosečnosti potrebno zvišati količino Euthyroxa in me zanima, ali se to zviša že preventivno ali šele ob povišanem TSH-ju?
14.10. je bil moj TSH 2,9 in ker se običajno bolje počutim pri nižjih vrednostih tsh-ja in sem si želela tudi zanositi, sem po vaših navodilih zvišala odmerek Euthyroxa iz 50(2x tedensko 75) na izmenično 50/75.
17.12 sem ponovno kontrolirala TSH, bil je 0,863. Nekaj dni pred tem sem najverjetneje tudi zanosila.
29.12 sem ponovno kontrolirala TSH, zaradi zanositve. Vrednosti: TSH 1,66 T3 4,95 T4 17,34.
Trenutno še zmeraj jemljem Euthyrox izmenično 50/75.
Zanima me, ali mi priporočate zvišanje odmerka? (Glede na to, da se je v 14 dneh tsh povišal iz 0,8 na 1,6)
Kdaj mi priporočate naslednjo kontrolo hormonov?
Najlepša hvala in lep pozdrav,
Arja

Lep pozdrav,naredila sem test za nosecnost in pokazal mi je plus. Sumim da sem noseča slab mesec. V cetrtek sem odsla naresit krvne preiskave in me skrbi ker so rezultati sledeci tsh 4,7 ft3 5 in nekaj (nimam s seboj izvide) ft4 21.5. V nasem kraju smo ostali brez tirologa..danes sem si kar sama dvignila dozo iz 50mg euthyroksa na 75 mg,kaj mi svetujete? Kot sem omenila pomoje sem noseča cca 1 mesec,ginekologa imam februarja,ima lahko ze kake posledice na otroku? Zelo me skrbi ker na zacetku naj bi bila moja ščitnica se posebej potrebna zarodku ker nima svoje..

Spoštovani,

z možem sva v postopku umetne oploditve in čakava na transfer z zmrznjenčki (prvi poskus je bil neuspešen). Pred transferjem sem oddala kri, da preverim kakšno je moje stanje ščitnice in moji rezultati so sledeči:

S-TSH 0.27 – 4.20 mIU/L 1.13
S-T4 Prosti 12.00 – 22.00 pmol/L 21.91
S-T3 Prosti 3.1 – 6.8 pmol/L 4.76

Prosim za informacijo, ali je stanje mojih ščitničnih hormonov zadovoljivo ali obstaja kakšna ovira za zanositev na tej strani? Bi potrebovala obisk tirologa?

Lepo pozdravljeni,

Anita

Spoštovani “123456ana”!

Vrednost TSH 1,927 mE/l je povsem ustrezna tudi za nosečnost. priporočam nadaljevati z jemanjem Euthyroxa v enakem odmerku.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Vrednosti TSH 1,66 T3 4,95 T4 17,34 so povsem ustrezne za nosečnost. Odmerka Euthyroxa ni potrebno spreminjati. Priporočam kontrolo TSH in hormonov čez dva meseca.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani “perkaa”!

Glede na nekoliko zvišan TSH in nosečnost je vsekakor pravilno, da ste povečali odmerek Euthyroxa na 75 ug dnevno. Priporočam kontrolo TSH in hormonov čez 4 do 6 tednov. zaradi mejno zvišanega TSH negativnih posledic na plodu ni pričakovati.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani “jeca_pupa”!

Vaši izvidi S-TSH 0.27 – 4.20 mIU/L 1.13, S-T4 Prosti 12.00 – 22.00 pmol/L 21.91, S-T3 Prosti 3.1 – 6.8 pmol/L 4.76 so primerni. Ni zadržka za nadaljevanje postopka IVF.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

pisala sem vam v začetku januarja, takrat sem bila v 5. tednu nosečnosti, TSH 1,66 T3 4,95 T4 17,34.
Ponovno sem dala kri v 8. tednu, TSH 0,54 T3 4,65 T4 15,91
Kmalu za tem sem dobila vaš odgovor, da naj grem na ponovno kontrolo čez 2 meseca, vendar pa me je skrbelo, ker se je vrednost TSH tako znižala, zato sem v 10. tednu spet dala preverit vrednosti, ki so bile: TSH 0,4 T3 5,12 T4 16,91

Vem, da so vse vrednosti v mejah normale (in da je verjetno moja skrb povsem odveč), vendar sem prebrala, da naj bi bila najbolj primerna vrednost TSH-ja v prvem trimesečju nosečnosti med 1 in 2, zato me zanima, ali bi morda priporočili rahlo zmanjšanje Evthiroxa. Jem izmenično 50/75. Noseča sem z dvojčki, ne vem ali to tudi kaj vpliva na vrednosti.

Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav,
Arja

Spoštovani!

Vrednost TSH in hormonov, ki ste jih navedli je popolnoma ustrezna za nosečnost. Odmerka Euthyroxa ni potrebno spreminjati.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

pred cca. 10 leti mi je bila ugotovoljena hipotiroza po vnetju, ki jo zdravim z Euthyroxom. V obdobju pred nosečnostjo in prvih 12 tednov nosecnosti sem jemala Euthyrox 125 mikrogramov dnevno. Test scitnicnih hormonov v cca11 tednu nosecnosti je bil naslednji:
TSH: 8,41
FT3: 3,46
fT4: 13,9

V 12 tednu nosecnosti sem po posvetu s tirologom dnevni odmerek Euthyroxa povecala na 150 mikrogramov. Po enem mesecu (t.j v januarju 2015) so mi kontrolirali samo vrednost TSH, ki je bila nekaj čez 2 (v meji normale). Ponoven test pa je bil opravljen marca 2015 (konec 2 trimesecja nosecnosti) z naslednjimi rezultati:
TSH: 0,308
FT3: 3,98
FT4: 16,63

Po navodilu osebne zdravnice sem dozo jemanja Euthyroxa prilagodila tako, da dva dni jemljem 125 mikrogramov dnevno, tretji dan pa 150. Lepo prosim se za vase mnenje glede primerne dnevne doze. Trenutno sem v 32 tednu nosecnosti.

Zanima me tudi, ali bi navedena odstopanja lahko kakorkoli negativno vplivala na razvoj otroka?

Hvala ze vnaprej!

Lp, J.

Spoštovani!

Glede na navedeno bi bil ustrezen odmerek Euthyrox izmenoma 150 oziroma 125 ug dnevno in kontrola TSH in hormonov 4 do 6 tednov po porodu. Vrednosti pT4 in pT3 so bile v mejah normale, tako, da škodljivega vpliva na vašega otroka zaradi ščitnice ni pričakovati.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,
Noseca sem 8 tednov z dvojcki. Dnevno jemljem 175 mikro g Euthyroxa. Rezultati za scitnicne hormone pred dvema tednoma so bili (adrialab): s-tsh – 0,224 mIU/L, s-t4 prosti – 17,17 pmol/L, s-t3 prosti – 3,86 pmol/L.
Zanima me glede na to da je na izvidu oznaceno da je s-tsh prenizek ce to karkoli skoduje nosecnosti oziroma bi morala prilagodit odmerek Euthyroxa? Osebna zdravnica mi je rekla da je zaenkrat vse vredu in da naj ponovno pridem cez 2 meseca, vendar mene malo skrbi da ni s-tsh prenizek. Zanima me se kaksna je praksa pri nosecnicah in scitnici – se vedno vodi to naprej pri osebnem zdravniku v casu nosecnosti ali je primerno, da dobim napotnico za tirologa oziroma bi se morala sama oglasit na polikliniki?

Lep pozdrav,
V

Spoštovani!

Glede na navedene izvide je odmerek Euthyroxa pri vas ustrezen in ga ni potrebno spreminjati. Tudi pri povsem zdravih nosečnicah se v prvih mesecih nosečnosti nekoliko zniža raven TSH. Sprememba je posledica visokih vrednosti betaHCG v začetku nosečnosti. Načeloma ni potrebna obravnava pri tirologu ampak bolnice v nosečnosti spremlja izbrani zdravnik družinske medicine in se v primeru nejasnosti posvetuje s tirologom.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

pred 10 leti mi je bil naključno ugotovljen Hashimoto tiroiditis, Euthyroxa nisem nikoli jemala. Vrednosti TSH so vsa leta med 3 in 3.5.
Sedaj načrtujem nosečnost, imela pa sem že en spontani splav v 8. tednu.
Glede na to, da po splavu vedno ostaja dodatna previdnost in zaskrbljenost, me zanima, ali bi morala med naslednjo nosečnostjo (ali že prej) vzdrževati nižje vrednosti TSH?

Lp,
Ana

Spoštovani!

Priporočljiva vrednost TSH v nosečnsoti je okoli 2 mE/l. Priporočam obisk pri tirologu in morda uvedbo nizkega odmerka L-tiroksina.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close